חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תפקידה של אופוזיציה – הגיע הזמן לממשלת צללים

נושאים דעות, פוליטי ב 11.06.13 0:06

תפקידה של האופוזיציה הוא להוות אלטרנטיבה לשלטון. לצורך הצגת חזונה עליה להקים ממשלת צללים, ולהגיב בכל תחום מיניסטריאלי. לא רק להגיש הצעות חוק פרטיות, אלא גם להתמקד בעבודה בוועדות הכנסת, להציע הצעות לסדר היום, להגיש שאילתות, ובעיקר להציג את החזון האלטרנטיבי

מאת: קורט טוכולסקי

 הגיע הזמן לממשלת צללים

כל פעולה של הממשלה גוררת תגובות מכל ראשי מפלגות האופוזיציה, לכל אחד יש מה לומר ולרוב זה די דומה. זה די עקר העסק הזה ודי משחק לידיהם של עיתונאים משרתי הון, זה בדיוק מה שהם רוצים לשמוע, את כל ראשי האופוזיציה אומרים שהמצב רע בלי להספיק להקדיש זמן לאלטרנטיבות. התנהלות זו לא מפתיעה, בשנים האחרונות השתרש באופוזיציה דפוס פעולה פרלמנטארי די עקר, עיסוק יתר בחקיקה פרטית והדבר תורם בעיקר לתחושה של העדר אלטרנטיבה.

הגיע הזמן שהאופוזיציה תקים ממשלת צללים. האופוזיציה צריכה להיות מתואמת יותר, בניגוד לכנסת הקודמת האופוזיציה טבעית, חה"כ יחימוביץ צריכה להגיב רק לביבי, שר האוצר בממשלת הצללים צריך להיות היחיד להגיב ללפיד וכן הלאה, אני בטוח שבמפלגת העבודה, בש"ס, ביהדות התורה, במרצ, רעם-תעל, וחדש, יש מספיק אנשים טובים ורהוטים שיוכלו לענות בענייניות ובבלעדיות וגם להציג אלטרנטיבות. התקשורת מנסה תמיד להראות שאין אלטרנטיבה שמעשיו של ביבי הם מחויבי מציאות, זה לא כך אבל צריך להראות את זה.

מפלגת העבודה הציגה מקורות מימון חלופיים לגזירות. זה היה טוב אבל זה צריך להיות בכל תחום ולהיות מוצג לחוגים רחבים. וכל נושא ראוי להצגת אלטרנטיבה.

חקיקה פרטית היא הליך די עקר ומה שכן מצליח משרת את הממשלה ולא את הסיכוי להחליפה. תפקידה של האופוזיציה הוא להיות אלטרנטיבה לא לתקן את מה שממשלה מכהנת עושה אלא להציג את חזונה לצורך ההחלפה. מתוך אלפי החוקים הפרטיים שמועלים, עוברים עשרות בודדות, תהליך ההגשה, ההתדיינות, המיקוח עם וועדת השרים והשלמת החקיקה, שברוב המקרים מחייבת הסכמה ממשלתית, מעקרת, מספקת אולי כותרות לחברי הכנסת שמגישים את הצעות החוק, אבל ברוב המקרים רק גורמים לבזבוז זמן פרלמנטארי שהה יכול להיות מוקדש למאבק בחקיקה הממשלתית ולביקורת באמצעות וועדות הכנסת על עבודת הממשלה.

אני לא רוצה לזכור עוד 20 שנה את דב חנין, זהבה גלאון ושלי יחימוביץ כחברות כנסת שחוקקו הרבה חוקים. אני רוצה לזכור אותם כשרים בממשלת שמאל. אבל דפוס העבודה הקיים שלהם לא מוביל אותם לשם. כי כאמור, כאשר כבר בערך מצליחים באחוז אחד של המקרים להעביר חקיקה פרטית, מי שגוזרת את הקופון זו הממשלה, מבחינת הציבור, בימי ממשלת ביבי השנייה נחקקו חוק אוויר נקי וחוק מים אפורים. לרוב גם בשביל שהחקיקה הפרטית תעבור, צריך שותפים מהקואליציה וגם הם לוקחים להם חלק מהקרדיט. בקיצור חברי הכנסת של האופוזיציה צריכים להציג אלטרנטיבה לשלטון לא לנסות להיות חלק ממנו, לא בזחילה לקואליציות ולא בהקדשת מירב זמנם לתיקוני חקיקה. אני לא חושב שצריך להפסיק לחוקק אבל הדגש צריך לעבור.

לא צריך גם אי אמון כל יום שני על 15 נושאים, עדיף להגיש הצעות חוק שהממשלה תפיל ,ולדון על זה מאשר לקיים את הדיון הנדוש בהצבעות שלא יעברו. פעם בחודש אי אמון שמלווה בהצגת אלטרנטיבה בחקיקה שהממשלה תתנגד לה בכל הכוח זה מספיק. יותר נוכחות בוועדות, יותר הצעות לסדר ולדיון מהיר, יותר שאילתות שיחשפו את מחדלי הממשלה, ובעיקר, יותר לדבר על מה אנחנו נעשה בשלטון כשנגיע אליו, כך אופוזיציה צריכה לעבוד.

הממשלה הזו לא תיפול מהר, ויש הרבה זמן להחדיר לציבור תחושה שיש אלטרנטיבה, יש מי שיחליף את הממשלה, והחלופה היא באופוזיציה הקיימת ולא במפלגת משרתי ההון אינסטנט, שהתקשורת תריץ בפעם הבאה. ממשלת צללים, התמקדות בביקורת והצעת חלופות, הבכת הממשלה בהצעות חקיקה, זו היא חלק מהעבודה הקשה בדרך הנכונה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    האופוזיצה הקיימת היא קואליציה של הרבה תת-אופוזיציות לקואליציה הנ"ל.

    באחד המאמרים שהתפרסמו כאן לא מזמן כבר הוכתר, כבדרך אגב, ראש האופוזיציה הבא, ואראל מרגלית כנראה מבין רמזים והוריד במייל השבועי שלו את הטון האופוזיציוני ליחימוביץ, אבל אין ספק שהוא פועל ללא לאות כדי להיות דווקא הוא ראש האופוזיציה הבא, ואלה רק דוגמאות זמינות לי במקרה.

    אם הספיקו לנתניהו 27 מנדטים בכנסת הקודמת כדי להיות רה"מ ואם הוא הבין את הרמז ודאג שבכנסת הזאת לא יהיו לו פחות מנדטים ואף הצליח לקושש לעצמו עוד ארבעה, אז בכנסת הבאה הוא יבנה עוד קומבינה ומה ימנע ממנו לעמוד גם בראש הממשלה הבאה? אולי איזה קטסטרופה מבחוץ. (והוא יהפוך כל קטסטרופה לקטסטרופה מבחוץ. הפעם זה היה ספרד+איראן, בפעם הבאה מי יודע).

    אני רוצה לראות את זהבה גלאון יושבת בממשלת הצללים של יחימוביץ ואז אולי אלבש לבן ואצא לקדם פני חמורו של משיח.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.