חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איפה החינוך?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 12.05.13 0:55

צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין אילו הפתעות מרעישות ושינויים מהותיים ערך שר החינוך גדעון סער בהביאו את מערכת החינוך הציבורית למצבה הרדוד ולתחושת חוסר אונים בקרב ציבור ההורים, התלמידים והמורים

מאת: יצחק צויזנר

לפני כשנה נתבשרנו על עריכת סיורים מסובסדים לתלמידי ישראל בקברות אבותינו. לאחר מכן זכינו להשקה של תכנית מיושנת להשאלת ספרי הלימוד שלא רלוונטית למציאות בה משתנות כמעט מדי שנה תכניות הלימוד ומבנה בחינות הבגרות. לא ברור מדוע לא פירסם משרד החינוך ברבים כמה בתי ספר נכנסו לתכנית ההשאלה, וזאת על אף הפרסומות היקרות שהופיעו בטלוויזיה. האמנם הצליח מפעל השאלת הספרים להקל את נטל תשלומי ההורים במדינת ישראל?

משרד החינוך יודע מזה שנים כי העברת כ-1,500 שקל בלבד לשנה מתקציבו פר תלמיד הייתה מבטלת כליל את תשלומי ההורים לבתי הספר, מיטיבה עם המעמד הבינוני וסוגרת פערים בין האיזורים המבוססים לפריפריה.

למרות נתח התקציב הענק המועבר למשרד החינוך (כ-36 מיליארד ש"ח בשנת 2012 ומחולק באופן סודי למגזרים השונים), מערכת החינוך הציבורית נקלעה למשבר המהווה סכנה לקיום האומה.

כל זאת לאור העובדה כי כבר בשנת 1968 אומצה בכנסת הרפורמה הגדולה האחרונה בחינוך, שמרכיביה העיקריים כללו את העלאת הרמה הלימודית והגברת האינטגרציה החברתית, ושעדיין לא יושמה בחלק גדול של מגזרים וערים במדינת ישראל. קשה להבין כיצד הצליחה מאז המערכת הפוליטית ובראשה משרד החינוך לתעתע בציבור ע"י סטטיסטיקות וגרפים שרב בהן הנסתר על הנגלה.

בעשור האחרון כפה משרד החינוך בסיוע הפוליטיקאים את מרותו על חופש המחשבה האקדמי של מנהיגי מערכת החינוך עד כדי איום על מקור פרנסתם.

בתקופה זו שבה מנהלי בתי ספר, מורים או מרצים מובילים ובעלי ניסיון וידע (שמקורו לא בפתירת תרגילים אלא בתצפיות ובהתנסויות בשטח) מטילים ספק ביעילות השיטה וקוראים "שומו שמיים" לעיון ולבחינה מחדש של המצב,

מיד נזעקים כנגדם עובדי משרד החינוך כמקהלה שאיננה אלא אמירת אמן לתכתיבי הפוליטיקאים ולמניפולציות שהם עושים במערכת.

סבורני כי מניפולציות אלו של צמרת משרד החינוך, הכוללות דיסאינפורמציה על איכות החינוך בגילאים השונים, אינן נובעות מתוך דאגה לטובת התלמידים או לאינטרסים החינוכיים שלהם, אלא מקורן בתרבות הפריימריז והרייטינג, הווה אומר, פופוליזם זול שנועד למצוא חן ולהתחנף תוך הפצת אשליות ונזקים שאין בינם לבין המציאות ולא כלום.

כיצד העז שר החינוך לא להכריע עד לרגע זה בגורל הרפורמות "עוז לתמורה" ו"אופק חדש", שמרבית המורים מסרבים להצטרף אליהן בעיקר בשל הכירסום בערך שעת העבודה של המורה ואי היכולת לבצע את העבודה הנוספת בתנאים הקיימים בין כתלי ביה"ס? יתרה מכך, כיצד ניתן לנהל בי"ס שש שנתי עם צוות מורים אחד אך עם שתי רפורמות השונות זו מזו במרכיבים רבים כולל זמן השיעורים וההפסקות? רפורמות אלו לא רק שלא הובילו, כפי שציפה משרד החינוך, לנהירת מורים למקצוע ההוראה הסובל ממחסור חמור במורים, בעיקר במקצועות המדעיים והשפות, אלא אף הגבירו את אי שביעות הרצון של צוותי ההוראה ויצרו כאוס בבתי הספר.

באי הבהירות ברפורמות המתוכננות גרם משרד החינוך ביודעין לסערה העומדת להתחולל לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה, שהוקדמה לימי הקיץ החמים בשל הלהיטות ללמוד על חגי ישראל.

ציבור המורים וההורים משווע לשינוי רדיקלי בהקצאת שעות, בצמצום מספר התלמידים בכיתה, בהפחתת מספר בחינות הבגרות, בחידוש התקנות בנושאי משמעת לאור האלימות הגוברת בחברה ובהקמת מסלולים טכנולוגיים גם בבתי הספר העיוניים כדי לספק את צרכי המדינה.

מי ששאל "איפה הכסף?" מוטב יהיה שישאל "איפה החינוך?"

ד"ר יצחק צויזנר הוא מנהל ביה"ס "אליאנס" ת"א לשעבר

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. שושי פולטין :

  החלת שתי רפורמות בבית ספר אחד היא אכן בלתי סבירה והיא עומדת לפתחנו כבר בשנה הקרובה. מורה המלמד בבית ספר שש שנתי ימצא את עצמו רגל אחת פה ורגל אחת שם בשתי רפורמות שונות ועם הרבה שאלות פתוחות. כך לדוגמא – האם השתלמות שיעשה תחשב לו לגמול השתלמות (עפ"י עוז לתמורה) או לצורך קידום בדרגות (אופק חדש)?
  מה שעת עבודה שלו – 45 דקות או 60 דקות (עוז לתמורה) ולפי כך מה שעת הסיום של יום עבודתו? האם השעון ידע?…
  ולגבי עוז לתמורה – טוב יעשו אם יעצרו את הפעימות כבר עכשיו ולא ימשיכו! כן, יחסכו כסף, אך גם ישאירו את המורים עם מערכת שעות "שפויה". חוסר הגמישות של השעות ב"עוז לתמורה" נותנת את אותותיה דווקא בתקופה הזו. האם מישהו יוכל לקזז לי את השעות ,יום ולילה, בהם ישבתי עם תלמידי מול המחשב ושלחנו זה לזה בצורת "פינג פונג" את עבודת החקר שהם עשו?
  (הם עושים, אני מתקנת, שולחת להם ושוב מתקנים…)האם מישהו יכול לחשב את שעות השעון במקרה כזה?
  אלו רק שתי דוגמאות.
  ד"ר צויזנר – אתה צודק!

 2. גלית :

  בכייה לדורות

  את הנזק שיצרה אופק חדש יקח עוד הרבה שנים לתקן

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.