חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצאתי את הכסף

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 17.04.13 1:00

לדעתו של ק. טוכולוסקי, אם שר האוצר לפיד באמת מחפש את הכסף ולא רק מתחת לפנס, הוא מוזמן להעיז ולשלוח ידו אל הכסף שלא צריך להתאמץ במיוחד לחפש

ערב יום העצמאות הלך והתקרב ובשעות האחרונות של יום הזיכרון ישבתי עם עיתוני היום וקראתי עוד ועוד על הגזירות ההולכות ומתקרבות. עושה רושם ששר האוצר החדש הולך בדרכו של ראש הממשלה הישן. עשר שנים לאחר שאביו המנוח אפשר באמצעות סיעת המריונטות שלו לביבי להעביר תקציב שכולו רשעות, להכות את המעמד הבינוני והעניים ולהעשיר את העשירים, הולכים ומתרבים הסימנים שגם מתפקידו כשומר הקופה השר לפיד לא מצליח למצוא את הכסף אלא רק את זה שמצוי בכיסיהם של עובדים ונתמכים, אנשי שכבות הביניים והעניים. להערכתי לא רחוק היום בו יגלו בוחרי אותם 19 המנדטים של טובי בנינו כי תכלס הם היו יכולים להצביע לליכוד-ביתנו ולקבל את אותה המדיניות הכלכלית. בינתיים אנצל את הבמה שמעניק לי אתר זה בשביל להצביע על הכיוונים האפשריים למציאת הכסף וגם היכן הוא לא נמצא.

הכסף לא נמצא בהעלאה של מס החברות, את מחיר ההעלאה הזו ישלמו רק חברות קטנות ובינוניות שבקושי מתפרנסות ולא יכולות להרשות לעצמן יועצי מס אגרסיביים ותיבת דואר באיזה מקלט מס. במקום להעלות את מס החברות באחוז אני ממליץ לשר האוצר להתחיל לגבות מכל חברה לפחות 12% מס בפריפריה ורק לחברות שלא חייבות להיות שם בכל מקרה ולפחות 20% מס במרכז הארץ ולצמצם את הפטורים משיעור המס המלא למינימום הנדרש של קריטריונים שבאמת מועילים לבחרה, למשל הנחה לחברות שישתמשו בהנחה לצורך רכישת ציוד שאינו מזהם או שיפורי בטיחות וגהות בהן. בקיצור לגבות את מס החברות הקיים בצורה יעילה ואפקטיבית ולבטל פטורים ואת האפשרות של תכנוני מס אגרסיביים כמו כן לגבות מכל חברה שפועלת בישראל את מלוא מס החברות ללא קשר למקום מושבה המשוער של החברה, מי שעובד פה שישלם פה. אם בשל אמנות בין מדינות לא ניתן לעשות זאת עם כל מדינה לדאוג שההפרש בין גובה המס הנגבה בחו"ל מהחברות לזה שהיה אמור להגבות בארץ יגבה במלואו ולהגיע לסיכום עם המדינות בחו"ל על חלק מהתקבולים, אני בטוח שהן תשמחנה לקבל.

הכסף לא נמצא בקרנות ההשתלמות וגם לא בשכרם של עובדי המדינה. כבר שנים רוטנים כלכלנים על המצב הירוד של המגזר הציבורי, לא צריך להמשיך לדרדר אותו. ביטול הפטור על מס הרווחים הכלואים וביטול פטורים נוספים יכולים למלא את קופת המדינה די במהירות. במקום לתת הנחות במס על כסף שיושב בקופות של חברות בלי תזוזה מתוך ציפייה שהמדינה תיתן הנחה במס, זה הזמן למסות את הכסף הזה בכדי שהחברות יבינו שעדיף להם לשלם את המס ולהניע את הכסף ולא לדגור עליו.

הכסף לא נמצא בזכות של מנהלי בנקים לתת הנחות לטייקונים בזמן שלכולנו מקצצים ולא נמצא בהפקרת הפנסיות וקרנות ההשתלמות שלנו לשוק ההון. הכסף נמצא בכך שהמדינה תגן על הנכסים של אזרחיה ותדאג לרווחתם בהגברת הרגולציה על הבנקים ובמתן מניית זהב בכל בנק שפועל בישראל למדינה בדיוק כדי למנוע מחילת חובות מהסוג שרק איילי הון יכולים לקבל.

הכסף לא נמצא (לפחות לא ברובו) במעקב באמצעות מלשינון על אינסטלאטורים שעובדים שחור. כן גם אינסטלאטורים צריכים לשלם את מלוא המס וכל אחד אחר שמוכן לעגל פינות אבל הכסף הגדול נמצא בתכנוני מס אגרסיביים ובתמלוגים מגוחכים על אוצרות טבע, בשיעורי מס נמוכים או מסים שלא קיימים על דיבידנדים וירושות ובמתנות לטייקונים ותאגידים. שם הכסף הגדול ומשם ניתן לגבות את מה שנדרש לא רק בשביל לכסות עלה גירעון אלא גם בשביל למגר את העוני, לצמצם פערים ולהבטיח מעמד בינוני בר קיימא במדינת רווחה למופת.

שר האוצר צריך רק להסתכל ולהעיז, בשביל זה בחרו אותו בוחריו, בעיניים בורקות מתוך תקווה לפוליטיקה חדשה. אותי כפי שכבר כתבתי כאן יכול שר האוצר להפתיע רק לטובה. אם הוא באמת מחפש את הכסף ולא רק מתחת לפנס, אם הוא רוצה מעמד בינוני חזק ולא שוב כמו ראש הממשלה שלו לפגוע במעמד הבינוני ובמדינת הרווחה, הוא מוזמן להעיז ולשלוח ידו אל הכסף שלא צריך להתאמץ במיוחד לחפש. הכסף נמצא כאן, על השולחן, גלוי לעיני כל וכבר שנים בחסות הממשלה הנוכחית וכל קודמותיה מאז 1977, מחוץ להישג ידם של אזרחי ותושבי ישראל ומחוץ למה שניתן בכדי להבטיח לנו קיום ורווחה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. ציוני מודאג :

  אפשר וצריך להעלות את מס החברות, אפילו לא בשיעור גבוה.

  אפשר וצריך להעלות מיסים על מוצרי יוקרה.

  אפשר וצריך להעלות את מחירי מכוניות היוקרה.

  צריך לחוקק חוק שכר מכסימום, בחברות ציבוריות ובמשקרדי ממשלה,
  מעל 400 איש מרוויחים מעל 70,000 ש"ח בחברת חשמל האם זה סביר?

 2. ק.טוכולסקי :

  ציוני אפשר לעשות הרבה דברים השאלה היא מה האפקטיביות היום.
  אני טוען שהעלאה נוספת של מס החברות כפי שנעשה עד כה תהיה יעילה פחות מגביית מס החברות המלא וביטול הפטורים. כמובן שאפשר לבחון אילו חברות מספיק גדולות ולא יכולות לברוח ולהטיל עליהן עוד למשל בתי הזיקוק או מפעלי ים המלח.
  העלאות מס על מוצרי יוקרה זה מצוין אבל זה בעיקר סמלי, יעול והעמקה של הגבייה וביטולה פטורים העיקריים על חברות ותאגידים יהיו אפקטיביים יותר. גם חוק שכר מכסימום זה ראוי טוב אבל כדאי שקודם כל ישתלטו על חריגות השכר הקיימות במגזר הציבורי באופן אפקטיבי.
  יש לנו גירעון של 40 מיליארד ש"ח ומדינה מתפוררת שזקוקה באופן מידי להגדלת הכנסותיה, הגיע הזמן לטםפל בזה תכלס לא?

 3. חיים :

  כל אחד מנצל את הכישורים שלו… יאיר מוכשר בתחום התקשורת.
  לדעתי, הוא עומד לנצל את כישוריו ולהשיג את מטרתו.
  המטרה שלו היא לקבל את כתר 'ראש הממשלה'
  הוא ינצל את המעמד שלו כשר אוצר להוציא את המדינה מהמשבר הכלכלי ע"מ להשיג את מטרתו.
  אבל הבעיה היא שנראה שתוכניתו היא בעצם לקחת את הכסף מהחלשים.
  החלשים הם אלו שכל כך זקוקים לכסף שלא ימצאו זמן למחות.
  אבל במצב כזה הוא הרי גורם לכולם להיות נגדו…
  יש לו פתרון
  הוא עומד לגרום למצב תקשורתי שבו העם ישנאו קבוצות מסויימות וכשהוא יקצץ כולם יחשבו שהוא 'הירו', הלוחם נגד שוד העם, הפוליקאי הישר והגואל הציוני….
  מאז שהחליט להכנס לפוליטיקה הוא מושא התקשורת באופן עקבי, הכל נסוב סביבו.
  צריך רק לזכור שהוא אדם שלא עשה כלום למען אחרים ושהתרומה היחידה שלו למדינה זה ליבוי סכסוכים ושנאה בין חלקים בעם.

 4. ק. טוכולסקי :

  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1996194
  מסתבר שהמילואמניקים גנבו את הכסף, אז לוקחים מהם עכשו מהמענק , אתם רואים הממשלה מתחילה לעשות צדק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.