חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגות השמאל, מהרו לפתוח את השורות ליוצאי חבר העמים

נושאים דעות, פוליטי ב 10.02.13 0:24

על מפלגות השמאל להזדרז ולהציב ברשימות המועמדים, במקומות ריאליים את יוצאי חבר העמים, מה שלא נעשה עד כה.  בכך הן תממשנה גידול פוטנציאלי ניכר במספר חברי הכנסת שלהן
מאת: טוביה חוסיד

פעם כשעליתי לארץ הייתי מאוד ימני. גרתי בהתנחלות ואף גייסתי לשם לא מעט אנשים, השתתפתי בפעילות פוליטית כליכודניק, כיו"ר תא סטודנטים-עולים באוניברסיטה העברית וכן נבחרתי בטעמה לאגודת הסטודנטים.

אבל עם הזמן השקפותיי הן במישור הפוליטי-מדיני והן במישור החברתי-כלכלי השתנו והפכתי לאיש שמאל.

את התהליך הזה עברו לא מעט יוצאי חבר העמים. הבעיה שמפלגות השמאל, "מרץ" ו"עבודה" עדיין לא מפנימות את העובדה ולא בונות על קולותיהם. לכן הן לא משקיעות בהסברה בקרב הקהל הגדול הזה ואין ברשימותיהן נציגי יוצאי חבר העמים במקומות ריאליים.  גידול משמעותי של מנדטים למפלגות אלה אינו אפשרי ללא פתיחת שעריהן בפני יוצאי חבר העמים.

הבחירות האחרונות הראו בבירור שיוצאי חבר העמים לא הביאו קולות לליכוד-ישראל ביתנו. רבים מהם הצביעו ל"יש עתיד" והעלו את יאיר לפיד למעמד רם של הסיעה השנייה בגודלה בכנסת. יאיר לפיד הצליח לראות (כמו אביו טומי) את מה שמפלגות שמאל לא מצליחות לראות כבר שנים: העולים מחבר העמים השתנו.

הבחירה בגוש הימין היתה טבעית בעבור עולי חבר העמים שבהמוניהם באו לארץ בתחילת שנות ה-90. ראשית הם באו ממדינה שבעצמה היתה אימפריה. השקפת העולם הנפוצה היתה שאסור להראות לאוייב שאתה חלש. לכן יש לנצח את האוייב. רבים מהם היו עדים לתקומה של תנועות לאומניות ברפובליקות של ברה"מ שגרמו להתפרקות המדינה כאשר השלטון המרכזי הפגין חולשה.

שנית, לרבים היתה תחושה שסוף-סוף הם הגיעו למדינה יהודית ושעל הבית יש להגן ואף להרחיב אותו. הדרך הנכונה היא להחזיק בשטחים.

שלישית, כמו רוב הישראלים גם העולים החדשים של שנות ה-90 הבחינו בין ימין ושמאל על-פי המוצא הפוליטי-מדיני של המפלגות.

רביעית, המנהיגים החדשים של הקהילה הרוסית רובם ככולם היו שייכים למחנה הימין והם היו אלה שהכתיבו את כללי המשחק. גם העיתונות בשפה הרוסית תמכה באופן מובהק בקו ימני. בגלל קשיי השפה לעולים לא היתה גישה לכלי תקשורת בשפה העברית.

מאז עברו יותר מעשרים שנה. הדברים השתנו. העולים שבעת הגעתם ארצה היו בני 40 היום בני 60-65. הם השכבה היחידה בקרב יוצאי חבר העמים אשר השקפותיהם לא השתנו בהרבה. הם אלה שאת רוב חייהם גרו בברה"מ ושם התגבשה השקפת עולמם. הם אלה שעדיין קוראים את העיתונים בשפה הרוסית ורואים ערוץ 9 בשפה הרוסית. הם אלה שהצביעו לשרנסקי ועכשיו מצביעים לליברמן. הבחירה שלהם עדיין עומדת בין ליכוד לישראל ביתנו. הטענה שלהם שאסור להאמין לערבים ואסור לעשות איתם שלום.

לא כך הדבר עם יוצאי חבר העמים צעירים יותר שמהווים כיום את הרוב בקרב קבוצה זו. אלה הם אנשים שעלו לארץ בגיל עשרים ומטה, קיבלו כאן השכלה, שירתו בצבא, שולטים בעברית ברמת שפת האם ומעורבים יותר בחיי חברה. לאנשים אלה יותר נכון לקרוא "ישראלים דוברי רוסית". ספק רב אם אנשים אלה חושבים כמו הוריהם בנושאים מדיניים-פוליטיים. הם "פתוחים להצעות" של המפלגות האחרות. אלה האנשים שהקימו כאן משפחה. רובם שייכים למעמד הביניים. הסוגיות החברתיות-הכלכליות שמעניינות אותם זהות לאלה שמעניינות ישראלים אחרים בגילם.

הם פתוחים למידע שזורם מכלי תקשורת בשפה העברית כך שהם חשופים לדעות שונות לעומת הוריהם. המנהיגים כמו ליברמן פחות מדברים אליהם. אני כבר לא מדבר על צאצאי העולים שנולדו בישראל והיום הם בני 18-20 או כאלה שבאו בגיל 1-10 והיום בני 20-30. אנשים אלה מדברים רוסית עם מבטא עברי כבד (אם בכלל) ולא מזהים את עצמם עם הקהילה הרוסית.

ישראלים דוברי רוסית כבר פעמיים "שברו שמאלה" כאשר הצביעו למפלגתו של טומי לפיד ועכשיו למפלגה של בנו יאיר לפיד.

אבל מפלגות השמאל, עבודה ומרץ לא ממהרות לקבלם  למרות שיש בהן הרבה דברים שיכולים למשוך אותם.

ראשית, השקפותיהם הפוליטיות-מדיניות של ישראלים דוברי רוסית לא ממש ימניות. שנית, המוסג של הצדק החברתי זה לא דבר זר להם. שלישית, בדומה ל- "יש עתיד", מפלגות שמאל גם מהוות חלק של מעמד הביניים, אותו המעמד שאליו שייכים ישראלים דוברי רוסית.

מפלגות שמאל יכולות לא לעשות כלום וגם אז באופן טבעי עם השנים חלק מיוצאי חבר העמים יצביעו לשמאל וקולותיהם יתפלגו בהתאם לשאר האוכלוסייה בארץ. אבל אם הן רוצות שזה יקרה בקרוב והתוצאות ייראו כבר בבחירות הקרובות-מפלגות השמאל צריכות להשקיע ולמשוך את האנשים האלה. ברשימות המפלגות האלה ישראלים דוברי רוסית צריכים להיות במקומות ריאליים. יאיר לפיד הבין את זה היטב ומשך הרבה קולותיהם שעברו ל"יש עתיד" מליכוד וישראל ביתנו. האם במחנה השמאל מוכנים להרים את הכפפה?

טוביה חוסיד הוא תושב העיר מודיעין, נשוי ואב לשלושה. איש מחשבים. נולד במולדובה ועלה לארץ ב-1990 בגיל 18. בעבר היה איש ימין  אבל במהלך השנים שינה את דעותיו הפוליטיות והחברתיות.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. אשר רוכברגר :

  מסכים

 2. תום :

  ב"עבודה" כבר התחילו

  יש התארגנות שנקראת "הרחוב הרוסי" אתה מוזמן להצטרף ולעזור.

  התחילו עם זה בבחירות האלה וזה עוד לא תפס מספיק תאוצה אבל יש קבוצה ראשונית.

  לקשר אותך לאנשים?

 3. טוביה :

  אשמח לשמוע. כבר השתתפתי בעבודה. הצעתי לכל החכי"ם שהכרתי אבל לצערי לא ראיתי התעניינות. זה התבטא גם בבחירות האחרונות. אשמח אם זה לא דיבורים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.