שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן – פוליטיקה של נתונים ועוני

הני זובידה על פרסומי ה-OECD שמוכיחים את מה שנטען רבות על חומרת מצב העוני, החינוך והרווחה בישראל.  וגם על מלחמתם של שר האוצר ח"כ לפיד בועדי העובדים ובחברת החשמל ושל שר הרווחה ממפלגתו, ח"כ מאיר כהן בעניים

מקום ראשון בעוני - וזאת לא הבעיה היחידה

הדו"ח האחרון של OECD קובע שישראל היא הענייה ביותר מבין המדינות החברות בארגון. ק. טוכולסקי תוהה לאיזה הישגים של עוני עוד נגיע אחרי הגזירות הקרובות, הקיצוצים בקצבאות והמתנות לבעלי ההון

לקריאה נוספת

התקציב החדש עומד למוטט שכבות רבות בעם, אולם למרבה הצער/פלא ישנן עדיין קבוצות שלמות שמוכנות לתת "ימי חסד" לחורבן המתקרב. אז ניסנו אנחנו, חלק מהאנשים שמאיישים את מסדרונות האוניברסיטאות ומכוני המחקר לחשוף נתונים בדבר העוני – והשתמשנו בנתונים רשמיים של מדינת ישראל – קראנו לנו "שמאלנים" "עוכרי ישראל" וכמובן "שקרנים". לעיתים ענינו, לדוגמא: מה אתם רוצים אלו הם נתונים של מדינת ישראל! לא עזר.

אולם, לאחרונה קיבלנו רוח גבית ממקור לא צפוי ארגון ה-OECD – בשורה של פרסומים הם הצליחו להסביר לכולם עד כמה המצב בישראל הוא חמור:

 1. ממש לאחרונה חשף הארגון כי לפי נתוני 2010 (מאז המצב בישראל רק החמיר) ישראל היא המדינה עם האי-שיוויון החמור ביותר וכמות העניים הגדולה ביותר בין מדינות הארגון!
 2. דו"ח החינוך של הארגון ממקמם אותנו בתחתית המדינות בארגון!
 3. שכר המורים בישראל הוא הנמוך בין מדינות הארגון!

התגובות לנתונים מתחלקות לשלשה סוגים: 1. אמרנו לכם (אני!) 2. אני לא מאמין! 3. אל תדאגו יהיה בסדר – רק תנו לנו לטפל באשמים! וכאן הנפילה של חלקנו לתהום מתחילה, בניסוח ובהבנה מיהם האשמים. וכאן המשחק הוא פוליטי, עד כמה מהר יצאו להם כל "הנשמות הטובות" ושלפו מהר מהארון את הקלישאות הישנות – ראשון לכולם היה שר האוצר "עטרת ראשנו" יאיר לפיד שחדשות לבקרים נתפס בטעויות, שהחליט שהמאבק הבא שלו הוא בוועדי עובדים חזקים. אולם, אליה וקוץ בה, יאיר לא מבין כי במלחמה נגד וועדי העובדים החזקים הוא יפגע פגיעה אנושה נגד המגן והבסיס של מה שנותר ממעמד הביניים הישראלי – אותו מעמד אליו הוא פנה וממנו שאב את מרבית קולותיו. נכון, כבר הבנו שהוא לא מכיר את החומר כמו שצריך אולם כזו איוולת אפילו ממנו לא ציפינו. ראה יאיר, התפקיד ההיסטורי של הוועדים הוא לספק הגנה על אנשים שעובדים קשה, מרוויחים כסף ושומרים על רמת שכר נאותה בהתאם לעליות במשק. בוא ואנסה להסביר לך, אם האינפלציה עולה והשכר לא עולה, משהו שבחייך לא נתקלת בו, הכסף שאנו מרוויחים קונה פחות במכולת, בחינוך, בבריאות בכול תחום – תפקיד הוועדים הוא לדאוג שעם עליית המדד תישמר רמת שכר נאותה לשכירים, מבין? מעמד ביניים, מכיר? יופי, עכשיו תחשוב שנית! נכון, יש חלקים בוועדים שאיבדו דרכם, אפשר לתקן, אפשר להוקיע ולהוציא את השורשים הרעים אבל לא צריך לצאת למלחמה נגדם!

המלחמה השנייה של לפיד היא כמובן נגד מונופולים בישראל – ובראש ובראשונה הוא מונופול חברת החשמל – ושוב, גם כאן עם אפס תובנה פוליטית יש מגוון של טעויות אסטרטגיות וטקטיות. נכון, זה ממש בון טון, בכול פעם שיש בעיה נעלה את חברת חשמל והחשמל חינם שמקבלים עובדיה. כן, גם אותי זה מעצבן – אבל יותר מעצבן אותי ששר האוצר של מדינת ישראל נפגש עם מנכ"ל טבע ו"דן איתו ברווחים הכלואים והטבות המס…", תגיד אתה עושה צחוק מעצמך? יש רווחים כלואים? תמסה אותם במקסימום בחקיקה ותשחרר את הכסף! טבע משלמת פחות מאחוז על הרווחים שלה שמוערכים ביותר ממיליארד דולר – תשלח עליה את רשויות המס, תקרע אותם במיסים ואם לא מתאים להם שלום וכל טוב! מעניין איך אז הם ירויחו משני העולמות, חברה ישראלית שנסחרת בניו יורק ועוד….ואחרון חביב, בחייך לפיד, אני יודע שאין לך דוקטורט, אפילו לא תואר שני – אבל זה לא משנה את העובדה שאפשר ללמוד את מבנה הפריימריז כשיטת בחירות, ואת חשיבות ההתפקדויות ולהבין מהי מהות כוחו של ארגון כחברת החשמל – אני יודע שביש עתיד זה לא כל כך מעניין אתכם כי כולם חתומים על הסכם שאין פריימריז לפחות בשתי קדנציות הראשונות – אבל זה עדיין לא אומר שצריך להתנהג כאילו זה לא יגיע וזה לא מעניין אף אחד!

תגובה פוליטית שנייה באה מכיוון שאני די צפיתי כבר לפני הבחירות, שר הרווחה, עלה התאנה המזרחי של "יש (אבל בעצם אין) עתיד" מאיר כהן. כהן הוא איש שעלה בדימונה, מנהל בית ספר, שאיכות כהונתו מוטלת תחת ויכוח גדול. ראש עירייה שהתמקד בגנטריפיקציה של העיר ולא בניסיון לחזק את התושבים. ראו מקרה עמותת איילים והוויכוח סביב ההקצאות לעמותה לעומת אי ההקצאות לצעירי דימונה. הוא נכנס לכנסת היישר לתפקיד שר הרווחה, היישר מהפריפריה! גם אנשיו ביקשו ממני ומעוד מבקרים שלו לתת להם "ימי חסד" ואני טענתי שלפי דפוס העבר אין שום ימי חסד. ישר ביקורת! אוי כמה שצדקתי, אותו איש פריפריה עשה את מה שדרעי כינה "שיזוף" הוא מנסה להיות יותר "רשע" מראש מפלגתו ויצא כנגד העניים!

ראשית, יש לציין כי בניתוח פוליטי קר זו אינה טעות שהרי אין הוא יוצא נגד קהל בוחריו! בניגוד ללפיד שעושה טעות טיפשית, מאיר כהן מכלכל את צעדיו, אולם הוא הרי איש פריפריה, לא עני אבל "בשר מבשרם" או שאולי לא – ומה עושה אותו מאיר כהן – ובכן הוא בראיון רדיופוני טוען כי "העניים הם עניים מבחירה…" והוא מציע להם דרך לצאת ממעגל העוני "צאו לעבוד!" טיפשות? טמטום? לא ברור. שעות לאחר מכן בניסיון לתקן את הנזק הוא עושה עוד טעות פוליטית וטוען לא היו דברים מעולם! מאיר, בחייך עזוב שטויות, אלו הם המילים שלך בראיון רדיופוני, אז תפסיק לשקר, ותתחיל להביט לאמת בעיניים.

פוליטית, אנו רואים שני אנשים מפלגה אחת – שני כיוונים מציאות אחת. זהו ניסיון נואל לתקוף קבוצות שונות בחברה הישראלית על מנת לאשר תקציב לא אנושי ומרושע. אולם, בשעה זו עלינו להבין, בעיקר חברות וחברי הקבוצות המדוכאות, כי אל מול הרוע יש פתרון אחד ואחד בלבד, ולא הוא לא פוליטי. מרי אזרחי, נגד מוסדות המדינה שבוגדים בתפקידם, נגד נבחרי הציבור שמזמן הפסיקו למלא את שליחותם ובעיקר נגד אותו מאיון עליון שהוא הבסיס לכל העוול שמתרחש לנגד עינינו ויפה שעה אחת קודם.

לבלוג של הני "ביקורת ולא בהכרח בונה"

Tags: , , , , , , , , , ,

2 Responses to “שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן – פוליטיקה של נתונים ועוני”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  משטר ההפרטה השורר פה מזה 30 שנה הוא האחראי לכל הבעיות.
  א-הפריטו את את כל המפעלים הרווחיים ,מחרת "פז" ועד כימיקלים לישראל או "מבני תעשייה".הפריטו את כל השאבי הטבע,מגז ונפט ועד פוספטים,ים-המלח,המים ובקרוב החשמל.
  ב-אחרי הפרטת כל מרכזי הרווח ניתן היה להפריט בקלות את כל מוסדות מדינת הרווחה,מרפואה,חינוך ועד שרותים סוציאליים,כי למדינה כבר "לא היה כסף" בעקבות בזיזת מקורות הרווח.
  ג-כיום המדינה נשלטת על ידי פוליטיקאים ניאו-ליברלים משרתי ההון והטייקונים שנולדו מההפרטה.

  על כן זאת טעות לומר שמוסדות המדינה ונבחרי הציבור "בוגדים בתפקידם".

  נהפוך הוא המשטר נותן שרות מלא לטייקונים ולמאיון העליון.
  הפתרון איננו מרי אזרחי שאינו מוביל לשום שינוי פוליטי.

  הפתרון יבוא כאשר בוחרים יבחרו במפלגות הס"ד,שיזרקו מעל הבמה הפוליטית את מפלגות הימין,ושילאימו את כל מה שנבזז והרס את מדינת הרווחה שהיתה פעם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  היום בתכנית של קרן נויבך השמיע זובידה הדגמה לאיך צריך לדבר איתם. הדברים כוונו נגד מנהיג כנופיית הבנט"ל שמאיים להביא חיילים לשבור שביתה בנמלים.

  בהכל דיבורים כבר הופיע שר התחבורה שאמר – לא מה פתאום צבא. אנחנו נביא חברה פרטית מחו"ל. התכנית הכל דיבורים נוטה באופן כללי להשתלב בעליהום על הוועדים (במסגרת האיזון הקשדוש כמובן).

  אז מה היה לנו?
  כאילו לפיד שכאילו הגיע להסכמה עם ההסתדרות שתסכים ל"תרום חלקה" במאמץ לסתימת החורים תמורת "שקט תעשייתי " בנמלים ודחיית הדיונים על הריפורמה.
  בנט שמקדם את הריפורמה ומאיים ב"כיבוש צבאי" של הנמלים.
  שר התחבורה שמאיים ב"כיבוש זר".

  המתקפה היא ברוטאלית ובעיצומה. לפיד הוא השוטר הטוב או הרע?
  כי אם הוא השוטר הרע איך יוגדרו בנט וכץ?

  האמת – לשיטתם הם עושים כולם עבודה טובה.
  אם לא נתחיל לדבר איתם כפי שעשה היום הני, לא נגיע רחוק.

Leave a Reply