חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במקום לקצר בחופשות תלמידים, להאריך חופשות ההורים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 6.05.13 1:31

במקום להתמודד עם נושא החופשות בחינוך, מעדיפים גורמים בתקשורת להסית את הציבור נגד העבודה המאורגנת ונגד נציגיה באיגוד המקצועי. כך לא תיפתר בעיית החופשות במערכת החינוך. אחד הפתרונות לכך הוא הארכת חופשות ההורים

מאת: קורט טוכולסקי

הסתה נגד מורים זאת לא רפורמה

סימה קדמון, הדוברת לשעבר של "קדימה" ב"ידיעות אחרונות" הסבירה לציבור הרחב מי אשם בכך שאין רפורמות ציבוריות רציניות באמצעות דוגמא ממשרד החינוך. כפי שהיא הציגה את זה, שר החינוך (זה שהגיע מהעמותה להפרטת החינוך לפני כמה שבועות) היה רוצה לעשות רפורמה, אבל ה"רן-ארזים" מסכלים כל שינוי במערכת החינוך. טענה מעניינת, נו מיום ליום הולך ומתברר, העיתונאים בישראל אולי לא מדווחים על אנסים ועברייני מין מהפוליטיקה והברנז'ה אבל הם רובם ככולם ממשיכים את ההשתלחות בעבודה המאורגנת. רן ארז הוא המנהיג הנבחר של המורים והוא נלחם על האינטרסים של המורים כנגד מי שמבקשים להפריט את ההוראה ולהביא לחורבן החינוך הציבורי, אבל לטעון שמנהיגי העובדים הם החסם בפני רפורמת קיצור החופשות והתאמתה לחופשות העובדים האחרים זאת פשוט הונאת הציבור.

אין תחום במגזר הציבורי שבוצעו בו רפורמות כמו תחום החינוך. והרפורמות שבוצעו רק בחמש השנים האחרונות כמו "אופק חדש" ו"עוז לתמורה", לא ריפאו את תחלואיה. כי רפורמות ניאו ליבראליות והפעלת מדיניות של מדידת הישגים במבחנים בינלאומיים, במקום חינוך שנועד להרחיב את אופקיו של התלמיד, רק גרמו נזק. גם עכשיו מבקשים מי שדורשים לקצץ את מספר ימי חופש בעצם לפגוע בזכויות העובדים של המורים, לקצץ בחופשות שלהם ולא לשלם על זה.

מה שמונע את הפחתת ימי החופש לתלמידים ולעובדי מערכת החינוך היא העובדה שבמשך שנים העדיפו ממשלות ישראל לשלם לעובדים פחות תמורת תנאים. מי שרוצה לקצר היום בחופשות צריך יהיה לעשות דבר פשוט, לשלם בעבור הימים שיתווספו לעבודת המורים. רק מה, הממשלה הנוכחית כמו רוב קודמותיה מאז 1977, והפקידות הנוכחית, כמו רוב קודמותיה מאז 1985, היו שמחות להעסיק רק מורי קבלן חסרי זכויות לאורך כל השנה ולא מורים מאורגנים. אבל כל עוד רוב המורים עדיין מאורגנים, הם פשוט מעדיפים לא לשלם להם יותר. זה, בראש ובראשונה, מה שחוסם את הרפורמה של קיצור מספר ימי החופש של מערכת החינוך והתאמת החופשות לחופשות העובדים האחרים במשק. את זה סימה קדמון לא תכתוב, בסך הכול, לא בשביל זה משפחת מוזס משלמת לה לכתוב ב"עיתון של המדינה".

כאן גם הזמן לבחון את סוגיית החופשות. יש יותר מדי חופשות לתלמידים בישראל זה נכון, לא באופן משמעותי אבל זה נכון. יש חופשות שאין להן הצדקה כמו חופשת ל"ג בעומר, חופשת פורים או חופשת חנוכה, אבל מה שבאמת יש בישראל זה פחות מדי חופשות להורים. כי בסך הכול מדינת ישראל, בהשוואה לאירופה, היא מדינה עם מעט ימי חופשה וחגים. אין פה חופשת קיץ של 4 שבועות בתשלום ואין פה יותר חגים מאשר במדינות קתוליות ופרוטסטנטיות באירופה. מה שיש פה זה הורים שעובדים יותר מדי. ובמקום שההורים יחשבו שהם צריכים לקבל יותר חופש, הם חושבים שגם לתלמידים צריך להיות פחות חופש.

שינוי הפרדיגמה בתפיסה יכול לענות על הצרכים. שילוב בין הקטנה של מספר ימי החופש של התלמידים וריכוז חופשות לבין העלאת מספר ימי החופש של העובדים בכלל, וההורים העובדים בפרט, תיתן מענה הגיוני יותר מהפחתה גדולה במספר ימי החופש לתלמידים.

בקיצור, מי שרוצה רפורמת חופשות במערכת החינוך יצטרך להתעסק עם מוקדי הכוח האמיתיים במשק, הטייקונים ובעלי ההון, שרוצים שנעבוד יותר ונרוויח פחות, וגם לא רוצים לשלם מסים, שיאפשרו לשלם כמו שצריך למורים, ולהשקיע יותר במערכת החינוך.

סימה קדמון, כמו שאר מעצבי דעת הקהל של התקשורת הפרטית של בעלי ההון ב"ישראל היום", "ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ" לא תכתוב על זה כי היא משרתת את בעלי ההון. לכן, ימשיכו האיגודים להיות מושא להתקפות בתקשורת. הגיע הזמן שלעובדים המאורגנים יהיה עיתון כמו "דבר" שיראה גם את הצד השני, את האמת, את העובדה שכמה בעלי הון קנו עיתונים, ומעצבים באמצעותם את דעת הקהל, אחרת לעולם לא יהיו פה רפורמות שמועילות ל-99%, רק קיצוצים, הפרטות, גזירות ועבדי קבלן.

מערכת החינוך חולה והפתרון הוא לא רק כסף, אבל מי שרוצה התאמה בין חופשות התלמידים וההורים, צריך יותר ימי חופש להורים ויותר כסף למשכורות המורים תמורת יותר ימי עבודה. מערכת החינוך צריכה השקעות לא קטנות ומותאמות צרכים. לא סתם לשפוך כסף ולא סתם להפריט ולקצץ, אלא להשקיע בשינוי מבני ובבחינת צרכים, בחינוך ארוך 5 ימים בשבוע, במסגרות של חינוך לא פורמאלי לחופשות ושעות הפנאי, בהרחבת התכנים הנלמדים במערכת החינוך והרחבת האופקים של עובדי המערכת והתלמידים בה.

הסתה נגד עובדים מאורגנים ו"רן ארזים" שנבחרו בידי העובדים לייצגם ולהנהיגם לא תשפר את מערכת החינוך, היא רק תחליש אותה. וזה בדיוק מה ש"ידיעות אחרונות" צריך, מערכת חלשה שמוציאה עוד ועוד אנשים שמוכנים לשלם על הצהובון הזה ולהאמין להבלים שעיתונאי החצר שלו מלהגים.  

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. שושי פולטין :

  תודה על פוסט חשוב!

 2. דפנה מוסקוביץ :

  סוף סוף אמירה נוקבת ונכונה
  האשמת המורים בריבוי החופשות במערכת החינוך היא תוצאה של שטיפת מוח של שנים נגד עבודת ההוראה. רוב ההורים לא היו מסוגלים לבלות יום אחד ביורה הרותחת של כיתות עמוסות תלמידים, ולשרוד תוך כדי הוראה-טיפול בבעיות משמעת- טיפול בבעיות רגשיות וכו' וכו'. אבל ברור שניתן להבין גם אותם, כשכירים ועצמאיים שהמערכת הכלכלית החזירית כותשת ומתישה אותם. הפתרון הוא התאגדות של ה-99 אחוז שהם גם הורים וגם עובדים, להגדלת מספר ימי החופשה בתשלום, ועריכת התאמה שתמיד תהיה חלקית, בין חופשות המשק לבין חופשות מערכת החינוך. וחשוב לזכור- מורים הם לא ביבי סיטר.

 3. איילה אלפרוביץ :

  מסגרות מסובסדות לימי החופשות

  מסכימה מאד עם הנאמר לע׳ל כולל התגובות.
  .פיתרון נוסף אפשרי, הוא מציאת חלופות מגוונות לימי החופשות, כדוגמת מסגרות בלתי פורמליות מסובסדות, אשר יקלו על נטל ההורים העובדים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.