חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אין חסינות לשרים שאינם ממלאים את החלטות הכנסת ופסיקות בגצ

נושאים איכות השלטון, עלו ברשת ב 23.06.13 0:03

אוריה בר-מאיר מראה כיצד שרי הממשלה מצפצפים על החלטות הכנסת למרות הצהרתם/שבועתם בקבלת התפקיד. במאמר שפורסם ב"מגפון" היא מציעה שלא להחיל את החסינות על אי ציות מסוג זה

 

מידי פעם אנחנו שומעים שהממשלה לא מבצעת את מה שהיא נדרשת לעשות על ידי הרשות המחוקקת או השופטת. לדוגמה, בתחילת שנות ה-90 החליטה הכנסת שצריך לבנות חמישה מתקני התפלה בתוך מספר שנים. מאז עברו פחות או יותר 20 שנה, וישנם רק שלושה מתקנים ועוד אחד בדרך. עוד דוגמה: בג"צ קבע שצריך לבנות כביש גישה מסודר ליישוב הר אדר, ומשרד התחבורה החליט ביודעין לא להעביר את הכסף הדרוש כדי לעשות זאת.

אפשר להתווכח האם התפלה היא הפתרון, ויש גם כאלו שיתנגדו לסלילת כביש גישה להתנחלות – אבל לא זו הנקודה. הנקודה היא שהרשות המבצעת מרשה לעצמה לשים פס על החלטות מחייבות של הרשויות האחרות. מדובר בפגיעה של ממש בדמוקרטיה, שאחד מעקרונותיה הוא לא רק הפרדת רשויות, אלא גם מחויבות שלה לסמכויות של האחרות: אין טעם בהחלטות של הכנסת אם הממשלה יכולה לצפצף ואין טעם בתביעה נגד המדינה אם היא יכולה לבזות את בית הדין ביודעין מבלי לשלם.

כדי להפסיק עם המצב האבסורדי הזה, יש לעשות מספר דברים: הדבר הראשון הוא שהחסינות של השרים לא תהיה רלוונטית להפרות של החלטות כנסת ופסיקות בג"ץ הנוגעות למשרדם הספציפי (לדוגמה, אם במשרד החקלאות לא ביצעו החלטת כנסת שביצועה באחריות המשרד). הדבר השני הוא להטיל אחריות פלילית על כל השרשרת הביורוקרטית-מקצועית שאמורה לטפל בנושא, ממנכ"ל המשרד ועד לפקיד שאמור להעביר את הניירת הדרושה. הדבר השלישי הוא לאפשר לכל אזרח שעולה על דבר כזה להגיש תלונה במשטרה, שתופנה כנגד "בעלי האחריות הביצועית", דהיינו, נגד כל החוליות בשרשרת שהיו צריכות לדאוג לביצוע ההחלטה – מרמת הפקיד ועד לשכת השר – הפרקליטות והשופט יחליטו מי מהם פעל כשורה ומי מהם נושא באחריות.

 לקריאת המאמר השלם

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.