חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכרייה בשדה בריר – הדיון בוועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת, תכנון ובניה ב 22.05.13 0:51

בדיון שנערך בנוכחות ח"כים, פקידי משרדים ממשלתיים, עובדי רותם אמפרט, תושבי ערד, כסייפה ופורעה ואחרים, פסקה היו"ר כי הבריאות מעל לכל, ואם יש פגיעה בחיי אדם, לא יתבצע פיילוט. אך בסוף הדיווח הזה כתוב כי לאחר שתבקר יחד עם שרת הבריאות במקום,  הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה היא שתחליט בעניין הפיילוט

ח"כ מירי רגב יו"ר ועדת הפנים בדיון מיוחד בסוגיית כריית פוספטים בשדה בריר: "חיי אדם הם מעל הכול. אם יתברר שיש כאן פגיעה בחיי אדם, לא יתבצע לא פיילוט ולא כרייה"

21 במאי 2013, י"ב בסיון תשע"ג, בשעה 16:15

​ועדת הפנים התכנסה היום 21/5/13 לדיון בסוגיית שדה בריר לאור הכוונה לקדם פיילוט של כריית פוספטים באזור המקורב לעיר ערד. בדיון לקחו חלק חברי ועדת הפנים כמו גם נציגי הממשלה השונים כמו גם  נציגי תושבי ערד, לצד נציגי מפעל רותם אמפרט חברת הבת של חברת כי"ל (כימיקלים לישראל) יוזמת הכרייה באזור שדה בריר.


ח"כ מירי רגב שפתחה את הדיון אמרה: "הדיון כאן נולד לאור הצעתו לסדר של ח"כ ליצמן בסוגיית שדה בריר המועשר בפוספטים. חברת רותם אמפרט נגב מבקשת לקדם את הפרוייקט וכעת  הנושא נמצא בבדיקה של גורמים שונים ולאור חוות דעת סותרות באשר לעובדות האם הפיילוט מסכן חיי אדם או לא, נבקש להבין היום את עמדות המשרדים השונים בדגש על עמדת משרד הבריאות "


ח"כ יעקב ליצמן שהחזיק עד לפני מספר חודשים בתפקיד סגן שר הבריאות פתח את הדיון ואמר: "המקום מסוכן לתושבי ערד. אנחנו ככנסת לא יכולים לאפשר לאנשים לעשות כסף על חשבון בריאות אזרחים. שום אינטרס ביטחוני ושום אינטרס ציבורי, אך ורק כסף".


ח"כ רגב העבירה את רשות הדיבור לנציג משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו ראש שירותי הבריאות לציבור שחיבר חוות דעת עליה נסמך משרד הבריאות שרואה: "אנחנו דורשים לראות חלופות ואנו יודעים שיש חלופות, נבחרה החלופה של שדה בריר . מדובר בניסיון לחזות את העתיד ואת ההשפעה. ניסינו לבנות מודל שיהיה דומה למציאות. על פי הבדיקות שלנו אותם חלקיקים המופקים בתהליך הכרייה הם חומרים שמסוכנים לבריאות". עוד הוסיף גרוטו כי " מחקרים בארה"ב בקרב מספר מכרות מצאו סיכוי של פי 1.5 לסרטן ריאה  אצל מי שעבד יותר מ20 שנה".

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. בר דרור דוד :

  דיון מגמתי חסר עמוד שידרה,תוך העלעמת נתוני היסוד.

  בס"ד
  אמש בדיון פרט לנציג מש הבריאות לא הוצגו נתונים על היות המקום קרוב לאחד הבסיסים הגדולים במדינה. ברמת תל מלחתה יש עיר עם אלפי חיליים ומשפחות אנשי קבע,
  לצערי הנזקים הקשים הצפוים באתר הנדון כלל לא הוזכר,
  בשיחה עם הגב נדהמתי לשמוע כי היא לא נוגעת בנעשה בתל מלחתה.
  הוצג מסמך על פרוטוקול בו משתתפים פרט למנכ"ל מש הבריאות כולם בעלי ענין המשמשים יועצים לתעשיה ע"פ רשימה שהוצגה לפני שנתיים במסיבת עיתונאים בת"א ע"י מר אשר גרינבום.

 2. דליה :

  הרושם המצטייר הוא שלרותם אמפרט יש מונופול על הקמת מכרות במדינת ישראל. המציאות היא שהמדינה היא הבעלים לכל כרייה, ובהתנהלות הכלכלית הנוכחית, אם נחוץ מכרה, יש לפרסם מכרז ולתת הזדמנות שווה לכל חברה שרוצה להקים מכרה. מה שקורה פה, מי שנאבק להקמת מכרה היא רותם אמפרט כאילו היא הבעלים של המכרה שיוקם ולא המדינה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כיל נקנסה במיליון שקל לאחר שסירבה לדווח על פליטות מזהמים

  http://www.themarker.com/dynamo/environment/1.2191268

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.