חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אין דמוקרטיה ללא צדק חברתי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני ב 22.01.13 2:00

"בלי הסדר מדיני לא יהיה צדק חברתי", הכריזו במפלגת "התנועה". נעמי טש טוענת שמדובר בטיעון ניאו-ליבראלי קלאסי שמתחפש לטיעון סוציאל-דמוקרטי

"בלי שלום לא נוכל לעשות צדק חברתי", הכריז פרץ ברשת ב' דקות לפני פרסום תוצאות הפריימריז בעבודה, וחבר תוך מספר ימים לציפי. עכשיו "התנועה" מפרסמת את המודעה הבאה: "בלי הסדר מדיני לא יהיה צדק חברתי".

מכיוון שהסדר ושלום הם עניינים בי-לאטראליים ואין לנו אפשרות לכפות אותם על הצד השני, חשוב שנשאל את עצמנו איך משפיעות הכרזות כאלה על הצד השני.

אבל מה שמרגיז לא פחות בהכרזות האלה היא העובדה שמדובר בטיעון ניאו-ליבראלי קלאסי שמתחפש לטיעון ס"ד. כי מה אומר הניאו-ליבראל? הגדלת העוגה תגדיל את מספר הפירורים לחלק למעמדות הנמוכים ולמעמד הביניים (שעובדתית, בלעדיו ממילא אין צמיחה, ורק חבל שלא מספרים לנו את זה). בשפה כלכלית מעוררת חלחלה קוראים לזה "הצמיחה מחלחלת למטה". המשטרים הקומוניסטיים הלניניסטיים אחזו בגישה של עוגה קבועה שגדלה בהתאם לגידול האוכלוסיה. הנסיון הזה קרס. התוצאה היתה כפולה: התחזקות הניאו-ליבראליזם ברמה גלובאלית וחיזוק כוחות הימין, גם בישראל. התחזקות הניאו-ליבראלים נגסה גם בס"ד – בשפה הס"ד ובכוחה הפוליטי.

לא נעים לחזור על כך שוב ושוב – שלי יחימוביץ היא בין הבודדים שפתחו במסע להחזרת השפה הס"ד למרכז השיח הפוליטי בדרך לחידוש כוחה הפוליטי. יחימוביץ הלכה שנים רבות נגד הזרם האופנתי בברנז'ה, שזיכתה אותה בהתעלמות או בלגלוג. עכשיו טוענים נגדה שס"ד היא בלתי אפשרית בלי שלום. סליחה?

הימין כאמור התחזק כאן במידה רבה בגלל קריסת הגוש הסובייטי. היו כמובן גם סיבות פנימיות , אבל אי אפשר להתעלם מהגורם החיצוני ותרומתו המשמעותית – נטישת קהלים גדולים מ"מרחב השמאל" הישראלי לעבר הניאו-ליבראליזם. זה לא מקרה ששלושה מנדטים של מרצ נדדו לקדימה בבחירות הקודמות. אם היה מדובר בציבור ס"ד זה פשוט לא היה קורה. עכשיו מרצ קוראת להם – "שמאלנים הביתה". הם אולי יחזרו, אבל הם לא שמאלנים.

להתחזקות של הימין, באדיבות ה"שמאלנים", היו השלכות כלכליות ומדיניות, וכפי שחיזוק הימין התחיל מהתחום החברתי כלכלי, כך צפויה התחזקות כוחות השמאל – מהתחום החברתי כלכלי. אי אפשר לדרוש מהציבור שיעמוד בתור לצדק ויחכה עד שיהיה כאן הסדר מדיני. ראשית זו מחשבה מוסרית משונה ובלתי דמוקרטית. לפי העיקרוו הזה אפשר גם לדרוש מהפלסטינים שיחכו בתור לצדק כי מה שמתחולל באפריקה דורש טיפול חירום קודם. שנית זו דרישה שעלולה לעורר מחשבות הפוכות בצד השני. שלישית ולאו דווקא בחשיבות – הדרישה ההירארכית לצדק היא בעצם ניסוח אחר לטענת הצמיחה המחלחלת.

ההנחה בטענה "בלי הסדר מדיני לא יהיה צדק חברתי" היא כדלהלן – אין שלום אין צמיחה העוגה איננה גדלה (הגיוני, לא בהכרח נכון). העוגה איננה גדלה, כמות הפירורים אינה גדלה. כמות הפירורים איננה גדלה – אין כסף לצדק חברתי. המחשבה הס"ד שחלוקת העוגה צריכה להיות הוגנת בכל גודל נתון (יחסי עבודה-הון) לא קיימת במילון הניאו-ליבראלי שטוען שבלי הסדר לא "יישאר לכולם".

המאמר הזה לא בא לטעון נגד צמיחה או נגד שלום. השלום חשוב מסיבות שאין צורך להסביר. אבל הניאו-ליבראליזם פועל ועוד איך גם במקומות ששורר בהם שלום מדיני. מי שאומר לכם חכו עד ש…..אחר כך נדבר על צדק חברתי, ספק אם הוא מתכוון לספור אתכם אחרי ש…. שלא לדבר על כך שבשביל השלום עצמו מתחייב גיוס רוב החברה הישראלית (בהנחה שאנחנו מדברים דמוקרטיה). אי אפשר להשיג את הרוב הזה ע"י כך שנאמר לו: שב בשקט וחכה לפרוסה שלך. בינתיים קח פירורים ואל תפריע לנו לעשות שלום. 

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  הצביעו שלי,מנהיגת הס"ד האמיתית מזה שנות דור

  כל מסע בן אלף מילין מתחיל בצעד אחד קטן. המסע לשיקום הס"ד מתחיל הים בהצבעה ל"עבודה", בפתק אמת!!

 2. איציק :

  נגד השפה הבינארית בפוליטיקה.

  הבעיה בסגנון ההובלה של שלי יחימוביץ' היא הדרך שאולי נובעת מהאופי המאד סמכותי שלה. השיטה על פיה מפלגה מקבלת באופן טוטאלי את הפנים והראש של מי שנבחר להנהיגה. נוצר הרושם ששלי הזיזה כל מי ששם דגש באופן שונה ממנה. מפלגת העבודה צריכה להיות סוציאל דמוקראטית וזה אומר גם דגש מדיני וכמובן דגש דמוקרטי שאינו יכול שלא להיות מדיני- אין דמוקרטיה במדינה ששולטת עשרות שנים על אוכלוסיה של מיליונים ללא זכויות אזרח. היא כמנהיגת המפלגה יכולה להתרכז בצד החברתי כלכלי אך לא לסתום את כל הפיות כדי שישמע רק קול אחד-הקול שלה. חבל מאד שאני מתרשם שמה ששלי עושה הוא מבצע שיווק מיקצועי. יושבת עם סטנלי גרינברג ומחליטים שמטעמי שיווק יתמקדו רק בחלק החברתי כלכלי כאילו שמפלגת העבודה היא תאגיד כלכלי למטרות רווח. התוצאות יכולות להיות שאולי יהיו קצת תוצאות-שאינני רואה אותן- אך הניתוח יצליח והרוח הפלורליסטית שהיתה יכולה לגייס הרבה אנרגיות במפלגת העבודה תמות כמעט לפני שנולדה.מה צריכות להביע הידיעות ששלי לא אוהבת את הבחירה של מירב מיכאלי ושמחה שיריב אופנהיימר נדחק למקום לא ריאלי? אני יכול לומר שהיותו של יריב אופנהיימר במקום לא ריאלי נגרם עקב כשלון ההובלה של קמפיין מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' ולא בגלל כניסתה של ציפי לבני למירוץ.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  שלי צודקת:מפלגה ס"ד ולא סופרקט ניאו-ליברלי

  הבחירות הפנימיות בעבודה היו הבחירות הדמוקרטיות ביותר שהיו אי פעם במפלגה,בניגוד לרוב המפלגות האחרות שחלקן הגדול אינן אלא שלד ריק מסניפים ומפעילות מפלגתית הנשלט על ידי "מנהיג" מטעם עצמו.

  מפלגה ללא אג'נדה פוליטית חד משמעית(בינארית כדברי המגיב),אינה אלא מפלגה שנשלטת על ידי הטייקונים ושכירי החרב הלוביסטים שלהם בכנסת,כמו שזה היה המצב בשנות התשעים בימי "שלום עכשיו העליזים".

  אסור לשכוח שההחלטות נלקחות תמיד בהצבעה דמוקרטית לעילא,ולא על ידי "קאודיליו" נוסח ליברמן או ביבי,או בנט ,או לפיד,או הרב יוסף.

 4. נעמי טש :

  לאיציק

  מה זה משנה בינארי או לא.
  המאמר הזה לא עוסק בשלי יחימוביץ.
  אבל מה שמאפיין את הבחירות האלה בצד השמאלי של המפה, זה שלא היה בכלל דיון לעומק.
  או שחזרו על קלישאות בינאריות
  או שעסקו באנשים ולא באישיו.

  כמה דמוקרטיה יש במפלגת העבודה? תלוי איך בודקים.
  אבל איך מגיעים להסכם שלום בלי רוב דמוקרטי – את זה עוד אף אחד לא הצליח להסביר לי.

  ואיך השמאל ישיג רוב
  דמוקראטי בחברה שמפוצלת לקבוצות שמתחרות על השיירים –
  גם את זה אף אחד עוד לא הצליח להסביר לי.

 5. נעמי טש :

  1. צדק נעשה עם מפלגת התנועה שהלכה על "בלי הסדר מדיני לא יהיה צדק חברתי".
  ככה לא מגיסים אנשים.

  2. מפלגת העבודה תעשה טעות קשה אם תצא עכשיו למסע חשבונות וחיסולים (בעזרתו האדיבה של עיתון הארץ).

  מסע כזה יהיה אסון לשמאל הישראלי , לא פחות. המטרה צריכה להיות בניית הכוח מהאופוזיציה. לא הקמת מממשלה ולא בטיח. בקרוב מאוד ילכו פה שוב לבחירות. אין טעם לפרק את הכוח שנבנה בעמל רב, כי לא יספיקו לבנות אותו מחדש לקראת הבחירות הבאות.
  שלי יחימוביץ תבין את זה. עכשיו היא צריכה לעשות את הרוח. שתעשה .

  3. אם יש כאן קוראי מרצ כדאי גם להם לנהוג באיפוק. האלקטורט שלהם הוא בחציו לפחות לא שמאל, ומרצ קיבלה עכשיו בחזרה מצביעים שנטשו אותה לטובת קדימה.
  נחשו מהי הנקודה הצפונית ביותר בשראל ששם מצוי סניף של מרצ. לא מצליחים? הכנסו כאן
  http://meretz.org.il/%D7%A1%D7%A0%D7%99%D7%A4%D7%99-%D7%9E%D7%A8%D7%A6/

  מעט מאוד השתנהלטובה ברשימה הזאת מאז שנות השמונים. שלא לדבר על שינוי לרעה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.