חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק לשון הרע על לוחמי צה"ל – האגודה לזכויות האזרח מתנגדת

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 10.06.13 0:54

נחמן שי, יריב לוין ויוני שטבון יזמו תיקון הצעת חוק לשון הרע על לוחמי צה"ל. ההצעה תוכן לקריאה ראשונה בועדת החוק חוק ומשפט. האגודה לזכויות האזרח מתנגדת לתיקון כזה המגביל את חופש הביטוי

ביום שלישי 11 ביוני תכין ועדת החוקה חוק ומשפט הצעת חוק שיזמו יוני שטבון (הבית היהודי), יריב לוין (הליכוד ביתנו), נחמן שי (העבודה) לקריאה ראשונה. מדובר בתיקון לחוק לשון הרע, המוסיף תיקון לשון הרע על לוחמי צה"ל. התיקון מציע שלשון הרע על פעילות מבצעית של לוחמי צה"ל תשמש עילה לתובענה ייצוגית.

האגודה לזכויות האזרח הביעה התנגדות לחקיקת תיקון זה. היא פנתה ב- 21 ביוני לח"כים בבקשה שידחו את הצעת חוק איסור לשון הרע (תיקון – לשון הרע על לוחמי צה"ל), התשע"ג-2013, שזכתה לכינוי "חוק ג'נין ג'נין". אבל הח"כים ממשיך בתהליך לקידום חקיקת החוק.

לדברי האגודה, לפי דברי ההסבר של התיקון המוצע, מטרתו למנוע "פגיעה חמורה שנגרמת לישראל בשל האשמות הכוזבות המופנות" נגד צה"ל. אבל תכלית זו אינה "מתיישבת עם ערכיה של מדינת ישראל" וסותרת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. "גיוס" לוחמים, בניסיון לנצל את זכותם האישית ככלי במאבק ההסברתי, הוא פסול ואינו חוקתי.

בית המשפט העליון הזהיר ש"הפרטה" של הזכות לתבוע בגין "לשון הרע על ציבור" תעודד תביעות סרק, ותיצור אפקט מצנן בנושא ציבורי חשוב מעין כמוהו – הפעלת כוח צבאי בידי המדינה. האיום ואפקט ההשתקה לא יפעלו רק נגד פרסומים דוגמת "ג'נין ג'נין" אלא נגד כל מי שיעז למתוח ביקורת, לפרסם עדות או רק להביע דעה על פגיעה חסרת הצדקה בחיילי אויב, ואף בפלסטינים או באזרחים ישראליים בשטחים.

בשל הרגישות הכרוכה בהגבלה על חופש הביטוי הופקד הכוח לנקוט בצעדים משפטיים נגד מפרסם "לשון הרע על ציבור" בידי היועץ המשפטי לממשלה. הריסון שגזרו על עצמם היועצים המשפטיים לדורותיהם, בכל הנוגע לשימוש בכוח זה, נובע מאותה רגישות חוקתית, אבל גם מהחשש המבוסס מפני "אפקט בומרנג" ומפגיעה קשה שעלולה להיגרם לציבור ולתדמית המדינה: המשפט רק יעודד את הפצת הפרסום המשמיץ, יסיט את תשומת הלב הציבורית מפרסומים סותרים ומפריכים, ואף עלול להסתיים בפסק דין שיאשר ולו מקצת מהטענות המשמיצות או אפילו בדחיית התביעה. ההצעה "להפריט" את הכוח לתבוע ולהעבירו לידי בודדים משקפת חוסר הבנה והתעלמות מכל השיקולים הללו.

פרטים נוספים באתר האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.