חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים והמדיניות הכלכלית – ערעור יסודות החברה הישראלית

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 9.05.13 1:11

מדיניות הממשלה גורמת לתהליך בו העשירים נושאים פחות ופחות בנטל ואילו העובדים, נושאים יותר ויותר בנטל. המדיניות הכלכלית של הממשלה מובילה את הכלכלה למצב של קריסה

מאת: קורט טוכולסקי

הכלכלה שלנו קרסה

עכשיו נחשפת המציאות ועמה השקרים, לא בקלות נחשפת המציאות אבל את הגזירות שנאלצים להטיל עלינו בגלל המשבר הכלכלי העמוק שבתוכו נמצאת ישראל אי אפשר כבר להסתיר. אמנם עוד לא קם תא עיתונאים סוציאליסטיים שילחמו למען קורבנות האונס הכלכלי המתמשך של השנים האחרונות, כפי שחברות תא העיתונאיות נלחמות נגד עבירות של הטרדה מינית, אבל באמת כבר אי אפשר לטייח לגמרי את המציאות. מאז התוכנית הכלכלית הכושלת של 2002-2003 ועד היום, כלכלת ישראל מקרטעת, מעשירה את העשירים ומדרדרת את כל השאר. וכמו ביוון, אירלנד, ספרד ואיטליה העשירים התעשרו והעם שילם את המחיר כך גם בישראל.

שר האוצר שלנו הפך להיות שק החבטות של הזעם הציבורי, בניגוד למריונטה הקודמת באוצר שהתמסרה לחבטות, השר הנוכחי מנסה לשדר אמפטיה בזמן שהוא מייסרנו בשוטים ועקרבים. בכל מקרה התוצאה זהה, הארכי-נבל של הגזירות, האיש שמדיניותו הכלכלית הכושלת חורכת את החברה בישראל כבר למעלה מעשור, מוצא עצמו פתאום מחוץ לקו האש. הידיים היו ידי שטייניץ והיום הם ידי לפיד, אבל הקול קול ביבי. לפיד בסך הכול ממשילך לשרת את ההון בהעברת מסרים מטלפרומפטר, בניסיון להמשיך ולהוליך שולל את בוחריו התמימים עד טיפשות. חודשים ספורים אחרי הבחירות מסתבר כרגיל, שכאן, באתר זה ניתחנו את המציאות בזמן ששאר התקשורת עסקה בטיוח. וכעת, העם שהאמין לשקרים/ספינים/סיסמאות/הפחדות/כל מה שהתקשורת מטעם בעלי ההון מוכרת, עומד שוב לשלם את מחיר ההצבעה העדרית למפלגות מרכז וימין מרכז.

אם המצב בישראל היה טוב, לא היינו עומדים היום בפני קיצוצים וגזירות בסגנון יווני. אלא שהמצב פה לא טוב, כבר קרוב ל-12 שנה שהמצב פה לא טוב, הכול קורס. מדינת הרווחה ועמה המעמד הבינוני הולכים ושוקעים, ההפרטות של מקומות העבודה ונכסי הלאום, הפחתות המסים לבעלי היכולת והכבדת היד על עצמאיים קטנים ושכירים, כל אלו הולכים, עוד מימי ממשלת שרון-ביבי-לפיד האבא, ומערערים על יסודות החברה הישראלית. התכנית הכלכלית של 2002/2003 שהוצגה בכנס כלכלי הייתה תכנית שוד שפגעה בכלכלה, בשוק העבודה ובחברה בישראל פגיעה אנושה. כעת מגיעה מכה נוספת, אולי המכה המכרעת שתמוטט את החברה הישראלית הכורעת, שתפגע בה יותר מכל איום צבאי או חיצוני אחר.

במשך העשור האחרון הואץ והגיע לממדים גרוטסקיים התהליך שבו העשירים נושאים פחות ופחות בנטל ואילו העובדים, העצמאיים הקטנים והנתמכים, נושאים יותר ויותר בנטל. ההליך הזה היה ועודנו הרסני לחברה הישראלית, רק בעלי ההון שהם במקרה גם בעלי אמצעי התקשורת ומי שעומדים מאחורי פוליטיקאים שביבי, לפיד הבן ולפיד האב, ליברמן, בנט ציפי לבני ומפלגות כמו הליכוד-ביתנו, יש עתיד, קדימה, הבית היהודי, מרוויחים ממנו. כל המדיניות הכלכלית שנקטו ממשלות מאז 1977 וביתר שאת מאז 2002 היתה ועודנה הרסנית. הכלכלה הרוסה, החברה הרוסה, הפכנו למדינה של המון מנוצלים, של תשתיות רעועות, של פערים אדירים, ממש כמו יוון שלפני הקריסה, ואותה מדיניות ניאו- ליבראלית, שהביאה את יוון לקריסה, הביאה לשם גם אותנו.

התוכנית הכלכלית של ממשלת ביבי-לפיד-בנט-ליבני-ליברמן-פרץ היא תכנית מרושעת וחסרת בושה של מי שמאמינים שהציבור תמיד יישאר מספיק טיפש בשביל להצביע להם. על חורבות הכלכלה והחברה בישראל הם ממשיכים את החגיגה הבכחנטית שלהם בשירות טייקונים ותאגידים זרים. הממשלה הנוכחית לא תסתפק בהפרטת חברות ממשלתיות, היא גם תרצה לחלק לטייקונים ותאגידים  אדמה אוויר וים, לזהם לנצל ולהשאיר חרבים וריקים, הם יתנו לטייקונים להבריח מפה את ממונם ולתאגידים לבזוז את משאבי הטבע ולהעבירם לחו"ל תמורת תמלוגים עלובים. העם בחר וכעת צריך לשאת בתוצאות הבחירה, אולי הפעם, בשל ההיבריס של משרתי ההון הזחוחים בממשלה, שבטוחים שהעם המטומטם תמיד יבחר בהם, לא משנה מה יעשו. אולי דווקא הפעם אפשר יהיה להילחם בהצלחה נגד ממשלה כושלת מרושעת וזחוחה, שממשיכה במדיניות הכלכלית שהביאה את ישראל עמוק לתוך קריסה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אופסימיזם מול האופטימיזם שלך טוכולסקי.

  גיא רולניק,משרתם הנרצע של פושעי ההפרטה והטייקונים,מצא "סיבה" לצרות –
  "צאו לרחובות, פראיירים; לפיד ארגן תקציב למחוברים" – זעקה הכותרת שהצניחה דה-מרקר באימייל שלי אתמול.
  http://www.themarker.com/news/protest/1.2014937
  ותראו איך גם מגייסים תגובות תמיכה בקריאה הזאת.
  רולניק מריח מחאה והוא מכתיב את השלטים. והם יהיו שם, כמו שלפיד היה שם בסיסוב הקודם.
  במסיבת עיתונאים עם לפיד ששודרה ישירות במבט, הגיב על כך עיני. הוא אמר שזו לא בושה להשתכר בכבוד ולהיות חזק ושההסתדרות ממשיכה לאגד עוד עובדים.
  ומה שאל אותו אח"כ הכתב של ערוץ 1 ?
  "מה עם הועדים החזקים"
  (מבט ערוץ 1 8.5.13 ).

  בלי קשר לעסקת עיני-לפיד, יש מי שלא יושבים בחיבוק ידיים.

  זו עכשיו הכתובת – עיני והועדים הגדולים.
  רולניק הולך מאולפן לאולפן. אצל אילה חסון ב"הכל דיבורים" הוא קבע שמכל "המיליארדים הבודדים והזניחים כביכול", שמסתובבים בקושי פה ושם , הוא הגיע, איזו הפתעה, ל"אוצר האמיתי – עשרות, לא פחות, עשרות מליארדים שגונבים הוועדים החזקים".
  והיתה לו הצעה:
  "אם יאיר לפיד יגיד רבותי יש פה קבוצה קטנה של מאות אלפי עובדים שמנהלת את הפוליטיקה והכלכלה בישראל מאז ומעולם ואני רוצה שאתם תתנו לי גיבוי, אתם השני מליון הלא מחוברים תתנו לי גיבוי להילחם בחבר'ה האלה ולעשות פה שינוי מבני…." 28.3.13 . המראיינים איילה חסון וקריסטל לא חשבו שמשהו פה מבקש הבהרה. להיפך חסון עוד גררה אותו אחר כך לאולפן שישי.

  מול המלחמה הזו שרולניק מארגן ולא קשה לנחש מי עומדים מאחוריו, משיב עיני בשפה רפה, כמעט מתנצלת. הוא כנראה יודע למה…

  שלי יחימוביץ במייל השבועי שלה, מתייחסת לכך, אפרופו 1 במאי וכותבת בצדק: "יש לנו אתגר אמיתי, לא פשוט, להתמודד מול ההסתה הזאת. לשכלל שפה שתתמודד עם נסיונות ההסתה, שמצליחים לא מעט, לצערי, להוליך שולל חלק מהציבור. להסביר שאם לא תהיה עבודה מאורגנת – פשוט כולם יהיו עובדי קבלן, וחלוקת העושר תהיה עוד יותר הרסנית, לא כלכלית ולא מוסרית"

  אכן נחוצה שפה חדשה – בכתב בדיבור ובמעשה.
  חייבות לקום פה סיירות משוכללות שיעשו את העבודה. שיפריכו כל שקר במייידית לפני שהוא נתקע עמוק בראש של האנשים (נהיה כמו ספרד אם לא…..בלה בלה בלה – ספרד נקלעה למשבר עם חוב לאומי קטן ועודף תקציבי. הגרעון? היה תוצאה של הגזירות שנועדו להתמודד עם המשבר והחמירו אותו).
  אבל פה כל פוץ מהאוצר מיבב – ספרד ספרד ספרד.

  ועיתון הארץ? זה שקבע במסמרות מי כאן שמאל ומי פשיסט שרץ לשבת עם נתניהו בממשלה? עיתון הארץ מגמגם בהרבה שפות.

  הרשת רותחת מדווחים בתקשורת הממוסדת וכבר מראיינים את דפני ליף.
  ועוד הפגנה מתארגנת בלי שיש איזה מוקד כוח לבנות ממנו משהו.

  אתם רוצים, תעשו מזה פוסט.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ובעצם – עוד הערה, ככה שולית.
  למעלה מ-24 שעות אני מנסה להכניס תגובה בהארץ לכתבה הבאה: "יחימוביץ' נגד לפיד: ערימת הגזירות היא אכזריות לשמה"
  http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2014304

  זהו נוסח שעשיתי עליו כמה ואריאציות אבל התגובה לא הוכנסה:
  "מדיניות הצנע הקטינה את ההשקעות הציבוריות בכ-‏17% בשנת 2010. ובאופן כללי הכלכלה הספרדית עברה מהר – מעודף תקציבי של 1.9% בשנת 2007 – לגירעון של 9.2 בשנת 2010 ". הגרעון בספרד היה תוצאה של טיפול כושל במשבר ולא הגורם למשבר. מדיניות של צנע, כפי שמציעה כרגע ממשלת ישראל, לא תפתור את המשבר אלא תעמיק אותו. ההבטחה הילדותית של לפיד שזה רק דקירה קטנה ואחר כך נרגיש הרבה יותר טוב, היא זו שתהפוך אותנו לספרד. המשבר "התגלה" רק ל"אחרונה" בגלל התקציב הדו-שנתי (פטנט בחרייני שביבי הציג כפטנט ישראלי), וזהו השקר הראשון. השקר השני הוא כשמסתירים מאיתנו (חוץ מאיזה פליטת פה של לפיד), שהממשלה הזאת מתכוונת לנצל את המשבר כדי ללהרחיב את הכלכלה הקפיטליסטית=חזירית שבה מאמינה הממשלה הזאת, למרות שהכלכה הזאת תרמה למשבר יותר מהגרעון שהוא התוצאה. (נתניהו כבר הודה שנקט בצעד כזה בעבר*).איפה ההשקעות הציבוריות שנועדו לתת פוש לצמיחה וליציאה מהמשבר? איפה הבנייה הציבורית שצריכה להוריד בהדרגה את מחירי הדיור המלאכותיים? ומה יביא לשמירה על התעסוקה אם אנשים יקנו פחות? השקרים של הממשלה הזאת צריכים להדאיג אותנו לפני כל דבר אחר.
  על ספרד
  http://www.faz.co.il/story_7067
  (כמה מתעתעים חוקי הכלכלה הקפיטליסטית…)

  *נתניהו מייצר ומנצל משברים: "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא היתה קריסה, אבל ההזדמנות היתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים".
  דה-מרקר 17.9.2007

 3. ק.טוכולסקי :

  שלחתי לעבודה שחורה אתמול מאמר בדיוק בנושא הזה
  אני מקווה שהוא יעלה מחר
  בינתיים בואו נצא לרחובות וכדאי שגם הוועדים הגדולים יבואו איתנו.

 4. חיים :

  נכון שביבי באותן דיעות כלכליות.
  אבל לפיד אינו מחובר למציאות.
  ביבי היה יכול לעשות את הקיצוץ הזה מזמן, אבל הוא הבין שהאזרח חייב לחיות.
  בנוסף,
  יאיר מתנהג באכזריות נגד חלקים מהעם שהוא לא מבין, מעלים עין מזליגות מליארדים שלפני הבחירות הוא זכר טוב. והופך את דעותיו הפוליטיות בדרמטיות כזו שלא ברור האם זה זלזול בוטה בעם או בעיה נפשית מסובכת.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יאיר לפיד אכן ידע על מה הבחירות – על התקציב ועל הגרעון שיש לסתום. הוא אמור היה לבדוק ולהציע הצעות רציניות לפתרון. הוא לא עשה את זה ברצינות לפני הבחירות והוא לא עושה את זה עכשיו. עפר שלח הח"כ שמחזיק את לפיד קשור לסינור של הספונסרים של יש עתיד הולך ומסביר בכל מקום למה ההצעה של לפיד היא בלתי נמנעת.
  כל הסיפור הוא שהם לא חשבו שהם יצטרכו לבצע.
  מרוב שעשו את לפיד למנהיג לעשר השנים הבאות, אנחנו נופלים בפח וחושבים שלפיד הוא באמת המנהיג שם. נו, באמת.
  הם בהחלט דופקים חזק את החרדים. בהבטחה הזאת שהיתה ההבטחה היחידה שלהם. הם עומדים ושציבור הבוחריםם שלהם יבין מהו המחיר .

 6. רון גולדרינג :

  עובדות ועקרונות כלכליים שחשוב לדעת כשיוצאים להפגין

  מול הסיסמאות החלולות שמשמיע לפיד כדאי לדעת: מדיניות הקיצוצים והגזרות מציבה אותנו על הכביש המהיר ליוון וספרד, מתודלקים, עם רגל כבדה על דוושת ההאצה. שום דבר טוב לא יצמח ממנה. רק מיתון.
  יש, לעומת זאת אלטרנטיבה אפשרית וזמינה.
  לפירוט:
  http://systemsnresources.blogspot.co.il/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.