חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנק לאומי – תלונות על היד הקלה בפיטורי עובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 3.04.13 0:00

עובדות שפוטרו מעבודתן בבנק לאומי חשות מרומות לאחר שקיוו לבנות קריירה בבנק, אך לאחר מספר שנות עבודה פוטרו. הרושם המצטייר הוא שהבנק אינו מקיים נוהל של גילוי נאות כלפי העובדים שהוא מקבל. הוא גורם למתקבלים להשלות את עצמם כאילו יקבלו קביעות, אך מעניק אותה במשורה ומפטר את רוב המועסקים

מאת: דליה בלומנפלד

למערכת "עבודה שחורה" הגיעו לאחרונה תלונות חדשות נגד בנק לאומי על היד הקלה בפיטורי עובדים המתקבלים לעבודה בבנק. יש לציין כי זוהי תקופה חדשה בבנק. המנהלת החדשה רקפת רוסק נכנסה לתפקיד במקום גליה מאור.

להבדיל מהתלונות הקודמות שנסקרו בכתבה זו  בנק לאומי – טענות להעסקה בשיטת הדלת המסתובבת בדיוק בשנה שעברה, בינואר 2012, שם דובר על העסקה לא ישירה באמצעות חברת כוח-אדם, התלונות הנוכחיות מתייחסות למקרים בהם ההעסקה הייתה ישירה, והמתקבלים לעבודה קיבלו את הרושם שהעביר להם הבנק המעסיק, שיש מקום לקבל קביעות לאחר תום תקופת הניסיון בעבודה.

אחת מעובדות הבנק התלוננה שבמקום לקבל קביעות, היא פוטרה לאחר שלוש שנות עבודה. הנהלת הבנק הועידה לה השתלמות בקורס, שהעידה על הכוונה להעניק לה קביעות. אבל,  ברגע האחרון השתתפותה בקורס בוטלה. במקום זאת היא פוטרה.

והיא אינה היחידה. במידע שהתקבל במערכת ע"ש, דווח על שלוש עובדות נוספות שפוטרו לאחר לידה, שתיים מהן פוטרו לאחר ארבע שנות עבודה. אמנם הפיטורים היו חוקיים, אך העובדות נותרו ללא אופק תעסוקתי. אפילו השתלמות בקורס, שהעידה על נכונות הבנק להשקיע בעובדיו, לא מנעה פיטורי עובדת לפני קבלת הקביעות. במקרה של אותה עובדת, שסיימה את הקורס, הפיטורים נומקו באווירה הכללית של "רוח התקופה": אחד המנהלים אמר לעובדת בעת פיטוריה: "זו רוח התקופה". האם רוח התקופה מתירה הפקרת עובדים ואי התחשבות בגורלם, אי כיבוד זכויות – עובדים ויד קלה בפיטוריהם?

התלונות שהתקבלו במערכת "עבודה שחורה" מתייחסות לבעיית אי הגילוי הנאות בעת הקבלה לעבודה. אחת אחת הפונות התלוננה על כך שבעת קבלתה לעבודה בבנק, הבנק יצר רושם שהיא תוכל לבנות את עתידה בתעסוקה בבנק. היא אקדמאית, והתאימה לדרישות הבנק להשכלה גבוהה. הבנק נתן לה להאמין שהבנק יאפשר לה: "להתקדם, להתפתח, להצליח" , ויאפשר לה לפתח קריירה בבנק. הבנק קיבל אותה לעבודה בשכר נמוך בנימוק שבמסלול העסקה מסוים זה, יש יציבות תעסוקתית ואפשרויות הקידום טובות. הוא נימק את השכר הנמוך בתנאי העסקה טובים.

אותה מתלוננת שהתקבלה לעבודה, האמינה שאם תוכיח עצמה בעבודה, תעבוד שעות נוספות, אפילו ללא תוספת שכר, לא תחסיר ימי עבודה, אפילו אם היא או מי מבני משפחתה חולה, תשקיע בעבודה יותר מאשר במשפחה, אם תעשה כל זאת, עתידה בעבודה בבנק מובטח. וזה מה שהיא עשתה. השקיעה בעבודה, זכתה בציונים גבוהים במשובים שנערכו לה, אך כל זה לא הבטיח לה את הקביעות.

מתלונות שהגיעו למערכת "עבודה שחורה" מתברר שהיא אינה היחידה. נראה שזוהי התנהלות הבנק כלפי עובדים נוספים שהתקבלו לעבודה. העובדים המשיכו לעבוד שעות נוספות ללא תמורה, לא החסירו ימי עבודה. המציאות טפחה על פניהם. הבנק פיטר אותם, למרות כל המאמצים וההשקעה בעבודה ולמרות ציוני המשובים הגבוהים. לאחת המתלוננות נמסר שרק המצטיינים מקבלים קביעות. אבל היא קיבלה משובים גבוהים, ותהתה אם אינה מצטיינת דיה כדי לקבל קביעות. אותה מתלוננת חשה מרומה כי נימוק המצטיינים לא הועלה בפניה עם קבלתה לעבודה, אלא בפיטוריה.

ומדובר בעובדים שסיימו לימודיהם הגבוהים במוסדות להשכלה גבוהה, הקימו משפחות, לקחו משכנתא לרכישת דירה ומבססים את החזר המשכנתא ואת מחויבויותיהם המשפחתיות על עבודה קבועה בבנק. ובסופו של דבר, לאחר ארבע שנות ניסיון לכל היותר, מפטרים אותם, וגורמים למשבר משפחתי כלכלי. הרי לאחר ארבע שנות עבודה, העובד מבוגר יותר, ואם מדובר באישה, מצבה קשה יותר, קשה לה למצוא עבודה חדשה. הסיכויים למצוא עבודה קשים יותר בשל גילה ובשל מחויבויותיה המשפחתיות.

בתלונות שהגיעו למערכת ע"ש נאמר שהעובדים מרגישים עצמם מרומים. ואם היו יודעים שכך יהיה, לא היו מלכתחילה הולכים לעבוד בבנק. התחושה היא שהבנק הונה אותם, ולא הציג בפניהם את האמת.

בפני אחת המתלוננות הועלה עניין הקיצוצים כנימוק לפיטוריה. לאותה עובדת נאמר שכיום נערכים קיצוצים רבים בבנק בשל המצב במשק, חוסר הוודאות ובשל רגולציות שקרו בעולם הבנקאי ( באזל 2 ובאזל  3), ולכן הוחלט לבצע קיצוצים נרחבים. אבל הנימוק הזה לא שכנע את אותה מתלוננת. לדבריה, הבנק ממשיך להרוויח סכומים עצומים. המנכ"לית החדשה, רקפת רוסק, מקבלת שכר  ותנאים גבוהים מאוד, (180000 ₪ בחודש, ראו פה .

בכניסתה לתפקיד הקימה חטיבה חדשה למימון מורכב ונדל"ן, ומינתה תפקידים ומנהלים חדשים, הנושאים שכר בעליות גבוהות, ובד בבד הכריזה על קיצוצים של 800 עובדים. בדרג הניהולי זוכים העובדים לשכר גבוה, הבנק ממשיך להתפתח, אך מקצצים במספר העובדים החדשים, מפטרים אותם ומציגים בפניהם תמונה לא אמיתית כאילו מצב הבנק קשה והם נאלצים לקצץ.  אותה מתלוננת אומרת שהאמת הנחשפת בפני העובד היא העלייה בחוסר השוויון בין הבכירים לזוטרים בבנק. הבכירים נהנים והזוטרים נזרקים לרחוב.

יש לציין שזוהי כתבה שלישית שמעלה תלונות מסוג זה של עובדים שחשים שהבנק הונה אותם. כתבה אחת פורסמה ב"עבודה שחורה" (ראו כאן) כתבה נוספת פורסמה ב"הארץ" ביוני 2012 והיא מלמדת שמספר התלונות של עובדים החשים מרומים בעבודתם בבנק לאומי הוא גבוה. נראה שהנהלת הבנק נוהגת כך בעובדיה החדשים דרך שגרה.

הרושם המצטייר הוא שהבנק אינו מקיים נוהל של גילוי נאות כלפי העובדים שהוא מקבל להעסקה בבנק. הוא גורם למתקבלים להשלות את עצמם כאילו יקבלו קביעות, אך מעניק אותה במשורה ומפטר את רוב המועסקים. המפוטרים הללו מרגישים מרומים.

ריבוי התלונות מעיד על עצמו, והוא מעלה את השאלה: האם ראוי ללכת לעבוד בבנק לאומי? אולי עדיף שאלה המחפשים עבודה בבנק לא ירוצו לעבוד בבנק לאומי? אולי צריך להיזהר מתעסוקה בבנק לאומי, ולא ללכת לעבוד בבנק זה?

דוברות בנק לאומי קיבלה רשומה זו והתבקשה לשלוח תגובה. עד כה לא הגיעה תשובה. לכשתגיע, היא תתפרסם.

להלן תגובת דוברות בנק לאומי לכתבה:

ראשית נבהיר כי כל עובד ועובדת אשר נקלטים לשורות הבנק, נקלטים במעמד של עובדים זמניים, אשר העסקתם מתחדשת אחת לתקופה. הדבר מובהר לעובדים בתהליך הגיוס והקליטה שלהם, והעובד אף חותם על אישור כי הדבר הובהר לו.

שנית, בשנים האחרונות קלט הבנק מאות עובדים חדשים, והוא ממשיך לקלוט עובדים חדשים אל שורות עובדיו הקבועים, בהתאם לצרכיו כעת ובעתיד, אך מספרם צומצם כחלק מתכנית ההתייעלות אשר מיושמת בבנק.

 בברכה,

 טל ליטני

דוברות לאומי

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. חופשי זה לגמרי :

  מי שהולך לעבוד בשביל סוחרי הריביות, מוכר כסף נשך ומחתים אנשים על מסמכי בנק מסובכים ללא יכולת לצאת מהם לעולם שלא יתפלא בוקר אחד איך העקרב עליו הוא רוכב עוקץ אותו.

 2. שגית :

  פוסט קטנוני לגמרי.
  או שתחדדו את הטיעונים כדי שיהיו ברור מה הטענות, או שתשקלו מה רלוונטי לפרסום ומה אולי לא, כי גם סתם להתמרמר על זה שהחיים מורכבים תוך כדי הפניית אצבע מאשימה למישהו שאפשר שנראה כמו חשוד מיידי זה משעמם ולא ענייני (היה אפשר לכתוב פוסט ביקורתי אחר על הבנקים, כי לא חסרה ביקורת עניינית).

 3. מערכת עבודה שחורה :

  תגובת דוברות הבנק שהגיעה למייל המערכת מופיעה בסוף הכתבה.

 4. מאוכזב :

  הרי ברור שהבנק קולט חדשים במקום אלו שלא קיבלו קביעות כי הוא משלם לחדשים הרבה פחות! עם הותק – השכר עולה. זו תחלופה זולה!!!
  עבדתי בלאומי, ובהחלט מעודדים אותך ונוטעים בך את התחושה שאתה בוודאי תקבל קביעות כי אתה משקיע, וניכר שאתה מפיק תוצאות טובות…. אבל ברגע האחרון – אפילו המנהל הישיר שלך מופתע…. זו רוח התקופה… הבנק בצמצומים. זה מה שאמרו גם לי. שזה המצב. חבל שהקדשתי את שנות רווקותי במקום עבודה כזה. אחר כך – באמת חיפשו אותי בציציות. והיום כהורה צעיר לתינוק, הרבה עסקים לא נותנים הזדמנות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.