חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המכון לאסטרטגיה ציונית – יוזמה לחקיקת חוק יסוד ישראל מדינת הלאום

נושאים חדשות, משפט ופלילים ב 7.02.13 0:31

במידעון שהגיע למערכת מה"מכון לאסטרטגיה ציונית" נחשפת יוזמה להוביל לחקיקת חוק יסוד ישראל מדינת הלאום. להלן נייר עמדה שנכתב על ידי ד"ר אביעד בקשי המבהיר את הצורך המשפטי בחוק כזה

 מטרתו של נייר העמדה היא לתמוך בהצעת חוק יסוד ישראל מדינת הלאום של העם היהודי ולהציג את הצורך המשפטי בחוק יסוד זה. מחד, ערכיה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי עוגנו היטב בחקיקה ובמשפט הישראלי במשך עשרות שנים והם משקפים את ערכיה המסורתיים של ישראל. מאידך, בעשרים השנים האחרונות חלה שחיקה דרמטית במשקל שמעניק בית המשפט העליון לזהותה היהודית של ישראל. אחד הגורמים המרכזיים למציאות החוקתית בישראל כיום הוא המחסור בעיגון חוקתי לאופייה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הצעת חוק היסוד הולמת את המסורת המקובלת של המשפט הישראלי ובה בעת יש בה צורך משפטי מעשי בשל סטייה ממסורת זו בפסיקת בית המשפט בעשרים השנים האחרונות.

במשך עשרות שנים ערכיה החוקתיים של ישראל נשענו על פסיקות בית המשפט בדרך המכונה "משפט מקובל". בית המשפט העליון בעידן המשפט המקובל הגן היטב הן על ערכיה של ישראל כמדינת לאום והן על ערכיה כמדינה המחויבת לזכויות אדם אינדיבידואליות של אזרחיה. בכך ביטא בית המשפט את השילוב הערכי המאפיין את ישראל עוד במגילת. במהלך שנות התשעים עבר המשפט הישראלי מהפכה חוקתית: ערכיה החוקתיים של ישראל חדלו להישען על המשפט המקובל ועוגנו פורמאלית בשני חוקי יסוד שנחקקו בשנת 1992 וזכו לפרשנות מרחיבה של בית המשפט. בעקבות התנגדות פוליטית בכנסת למהפכה החוקתית, מפעל חוקי היסוד העוסקים בערכים נפסק באמצע התהליך, כאשר מאז 1992 לא נחקק אף חוק יסוד חדש. מבלי שהמחוקק התכוון לכך, ישראל עברה ממשפט חוקתי מקובל הנשען על שני מאפייניה אלה לעידן של משפט חוקתי פורמאלי בו מעוגן רק מאפיין אחד מתוך השניים. כך, באופן בלתי מתוכנן, נשבר האיזון ההיסטורי בין ערכיה של ישראל כמדינת לאום לבין ערכיה כמדינה המחויבת לזכויות אדם כשלמעשה ערכי המדינה היהודית במשפט הישראלי העכשווי נמצאים בנחיתות נורמטיבית.

להמשך קריאה

 לנייר העמדה המלא 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. אחד :

  עוד תעלול של נתניהו...

  ממש כמו עצם הקמת המכון, כדי לשמר את האפרטהייד הקיים בארץ

 2. חקלאי :

  1. איך הערבים יודעים שהם לא יהודים?
  2. מיהו יהודי?
  3. למי סמכות לקבוע מיהו יהודי?
  4. איך נקבעת סמכות זו?

  החברה הפלסטינאית התגבשה רק בסוף המאה ה-19, כש הטורקים החלו להפריט ולמכור קרקע. לא רק התנועה הציונית רכשה קרקע, אלא גם אצילים ערבים קנו והעתיקו עשרות אלפי צמיתים מכל העולם הערבי אל ארץ ישראל. השיטה הפיאודלית והעבדות הסתיימו בצורה פורמלית רק עם הכיבוש האנגלי בסוף מלחמת העולם הראשונה, ובאופן מלא יותר רק בכינון מדינת ישראל. למרות זאת, ועל סמך בדיקות גנטיות, ניתן לקבוע שכ- 80% מהאוכלוסייה הפלסטינאית בארץ ובפזורה היא מזי"א.
  למה נותנים לרבנים חשוכים את הסמכות לקבוע מיהו יהודי? למה הקביעה איננה אישית? מי החליט להדיר את הפלסטינאים?

 3. איציק :

  המכון לאסטרטגיה ציונית, מהו?

  זהו מכון שאנשיו רוצים להקטין את המילה "דמוקרטית" ביומרה "יהודית ודמוקרטית". אין מדינת לאום במובן שנתפס אצלנו הלאום היהודי שהיא דמוקרטית. האנשים המכובדים מן המכון צריכים להיות הוגנים ומספיק שקופים, ולהצהיר שמדינת ישראל דמוקרטית מדי והם רוצים להגדיר מחדש מהי דמוקרטיה. הלאום שמגדיר מדינות דמוקרטיות חופף לסובייקטים הישירים של הדמוקרטיה: האזרחים. על פי הגדרות בסיסיות אלו של הדמוקרטיה, הלאום שבבסיס מדינת ישראל אמור להיות הלאום הישראלי. בתוך המדינה יש קבוצות תרבותיות-מוצא וכד'. בארה"ב יש את יוצאי אמריקה הלאטינית, יהודים, איטלקים, פולנים. הלאום הוא אמריקאי. ברגע שהמדינה מעלה את אחת מתת הקבוצות אפילו שהיא 80% מהאזרחים לדרגת הלאום של המדינה, היא מפסיקה להיות מדינה דמוקרטית. חד וחלק. לא יועילו ההתפתלויות לגבי מדינה יהודית ודמוקרטית כפי שניסה לעשות אהרון ברק ואחרים. הדבר נובע רק מדבר אחד: הפחד הלא ראציונלי. רוב הציבור בארץ אינו מסתפק בעובדה שעצם היות היהודים 80% מהאוכלוסיה, נותנת את הבסיס היהודי- גם אם היו 70% היה קיים הבסיס הזה, אלא רוצה להיות בטוח ולחוקק דבר ששולל את הבסיס הדמוקרטי מהמדינה. רוב חברי המכון עושים את זה כי הם נגד הסכם מדיני לחלוקת הארץ ולכן 80% אינם 80% כי אם הרבה יותר קרובים ל-60%, עם מגמה להקטנה עם הזמן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.