postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עובדי הנמלים, מאבק העובדות הסוציאליות הוא גם מאבקכם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדי הנמלים, מאבק העובדות הסוציאליות הוא גם מאבקכם

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 20.05.13 23:17

כנגד הסתה ושוברי שביתות צריך סולידריות גם מצד עובדי הנמלים.  הממשלה מתאמצת לסלק כל ביטוי של שותפות בין העובדים המוחלשים שאותם היא לא סופרת, לבין הועדים החזקים שהם על הכוונת שלה.  חיזוק השותפות הזו הוא תנאי נחוץ גם להמשך קיומם של הועדים החזקים
מאת: ק. טוכולסקי

חבר סיפר לי שביום שבת בהפגנה בירושלים נגד הגזירות הוא דיבר עם עובדת סוציאלית שאמרה לו שההפגנה צודקת אבל צריך לטפל גם בנמלים. לתדהמתו עובדת סוציאלית בעלת מודעות פוליטית והבנה של המציאות ראתה קשר בין המאבק בגזירות הכלכליות ושבירת העבודה המאורגנת בנמל אשדוד.  במהלך השיחה התבררה גם העובדה שהיא לטענתה פנתה אישית ליו"ר ועד עובדי הנמל אלון חסן בזמן שביתת העובדות הסוציאליות ופנייה הושבו ריקם, לכן מבחינתה אם אין סולידריות של עובדים חזקים עם עובדים חלשים, אין סיבה מיוחדת לסולידריות עכשיו עימם. מהשיחה הזו אפשר ללמוד שההסתה נגד הוועדים הגדולים עובדת ושהם גם עשו כמה טעויות אמתיות בדרך למצבם הנוכחי בראש רשימת אויבי המדינה של השלטון הנוכחי.

ממשלת ישראל בעזרתה האדיבה של התקשורת מקדמת את פני האפשרות של שביתה כללית במשק כתגובה לגזירות באלימות ובטרור. זה עובד לה מצוין. בזמן שכרגיל הטייקונים והתאגידים יוכלו להמשיך ולבזוז את המדינה, אוצרות הטבע שלה ועובדיה ללא מעצור, עוסקים בשלטון בהסתה כנגד העבודה המאורגנת. היות והמשטר הנוכחי מבין רק את שפת הכוח הוא בוחר להיאבק בוועדים הגדולים, הרי אם הרופאים או העובדות הסוציאליות ישבתו לא יהיה לממשלה אכפת, לעומת זאת כשהנמלים שובתים לכולם אכפת. לכן רוצה הממשלה לפרק את הנמלים החזקים מנשקם באמצעות אלטרנטיבות של עבדים.

אין צורך בנמל נוסף בישראל, לא מבחינה תחבורתית, לא מבחינה תעסוקתית ולא מבחינה סביבתית. יש צורך אמתי בייעול עבודת הנמלים הקיימים, אבל המחסום לכך אינו וועדי העובדים של הנמלים אלא ממשלת ישראל, הבעלים של הנמלים.
לא בגלל התנגדות של העובדים בנמלים אין עבודה בשלוש משמרות 24/7 בנמלים אלא בגלל הימנעותה של בעלת הבית, ממשלת ישראל, מהגעה להסדר שיאפשר הפעלה שכזו.
הממשלה לא רוצה לשלם על הפעלת הנמלים בשלוש משמרות והממשלה לא רוצה להפר את הסטטוס-קוו ולא רוצה את הפועל היוצא של הפעלת הנמל בשבתות, תשלום עבור עבודה בימי המנוחה.
הממשלה גם לא רוצה לגייס עוד עובדים שידרשו להפעלת המשמרות הנוספות. נוסף על כך הממשלה לא רוצה להוזיל את התעריפים שהיא עצמה קבעה לפריקה והעמסה של מטענים בנמלים. מה שהממשלה הזו רוצה זה פשוט, הממשלה רוצה לשבור את הוועדים החזקים בנמלים, את חוד החנית של העבודה המאורגנת במאבקיה וכמובן כמו תמיד להפריט לבעלי ההון שמפעילים את מנהיגי הקואליציה הנוכחית ביבי, לפיד, בנט ולבני כמו מריונטות.

הממשלה עשויה להצליח, והיא עשויה להצליח בין השאר בגלל הטעויות של ההסתדרות והוועדים. אם באמת הייתה פנייה של העובדות הסוציאליות לוועד של נמל אשדוד להבעת תמיכה והצטרפות לשביתה ופנייה זו הושבה ריקם ככל הנראה בגלל שהעובדות הסוציאליות המשיכו לשבות לאחר שעיני השיג פשרה שלא על דעתן יש לנו בעיה. לא מספיק שבית הדין לעבודה שבר את שביתת העו"סיות באיומים ושההסתדרות זנחה אותם, יש בעיה עם המצב שבו הוועד החזק לא מוכן אפילו לשלוח מכתב הזדהות. עובדי הנמלים יודעים לשבש את העבודה על דברים ספציפיים שנראים להרבה עובדים אחרים כמו הגזמה. אני חושב שזאת זכותם אבל הם צריכים גם להפגין סולידריות, אחרת שלא יצפו לסולידריות מצד מי שהם התעלמו ממאבקם.

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד פרסם מכתב גלוי לשר הכלכלה בפייסבוק, המכתב בהחלט טוב אבל זה לא מספיק. עובדי הנמלים צריכים להבין שהם צריכים להיות חכמים ולא רק צודקים. הם צריכים לאתגר את הממשלה, למשל להגיש הצעה להפעלה של הנמלים 24/7, להגיש הצעה לגיוס כוח האדם הנדרש לצורך הפעלת הנמלים בשלוש משמרות כל השבוע, להגיש הצעה להורדת התעריפים שגובים היום בנמלים או נתונים על גובה התעריפים בישראל ביחס למדינות אחרות. עובדי הנמלים צריכים לגלות סולידריות עם מאבקי עובדים גם כאשר מדובר בעובדים שלא סרים באופן אוטומטי למרותו של עופר עיני כעובדים בארגוני עובדים אחרים. הם לא חייבים להשבית את הנמל או לשבש את העבודה לכבודם אבל כדאי שישלחו לפחות מכתבי תמיכה ומשלחות הזדהות למשמרות השובתים. לא היה מזיק גם לראות בהפגנות של המאבק לצדק חברתי יותר נציגות של וועדים גדולים וחזקים.

סולידריות היא מילת המפתח כאן, אני עם עובדי הנמלים וכל עובד בר דעת צריך להיות איתם. זה לא אומר שהם לא צריכים לעשות יותר גם בסולידריות עם עובדים אחרים ומאבקים לצדק חברתי וגם למען הייעול האמתי של שוק הנמלים בישראל, הייעול שהממשלה מונעת זה של שיפור השירות באמצעות הגדלת כוח האדם הקיים בנמלים לצורך הרחבת שעות וימי העבודה שלהם. כי בקו התחתון מי שמונע את התייעלות הנמלים היא הממשלה שמעדיפה להפריט ובכך להרוס ולהחריב את העבודה ואת הכלכלה. התקשורת של בעלי ההון לא תספר לנו על זה, אפילו לא בתור דעה ולכן חובה על וועדי הנמלים ועל ההסתדרות לעבוד בשכל להרחיב את בסיס הסולידריות שלהם ועימם ולהציע אלטרנטיבות רציניות ומועילות לברברת ההפרטה של הממשלה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

  1. עמית :

    מסכים עם כל מילה, רק צריך להוסיף שיו"ר הועד הוא מינוי פוליטי של הליכוד ועדיף לדבר עם מישהוא אחר.

  2. מיכאל לינדנבאום :

    מסכים עם כל מילה

    מסכים עם כל מילה.עם עובדים כמו העו"סים והרופאים היו מקבלים סולידריות מעובדי הנמלים ,הדברים היו נראים אחרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.