חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משבר הדיור – ה"פתרונות" של הממשלה העלו את המחירים

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 30.05.13 5:28


מדיניות הממשלות הקודמות הביאה לעלייה במחירי הדיור. הממשלה החדשה מציעה את אותם אמצעים ואותם תירוצים – ולכן צפוי שתשיג את אותן תוצאות

מאת עמית הרפז

על משבר הדיור מדברים כבר מספר  שנים. לכבוד התקציב החדש הבטיחו פתרונות – הבה נבדוק מה הם מציעים.

ראשית, בהצעת חוק ההסדרים מבקשת הממשלה לבטל את חוק הדיור הציבורי, חוק שאיפשר רכישה של הדירות ע"י הדיירים בהנחה משמעותית. קיום החוק היה יכול להוריד משמעותית את מחירי הדירות (כאשר חלק מהדירות נמכר בזול זה גורר את כל המחיר כלפי מטה), בכסף שהיה מתקבל היה ניתן לבנות דירות ציבוריות חדשות וגם צעד כזה מוריד את המחיר. סגן שר השיכון משנשאל על ביטול החוק הסביר כי חסרות דירות ציבוריות, תשובה טובה על שאלה לא רלבנטית. ביטול החוק הוא צעד לא דמוקרטי, לא צודק כלפי הדיירים, ומעלה את מחירי הדיור. הצעד הזה בא בהמשך למדיניות ממשלתית של ייקור הדיור שנמשכת כבר עשר שנים כפי שמראה עבודה שנעשתה במרכז טאוב (מכון מחקר קפיטליסטי). לעומת זאת הממשלה הודיעה כי תגביר את היצע הקרקעות וזה יוריד את מחירי הדיור, יש בעיה בהודעה הזאת משום שלא חסרות קרקעות לבניה לא במרכז ולא בפריפריה וזאת איננה הסיבה למחירים הגבוהים. על פי הודעת משרד השיכון שפורסמה לפני מספר חודשים, ישנן מאות אלפי יחידות דיור מאושרות לבניה במרכז הארץ. הדירות האלו אינן נבנות משום שהקבלנים והבנקים שמממנים אותם רוצים להעלות את המחירים. ההודעה היא המשך למדיניות הקודמת, לפני כמעט שנתיים הקימו את הועדות המיוחדות לדיור, הוד"לים, אז הסביר לנו ראש הממשלה נתניהו כי ועדות אלו יגרמו להגדלת התחרות ויורידו את המחירים בדיוק כפי שקרה בתחום הסלולר. התחרות היחידה שגדלה, היא התחרות מי ימכור יותר ביוקר, הועדות לא עזרו בהורדת המחירים אבל כן פגעו באיכות התכנון.

 טוב תעשה הממשלה אם תלמד מניסיונה, לפני כמה שנים החליטה ממשלת ישראל להקים תשתית להולכת גז, אלו היו הימים הראשונים של תגליות גז בים התיכון, במצריים. הממשלה פרסמה מכרזים והבטיחה לחברות בניה סובסידיה אם יבנו, עברו שנים ותשתית גז אין. בעיתונים קמה צעקה גדולה המשק הישראלי מוציא מיליארדים על מזוט יקר ומלוכלך במקום להשלים את תשתית הגז הזול והנקי. החליטה ממשלת ישראל שאין ברירה במקום לחכות שחברות פרטיות מסובסדות יבנו תשתית גז, ביקשה מחברה ממשלתית שתקים את המערכת. החברה (חברת חשמל) הקימה את התשתית והממשלה הקימה חברה ממשלתית חדשה שתנהל את הולכת הגז "נתיבי הגז הטבעי לישראל". ממשלת ישראל הנוכחית מקדמת את ההפרטה של חברת חשמל, אני מציע לפני שגומרים להפריט אותה להטיל עליה לפתור את בעיית יוקר הדיור. הממשלה תטיל על חברת חשמל להקים את כל מאות אלפי יחידות הדיור שהקבלנים הפרטיים לא מצליחים להקים ואחרי זה תקים את חברת "הדיור הציבורי הטבעי לישראל" שתנהל את הדיור. רק אחרי שנבדוק ונראה שבאמת כל הבעיות התשתיתיות נפתרו תוכל הממשלה להפריט את חברת חשמל כי "הכושי עשה את שלו והכושי עכשיו יכול ללכת".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  פשע ההפרטה-היו 4 חברות ממשלתיות שהופרטו

  לידי טייקוני האנרגיה שלא השקיעו גרוש בחיפושים ובגילוי.נט לשאול את הגיאולוג הממשלתי הראשי לשעבר,מר לנגוצקי.
  כרישי הבורסה שקיבלו נכסי המדינה במתנה אינם יודעים לעשות דבר בעצמם ועל חשבונם.תשתיות הולכת דלקים,חברה ממשלתית,הולכת גז,חברה ממשלתית,שמירה על המתקנים,חיל-הים,מימון הפקה,הציבור דרך קרנות הפנסיה,מימון תחנות כוח "פרטיות" מתחרות במחיר מופקע מראש,כספי ציבור.
  הקטע הכי טוב ,אחרי שחברת חשמל תקים את מיזם הסיבים לאינטרנט עבוא חבאות "פרטיות",ודיור ציבורי כמו שמציע עמית ,אנחנו נגיע ל"צימוק הגדול".
  הפרטת חברת חשמל והפיכת עובדיה למובטלים ועובדי קבלן והכפלת מחירי החשמל פי 4 ,כדי שה"פרטים" המסכנים יקירי המשטר ירוויחו בגדול על חשבוננו.
  ביצוע כמו אספקצ המים שהופרטה.
  ואז עם ישראל המאושר יצא בהפגנות שמחה של קבצנים מרוצים שיצעקו:"העיקר שדפקנו את הוועדים.
  "עם חכם" ישראל סבא.מה חבל שבניגריה כבר הקדימו אותו.כולם קבצנים וכל משאבי המדינה ביד טייקונים וזרים.

 2. עמית :

  והנה מה שיש לחברה להגנת הטבע לומר על הועדות לדיור לאומי ועזרתן "הרבה" בפתרון בעיית הדיור.
  http://www.teva.org.il/?CategoryID=1698&ArticleID=19009

 3. מנחם לוריא :

  מן הזכרון סליחה על חוסר הדיוק...

  לפני כשנה,כששמתי פעמי לבאר-שבע,ברדיו של האוטו הייתה קרו נוייבך ומרואיין שציין שיש בב"ש כ 500 דירות בבעלות הממשלה ובנגב כ 800 דירות כאלה. רובן עומדות ריקות. חלקן מאוכלסות בפולשים וחלקן הפכו…. לבתי כנסת.

  יש גם יש דירות של המדינה להציע אבל המדינה,שעליה השלתט המלך ביבי,… לא רוצה.

  מנחם.

 4. מנחם לוריא :

  ולא מהזיכרון

  מהפיכת הווד"לים נועדה לאפשר לגב ישראלי לסגור את המרפסת מאתמול לשלשום.

  מבטיח לך שאם הגב' ישראלי נשואה לטייקון נ ד (למשל) או להוא מעתלית המרפסות נסגרו גם נסגרו באדיבות מהפיכת הקרקעות של רב' בנימין (לא ראיתי) נתניהו שליט"א.

  מנחם.

 5. משבר הדיור – ה"פתרונות" של הממשלה העלו את המחירים • מחאת הדיור :

  […] פורסם לראשונה ב"עבודה שחורה" […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.