חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב הביטחון: כשמשרד הביטחון מקצץ לעצמו

נושאים דעות, כלכלת בית ב 30.05.13 5:21

משרד הביטחון  וצה"ל בוחרים לקצץ בכוח הלוחם ולא  במקומות בהם יש בזבוז וצורך בשינוי והתייעלות. התוצאה תהיה פגיעה בביטחון המדינה

מאת ק. טוכולסקי

התגובה לקיצוץ בתקציב הביטחון יבוטלו אימוני מילואים עד סוף השנה, כך פורסם ביום שלישי ב"הארץ". משרד הביטחון ממשיך בצורה מגושמת מה לפעול בשיטת צ'יץ', כשדורשים ממנו לקצץ בשומנים, הוא מתנהל כאילו השומנים שלו הם בבשר החי. בלי להתבייש בלי לנסות להתמודד עם הדרישות לרפורמות מבניות או עיוותים ובזבוזים היסטוריים, צה"ל ומשרד הביטחון ממשיכים באווירת העסקים כרגיל. משלחות רכש מנופחות? לא משהו שצריך לקצץ, עלויות תפעול של בזבוז חשמל, מים, ודלק, לא משהו שצריך לייעל. בזבוז משווע של כוח אדם והוצאות עתק על הפרטות מיותרות, לא משהו שבאמת כדאי להתמודד אתו. לא, בואו נקצץ באימון ותפעול צבא המילואים, שם לדעת צה"ל צריך לקצץ.

דיברתי עם חבר מילואימניק על הקיצוצים. היחידה שלו אמורה לקבל לא מעט ציוד ב-2014, להערכתו הם לא יקבלו אותו כבר. התחושה דומה והיא עולה בכל שיחה עם חברים שעושים מילואים איתי וביחידות אחרות. בשנים שבהם שפכו על הצבא כסף הוא בזבז אותו על דברים אחרים ועכשיו, כרגיל בעת קיצוצים, אף אחד לא יורה לצבא מהיכן לקצץ וכרגיל יקצצו ללוחמים ובשטח ולא למפקדות ובעורף. ציוד חסר לא יושלם ואם חס וחלילה תהיה מלחמה שום נגלה ימ"חים ריקים וציוד חסר כמו לא היתה 2006 מעולם.

צבא הוא מערכת יקרה וכדי שהיא תתפקד היא גם צריכה טיפול הולם, אבל צה"ל בפרט ומשרד הביטחון בכלל נהנו במשך שנים מפריבילגיות שאף משרד ממשלתי אחר לא נהנה מהן. משרד הביטחון עושה עם הכסף שלו מה שהוא רוצה. בדיונים על החזית מדברים על סכנת מלחמה ועל הצורך באימונים וציוד, ואחר כך? משרד האוצר הבריון התקציבי, לא מתעסק עם חזקים כמו כל בריון הוא חכם על חלשים. וכך הצבא מספר לכולם על איראן וסוריה ושריון הנגמ"שים ובפועל מממן בניית מגדלים מפוארים בקריה ואת הקצינים היושבים בהם לעייפה ומתכננים אלוהים יודע מה.

אני לא אוהב את גישת ה"הפרט וקצץ" של העיתונות בארץ אבל היות וצה"ל בוחר לאיים בפגיעה באימונים  ובהצטיידות של מי שאם מחר תפרוץ מלחמה יצטרכו להילחם הגיע הזמן להתמודד עם הצבא. הגיע הזמן שנבין למה אי אפשר לקצץ במפקדות או לבחון האם ההפרטות שהצבא ביצע תחת שרי הביטחון מופז וברק בין השנים 2002-2013 לא גורמות בעצם לבזבוז. למה הצבא לא יכול לקצץ ברכש השוטף לעורף שלו, פחות דלק, ציי רכב קטנים יותר למי שאינם לוחמים ותומכי לחימה וקיצוץ בתנאי השירות של הסדירים שאינם לוחמים ותומכי לחימה. מדוע הצבא לא יכול להילחם בבזבוז של מזון ואנרגיה לפני שהוא חותך באימונים ובהצטיידות?

לא יתכן שמי שיקבע את סדרי העדיפויות של הצבא הם ראשי המערכת שמקצצים פשוט במה שקל ונוח לקצץ – באנשי המילואים. אם מחר תפרוץ מלחמה לא נצטרך המון קציני מטה בקריה נצטרך לוחמים מאומנים ומצוידים בשטח. הקיצוץ בצבא צריך להתחיל הרחק ממי שבעת פקודה יעשה את העבודה האמתית. זה הזמן שמי שמגיע לבסיס בעורף יגיע אליו בתחבורה ציבורית ולא ברכב ליסינג. זה הזמן שאבט"ש יעשו סדירים בתפקידי עורף. זה הזמן שבאחריות כל מפקד בסיס תהיה הוראה לחיסכון בחשמל, גז מים ציוד מתכלה ומזון. זה הזמן לבחון את גודלן ונחיצותן של כל משלחות הרכש. הצבא יכול לקצץ הגיע פשוט הזמן להכריח אותו. הבזבוז של המפקדות והבסיסים בעורף חייב להסתיים והגיע הזמן שמי שמשתמש בחיילי המילואים כבני ערובה באמצעות איום על ציודם ואימונם פשוט יבין שהוא לא יכול לעשות את זה יותר.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  לק.

  אני סבור "קצת" אחרת ממך:

  בצה"ל כפי שהוא נראה היום וכפי שהוא מציב לעצמו את יעדיו אין כל צורך.

  הזמנים השתנו. מלחמות של ש.ש אוירון באוירון וצוללת בצוללת עברו מן העולם. האחרונה בהן אירעה,דווקא אצלינו,ב 1973.

  עלות השלום היא פרומיל מעלות אחזקת צבא השם לישראל עם ובלי החרדים…

  צריך לקום ולומר את האמת: אין צורך בשש צוללות,ב 600 (או יותר) ראשי נפץ גרעיניים,בגייסות של מרכבה סימן 4,בטילי יריחו 3, ובטייסות של F 32 חמקנים כי אין נגד מי להפנות את כל אלה. הזמנים השתנו.

  את הכסף צריך (וכבר אתמול) לחינוך וגם: לחינוך ועוד פעם לחינוך וכשזה יגמר לבריאות ולצחמצום פערים – ולא בסיגנון של יהיר (הטעות במקור) פייספוק לפיד.

  למען הסר ספק: לישראל כ 600 ראשי נפץ גרעיניים על פי מקורות זרים המתבססים על תמונות ומידע שניפק ועננו בשעתו ועל תצלומי אוויר של ארה"ב רוסיה וניתוחם על ידי מכוני מחקר,בלתי תלויים,אמרקיים. מדינת ישראל מעולם לא התכחשה לנתון הזה…

  מנחם

 2. ק. טוכולסקי :

  מנחם אני סבור ששלום הוא הדבר שצריך לא רק לשאוף אליו אלא גם לעשות אותו.
  בינתיים לי חסרים כלים במצבה של המחלקה. לא טילים ולא צוללות, סתם דברים שכשנכנס פעם באה ללבנון יהוו את ההבדל בין ללכת ברגל עם המון ציוד ללא ללכת ברגל או כוח אש.
  בזמן שהקרייה מלאה בגנרלים מיותרים שמתכננים במסגרות מיוותרות מלחמות מיותרות אצלנו ומן הסתם לא רק ביחידה שלנו חסר ציוד שמבדיל לא רק בין יעילותמ לחוסר יעילות אלא גם בין חיים למוות.

  אני לא חושב שיש ביננו הבדל מהותי ואני בהחלט מאמין שיש מקום לקיצוץ בביטחון אני רק סבור שלא צריך לתת לחתול לשמור על השמנת ולבחור איפה הוא מקצץ צריך לקצץ במקומות בצה"ל שבאמת מיותרים ולשמור על מה שבאמת חשוב.

 3. מנחם לוריא :

  לק. בשנית...

  לא אמרתי בתגובה המקורית אומר זאת עכשיו: צבא השם (או ההפרטות) לישראל מתנהג כאחד הטייקונים במחוזותינו. לקח לעצמו שליטה בלעדית על תחום אחריותו ומספר לנו שכל מחסור יעלה לנו בדמים או באוייב שידפק על שערינו בשתיים בלילה.

  כמו כל טייקון מלבב הצבא הזה מקצץ במה שקשור בחלקם של עובדיו הזוטרים (חיילי החובה,חיילי המילואים) ומשמר את המעמד והיוקרה של מנהליו אלה מהקרייה ומטה.

  הצבא הפך להיות קבלן ביצוע של מטלת הבטחון וככזה: מה שאפשר להפריט הפריט או יפריט. מה שאפשר למנוע מהדרגים הזוטרים מנע וימנע בהמשך. מה שאפשר לחלק,כשלל,למנהלים חילק וימשיך לחלק.

  בניגוד לטייקון הממוצא צבא השם לישראל הוא גם החתול וגם השמנת. בעצם – יש פה מפלצת שמאכילה את עצמה ובכסף ומשאבי כוח אדם ציבוריים של משלם המיסים הישראלי,אחריו של משלם המיסים האמרקאי וסוגר את הרשימה – משלם המיסים הגרמני.

  ככזה לא צריך אותו בכלל וכן צריך (ואתמול) לחולל שינוי.

  עכשיו תגיד לי ;שיפה כתבתי ואולי יש משהו שיסכים איתי אבל – בא תוכיח.

  הינה הראיות (חלקיות בלבד – זה נושא לאנציקלופדיה שלמה שעלוללה למוטט את אתר עבודה שחורה מעומס הכתוב ו/או בצו הצנזור הצבאי בדמוקרטיה היחידה במזה"ת)…

  על יחידה 8200 שמעת בוודאי. גם מה היא עושה איננו בגדר סוד. האיך הוא כן סוד. דפדפף בעיתונות המקוונת ומצא כתבה על כנס של יוצאי היחידה שאירע השבוע. עיין בשמות הם כולם מחוברים לעטיני ההון שלטון. והינה מבשרת העיתונות המקוונת שהמפלצת (מה שבמקור היה צה"ל) עשתה חושבים והגדירה מחדש את המבנה הארגוני שלה קרי: לוחמים,תומכי לחימה וכו. ולא מפליא לגלות שחילי 8200 זכו למעמד הרם ביותר שיש לו משמעויות כספיות,לא קטנות בכלל…

  באותו עניין: שוב בעיתונות המקוונת נכתב,ולא אחת,שליחידות המודיעין מגיעים בשיטת חבר מביא חבר.החבר שמביא כמו גם החבר שמובא הוא לבן/אשכנזי מבית חינוך יוקרתי ומאזור מגורים בסיווג הגבוה של החברה הישראלית בדומניון תל אביב ובנותיה. מחוץ לפדרציית תל אביב,כנראה,אין אנשי מודיעין מוכשרים ואם יש הם לא מגוייסים לחייל הזה.

  כיפת ברזל. לישראלי הממוצע ברור שאם לא יתווספו כיפות ברזל לארסנל הקיים חיינו יהפכו לגיהנום (לא ממש נכון שלום עולה גרושים – וולקן פלנטקס עולה עשירית מכיפה אחת) ולכן,כמו כל טייקון שדואג לספינים בקשר לשירות או למוצר שלו,גם המפלצת מזהירה אותנו שאם יקוצץ תקציבה לא יקנו כיפות. זה פשוט לא נכון. כיפות הברזל ניקנות וכנראה שגם יקנו בהמשך מכספי משלם המיסים האמרקאי. לו (למשלם המיסים האמרקאי) יש תקציב שנתי (כי שר האוצר שם הוא בשר ודם ולא נביא) ויש נשיא שדואג ליצירת מקומות עבודה (ולכן מוכר לנו אף 32 חמקן) ונשאר לו קצת בקופה כדי לממן כיפות (ברזל) גם ממניעים פוליטיים וגם כי על הפצת הכיפות בעולם אחראית חברה אמרקאית – ראתיון – שמעסיקה "קצת" אזרחים משלמי מייסים. בכל מקרה הרכש הזה איננו מתקציב הבטחון על חשבוני ועל חשבונך.

  הצוללות. כבר כתבתי פה שרוב הזמן שלושת הצוללות "שלנו" ניצפות צפות בנמל האם (לא רוצה לגלות איפה הוא נמצא). לא חלף זמן ובעיתונות המכוונת הטייקון העונה לשם מפקד פלגת צוללות פרסם שעלות התחזוקה וההשמשה של כלי הקטל האלה כל כך גבוהה יקרה ומסובכת כך שאכן רוב זמנן הם צפות להן בנמל האם. זו הסיבה,וגם שדות הגז,שצריך להכפיל את המצאי כך ששלוש יצופו אחר כבוד בנמל האם ועוד שלוש ימצאו במקומן הטבעי (בים). אלא מהי. זו השישית לא נרכשת מכספו של משלם המיסים הישראלי אלא מזה של הגרמני ואיפה התקציב שיועד לשישית? תשאל את הטייקון מחיל הים….

  טייקון אחר מטעם המפלצת – שבמקרה גם כן שמו חיל הים – מבקש תוספת של 4.2 מליארד שקל בכל שנה על מנת לשמור על שדות הגז. את שטף המילים למה חשוב לשמור עליהם כבר אמרו ויאמרו אחסוך זאת ממך ומהקרואים שלנו אבל יש לי שאלה: כמה כסף משקיע הטייקון מחיל האוויר (הגנה אווירית היא חלק מחיל האוויר) בשמירה על תחנות הכוח של חח"י? התשובה: אפס. למה זה חשוב? טיל או חפיץ מעופף אחד שמשבית אחת תחנה כוח (של חח"י ולא רק יש עוד הרבה פרטיות) ותוך פחות משנייה אחת וישראל כולה לוטה בחושך ועוצרת מלכת וחשמל אין. כמה כסף מושקע בזה? להזכירך… אפס.

  והוכחה אחרונה – שלא צריכה הסבר. יעלון טס לחתונת בנו (או ביתו) במסוק של חיל האוויר. כאשר אתה תהייה בשדה הקרב ותצטרך הקפצה באמצעות מסוק ישלחו אותך ברגל ליעד כי אין כסף לשלם את שעות הטיסה המיותרות.

  וכמו כל טייקון המחובר לעטינה של הכנסת/ממשלה הינה עוד משהו וממש לא איכפת לי אם אני מפר את חוקי המדינה בהקשר לשמירה על סודותיה הצבאיים:

  בתימרון של נאט"ו שנערך באדמת צרפת ב 2006 השתתפה סוללת s-300 (ברבית) בדיוק מהסוג שרוסיה מיצאת בכלל ולסוריה בפרט. בנאט"ו ניצלו את ההזדמנות ורבות מרזיה של מערכת המשחית הזו נחשפו. המידע הועבר לצה"ל. זה היה לפני 7 שנים ועכשיו מצקצקים פה בשפתיים, נתניהו ממריא (במטוס פרטי של לא יודע מי ומאוד רוצה לדעת) וחוזר עם סיפורי פוגי על הצלחה בכך שכן,או לא,ישלחו s-300 לסוריה.

  המפלצת מטרטרת לנו בשכל שאם ימסרו ה s-300 לסוריה השליטה בשמיים תיפגע. קדימה להעורר!!! כמו שאני לא רוצה מיגים שיחוגו חופשי בשמיים שלנו מוחמד מדמשק לא רוצה Fים למיניהם שיחוגו בשמיים שלו. הרצון שלי ושל מוחמד הוא לגיטימי. אם 7 שנים אחרי שנחשף הצבא לרזי כלי הנשק הזה ואין לו פיתרון אז שרמטכ"ל ושר הבטחון יקחו מסוק ישר הבייתה ובכיוון אחד. ואם כבר יש ומנצלים את הספין הזה כדי להפחיד,לקבל כסף ציבורי ו/או וגם לעשות ספין גם עלינו וגם על אזרחי סוריה ולבנון אז המסוק שלוקח את הרמטכ"ל ושר הבטחון – שישנה כיוון וינחת בכלא רמלה.

  אני מקווה שהנקודה – הובהרה.

  מנחם.

 4. ק. טוכולסקי :

  מנחם כאמור אני טוען בדיוק את אותה הטענה שהצבא לא צריך להיות ריבון לקצץ לעצמו כי הוא יפגע בבשר ובשלד ולא בשומן.
  כך יחסכו מאיתנו הספינים
  לא צריך להגדיל את תקציב הביטחון ויש הרבה מה לקצץ רק צריך לקחת את האחריות מהצבא ומשרד הביטחון שכן הם מקצצים במקומות הלא נכונים ויעידו החוסרים בציוד והאימונים המבוטלים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.