postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » גלעד ארדן, האם נהיה ארץ אוכלת חופיה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גלעד ארדן, האם נהיה ארץ אוכלת חופיה?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 18.02.13 1:46

השמחה על הצלת חוף נחשולים היתה מוקדמת מדי.  מנהל מקרקעי ישראל ממשיך לקדם תכנית להקמת מלון לעשירים ברצועת החוף. ניצן מתן פונה לשר להגנת הסביבה לסייע במאבק ומזמין להפגנה נגד אישור הפרויקט

לכבוד: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן.

לפני כחצי שנה חגגנו.

חגגנו את החלטה של וועדת התכנון והבנייה לבטל את תכנית כפר הנופש בנחשולים. רצועת חוף יפה ופראית זו, כך האמנו, ניצלה מהרס ובניה. שמחנו שהחוף היפה, המכיל אתרי מורשת וטבע ייחודים, ניצל מהרס ע"י בניית בניינים וסלילת כבישים.

ראש הממשלה בכובדו ובעצמו, השר להגנת הסביבה ונבחרי ציבור נוספים תמכו בקריאתנו הציבורית לשמור על החופים פתוחים וטבעיים ככול האפשר.

מסתבר שחגגנו מוקדם מידי. למצער נראה שישנו פער מהותי בין ההבטחות, כנות ככול שיהיו, של נבחרי הציבור לבין ההתנהלות של רשויות המדינה. מנהל מקרקעי ישראל, שהוא זה שיזם את מהלך הבנייה בחוף, פנה לעזרת משרד התיירות והשיכון ושלושת הגופים הללו שהם נאמני הציבור של כולנו, פנו לוועדת התכנון בבקשה לערער על ההחלטה לביטול הפרוייקט.

מדוע מנהל מקרקעי ישראל, גוף שאמור לייצג את האינטרסים של הציבור, בחר להתעלם מהדרישה הציבורית הרחבה לשמור על החוף? האם, כפי שנטען, מטרת המהלך כולו היא להזרים כסף לקופת המדינה ממכירת השטח ויהי מה?

הטיעון, המספיק לכשעצמו, שגורס שיש לשמור על החוף והמבואה לו למען החוף מלווה בטיעונים כבדי משקל נוספים. עו"ד ברק רובין, מנציגי המתנגדים לתוכנית, אשר שהגיש לוועדה התנגדות מפורטת, מעלה שורה ארוכה של טענות קשות.

מתברר כי למעשה במקור תכנן המינהל "כפר הנופש" במתכונת אכלוס מלונאי מיוחד. מה המשמעות של אכלוס מלונאי מיוחד במקום כל כך מדהים ליד הים? דירות לעשירים פשוטו כמשמעו לא כפר נופש ולא עידוד התיירות ולא עזרה לשיכון לנזקקי משרד השיכון פשוט מגורי יוקרה למי שידו משגת. על פרוייקט כזה משרדי השיכון והתיירות נלחמים? האם זה תפקידו של המינהל כנאמן הקרקעות של כולנו? למזלנו הועדות השונות מנעו מהמינהל לקבל סטאטוס של אכלוס מלונאי מיוחד אבל ברור מה מטרתם וברור היום שהם ימשיכו לנסות עד שיצליחו, עובדה היא שגם היום שאין להם הגדרה של אכלוס מלונאי מיוחד, עדיין גודל יחידות הדיור המתוכננות מסגיר את המטרות של היזמים.

נוסף על כך נראה שכוונת המתכנן היא לקבל לידיו את האחריות המלאה על החוף ולמעשה להפוך אותו לחוף סגור שישמש את בעלי המזל, או ליתר דיוק בעלי המאה, שיגורו בכפר העשירים החדש.

נראה שנושאים תכנונים וסביבתיים בדו"ח זכו להתעלמות או להתייחסות שהיא, בלשון עדינה, לוקה בחסר. לא צריך להיות מומחה בכדי להבין שהקביעה שבחוף נחשולים, בשעות השיא, אין יותר ממאה מתרחצים היא רחוקה מהמציאות.

הערער כנגד אישור הבנייה המחודש בחוף נחשולים נשלח בימים אלו. המאבק, שכיוונו שהוא נגמר, מתחיל כמו מחדש. לכל המעורבים ברור שעתיד החוף לא יקבע רק בחדרי וועדת התכנון שבחיפה.

הפגנות, עיתונות ופעילות ברשתות החברתיות ישפיעו על עתידו של החוף.

מעבר לכך, ואולי באופן המשמעותי ביותר, תשפיע על כך פעילותם של נבחרי הציבור. במידה שראש הממשלה והשר להגנת הסביבה יעמדו בהבטחות שפיזרו ערב הבחירות יהיה לדבר השפעה מכרעת.

השר ארדן, השר לאיכות הסביבה בממשלה היוצאת, לאחר הגיע ל"שטח המריבה" ובחן ביסודיות את התוכנית, הגיש נייר עמדה  הקובע התנגדות משרדו לפרוייקט. לאחרונה השר ארדן התייצב בעצמו לדיון בעניין חוף פלמחים וקרא נחרצות שלא לקיים את פרוייקט הבנייה הנוראי בחוף ייחודי זה. אני קורא לשר ארדן, בין אם תהיה השר לאיכות הסביבה גם בכנסת הנוכחית ובין אם לא, אנא, אנו זקוקים לעזרתך להצלת חוף נחשולים.

העברתם של חוקים שימנעו באופן מוחלט כל בנייה על החוף יבטיחו שמעט החוף שנשאר לעם ישראל אכן יישאר שכזה ולא יעבור, חתיכות  חתיכות, לרשותם של אלו שיכולים לקנות אותם.

עוד לא מאוחר מידי. עתידם של חופים, דוגמת נחשולים, שתוכניות הבנייה מאיימת עליהם עדיין לא הוכרע. השבועות החודשים והשנים הבאות יקבעו האם נשאיר לדורות הבאים פיסת חול ושמיים או רחבת בטון ומכונות גבייה כאשר הם יבואו לבקר בחוף?

אנא הצטרפו למאבק לשמירה על החופים, בואו לדיון המתוכנן ביום 7 למרץ 2013 אכסניית בית וגן, רח' הפיסגה 8, ירושלים. מתארגנת הפגנה נגד אישור הפרוייקט בעת דיוני הערר.

בתקווה שנשכיל לעשות את הדבר הנכון

ניצן מתן

nitzanmatan@gmail.com

העתקים:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יושבת ראש מפלגת העבודה

רשימת התפוצה של "התעוררות הרשת לשינוי חברתי"

אתר "התעוררות הרשת לשינוי חברתי" באינטרנט

אתר עבודה שחורה באינטרנט

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. אאאאא :

  נו באמת…
  אתה חושב שארדן מתמצא בהגנת הסביבה?

  על זה עוד לא ענה,
  http://www.blacklabor.org/?p=45219

  אז לשמור על חוף אתה מצפה ממנו?

 2. דליה :

  ובחוף פלמחים הוקפאה הבנייה לשנה. http://www.news1.co.il/Archive/001-D-322119-00.html במקום להחליט שלא ייבנה שם מלון. החליטו לא להחליט. והיזמים שהשקיעו כסף יחכו שנה וידרשו עוד יותר כסף, אם לא יתנו להם לבנות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.