חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נצר שמיר – שלושה משגיחי כשרות חרדים על פרדס אחד

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 10.03.13 0:56

לפרדסו של נצר שמיר ממושב שדה ניצן יש היתר כשרות מהרבנות הראשית. למרות זאת דורש ממנו הממסד החרדי היתר כשרות נוסף, ומינה שלושה משגיחי כשרות על פרדסו האחד והיחיד. מכתב זה "הסתובב" ברשת, והיה ממוען ליאיר לפיד. לאחרונה נשלח לכל הח"כים מכל קצות הקשת הפוליטית

שמי נצר שמיר, בן 69, חקלאי מזה 30 שנה ממושב בנגב המערבי. ‏

…….

בשנה האחרונה הממסד החרדי החליט כי על כל פרדס מניב יש לשים משגיח כשרות אישי. אבל לא אחד אלא שלושה! בבית האריזה של המושב שלנו יושבים מאז תחילת העונה 3 משגיחים, כל אחד במכונית הממוזגת שלו… ותפקידם- לשים חותמת על הפרי הנקטף- חותמת כשרות של העדה החרדית… והמשכורת שלהם מגיעה כמובן מכיסם של החקלאים. ‏לצערי לא די בכך, כי בחודש האחרון החליטו אותם משגיחים כי פרדס הלימונים אותו שתלתי לפני כיותר משלוש שנים, הוא כולו עורלה ופסלו לי במחי יד כ 10 טון של לימון. העניין הוא שאני מחזיק ברשותי היתר מהרבנות הראשית כי הפרי כשר. מסתבר שלחרדים זה לא מספיק. ‏וכך בכל יום אני "‏זוכה"‏ לראות אותם מגיעים אל בית האריזה שלנו, יושבים ברכב כל היום, ומחכים לסיום המיון כדי להחתים את החותמת של הרבנות החרדית. ‏עזות המצח והחוצפה אליה הגיע הציבור הזה, בשמו של אלוהים, אותו הם מביישים (כי אתה ואני יודעים שאין להם מונופול על היהדות) עוברת כל פעם גבול חדש, ואנחנו כאן פשוט אובדי עצות.

האמת, אני מיואש, כי ככל שעוברות השנים המצב רק מחמיר. ואין מי ששומע ואין מי שיכול לעצור את זה. וראש הממשלה שלי בסוף, בוחר בהם ולא בי. איך אמרת "  ?‏הכל הפוך! "‏ זהו, הלוואי ותקרא את המכתב הזה.

בקשתי היא שמישהו יבוא לראות במו עיניו את מה שאני רואה כל יום. שמישהו ישים לזה סוף. אם לא נעצור אותם, בעוד מספר שנים, יהיו פקחים על כל שכונה, על כל קיבוץ ומושב ועל כל גן ילדים, בית ספר ומועדון נוער. חייבים לעצור את ההשתלטות הזו. נמאס לי להיות פראייר ! ‏מצידי שלא ילכו לצבא. רק שילכו לעבוד- אולי יבינו מה זה להוציא לחם מהארץ. ‏שיצאו לפרנס את משפחתם, במקום לפקח עלי, אני יודע לייצר פירות גם בלעדיהם. ‏

בתודה ובהצלחה בדרכך, שהיא בעצם הדרך של כולנו.

נצר שמיר ‏

מושב שדה ניצן‏.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. התוהה :

  איזה זעם קדוש!

  רגע – לא הבנתי. הם מכריחים אותך?

  באים אליכם חרדים גברתנים בלילה ומאלצים אותכם להסכים להדביק מדבקות על הלימונים ומכריחים אותך לשלם את משכורתם? כי אם כן זו עבירה פלילית של סחיטה ואיומים.

  מה יקרה אם תגרש את אותם משגיחים של בד"ץ מהפרדס ומבית האריזה? יגיע איזה נציג ממשלתי ויכריח אותך לקבלם בחזרה? העולם יתמוטט? או שזה גם הרצון של חברי המושב למכור לשוק החרדי?

 2. קובי :

  נצר היקר,
  אומץ, זה מה שנדרש. תחליט שאתה מקדם את העסק שלך על ידי חיזוק המכירות לאוכלוסיות ליברליות. יש לא מעט כאלה, אפילו בישראל: חילונים, דתיים נאורים, ערבים, מהגרים ועובדים זרים. אולי בהתחלה תאוויח פחןת כסף, אבל בטח חהחה לך יותר סיפוק לחיותצולהתפרנס בקהילה פלורליסטית וליברלית שנהנית מתפוזי חופש
  בהצלחה

 3. דליה :

  אתה צודק נצר בכעסך. אין מקום להגבלות בשוק הכלכלי בשל החרדים. החרדים מנסים להרוויח כסף באמצעות הכשרות. אין להיכנע לסחיטה כזו. יש לאפשר שוק פתוח למכירה לכל סוגי האוכלוסיות.

 4. דמוקרט :

  נצר – ליבי ליבי עימך.
  משגיחי הכשרות החרדים ושולחיהם הם בטלנים סחטנים שאינם טובים במאומה מאנשי עולם תחתון אשר "עובדים" בעסקים מסויימים תמורת הזכות של אותם העסקים להעיז להתפרנס בכבוד (ע"ע פרוטקשן).
  אני במקומך הייתי משליכם עוד היום מהמשק שלך וכמו שכבר רשמו לך, מנסה למכור לשווקי יעד נוספים אשר עבורם "תעודת כשרות" חשובה כנייר טואלט משנה שעברה.
  בהצלחה.

 5. חקלאי :

  מה הסיפור האמיתי?

  קודם כל, זו לא בדיוק חדשה. נצר כתב את המכתב שלו מיד אחרי הבחירות, כך שהעניין די ישן.

  כחקלאי, אני שומר כשרות במטעים, לא בשביל החרדים אלא כדי להקל את מהלכי השיווק שלי. צרכני הפירות אינם הלקוחות שלי! הלקוחות שלי הם הסוחרים ורשתות השיווק. החרדים מצליחים למנף את חוסר הדמוקרטיה בחברה שלהם להישגים כלכליים, בחברה הדמוקרטית הכללית.

  ישנם, בישראל, 8% חרדים וכ- 18% מוסלמים. אני (החילוני) שומר כשרות ע"פ העדה החרדית, אך לא שומר חילאל כי המוסלמים לא הצליחו, בישראל, למנף את כח הקניה המשוקלל שלהם להישגים מסחריים משמעותיים.

  בלי להכנס לסוגיה הדתית (דרך אגב, בעניין זה, החרדים צודקים), אני מצדיע לחברה החרדית שמצליחה לכופף יצרנים לעבוד ע"פ דרישותיה! זוהי דוגמה וציון לשבח לאופן הפעולה הראוי לכל חברה צרכנית! בישראל יש כ- 10% שמאלנים אמיתיים. אנחנו צריכים לפעול במשותף, כמו החרדים, כדי להביא לשינוי המיוחל בתפיסות החברתיות בכלכלה ובחברה.

  אנחנו צריכים להחרים יצרנים שפוגעים בזכויות העובדים שלהם! למשל, מסעדות שלא משלמות שכר למלצרים. או לדוגמה, חקלאים (כמוני וכמו נצר) שאולי מעסיקים עובדים זרים – לדרוש הוכחה שזכויותיהם הבסיסיות לא מופרות!

  החרדים הצליחו להפריט את נושא הפיקוח על העבודה, בנושאים החשובים להם, ולהעביר אותו מחשבון המדינה לחשבון היצרנים. גם השמאלנים צריכים לנהוג באופן דומה ולדרוש זאת מגופי פיקוח פרטיים, דוגמת גלובל-גאפ.

 6. לקסי :

  חרדים / שמאלנים - ההבדל

  החרדים ממשיכים לשמור על מסגרות קהילתיות מלוכדות וזה מה שמאפשר בין השאר גם "התנהגות צרכנית" נאותה.
  מי שנחשבים "שמאלנים" (בסלנג הישראלי, "יונים", ליבראליים) הם תוצרי הפילוסופיה שמרגרט תאצ'ר הגדירה כ"אין זה דבר "חברה" יש רק פרטים ומשפחות". בעלי השקפה כזו אינם מסוגלים להתאגד התאגדות צרכנית.
  חבל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.