חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שנה לאחר פטירת בן ציון נתניהו, נחנך בירושלים מחלף על שמו

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 6.05.13 1:30

האם ראוי היה לכנות מחלף על-שם אבי ראש הממשלה הנוכחי בזמן הזה, או להמתין מספר שנים, לאחר תום הכהונה של בנו? האם ההליך המזורז במקרה זה, לעומת מקרים אחרים, בהם עברו שנים עד שנחנכו רחובות או אתרים על שם האישיות הציבורית שנפטרה, האם ההליך ראוי מבחינה דמוקרטית?

מאת: יהונתן קלינגר

0.
צר לי על בן ציון נתניהו שנקלע, לאחר מותו, בנסיבות קלקלתו של בנו. נתניהו האב, שנפטר בגיל 102 לפני כשנה, זכה לקבל מחלף על שמו, בהליך מזורז, כך ששנה לאחר מותו (כמעט בדיוק) נחנך בירושלים מחלף נתניהו (האב). המחלף, שהינו חלק מעבודת ממשלת ישראל "ברציפות, בשיטתיות, לחבר את ירושלים אל עצמה, ולחבר אותה אל יתר חלקי ארצנו", מקבל משמעות אחרות.  למעט מקרים נדירים,שנובעים מאירועים היסטוריים מצערים (כדוגמת שינוי שם כיכר מלכי ישראל לכיכר יצחק רבין, וכך גם מחלף כפר שמריהו), בישראל ממתינים בד"כ עד שהגופה תתקרר בטרם קוראים על שמה למוסד, כביש, מחלף, רחוב וכדומה.

1.
רחבעם זאבי, לדוגמא, שנרצח בשנת 2001  , , חיכה חמש שנים עד לחניכת גשר על שמו ועיריית הרצלייה השכנה  דחתה הצעה לרחוב על שמו. כך גם עם זבולון המר שתרומתו לחינוך הביאה  להקמת מוסדות ורחובות על שמו;כך גם, רחוב על שם דודו דותן, שהיה אייקון תרבותי נחנך בעיר מגוריו  רק שש שנים לאחר מותו. אבל בדרך הכלל, לוקח זמן רב עד שמוסד תרבותי מקבל הכרה כסמל לאומי: אותה הכרה לא רק שמהווה חלק מההיסטוריה, אלא גם מוציאה את הנכס מהמשפחה הקרובה לידי הציבור כולו.

2.
אולם, רק בישראל, בשנת בחירות לרשויות המקומיות ולאחר בחירות ארציות, מוצא לנכון ראש הממשלה להשתתף בטקס בו כספי ציבור מוצאים לצורך האדרת שמו של אביו; כלומר: אין מחלוקת כי בן-ציון נתניהו ראוי להנצחה, ביחד עם עמיתו פרופ' ישעיהו ליבוביץ', עמיתו לעריכת האנציקלופדיה העברית, שטרם זכה להנצחה הראויה. השאלה היא לא האם קוצר הנוהל הירושלמי שקובע תקופת צינון של שלוש שנים, ולא האם נתניהו ראוי להנצחה, אלא האם ראוי כי כעת, בתקופת בחירות ובתקופה בה נבחרה הממשלה, לקרוא למחלף דווקא על שמו של ראש הממשלה המכהן ולא להמתין, ולבינתיים ליתן כבוד לאדם אחר, כמו יוסי בנאינעמי שמר, או אפילו ויקי שירן; מדוע נבחר נתניהו האב כעת?

3.
וזו הבעיה שלי: ההתנהגות המלוכנית, לפיה משפחת השליט מיוחסת וראויה להנצחה, אינה הולמת דמוקרטיה כישראל. על נתניהו, כמנהיג, היה לחכות מספר שנים, והוא בטוח שלא יכול היה לקרוא למחלף על שם אביו. השאלה היא לא מה חוקי, לא מה הוגן, אלא מה מציג את התמונה המלאה מול הציבור. וכאן? כאן נפגע נתניהו האב יותר מכל.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  יונתן עם כל הכבוד קים זונג בנציון אביו הנצחי של המנהיג השמימי קים זונג ביבי היה קראוי להנצחה הרבה יותר מהירה ולא למחלף!!! צריך לשנות את שמה של ירושלים בירת הנצח לעירבנציון!
  אני רוצה להזכירך שבהולדתו של בנציון נראו סימנים ואותות שמימיים שבישרו את גדולתו של אבי המנהיג הנערץ וגם ביום קריאת המחלף על שמו ארעה התלקחות עצמית של מבנים בדמשק!

 2. יהונתן קלינגר | מה שראוי לקרוא: על מחלף בנימין נתניהו ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 3. דן צאירי כוכבי :

  המשורר דוד חיים יוסף צאירי

  שאת הפיוט "אשאל אדון עולם" קוראים לפני תקיעת השופט בראש השנה , לא זכה , לשום הנצחה , משום שהוא משורר תימני על אף שנמנה בין גדולי משוררי יהודי תימן.

  עבדים היו למוסלמים בתימן והמרנו עבדות זו בארץ לאשכנזים שהתבעלו את אדמתה נכסיה וההסטוריה שלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.