postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » 'אם תרצו' היא הכתובת על הקיר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

'אם תרצו' היא הכתובת על הקיר

נושאים דעות, זכויות אדם ב 22.01.13 1:55

תנועת 'אם תרצו' שלחה חוקרים פרטיים לאסוף מידע על ארגוני זכויות אדם ועל משרד עורכי דין שייצג ארגוני זכויות אדם (הארץ 18.1.2013). אמנון פורטוגלי קורא לכל המאמינים בערכי הדמוקרטיה להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי

אולי זה מפתיע, אבל גם תאגידים עסקיים למטרות רווח, חזונם הוא לעשות טוב. לדוגמה: מתן תרופות איכותיות בהישג יד, אספקת מזון טעים ואיכותי, שמירה על איכות חיים טובים ובריאים, אספקת השירות הסלולרי הטוב ביותר, הובלת כל הנוסעים ליעדם במסירות, מקצועיות, בטיחות ודיוק, והכל כמובן תוך מיקסום רווחי התאגיד.

ארגונים שלא למטרות רווח, עמותות וארגוני החברה האזרחית מוקמים ברוב המכריע של המקרים למטרות הומניות ועזרה לזולת. סיוע לאוכלוסיות במצוקה, לבני נוער במצבי סיכון, מתן חבילות מזון לנזקקים, עזרה וטיפול לבעלי מוגבלויות פיזיות, טיפול, חינוך ושיקום לתינוקות וילדים עם לקות בשמיעה, ומטרות דומות חיוביות לשמן הוקמו עוד אלפי עמותות.

'אם תרצו' אינה שייכת לקטגוריה זו. הארגון תופס את עצמו כאחראי על חשיפת אנטי ציונות סמויה בקרב ארגונים ופעילים פוליטיים. לצורך זה הוא מעסיק חוקרים פרטיים לאסוף מידע על ארגונים ופעילים כאלו.

במדינות דמוקרטיות מתוקנות, קיימים ארגונים ממשלתיים, שתפקידם לשמור על בטחון הציבור ולצורך זה הם אוספים מידע על אלו שלהערכתם מסכנים את בטחון הציבור כמו עבריינים, ארגוני פשע, פדופילים וכו'. יש מקרים במדינות דמוקרטיות שעוברים את הגבול הדק בין איסוף מידע לגיטימי ע"י הארגונים המופקדים על כך ובין נסיונות להשיג מידע בדרכים פסולות כפי שראינו בפרשת ווטרגייט.

במשטרים טוטאליטאריים, שהדמוקרטיה וחופש הביטוי מהן והלאה, אין עכבות כאלו, אין דקויות מוסריות, ואנו מוצאים ארגונים המחפשים מידע באופן אקטיבי באמצעות, בין השאר, הלשנות, פריצות וגניבות.

לאחרונה התברר בפרשות הרפז, פרופ' פלדחי, ד"ר גלעד נתן, ובפרשת 'אם תרצו', שיש בארץ אנשים וארגונים פרטיים שעסקו ועוסקים בחיפוש אקטיבי ואגרסיבי של מידע כדי להכפיש ולהשתיק את זה שסומן כאויב. 

ארגון 'אם תרצו' הוא ארגון פרטי הרואה עצמו כמגן והחנית של הציונות והמדינה, וכאחראי על חשיפת אנטי ציונות סמויה בקרב ארגונים ופעילים פוליטיים. רונן שובל, יו"ר 'אם תרצו', אישר בחקירה בבית המשפט המחוזי בירושלים כי התנועה שלחה חוקרים פרטיים לאסוף מידע על ארגוני זכויות אדם ועל משרד עורכי דין שייצג ארגוני זכויות אדם. הוא הודה ש'אם תרצו' עשתה או עושה שימוש בחומרים שהושגו באמצעות החוקרים הפרטיים, בין השאר דרך העברתם לעיתוני ימין כמו 'ישראל היום' ו'מקור ראשון'. שובל נחקר על ידי עו"ד מיכאל ספרד, שמייצג את ארגון זכויות האדם 'יש דין'. עו"ד ספרד הגיש, לפני כשנתיים, תלונה למשטרה לאחר שחשד כי מסמכים שקשורים ל'יש דין' שהיו במשרדו נגנבו והועברו לעיתונות הימין. עו"ד נדב העצני, המייצג את 'אם תרצו', טוען כמו גם רונן שובל, כי כל הפעולות שבוצעו ע"י 'אם תרצו' היו "חוקיות למהדרין" (*). 

כדאי שהעצני, שובל, וכולנו נראה (שוב) את הסרט 'חיים של אחרים' שזכה ב- 2006 בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. הסרט מתאר את החיים בגרמניה המזרחית תחת 'המשרד לביטחון המדינה', ה'שטאזי'. סוכני השטאזי עסקו, בנוסף למשימות ביון מחוץ לגבולות גרמניה, במעקב ובילוש אחר אזרחי גרמניה המזרחית והמערבית. כל הפעולות שבוצעו ע"י השטאזי היו חוקיות למהדרין, על פי ספר החוקים שהיה נהוג בגרמניה המזרחית באותה תקופה. 

נראה ש'אם תרצו' נוהג לפי הכלל "הלנו אתה אם לצרינו" והאויב שלהם הוא זה שאינו חושב כמותם. או בהגדרתו המעוותת של שובל, אלו שעושים פיגועים אחרים, 'פיגועי תודעה'. בעולם של 'אם תרצו' אין מקום לישראל שערכיה הם דמוקרטיה, ליברליזם, סובלנות, וחופש הביטוי. בעולם של שובל ו'אם תרצו', חופש הביטוי מוגבל רק למי שנחשבים בעיני הארגון לפטריוטים. ופטריוטיות פירושה להצדיק את כל מה שעושה מדינת ישראל, להימנע מכל ביקורת על הצבא ולראות בכל אדם אחר אויב. בעולם של 'אם תרצו' אין מקום לפלורליזם, ולדיסידנטים. יש או חברים או אויבים. ועם אויבים, רודפים, ועמלק צריך להתנהג בהתאם.

הקרן החדשה לישראל, המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן גוריון, מי שחותם על עצומות תמיכה בסרבנות, דיסידנטים שדעותיהם חורגות מהקו הרשמי, וכל אלו שאינם חושבים כמו הארגון הם מטרות לטרף, אויבים שהארגון צריך לאסוף עליהם מידע, בוגדים שאותם יש להוקיע ושעל הפרקליטות לפעול נגדם. ואם אינה עושה כך זה מעלה תמיהה מדוע הפרקליטות לא פועלת בעניין. 

מול המערכה ש'אם תרצו', כמו גם ארגונים ימניים אחרים, חברי כנסת ושרים בממשלה, מנהלים על עיצוב המציאות בארץ בדרך של רדיפות, חרמות, הדחות, ופיטורים, הרוב הישראלי, המאמין בערכי הדמוקרטיה, הליברליזם, הסובלנות, וחופש הביטוי, כמעט ולא משמיע את קולו שלא לדבר על התארגנות והתנגדות לגל הימני העכור. הכתובת היא בפירוש על הקיר, ובכתבים, במעשים ובמחדלים אחרים.

כדאי שנתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי. אני חושש שלא נשאר הרבה זמן.

(*) בפן המשפטי, תתכן טענת עבירה על פי סעיף 5 לחוק הגנת הפרטיות.

 

אמנון פורטוגלי

מרכז חזן במכון ון-ליר, והמכללה החברתית-כלכלית

 

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. בן :

  אתה חוטא בחטא שעליו אתה מצביע

  ארגונים כמו "יש דין" ו"בצלם" המכנים את עצמם ארגונים הומנים למען זכויות אדם תופסים את עצמם כאחראים על חשיפת "עבירות" בקרב חיילים ואנשי ביטחון. לצורך זה הם מעסיקים פעילים הגורמים לעימותים מכוונים עם חיילים באזורים בעייתים באיו"ש ומחפשים בנרות דרכים להעמיד חיילים לדין על לא עוול בכפם.

  הרדיפות והחרמות שהזכרת מנוהלות כלפי חיילים כמו עסקים תמימים באיו"ש שכל חטאם הוא שהם ימנים.

  אבל מבחינתך ימני הוא נגד זכויות אדם – כי הוא לא חושב כמוך.

  אז בעמם אתה חוטא בחטא שעליו אתה מצביע – רדיפה אחרי אנשים בגלל שדעתם שונה משלך.

  אכן פלורליזם במיטבו.

 2. איציק :

  אסור לפספס את ההזדמנות.

  "אם תרצו רצים" מהר וחזק ועל גבול החוק. אסור לפספס את הרגעים בהם מרוב תנופה הם עוברים את גבולות החוק. גם תלונה פלילית וגם תביעה אזרחית. כל דיון משפטי יביא לחשיפת פניו של הארגון.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מה הם גבולות החוק?

  לעיתים קרובות חלק מהשופטים נותנים את הרושם שהם קורבן להתקרנפות הכללית של מערכות השלטון,וששיקולי קריירה וקידום על ידי משטרו של ביבי ,קודמים להקפדה על הוראות החוק.

 4. ל רפי :

  כמו באירועים בעבר בהם עסקה קבוצת "אתה בחרתנו" של השמאל האנרכיסטי והפוסט ציוני בישראל בעיצוב נורמות התנהגות "יחודיות", כגון במקרי הסרבנות, וכן, גם ברדיפת מתנחלים וחיילי ע"י "בצלם", "מחסום ווטש" ודומיהם, הפכה צהלת ממציאי השיטה לקול נכאים כאשר גם אחרים התחילו להשתמש מולה בשיטה שהמציאו.
  נראה שהלוגיקה היא שאם אנ"ש עושים מעשה הוא תקין, לגיטימי וצודק, אבל אם "הם" (כל מי שאינו אנ"ש) עושים כדבר הזה, המעשה פסול, הוא רדיפה והוא פגיעה בחופש הפרט של אנ"ש.
  ובכן חברים, התקופה הזו תמה. דין אחד ונורמה אחת לכולם. היהדות קבעה כבר מזמן נורמה מוסרית עליונה כאשר הלל הזקן אמר בפשטות: את ששנוא עליך, לחברך לא תעשה. אין לנ עניין בתרוצים ופלפולי לשון. מה שקובע הם המעשים וכוונות עושיהם. ומבחינה זו, אם תרצו הם כמעט "צדיקי הדור".

 5. על ההבדל בין אם תרצו לשלום עכשיו :

  […] הפוסט של אמנון פורטוגלי על 'אם-תרצו' נשאלתי את השאלה הבאה: "ולאן אתה מתייג את יריב […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.