חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת ששת הימים – 46 שנים מבוזבזות

נושאים דעות, פוליטי ב 8.06.13 22:30

בימים אלה מלאו 46 למלחמת ששת הימים. משך 46 שנים, מפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון חותר תחת קיומה של מדינת ישראל. מכלה את משאביה, מאפשר הסטה והסתה של הדיון הציבורי מסוגיות של צמצום פערים וצדק חברתי לסוגיות של ביטחון, מאפשר להחזיק מדינת רווחה לקבוצת מיעוט מיוחסת של מתנחלים, והופך אותה למדינה לא יהודית ולא דמוקרטית

מאת: קורט טוכולסקי

ההישג העיקרי של מלחמת ששת הימים שהחלה ותמה בימים אלו לפני 46 שנה הוא התמוססותם של קווי תכנית החלוקה של 1947 ותחילת ההבנה במדינות המרחב שמדינת ישראל כאן והיא אינה עומדת להתמוסס אל המרחב כמו מלכת ירושלים הצלבנית. לשכנותינו נדרשה עוד מלחמה (יום כיפור) כדי להפנים, שבניגוד לצלבנים שבאו מאירופה וחזרו אליה, אנחנו אולי באנו בחלקנו מאירופה, אבל אין לנו ממש רצון או לאן לחזור. החברה הישראלית לעומת זאת, חסרה עדיין את ההבנה הזו, וחוסר ההבנה הזה הוא שמאפשר לפקידי אוצר כמו שאול מרידור לזרוק, שאולי ישראל לא תהיה קיימת עוד 30 שנה, זה גם מה שמאפשר את הכיבוש.

במלחמת יום כיפור, עם פינוי קיבוצי הרמה, נפל דבר בישראל. יישובים לא סימלו עוד את הקו האחרון ואזרחים לא היו אמורים יותר להגן על גבולות המדינה בנשק. זה ברור לצבא, זה לא ברור לרוב רובה של הציונות הדתית, שתומך במי שממשיכים לכבוש את הארץ. העוינות של "טובי בנייה" של הציונות הדתית, שממשיכים את ימי "חומה ומגדל" ב"מזרח הפרוע" של יהודה ושומרון לריבונות המדינה אינה סתמית.

מפעל ההתנחלויות לא היה מעולם מפעל ציוני, הוא אולי טפיל שיונק את לשד המדינה ומנצל את טובה בשביל להתקיים, אבל מראשיתו היה זה מפעל אנטי-ציוני, שנועד לסכל כל הגשמה של החזון הציוני היסודי, הגשמת הזכות של העם היהודי לשחרור לאומי טריטוריאלי בבטחה ותוך הבטחת קיום בר קיימא למדינת ישראל. כבר 46 שנים, מפעל ההתנחלות באיו"ש חותר תחת קיומה של מדינת ישראל. מכלה את משאביה, מאפשר הסטה והסתה של הדיון הציבורי מסוגיות של צמצום פערים וצדק חברתי לסוגיות של ביטחון, מאפשר להחזיק מנגנון צבאי מנופח ומאפשר להחזיק מדינת רווחה לקבוצת מיעוט מיוחסת של מתנחלים.

הימין הישראלי מחסל את מדינת הרווחה האוניברסאלית, ובמקביל מעניק זכויות רווחה נדיבות למי שמוכן להתנחל. מדיור וחינוך מסובסדים ועד מגזר ציבורי רחב במועצות אזוריות עתירות תקנים ושירותים כ-4% מאזרחי ישראל שחיים בגדה המערבית הכבושה נהנים מזכויות יתר, לשאר אין כלום. לא מזמן הכריז השר לענייני גמלאים, שיש לטפל בבעיית המתנחלים המזדקנים בבתים גדולים מדי, ולאפשר להם לפצל בתים ולהשכיר. כן. בזמן שבמדינת ישראל נאנקים תחת מחסור בדיור ובועת נדל"ן, מי שמוכן להצטרף למפעל ההתנחלות, דן עצמו לבעיות של עשירים.

אבל אפשר לשים בצד את הבעיות החברתיות, את התרומה של מפעל ההתנחלות לצמיחת הפערים בחברה הישראלית ואת הסבסוד השערורייתי של בעלי הוילות באיו"ש. הכיבוש, זה שאף אחד לא מדבר עליו יותר מדי, גובה מישראל מחיר מוסרי אדיר נוסף על המחירים החומריים. מי שמתפלא איך המדינה, שיזמה את אמנת הפליטים של האו"ם, היא אחת המדינות שמכירה בשיעורי הפליטים הנמוכים בעולם, ואחת המתעמרות הבולטות היום במערב במבקשי המקלט שלה, צריך להבין שהעם היהודי, הקרבן של ההיסטוריה הפך לפני 46 שנים לעם כובש, שמה שהיה בחזקת אין ברירה במלחמת הקיום של 1948 ובשנים שקדמו להקמת המדינה, הפך לברירת מחדל מיותרת אחרי 1967.

הימין הישראלי והציבור הדתי לאומי שחלקם בגאולת ותקומת ישראל היה ונותר זניח, נזקקו למפעל ההתנחלות כדי לפצות על פועלם הזניח בשנים 1917-1967. הימין לא הקים את המדינה, לא תרם לקביעת גבולותיה, לא הביא כמויות משמעותיות של עולים, לא תרם יותר מדי למאבק הדל גם כך של הישוב בגרמניה הנאצית, ובעיקר לא תרם שום תרומה משמעותית במלחמת השחרור ובשנות בניית המדינה. את כל אלו עשתה תנועת העבודה, על ההסתדרות, ההתיישבות העובדת, תנועות הנוער החלוציות, ההגנה והפלמ"ח שהיוו את התשתית לצה"ל, מהקמת בתי חולים ויולדות ועד הקמת בתי הבראה ואבות, הייתה זו תנועת העבודה. מלחמת ששת הימין, והמהפך הפוליטי עשר שנים אחריה, אפשרו לימין לשנות את המצב ולנסות ליצור לעצמו אתוס. את המחיר אנחנו משלמים עד היום.

כיבוש בגדה המערבית הורג אותנו, ולא לדבר עליו משול לאותם מעשנים, שאוטמים אוזניים לאזהרות על סרטן.  הוא משחית את החברה, הוא מאפשר לשלטון הימני הניאו-שמרני ניאו-ליבראלי לזרות חול של אימה ופחד בעיני הציבור, ולהסיט את הדיון הציבורי מבעיות היום יום של הציבור למקומות אחרים. הוא משחית מוסרית והופך את החברה לאלימה יותר, מנוכרת יותר וגזענית יותר. הוא מונע את סיום הסכסוך הערבי-ישראלי והופך את מדינת ישראל למדינת אפרטהייד. הימין בישראל ,כמו בכל מקום אחר בעולם, הוא גורם הרסני למדינה שבה הוא קיים. הכיבוש מאפשר לימין הישראלי לחתור תחת יסודותיה של מדינת שיראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בכך שהוא הופך אותה למדינה שאינה יהודית (לא מוסרית ולא דמוגרפית) ולא דמוקרטית. 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  ציון אירוע זה מוצנע בתקשורת. חבל. זו הייתה הזדמנות לחזור ולדון בבעית ההתנחלויות ובשאיפה לשלום, למי ששואף לכך. נראה שהממשלה הנוכחית איננה שואפת לשלום.

 2. ק. טוכולסקי :

  מה הממשלה שואפת הסביר לנו סגן שר הביטחון דני דנון שאמר רק בשבוע שעבר שהממשלה לא תקדם שום משא ומתן לשום פיתרון של שתי מדינות.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא בטוח שמשטר הכיבוש עולה לנו בכסף יותר ממשטר לא כיבושי.המצב המזרח תיכוני היום ויחסי הכוחות העולמים בכלל לא מבטיחים בהכרח שאנחנו בפתחו של עידן שקט עם ביטחון זול יותר.
  אבל המחיר האמיתי של הכיבוש הוא להערכתי במטבעות הרבה יותר יקרים מש"ח או דולר.
  למשל – הצבא והתפיסה הבטחונית הישראלית מכוונים היום לתחזוקת הכיבוש על חשבון התפתחות לפי הצרכים הדינמיים שמשתנים במהירות ושמחייבים חשיבה יצירתית והערכות בהתאם. האם יש חשיבה כזאת? ואם כן, באיזה רמות וכמה זה מחלמחל להערכות השוטפת כשהצבא מפריש חלק לא קטן לתחזוקת הכיבוש ולתפיסת הביטחון והלחימה שנובעים ממנה?

  כמו תמיד, את המחיר המלא נדע בדיעבד, ולפי החשבון עד היום, זה יעלה הרבה יותר ביוקר.

 4. מנחם לוריא. :

  המחיר

  במונחים של כסף – אפשר להעריך כמה עולה לנו הכיבוש ביו"ש.

  הינה ניסיון להאריך את הנזק הכספי: ב 2005 ערב ההתנתקות מעזה פורסם שעלות אחזקת הצבא בעזה היא כ 7 מליארד שקל בשנה. יו"ש גדול,לפחות פי שתיים, מעזה.כמו כן הצבא הפריט,לידיים פרטיות, את מעברי הגבול בין פלאסתין לישראל וכן הפריט את השמירה בישובים.

  הסכום האמיתי הוא סוד ביטחוני ולא ניתן לקבלו. אני מעריך שעלות אחזקת הצבא + תשלומים לחברת מודיעין אזרחי עבור תפעול מעברי הגבול (שנבנו ב… 2005 בכסף ציבורי) והשמירה על הישובם סה"כ בין 25 ל 30 מליארד שקל בשנה הערכת חסר.

  את הנזק העקיף גם כן ניתן לכמת
  במונחים של כסף הינה הניסיון:

  מדינת ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שמחזיקה עם אחר ושטח אחר תחת כיבוש. כתוצאה מזה היא ניזוקה קשה בתחום המסחר הבינ"ל. עד 1989 (אינתיפדה ראשונה) המשק הישראלי צמח בשיעור העולה על 5% בשנה. ומאז ישנה סטגנציה ו/או וגם ירידה. על מנת שמשק יפרח אנחנו זקוקים לצמיחה של בין 7% ל 9% בשנה צמחיה שהייתה פה בין 1929 ל 1980. צמיחה בשיעורים של 3% עד 4% איננה מספיקה למשק שלנו בגלל הכיבוש וגם בגלל המבנה שלו (למשל רק 58% מכוח העבודה באמת עובד,למשל הפריון בישראל הוא הנמוך מבין מדינות ה OECD ולמשל ישראל ענייה במשאבי טבע ועיקר הכוח הכלכלי שלה הוא במידע וידע.). מאחר ומתעקשים פה להנציח את הכיבוש המשק ניזוק באופן ישיר (כבר שלושה עשורים) בכושר הגידול השנתי שלו ואת התוצאות אנחנו מרגישים היטב כל יום ועוד נרגיש כשתקציב 2013 2014 יאושר.

  את הנזק לחברה הישראלית אפשר לסכם מאוד בקצרה ובתמצתיות: החברה הישראלית הפכה לחברה גזענית – כן גזענית במובן המאוד רע של המילה. את זה לתקן יקח שנות דור (שנת דור לפי חוקרי המקרא = ל 40 שנות אדם) ובמונחים של זמן עלות ותועלת אין לנו 40 שנה לתקן ספק אם יש 40 חודש וזאת לאור ההתפתחויות המדאיגות בסוריה מהשבוע האחרון.

  מנחם.

 5. מנחם לוריא :

  לק.

  מדינת ישראל סובלת מפיצול אישיות חריף מאוד.

  כפי שהצגתי באחד מהמאמרים שלי (פה http://www.blacklabor.org/?p=47258 )מדינת ישראל מקיימת מעברי גבול לכל עניין ודבר ועל פי כל דין בין ישראל רבתי ליישות הפלסתינאית.

  ומנגד (כפי שפורט פה:http://www.blacklabor.org/?p=47262) מדינת ישראל סיפחה דה פקטו כ 45% משטחי יו"ש לעצמה.

  למיטב ידעתי אין לתופעה הזו אח ורע על פני הכוכב ארץ שאנחנו יושבים על פניו.

  וזה,כמובן,הופך את הכיבוש לעניין מורכב מאוד סבוך מאוד וספק אם משהו יכול או בכלל לרוצה לרפא את המדינה החולה (מאוד לטעמי).

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.