חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח מרכז אדוה על תקצוב תשתיות תחבורה – יותר כבישים יותר גודש

נושאים עלו ברשת, תחבורה, תכנון ובניה ב 10.06.13 15:26

מרכז אדוה פרסם דו"ח על מדיניות התקצוב של תשתיות התחבורה לישראל בשנים 2000-2012. להלן פרטים על הדו"ח והפניה לדו"ח המלא


בעשור האחרון גדלה ההקצאה התקציבית לתשתיות תחבורה יבשתית מ-5.9 מיליארד ₪ בשנת 2000 עד לכדי 9.88 מיליארד ₪ ב-2011, גידול של כ-67%. גידול זה בולט במיוחד על רקע הקיצוץ בתקציבי פיתוח ממשלתיים אחרים. ההשקעה בתשתיות תחבורה אמורה לבשר על עתיד תחבורתי טוב יותר – אולם מומחי תחבורה בישראל אינם חוזים שיפור אלא דווקא החמרה. כך נטען במסמך חדש של
 מרכז אדוה "יותר כבישים, יותר גודש" שנכתב על ידי הכלכלן עדי סופר.

יש לציין כי בהשוואה בינלאומית, ההשקעה בתשתיות תחבורה בישראל אינה חריגה בגודלה: במונחי תמ"ג, אופן המדידה המקובל בעולם, היא עמדה בשנים האחרונות באופן יציב למדי על כ-1% תמ"ג – שיעור דומה לממוצע בארצות ה-OECD.

למרות ההשקעה, במשרד התחבורה חוזים הפסד של 25 מיליארד ₪ בשנה בשל הגודש הצפוי ב-2030. הסיבה העיקרית לכך היא, שמדיניות ההשקעות תיעדפה את הנסיעה ברכב פרטי במקום את התחבורה הציבורית. מדיניות זו, גם אם הקלה על העומס בכבישים בטווח הקצר, יצרה תלות גוברת ברכב הפרטי והחמרה במצב התחבורה בטווח הארוך.

תחבורה ציבורית מסילתית הינה היעילה ביותר בהובלת נוסעים, בעיקר במטרופולינים. בהשוואה למדינות המפותחות ב-OECD, המקצות כ-40% מההשקעה בפיתוח תחבורה למסילות – במטרופולינים ובין הערים – ישראל עדיין נמצאת מאחור. פתרון בעיית הגודש בגוש דן מחייב תחבורה מסילתית ייעודית.

התיעדוף של הרכב הפרטי היטיב עם השכבות המבוססות יותר מאשר עם כלל האוכלוסייה, עם הגברים יותר מאשר עם הנשים, עם מבוגרים יותר מאשר עם ילדים ובני נוער, עם צעירים יותר מאשר עם קשישים ועם יהודים יותר מאשר עם ערבים. באשר ליישובים הערביים, הרי שהם מצויים כיום בשולי רשתות התחבורה הציבורית, בין אם מדובר ברשתות כבישים או ברשתות רכבת.

באשר לכלל אזורי הפריפריה, המסמך של מרכז אדוה ממליץ להעדיף השקעה בתחבורה ציבורית יעילה פנים-אזורית, במקביל לפיתוח מרכזי תעסוקה אזוריים. זאת בניגוד למדיניות הנקוטה כיום, השמה את הדגש על עתיד של נסיעה יומיומית מהפריפריה למרכז ולהפך – פתרון שאינו יעיל ויותיר על כנם הן את הגודש והן את האי שוויון הקיים.

הדו"ח המלא מופיע באתר מרכז אדוה, לקריאת הדו"ח המלא לחצ/י כאן

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. ל רפי :

  סליחה, חברים. כלכלן איננו מומחה לכבישים, לתחבורה, לאורבניזציה ולפיזור אוכלוסיה

  כתיבת דוחות היאהובי נחמד, לפעמים מעניין וכאשר הוא עוסק נכון בשורשי העניין, הוא עשוי להיות גם מועיל.
  השקעה בתחבורה אינה יכולה ואינה צריכה להבחן עפ"י ה- OECD אלא עפ"י צרכי התכנון הלאומי של ישראל. כבר ציינתי מספר פעמים באתר זה, שהאובססיה להשוות את ישראל ל- OECD בכל דבר שזז, היא שגיאה קונספטואלית שגוררת הטעיה של הקורא, ובמיוחד של זה שאינו בקי בתכנון מערכתי או גלובלי.
  מעבר מתחבורה פרטית לתחבורה ציבורית חייב להתבסס על הערכות מבוססות לגבי התפתחויות בתחומים משיקים לתחבורה כדיור, תעסוקה, פיתוח אורבני ופיזור אוכלוסין, אותם מתכננת המדינה. באזורים הפתוחים (כיום) קל יחסית לבצע מעבר כזה והמחיר אינו יקר כמו הקמת תשתית תחבורתית ציבורית אפקטיבית בתוך ערים צפופות כבמרכז הארץ ובתל-אביב בפרט. חוסר האנטגרציה של מאמצי-גורמים ממשלתיים שונים הוא שורש הרע ולא עצם העובדה שמטפלים בתחבורה בנושאים הבוערים ביותר.
  כ"כ, המחקר אינו שואל עוד אחת מהשאלות היסודיות הקשורות במדיניות התחבורה: מה חשוב יותר ומה מועיל יותר למדינה בכללותה – פיתוח תחבורה מהפריפריה אל המרכז גוש דן (או המרכזים – ירושלים, ת"א וב"ש), או להיפך פיתוח המרכז בפני עצמו, והזנחת כל השאר. שהרי במצב הכלכלי הנוכחי, ברור שלא ניתן לממש את שני הדברים במקביל, וכל קורא יכול לפרש לעצמו מדוע.
  אולם, אם הוחלט מסיבות של מדיניות לאומית (ולאו דווקא אופטימיזציה כלכלית) לפתח את התשתיות להסעה המונית מהפריפריה למרכזים, מה יש לעשות בינתיים כדי שהמרכזיםעצמם לא יהפכו לאזורי "מצוקה" תחבורתית בלתי נסבלת, משום שגםלזה יש מחיר כלכלי אדיר.
  בקיצור, חברים, אין בעיה לנתח מציאות ולהציע שיפורים כאלה ואחרים בתוכניות ביצוע ממשלתיות ומוניציפיות. אבל, דחילקום, ץתשדלולהיות יותר יסודיים ויותר רציניים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.