חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקואליציה להעסקה ישירה – סקירת פעילויות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 1.05.13 14:16

האחד במאי הוא הזדמנות לסקירת פעילויות למען העסקה ישירה ולשינויים בתחום ההעסקה. הקואליציה להעסקה ישירה מתבוננת ממעוף הציפור על שינויים משמחים בתחום ההעסקה הישירה

מאת: אורנה עמוס

 

1 במאי זו הזדמנות חגיגית לעלות ל"טיסה בשמי הארץ" ולהביט ממעוף הציפור על שינוים משמחים בשדה העשייה שלנו.  

כולנו מצויים/יות בעבודה סיזיפית  לקידום צדק חברתי  בזירות שונות של  קידום רשת ביטחון לעניים, חסרי/ות דיור ציבורי, סובלים/ות מחוסר בטחון תזונתי , מקצבאות נשחקות ומקושי להתקיים. 

המאבק להעסקה ישירה של עובדי/ות הקבלן החל לפני כמה שנים עם התארגנותן של עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון. במקביל אליו החלו להתארגן מורות/ים המועסקים/ות כעובדי/ות קבלן  בהיל"ה , מורי/ות קרן קר"ב,  מורי/ות רנה קאסן,  עובדות/ים סוציאליות/ים, מאבטחים/ות ועוד.

את הקואליציה הארצית להעסקה ישירה (*1) ייסדנו מתוך תפיסה ערכית וחברתית שסולידריות בין התארגנויות של עובדות/ים , ארגונים חברתיים ופעילים/ות חברתיים/יות היא הדרך לנצח את השיטה ההרסנית והפוגענית שדפוס העסקה זה מביא לחברה הישראלית.

כבר דיברו רבות על סוגי הפגיעות המאפיינים דפוס העסקה זה: מפגיעה ביכולת של עובדים/ות להתארגן מול המעסיק/ה בשל היותם/ן חלק ממשולש העסקה מורכב, פגיעה בזכויות העבודה , פגיעה ביציבות התעסוקתית , בקושי להתקיים משכר נמוך שאינו מקנה חיים בכבוד ועד פגיעה במבנה החברתי ובעמוד השדרה המרכזי של חברה המכבדת את עובדיה/תיה.

לכבוד החג ארצה להתייחס להישגים ולו רק בכדי לעודד את כולנו:  שלמאבק ארוך טווח עם הרבה שותפים/ות מחויבים/ות לדרך יש גם הישגים. במובן זה אנחנו סופרים/ות את ההישגים בסנטימטרים ואוספים אותם לטווחים ארוכים.

למרות משאת נפשי, קשה עדיין לענות על השאלה האם לפנינו שינוי מגמה?  

עם זאת ניכר שהבשילו תנאים המאפשרים שינוי מגמה בתקופה הקרובה.

בשנתיים האחרונות אנחנו עדים/ות למקרים, הולכים ומתרבים, של  חזרה להעסקה ישירה של ארגונים ומוסדות בזירה הציבורית והפרטית. ניתוח הנתונים מראה על שינוי שמתחיל ברמת המיקרו, בתקווה שיהפוך לשינוי ברמת המאקרו . הניתוח מעלה שלושה תנאים שמאפשרים חזרה להעסקה ישירה: 

1. מחויבות ערכית, ניהולית וכלכלית של מנהלים/ות:

·         בחודש  יוני 2011 הצהיר מנכ"ל מכללת תל חי על החזרתם של עובדות ניקיון המועסקות באמצעות קבלן להעסקה ישירה.

2. התארגנות  של מקבלי/ות השירות  על ההנהלה לדפוס העסקה מכבד.

·         לאחר עבודה מאומצת של אגודת הסטודנטים והסטודנטיות והנהלת המכללה הצהירה מכללת סמינר הקיבוצים בינואר 2011  על העברת עובדי/ות הניקיון הקבלניות בתחומו להעסקה ישירה.

·         במרץ 2013 ארגנו תלמידים/ות במערכת החינוך בירושלים ובאזור הצפון  פעילות מחאה נגד העסקה קבלנית של מורים/ות בעקבות פעילות של ארגון "במעגלי צדק"

·         תלמידות תיכון פלך לבנות בירושלים, בשיתוף עמותת מעגלי צדק, נאבקו במשך שנים על קליטת עובדי/ות הניקיון של בית הספר להעסקה ישירה. ב2012 הודיעה הנהלת בית הספר כי תקלוט את עובדי/ות הניקיון להעסקה ישירה. 

 3. התארגנות של עובדים/ות במסגרת מקום העבודה.

·          בחודש פברואר 2011 קבע בית המשפט כי עובדי/ות כוח האדם ברשות העתיקות, המאוגדים/ות בארגון העובדים מע"ן, יועברו להעסקה ישירה

·         בחודש אוגוסט 2010 בוטל המכרז להפרטת מרכזי חלוקת המתדון לנגמלים/ות מסמים באמצעות התארגנות העובדים/ות בכוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי,  ובג"צ שהוגש על האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם.

·          בחודש  יולי 2011 מנעו מאבטחי/ות אוניברסיטת בן גוריון, המאוגדים/ות בכוח לעובדים,  את העברת חלק מהמאבטחים/ות לקבלנים, וכך שמרו על כך שלפחות 30% עובדים/ות  יישארו בהעסקה ישירה.

·            במרץ 2012 זכתה יעל דרור חברת הקואליציה ועובדת הקבלן יעל דרור בתביעה, והקבלן חויב להחזירה לעבודה.

 

·         ביולי 2012 הצטרפו עובדי/ות קבלן למשטרה כחלק מן הסגל. העובדים/ות התאגדו בהסתדרות לפני כארבע שנים כעובדי כוח אדם ולאחר מו"מ מתמשך נקלטו במשטרה.

·         במרץ 2012 קיבלו עובדי/ות מזנון הכנסת מכתבי פיטורין עקב יציאת הכנסת לפגרה והחלפת המפעיל. החלה מחאה, בעקבותיה בוטלו הפיטורין המחזוריים במהלך כל פגרה. מובילת המאבק, שירה כהן, לא הוחזרה לעבודתה, והתקיים מאבק ציבורי ומשפטי להחזרתה לכנסת.

·         בינואר 2013, לאחר מאבק של כשנה וחצי, השיגו מורי/ות היל"ה, המאוגדים בכוח  לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי,  הסכם קיבוצי ראשון של מורי/ות קבלן.

·          באפריל 2013 הקופאיות, שהועסקו עד כה כעובדות קבלן ברכבת ישראל – נקלטו בה כעובדות מן המניין, במסגרת יישום ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות לפני כחצי שנה.

·           אפריל 2013 מורי/ות רנה קאסן עוברות להעסקה ישירה בעיריית ירושלים.

4. מחויבות ותמיכה ציבורית ובין ארגונית רחבה.

·          מחאת הקיץ אימצה את נושא העסקה הישירה כחלק מהמסרים המרכזיים בתביעותיה מהממשלה. בעקבות כך הכריז עופר עיני, מזכ"ל ההסתדרות, על מאבק למען העסקה ישירה ויצא להשבתה של המשק. בחודש פברואר 2012 חתמו האוצר וההסתדרות על הסכם לשיפור תנאי עובדי/ות הניקיון והאבטחה במגזר הציבורי.  

 

·         סטודנטים/יות ופעילים/ות פתחו במאבק  נגד הפעלת יום הלימודים הארוך עליו המליצה ועדת טרכטנברג במתכונת של העסקה קבלנית.

 

·         הארגונים איתך – מעכי, קו לעובד, שדולת הנשים ובמעגלי צדק  עתרו לבג"צ נגד הכוונה להפעיל את יום הלימודים הארוך במתכונת קבלנית

 

הקואליציה הארצית להעסקה ישירה תמשיך בפעילות הלובי בכנסת הן בהקמת שדולה להעסקה ישירה, קידום החוק להעסקה ישירה, כתיבת מתווים להעסקה ישירה, קיום מאבק ציבורי ברמה האקטיביסטית, פעילות אזרחית למיפוי עובדי/ות הקבלן בישראל  ובסיוע בהתארגנות של עובדי/ות קבלן במגזרים שונים תוך פיתוח סולידריות בין מאבקים שונים במטרה לקדם העסקה ישירה.


הקואליציה הארצית להעסקה ישירה : אגודת הסטודנטים אוניברסיטת בן גוריון, אגודת הסטודנטים האוניברסיטה העברית, אגודת הסטודנטיות והסטודנטים סמינר הקיבוצים, אגודת הסטודנטים אוניברסיטת ת"א, אג'נדה, איתך – מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, ארגון המרצים מן החוץ במכללות, ארגון הסגל האקדמי הבכיר של אוניברסיטת תל אביב, ארגון העובדים מען, ארגון הפעולה של הנכים, במעגלי צדק, האגודה לזכויות האזרח, המטה הסוציאל דמוקרטי, המטה להעסקה הוגנת של מורים ומורות, המשמר החברתי, הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר, הקול העולה, השדרה, התאחדות הסטודנטים הארצית, התנועה החברתית, טבקה – משפט וצדק לעולי אתיופיה, כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי, כנסת פתוחה,  מטה מאבק הנכים, עוס"ים שינוי – סטודנטים למען עתיד העבודה הסוציאלית ושירותי הרווחה בישראל, עיר לכולנו, עמותת מורשתנו – הצהרה דמוקרטית, מרכז מהות – מידע הדרכה ותעסוקה לנשים, עתידנו, צ"ח – סטודנטים למען צדק חברתי, צנטוריון, עיר לכולנו, קו לעובד, שדולת הנשים בישראל, שומרי משפט  – רבנים לזכויות אדם, שתי"ל, הנהגות עובדות ועובדים מופרטים כמו: בנק ירושלים, חסות הנוער מאוגדים בכוח לעובדים, המטה להעסקה הוגנת של מורים ומורות, מורות הלה, איגוד היועצות הארצי במרכז השלטון המקומי בישראל, עובדות ניקיון באוניברסיטת בן גוריון מאוגדים בכוח לעובדים ועוד.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. שמואל ירושלמי :

    בין העסקה ישירה לשלטון-העובדים

    בעיניי חשוב ביותר כל מקרה של העברת עובדי-קבלן מהעסקה קבלנית להעסקה ישירה. יחד עם זאת יש להבין כי על-מנת שמעמד-העובדים בארץ יוכל להבטיח את זכויותיו לא מספיק לחסל העסקה קבלנית, אלא צריך ללכת הלאה לכיוון השתלטות-העובדים על מקומות-עבודתם. רק מעמד-העובדים בשלטון יכול להבטיח את זכויותיו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.