חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"ץ ידון היום בעתירה החוקתית לביטול התיקון לחוק ההסתננות

נושאים דעות ב 12.03.13 1:29

 היום יום שלישי 12.3.2013 בשעה 11:30 ידון בג"ץ בעתירה לביטול התיקון לחוק ההסתננות. הדיון יתקיים בפני הנשיא גרוניס, המשנה לנשיא נאור והשופטת ארבל

העתירה לביטול התיקון לחוק ההסתננות הוגשה באוקטובר על ידי עו"ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, עו"ד ענת בן דור מהתכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב, עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח בישראל ועו"ד אסף וייצן ממוקד סיוע לעובדים זרים. העתירה הוגשה גם בשם הארגונים א.ס.ף. – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל, קו לעובד והמרכז לקידום פליטים אפריקאיים.

בין העותרים שני גברים אריתריאים, שתי נשים אריתריאיות ותינוקת בת שנה, שנכלאו מכוח התיקון לחוק. מאז הגשת העתירה, שוחררו מהכלא התינוקת ואמה עד להכרעה בעתירה.

התיקון לחוק ההסתננות, שנכנס לתוקף לפני כשנה, מאפשר לעצור מבקשי מקלט שנכנסו לישראל דרך סיני ללא משפט, למשך תקופה של שלוש שנים לפחות. מכוח החוק, כלואים כיום כ- 2000 איש שנכנסו לישראל בחודשים האחרונים, בהם כמה עשרות ילדים. רובם הגדול של הכלואים הם אזרחי אריתריאה וסודן – מדינות שעל פי הודעות הממשלה עצמה, לא ניתן לגרש אליהן את אזרחיהן בשל הסכנה הנשקפת להם.

בעתירה נטען, כי הדין הישראלי והבינלאומי אוסרים על מעצר מהגרים שאינו לצרכי גירוש; כי מעצר מבקשי מקלט שנמלטו על חייהם ועברו תלאות במחנות העינויים בסיני, עתיד להחמיר את הפגיעה בשלומם ובבריאותם של הכלואים; וכי הרתעת מהגרים חדשים מלבוא לישראל לא יכולה להיות תכלית ראויה המצדיקה מעצר עולם של מהגרים.

בתגובה שהוגשה לקראת הדיון, מודה המדינה כי עד כה, למעלה ממחצית הכלואים הגישו בקשות למקלט. חרף זאת, ובטרם נבדקו הבקשות, ממשיכה המדינה לטעון כי הם אינם פליטים. התגובה אף מכירה בכך שהחזרת מהגרים לאריתריאה עשויה להעמיד אותם בסכנה. על סודן, שבה נטבחו בעשור האחרון מאות אלפים ומנהיגה מבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות, טוענת המדינה כי בסך הכל ישנו קושי ביורוקראטי להחזיר אליה את מבקשי המקלט, כיוון שלישראל אין עמה יחסים דיפלומטיים.

לדברי עו"ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "חוק ההסתננות הוא אחד החוקים הקיצוניים שנחקקו אי פעם בישראל. הוא מתעמר בחפים מפשע, בהם נשים וילדים, פליטים וקורבנות עינויים, שכל חטאם הוא שביקשו להימלט על חייהם. זהו כתם בספר החוקים שלנו ויש חובה משפטית ומוסרית לבטל אותו."

בג"ץ 7146/12

לעתירה:

נירית מוסקוביץ'

דוברת האגודה לזכויות האזרח בישראל 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הצטרפות נציבות הפליטים של האו,ם לעתירה כידידי בית המשפט מלמדת כמה חמור המצב בישראל.
  בושה פשוט בושה מה שהפכנו להיות והבושה היא לא בשוליים הסהרוריים והצעקניים שלה של מירי רגב, דני דנון ואיילת שקד (שפגישתה עם שגריר אריתריאה שהבטיח לה שהכל בארצו בסדר הזכירה לי את משלחת הצלב האדום לטרייזינשטאדט). אלא בקרב מי שמקבלים החלטות, ראש הממשלה, שר הפנים ושר הביטחון היוצאים, שר המשפטים היועמ"ש ושאר האנשים שמסתתרים בניחותה מעבר למקהלת הצעקות וקובעים את מדיניות העוולה.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  בדיון שהתקיים בבג"ץ, הודיע הנשיא גרוניס כי ההרכב בראשותו יוציא צו על תנאי בעתירה לביטול התיקון לחוק ההסתננות. מלבד הנשיא גרוניס, כלל ההרכב גם את המשנה לנשיא נאור והשופטת ארבל. (הודעת דוברות האגודה לזכויות האזרח)

 3. עבודה שחורה » סיעת העבודה בכנסת הגישה הצעת חוק להסדרת מעמד הפליטים ומבקשי המקלט :

  […] מערכת עבודה שחורה על בג"ץ ידון היום בעתירה החוקתית לביטול התיקון לחוק ההס… […]

 4. מערכת עבודה שחורה :

  בג"ץ פסל את התיקון לחוק המסתננים וקבע כי אינו חוקתי
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.2120720

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.