postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוק ההסדרים 2013 – 2014, ניתוח של פורום הארגונים לאחר שינויי הממשלה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2013 – 2014, ניתוח של פורום הארגונים לאחר שינויי הממשלה

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 23.05.13 22:53

השלב הראשון באישור תקציב המדינה הסתיים. המדינה אישרה את מסמך המחליטים, אך הוא לא פורסם באופן רשמי. הצלחנו להשיג את המסמך הסופי, ועדכנו את הניתוח הקודם שעשינו

מאת: הרב עדית לב

 השלב הראשון באישור תקציב המדינה הסתיים. ממשלת ישראל אישרה את מסמך המחליטים, על פי האישור הזה ייבנה עכשיו התקציב המפורט וייכתב חוק ההסדרים.

המסמך שאושר הוא אחר מזה המפורסם באתר משרד האוצר,

ולמעשה לא פורסם באופן רשמי המסמך הסופי אחרי הישיבה, לא באתר משרד האוצר ולא באתר משרד ראש הממשלה.

הצלחנו להשיג את המסמך הסופי, ועדכנו את הניתוח הקודם שעשינו.

המסמך שלפניכם מכיל ניתוח במבט על של מסמך המחליטים. תארנו בקצרה (ובלי לרדת לפרטי הפרטים) מה יש בכל סעיף ונושא, האם זה קשור לתקציב המדינה, מה ההשלכות, והאם ראוי הנושא הזה להיכלל בתוך החקיקה על התקציב.

החקיקה על התקציב היא במהותה חקיקה מאוד מהירה ועם שוט גדול בסופה. אם עד ה- 30/7 לא יעבור התקציב בכנסת אנחנו עומדים בפני בחירות חוזרות, ולכן חברי הקואליציה מחויבים להצביע בעד הצעת הממשלה. הפורום למאבק בחוק ההסדרים ניסח קריטריונים לנושאים שלא ראוי שיחוקקו בחקיקת התקציב, ואלו הם:

ñ      אינם קשורים כלל לתקציב המדינה לשנת התקציב הבאה.

ñ      מהווים רפורמה או שינוי מהותי ומצריכים דיון מסודר ומעמיק בממשלה ובכנסת ולא ראויים לעבור בחקיקה מהירה. גם אם נושאים אלה קשורים לתקציב 2013-2014  יש לאפשר תהליך חקיקה אשר משקף את חשיבותם.

ñ      ביטול חוקים שחוקקה הכנסת.

המסמך המצורף מאפשר לכולנו להבין את התוכנית הכלכלית שממשלת ישראל בנתה עבורנו, זה יאפשר לנו גם להגיב עליה (לשלילה ולחיוב), ולעמוד על החובה האזרחית שלנו בזמן דיוני התקציב הצפויים בכנסת

להשמיע את קולנו ודעתנו.

הרב עדית לב,

רבנים למען זכויות אדם

מסמך מחליטים לאחר ישיבת הממשלה (3)

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  חוק ה"הסדרים"...

  חוק ההסדרים איננו "המצאה" ישראלית אלא הוא שאול מכמה מדינות במערב אירופה.

  החוק נולד בתחילת שנות השמונים כאשר היה צורך בהול לייצב את המשק שסבל מאינפלציה תלת ספרתית.

  כמו כל דבר שמשתרש כאן מתחת לעין הפקוחה של הביקורת הציבורית מחוק הסדרים לייצוב המשק (כמדומני זה שמו המלא) הפך הכלי הזה ל"קרדום לחפור בו" תחת אושיות הדמוקרטיה הישראלית ובדלת האחורית,באיצטלה של אישור תקציב המדינה ובלילה או לילות ללא שינה – הוא מאושר סעיף אחר סעיף.

  חלק גדול מאוד (וגדול מידי) מה"הסדרים" בחוק הזה איננו קשור בכלל לתקציב המדינה והוא בא במקום עבודת חקיקה דמוקראטית הן של הממשלה והן של כנסת.

  נזכיר: כאשר מבוצע הליך חקיקה מוסדר ודמוקרטי בכנסת (כן בזו שלנו) יש ביקורת הן של הציבור והן של הכנסת עצמה. נכון,זה לעיתים מסרבל את ההליך ולעיתים החוקים לא רק שלא עוברים אלא הם מתיישנים (תרתי משמע) במגירה אלמונית בשולחן הכנסת. זו לא סיבה לעשות הליך כה לא דמוקרטי כמו חוק ההסדרים במהדורתו הישראלית.

  החוק מכיל כמות עצומה של סעיפים והחלטות וברובו כתוב בצורה די מעורפלת וקשה להבנה.

  כשמצביעים עליו זה,תמיד,אחרי או במהלך לילה ארוך נטול שינה של 120 נבחרי העם ובקיצור: איש אינו נותן את דעתו באמת למה ועבור מה הוא מצביע אם בכלל.

  גם ככה המדינה סובלת משחיקה מדאיגה בזכויות הפרט ובחוסר משווע של פיקוח מצד הכנסת על הממשלה ולכן חוק ההסדרים צריך להפוך מחוק תקף לעבירה פלילית שבצידה מאסר למי שבכלל יעז להעלות את הדבר הזה במסגרת חוק אחר – חוק התקציב.

  העין הציבורית הבוחנת,זו של הדמוס,וגם זו של הכנסת חייבת לתת את הדעת לכל אלפי החוקים שמתקבלים במסרת חוק ההסדרים וחובה להסדיר את הדבר בחקיקה ראשית ולא בתרגיל הלא דמוקרטי הזה.

  חובה לבטל את חוק ההסדרים ורצוי עוד לפני ה 30 ביולי יומה האחרון של הממשלה הזו אם לא יתקבל תקציב הגזירות הזה.

  והארת אגב: חוק ההסדרים במתכונתו הנכחית יכול להתקיים רק בגלל שבישראל 2013 אין חוקה ורק בגלל שבישראל 2013 אין ביקורת אמיתית של הכנסת על הרשות המבצעת – הממשלה. זה חייב להשתנות אם אנחנו רוצים להישאר "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

  שבת שלום.

  מנחם.

 2. הודעה לעיתונות: הדלפה של "מסמך מחליטים" (הבסיס לתקציב המדינה) גילתה את מה שהמדינה בחרה להסתיר | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] חוק ההסדרים 2013 – 2014, ניתוח של פורום הארגונים לאחר שינוי… […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.