postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הצעת מיסוי על רווחי שכירות על הדירות נועדה לכישלון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת מיסוי על רווחי שכירות על הדירות נועדה לכישלון

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 3.06.13 1:45

אשר רוכברגר מסביר מדוע ההצעה למסות את רווחי השכירות על דירות נועדה לכשלון

בין שלל הגזירות שחלקן בגדר העיזים, מציע האוצר לבטל את הפטור שקיים היום על מיסוי הרווחים משכירות הדירות. היום המיסוי חל רק מהרווח של 4910 ₪ ומעלה . הפטור הזה קיים משנת 90 ובמקור נועד לעודד להשכיר דירות לעולים שבאו בגל העלייה הגדול של תחילת שנות ה90. יחסית לאותם הימים התקרה הייתה די גבוהה, כאשר דמי שכירות עבור דירה ממוצעת באזור המרכז היו בסביבות 500$ והשער היציג היה קצת למעלה משני שקלים. במילים אחרות, בן אדם היה יכול לקבל רווח מ4 דירות בלי.לשלם אגורה אחת של מס.

מאז השתנו הרבה דברים בשוק הנדל"ן בארץ ובמצב הדמוגרפי וחברתי של השוכרים.. אינני רוצה לדון בשאלה- האם נכון או צודק למסות את האפיק הזה של הרווחים. יהיו כאלה, שיטענו שזו התערבות בוטה בחופש הקניין והעיסוק ויהיו כאלה, שיטענו שכמו באפיק השקעה אחר- גם כאן צריך לשלם מס על רווח. בכל מקרה, המדינה בהיותה ריבון ורגולטור-על רשאית להחליט שהיא רוצה למסות גם את הרווחים מהשכירות

טענתי היא שכמו שזה קורה במרים רבים אחרים, גם כאן תהיה בעיה עם האכיפה. כהרגלי אביא דוגמא אישית.ב5 השנים האחרונות אני גר בשכירות ומאז החלפתי 3 דירות ובהתאם  3 בעלי דירות. 2 מהם  קשישות שמשכירות את הדירות היחידות שלהם מטעמי נוחות (מגורים עם בן זוג ומגורים בקרבת ילדים) והיה עוד זוג צעיר (שכירים), שניסה את מזלו בקנדה, אך ללא הצלחה. המשותף בין כולם שאין להם שום קשר ונגיעה למס הכנסה, אין להם רואה חשבון ואין להם שום מושג ורצון להתקרב לתחום הזה, אבל זה לא הכול.

 הבעיה הנוספת והרבה יותר מהותית היא שהיום למדינה אין שום אינדיקציה-האם דירה כלשהיא מושכרת או לא. לדעתי ההשוואה הקלה והמתאימה ביותר, היא מה שקורה בשוק הרכבים. כל מי שקונה\מוכר רכב, הולך עם הצד השני לדואר ומעביר בעלות. אז המדינה גם יודעת שרכב מסוים עבר מידי פלוני לידי אלמוני. בתחום הנדל"ן למגורים זה לא קורה.. אם השוכר והמשכיר לא מסכמים ביניהם על העברת חשבונות (חשמל, מים וגז) וארנונה על שם השוכר, גם באופן עקיף אי-אפשר לדעת שהדירה מושכרת.

אז מה הפתרון? בעיני אם כבר רוצים למסות את הרווחים משכירות הדירות, צריך לשלב את זה עם שני דברים נוספים, שמקובלים בכל המדינות המפותחות. הראשון הוא החקיקה תגביל את העלאת מחירי השכירות לאחוז מסוים בשנה או לחלופין למדד או לשילוב כלשהו בין שניהם. בכך המדינה תגן על הסוחרים ותגדע את הדמיונות הפרועים שמגיעים לפעמים עד להזיות אצל המשכירים.אם דברים כאלה טובים לארצות הברית, קנדה ואירופה, אז כמו שלימדונו חז"ל – "חכמה בגויים- תאמין".

הדבר השני הוא הנהגת חובת דיווח –הצהרת הון מכולם. בין שאר היתרונות שזה יגרום למשק ובמיוחד בתחום המאבק בהון השחור, זה ייתן אינדיקציה אמיתית, למספר הדירות המושכרות, למחירי שכירות וליחס בין המשכירים שהם משקיעים "כבדים" ומשכירים שהפכו לכאלה מטעמי נוחות או הכרח וכדומה.

בלי נקיטת שני הצעדים המוצעים, בתנאים הקיימים היום – אין שום אפשרות למדינה לגבות את המס מאנשים רגילים. אפילו אם ניקח לדוגמא את הבן אדם הנורמטיבי, שלא מעוניין כל כך לעבור על החוק והוא שכיר או גמלאי ומעולם לא היה לו עסק עם מס הכנסה. מה עליו לעשות?איך בפועל הוא ישלם את המס? האם הוא יצטרך לשלם את המס כל חודש או פעם בשנה? ואם הוא משלם מס למשל כשכיר, הוא יצטרך\יוכל לעשות תיאום מס? האם הוא צריך להיעזר ברואה חשבון?האם באותה הזדמנות מס הכנסה ירצה לחטט בקרביים שלו? האם הוא יצטרך גם לשלם לביטוח לאומי?כל השאלות האלה יטרידו וירתיעו את אותו בן אדם מלגשת מרצונו למס הכנסה. מאידך גיסא מס כנכסה לעולם לא תדע – האם אותו בן אדם משכיר את דירתו, כי ברוב המכריע של המקרים, החוזה שנחתם בין הצדדים נשאר ביניהם ולא מועבר לשום גורם חיצוני רשמי.

בזכות הצעת המיסוי הזו, למדינה יש אפשרות להסדיר את אחד התחומים הפרוצים והלא מוסדרים שקיימים בשוק ובכך להידמות למדינות מפותחות נאורות תקוותי שלפחות הפעם היא לא תפספס את ההזמנות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    בחלק מהמדינות בארה"ב, נכון לשנות השמונים, היתה הגבלה על העלאת דמי שכירות ואי אפשר היה להוציא את השוכר כדרך להעלאת דמי השכירות ע"י השכרה מחדש.
    היו גם מנגנונים שאלצו משכירים לדאוג לתחזוקה השוטפת.
    ובקיצור – כשהגעתי לשם נדהמתי. אין שום צורך להפוך את ארה"ב לסמל הס"ד, אבל בארה"ב שממש מקדשת את הקניין היתה לפחות אז רגולציה מאזנת בתחום הדיור להשכרה, שבישראל אפשר היה ועדיין רק לחלום עליה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.