חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כ יאיר לפיד, קנאביס כן או לא

נושאים מועד ב', משפט ופלילים ב 12.02.13 0:06

יהונתן קלינגר על הפערים שבין התנהגותם הפרטית של אישי ציבור לחוקים ולנורמות המקובלות שהם מקדמים

אורי משגב פרסם טור עיתונאי חשוב. משגב, על סמך מספר מקורות אנונימיים, טוען כי יאיר לפיד, אשר הביע התנגדות חריפה לשינוי מדיניות ההפללה של צרכני קנאביס, עישן בעברו מספר פעמים סמים. עכשיו, אאוטינג פומבי של מועמדים, אפילו כאשר קיבלו זכות להגיב ונמנעו ממנה, הוא בעייתי לכל הפחות, ואף עשוי לחשוף את לפיד לסנקציות פליליות אם כך הדבר, ולכן הוא לא ראוי בעיני. מנגד, הפיכת המידע לפומבי, גם עשויה למנוע מגורמים עוינים לסחוט כעת מלפיד אתנן כנגד אי חשיפת המידע. אלא, שבעצם, מה שהתגלה אתמול הוא שהמשחק הפוליטי הפך לשטוח.

מה שמשגב עשה הוא לא ייחודי. לא אחת מידע על הרגלים לא נורמטיביים של פוליטיקאים דולף, ולמרות שמדובר ברכילות, הדבר הפוך להיות מידע ציבורי. כך היה בסוף השבוע האחרון עם פרשת עוזרת השר והמכתב האנונימי שלא ידוע אם פוברק וכך היה עוד מימים ימימה עם פרשת הקלטת הלוהטת של בנימין נתניהו. בכל מקום שיש פוליטיקאים יהיו להם מעשים אפלים בעברם, שאם היו אזרחים נורמטיביים לא היו מעניינו של אף אחד.

בכנסת הקודמת לא מעט נטפלו לח"כ אחר, השר סטס מיסז'ניקוב שניהל חיים סוערים שכוללים מועדונים ובילויים. וובכן, האם מדינת ישראל אינה בשלה לכך שיש אנשים שמנהלים את חיי החברה שלהם בצורה שאינה ישיבה במסעדות, בתי קפה וחוגי בית רעיוניים? אין דבר פסול בראש ממשלה ושר בליין, אין דבר פסול באדם שמעשן או עישן בעברו ג'וינט. הבעיה היא בסחטנות: כל עוד המידע הזה לא מוצף החוצה, קל לסחוט אותם ולאיים כנגדם. באמת שלא מזיז לי ששר מסוים יוצא עם אשת תקשורת, או ששר אחר ניהל רומן מחוץ לנישואין. הבעיה שלי מתחילה כשהם חושבים שהמעשים שהם עושים, בסופו של דבר, הם פסולים.

כי מחוקק קובע את הנורמה. מחוקק שקובע שאסור לעשן במקומות ציבוריים לא יכול לעשן סיגר בישיבת ממשלה. זו לא רק צביעות, אלא הבעיה האמיתית מתחילה בשאלה כיצד המחוקק יכול להתעסק בהפרות חוק. די ברור שאריה דרעי, שהורשע בזמנו בפרשות שחיתות לא יוכל לקדם את טוהר המידות אם הוא ממשיך בדרכיו (להבדיל מאם סיימן וכעת חזר בתשובה). כך גם עם לפיד: ספק אם חברי מפלגתו, הנהדרים אגב, יוכלו לעמוד ולהצדיק את חוק העונשין בזמן שראשם, לכאורה, מגלגל ג'וינט.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  א. מצבו של סטס מיסז'ניקוב שונה, כי כלפיו נטען שעשה את הדברים *בזמן היותו בתפקיד*. כלומר, זו לא טענה מוסרית אלא טענה לגבי תפקוד.

  ב. יש משהו קצת מעגלי בטענה 'צריך לעשות לו אאוטינג כדי שלא יוכלו לסחוט אותו'. כשאנחנו עושים פסטיבל מהאאוטינג, אנחנו מראים לפוליטיקאי הבא שכדאי לו להסתיר את חייו האישיים, ובכך הופכים אותו לחשוף לסחיטה.

 2. א. קוריאל :

  הבעיה היא השקר

  במקרה של לפיד, אין שום פסול באאוטינג. הסיבה היא שלפיד שיקר כאשר אמר שמעולם לא עישן. אם היה מגביל את התבטאויותיו בנושא להתנגדות ללגליזציה/אי-הפללה, אז לא היתה סיבה להזכיר לו את עברו.
  הבעיה היא שאדם שמדבר כל היום על "פוליטיקה חדשה" נוקט באותה דרך נכלולית שנגדה הוא יוצא.

 3. ג :

  2 צודק

  הבעיה היא לא בסם הקל.הבעיה היא באמינות. היה צריך להתחמק מתשובה ישירה ולא לשקר.זה פאק באמינות.
  ודי כבר עם הקנביס המשעמם הזה. ליגליזציה ודי!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.