חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבקשי מקלט – לאפשר הוצאת כספם ורכושם מהארץ

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 23.04.13 2:06

 א' מהמרכז פונה לחברי הכנסת של "יש עתיד"להצביע נגד החוק האוסר על מסתננים מאפריקה להעביר כסף למשפחותיהם בחו"ל . לטענתה, מטרתו העיקרית של החוק היא הפיכת הזרים לעבריינים

לכבוד חברי סיעת "יש עתיד"

 ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה השבוע את הצעת החוק לאסור על מבקשי המקלט מסודן ומאריתריאה המכונים "מסתננים" לשלוח כסף או רכוש לחו"ל. גם אם מי מהם יעזוב את ישראל יותר לו להוציא עימו אך ורק את סכום שכר המינימום מוכפל במספר החודשים שבהם שהה בישראל.

 בזמנו תכלית הצעת חוק זו, הפוגעת בזכות הקניין של מבקשי מקלט, היתה למנוע מאנשים נוספים להגיע לישראל, מתוך אמונה שבה ממשיכה לדבוק הכנסת כי הסיבה שהם מגיעים היא כדי למצוא עבודה. כידוע, מאז השלמת הגדר בגבול סיני, ובשל האירועים הקשים המתרחשים בסיני רק בודדים הצליחו להיכנס לשטח ישראל, כך שתכלית זו פסקה מלהתקיים.

הצעת חוק זו היא מכה קשה עבור מבקשי המקלט, שגם כך חיים כאן ללא מעמד וללא זכויות, בלי שיתנו להם להגיש בקשה להיות מוכרים כפליטים. נזכיר, שלאריתריאה ולסודן אסור לגרשם בגלל הסכנה הנשקפת שם לחייהם, סכנה שאף הממשלה אינה מכחישה אותה.

 מתוך היכרותי עם מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה, אני יכולה להעיד עד כמה איסור זה הוא חמור עבורם, ואינו מכיר ומתחשב במציאות הקשה בה חיה אוכלוסיה זו.

רבים מאוד מהם הם ניצולי מחנות העינויים בסיני, מחנות שמהם שוחררו רק לאחר שמשפחותיהם ומכריהם ברחבי העולם הצליחו לשלם את דמי הכופר.
מששוחררו והגיעו לישראל, הם עובדים בפרך כדי להחזיר את החובות שעומדים בממוצע על 30 אלף דולר לאדם.
הלחץ להחזיר את סכום החוב הוא כה עצום עד שללא ספק הם ימשיכו לנסות לשלוח כסף – אך כעת יצטרכו להיעזר בגורמים עברייניים.

מה יעשו מבקשי מקלט מסודן שנמלטו מרצח העם בדרפור ובדרום קורדופן והשאירו מאחור לפעמים אימא זקנה ולפעמים אח ואף ילדים שחיים במחנות פליטים מאולתרים ורעבים ללחם? כיצד הם יוכלו לעמוד בטלפונים החוזרים ונשנים כשקרוביהם מתחננים לסכום קטן שיעזור להם לשרוד?

מהי אם כן מטרתה של הצעת חוק זו פרט להתעמרות נוספת בחייהם של אנשים שגם כך חייהם רצופי מכאובים? כפי הנראה מאחר שמדובר באיסור שלא יוכלו לעמוד בו, המטרה היא הפללה מסיבית של אוכלוסייה זו כדי שיהיה לגזור עליה מאסר ממושך. פרט לפגיעה האכזרית במבקשי המקלט עצמם, כרוך בכך גם נזק רב לחברה הישראלית, ובפרט בתושבים של אותן שכונות שבהן מתגוררת אוכלוסייה זו.

קרימינליזציה של אוכלוסייה זו ודחיקתם לעבר גורמים עבריינים, הגברת הייאוש והתסכול בקרבם, כל אלה ודאי לא ייטיבו עם שכניהם,ולבלוב של בלדרים בלתי חוקיים וגובי כספים שיעשו הון על גבם של הפליטים הוא בלתי נמנע.

 אנו קוראים לחברי "יש עתיד" להצביע נגד חוק בלתי יעיל, בלתי מוסרי ומזיק זה, לטובת כל הנוגעים בדבר.

55 אלף מבקשי מקלט חיים בקרבנו, הגיע הזמן שנתמודד עם כך באומץ לפי ערכי היהדות והדמוקרטיה, ונפסיק למרר את חייהם, שהרי התעמרות זו מזיקה לכולנו.

תגובת סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי:

 

א'  היקרה ערב טוב,

 הדברים שרשמת אינם תואמים את המציאות כפי שהיא ובוודאי לא את כוונת הממשלה.

 כחלק ממאבקה של ממשלת ישראל בשנה האחרונה  בתופעת ההגירה הבלתי-חוקית לישראל יזם משרד המשפטים את הצעת החוק המדוברת שתכליתה כי  מסתננים לא יוכלו לשלוח כספים מישראל לחו"ל.

כך, מקוות הרשויות, יהיה "לא משתלם" להסתנן לישראל, מפני שאותם מהגרי עבודה לא יוכלו לפרנס את משפחתם.

 תיקון החוק המוצע נועד להתמודד עם התמריץ הכלכלי לתופעת ההסתננות לישראל כאשר חלק גדול מהזרים שמגיעים לישראל הם מהגרי עבודה ולא פליטים, בהם לא יפגע החוק,  שמטרתם להעביר כספים לקרוביהם שנשארו במדינות המוצא כך שלמעשה הקטנת התמריץ הכלכלי היא כלי יעיל ומשמעותי בהתמודדות עם התופעה.

לתפיסתי, כמו גם לתפיסת משרד המשפטים החמרת הענישה למסייע נועדה להתמודד עם מי שיוצרים את התשתית להעברת הכספים.

אבקש להדגיש כי הצעת החוק לא כוללת הגבלה על פעולות בכסף שנעשות בארץ וכי המסתנן יוכל להוציא עמו את הכסף שהרוויח בעבודתו בעת היציאה מהארץ וכי האיסור לא יחול על מי שהוכר כפליט.

בברכה,

ח"כ מיקי לוי

סגן שר האוצר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. ל רפי :

  בין הזיות למציאות

  דומני שהתכתובת המובאת לעיל מדגימה היטב, הפעם שוב באמצעות סוגיית במסתננים שכירי עבודה, את השימוש הנלוז שעושים "הומניסטים לכאורה" במידע שגוי וסיסמאות סרק במטרה לשבש את המדיניות הרשמית של ממשלות ישראל שאינה תואמת את רצונם / השקפתם.
  תשובת סגן השר מסבירה היטב שאין כאן שום התעללות, התנכרות, התעמרות ושאר מילים מפוצצות בשכירי העבודה שהגיעו לישראל או נשארו בישראל באופן בלתי ליגלי. מדיניות זו חשובה, נכונה וצודקת, וטוב שהממשלה מעצבת, גם אם באחור רב ובהדרגה מדיניות כוללת בשאלת ההגירה לישראל של מי שאינם יהודים (ליהודים קיים חוק השבות).
  מי שמבקש לדון במדיניות הממשלה דיון רציני וממשי ללא סיסמאות, ראוי שיעשה זאת מהיסוד, דהיינו מהשאלה איזו מדיניות הגירה דרושה לישראל ומה היא מבקשת להשיג, מצד אחד. והיכן סוטה המדיניות הנוכחית של ישראל מהמדיניות הרצויה, ומה ראוי שיעשה בנדון, כיצד וע"ח מי.

 2. דליה :

  לרפי
  נראה שאתה נוטה אוטומטית להסכים עם כל מה שהקואליציה עושה. החוק הזה אינו הומני והוא פוגע בזכות הקניין של פליטים ומסתננים. אם היית לפחות מציע שהממשלה תעצב מדיניות הגירה, ניחא. אתה אינך עושה זאת. הרי מדובר בחקיקת חוקים ספוראדיים במקום לתת מענה כולל לבעיות פליטים ומסתננים באמצעות גיבוש מדיניות הגירה. כיום אין הבחנה בין פליטים ומסתננים ובכך נגרם עוול עצום לאלה שהם באמת פליטים.

 3. ק. טוכולסקי :

  מטרת החוק להבטיח שנוכלים שרלטנים וסתם מתווכים מקומיים יכולו לשים יד על הכסף של זרים ולקחת לעצמם עמלות. חוק מיותר ומטומטם חלק מהלירות לכל כיוון בלי שום מדיניות של הממשלה הזו שממשיכה את דרכה ההרסנית והמבולבלת של קודמתה.

 4. משתמש אנונמי על החמום בסולר :-) :

  מפלגת העבודה דווקא גיבשה הצעת מדיניות כוללת, שהוגשה כהצעת חוק.
  ל. רפי מוזמן להתווכח עם ההצעה הזאת.
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/446/790.html

 5. דליה :

  אמש (א') העלה סער את הצעת החוק הראשונה שלו כשר פנים לוועדת השרים לענייני חקיקה, שבשנים האחרונות היא זו שקובעת בפועל אם חוקים יעברו או לא. הסכמה של הוועדה משמעה שהצעת החוק זוכה לרוב כמעט אוטומטי בכנסת. הצעת החוק של סער, שעברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, תעבור כעת לכנסת לקריאה שניה ושלישית. היא אוסרת על פליטים ("מסתננים", בלשון החוק) להוציא כספים מישראל, בכל צורה שהיא. הפליט יוכל להוציא כסף מישראל רק כאשר הוא עוזב אותה, וייאסר עליו להוציא יותר מאשר שכר המינימום כפול מספר החודשים ששהה בישראל. (לקריאת הרשומה במלואה בבלוג של יוסי גורביץ http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.