חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחתמו תקנות נגישות לשירות לבעלי מוגבלויות

נושאים חדשות, רווחה ושירותים חברתיים, תחבורה ב 21.02.13 0:05

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, חתם השבוע על תקנות הנגישות לשירות, אשר ייכנסו לתוקף בעוד מספר חודשים

 הביא לפרסום: אשר רוכברגר

תקנות הנגישות לשירות לאנשים עם מוגבלות נחתמו השבוע ע"י שר המשפטים ויפורסמו בקרוב ברשומות, כך מדווחת נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. חתימתו של השר על התקנות באה לאחר אישורן בכנסת ה-18 ע"י ועדת העבודה הרווחה והבריאות בדיונים שהוביל חבר הכנסת אילן גילאון.

התקנות גובשו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים, תוך היוועצות בארגונים רבים המייצגים אנשים עם מוגבלות ובנותני שירות, אשר יהיו חייבים  לספק שירות נגיש לכלל האנשים עם מוגבלות בהתאם ללוח זמנים שנקבע בתקנות. מדובר הן במשרדי ממשלה, הן ברשויות מקומיות והן במגזר הפרטי.

 על פי התקנות, כל גוף המספק שרות לציבור חייב להתאים את נהלי עבודתו כך שיובטח בהם השירות לאנשים עם מוגבלות כחלק מקהל לקוחותיו, על מנת שיוכלו לקבל השרות באופן עצמאי, בטיחותי ומכובד. בין השאר מוטלת חובה על ספק השירות לרכוש אמצעי עזר כגון מערכות עזר לשמיעה ולספק שירותי עזר הנדרשים לסוגי המוגבלות השונים. בנוסף, האדם המקבל את השירות יוכל לבקש לקבל את השירות באמצעי נגיש. לדוגמה, אדם עם מוגבלות ראיה יכול לבקש לקבל את חשבונותיו בקובץ דיגיטלי, בדפוס מוגדל, בהקראה בקול, בכתב ברייל או בהקלטה. נותן השירות חייב לספק את המידע באופן נגיש באחת מדרכים אלו, והכל בהתאם לנסיבות. בדומה, אדם עם מוגבלות שמיעה יכול לקבל מידע הניתן בעל-פה כחלק מהשירות, באמצעות מערכת עזר לשמיעה, בכתב או בתרגום לשפת הסימנים – גם זאת בהתאם לנסיבות.

 מקור התקנות הוא בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הקובע כי נגישות הינה "אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, והכל באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי".

 התקנות ייכנסו לתוקף חצי שנה לאחר פרסומן ברשומות. בנוסף, לתקנות אלה, אושרו לפני מספר חודשים תקנות המחייבות חברות הסעה והשכרת רכב להעמיד מספר מסוים של כלי רכב נגישים לנהיגה ולהסעה לאנשים עם מוגבלות. התקנות ייכנסו לתוקף בהדרגה החל מחודש יוני השנה.

> לתקנות הנגישות לשירות, בגרסה שאושרה בכנסת (דצמבר 2012)

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.