חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההסכם עם עובדי היל"ה – צעד ענק להעסקה הוגנת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 17.01.13 0:56

במענה לשאלות גולשים, ד"ר עמי וטורי מהנהגת "כוח לעובדים" מפרש את התקדים בהסכם שנחתם בימים האחרונים בין וועד המורים בתוכנית היל"ה לזכיין, רשת "עתיד בע"מ"

נחתם הסכם קיבוצי בין מורי היל"ה לרשת עתיד

הודעה לעיתונות של "כוח לעובדים" מובאת כלשונה

לקריאה נוספת

לכמה זמן תקף המכרז בו זכתה רשת "עתיד", שהחליפה את החברה למתנ"סים?

המכרז הוא לשנתיים עם אופציית הארכה אוטומטית לעד 5 שנים. ולאחריו יש סבירות גבוה שעתיד יזכו גם במכרז הבא.

האם התחלפות זכיין לא תביא לכך שההסכם הקיבוצי יתבטל?

עפ"י חוק הסכמים קיבוציים מי שמעביר לרשותו "מפעל" כלומר מי שיכנס בנעליו של הזכיין הקודם של פרויקט היל"ה יצטרך לקבל עליו את ההסכם הקיים בהנחה שקיים הסכם כזה.

בנוסף, אסור למנוע קבלתו של עובד לעבודה עקב "חברותו בארגון עובדים". על בסיס זה ביחד עם לחץ ארגוני הכרחנו למשל את את קבלני הניקיון החדשים באוניברסיטית בן גוריון לקלוט את כל עובדות הניקיון כאשר התחלפו הקבלנים לפני כשנה.

בהיל"ה שבה למעשה כל העובדים בפרויקט מאוגדים וקשה להחליפה במורים אחרים בעלי ניסיון מקצועי יחודי מהסוג שנדרש לפרויקט, יש לנו יכולת להבטיח מעבר של כל המורים למעסיק החדש אף ביתר קלות וכך גם נעשה במעבר בין החברה למתנ"סים [הזכיין הקודם-ע"ש] ועתיד.

המכרז וכן ההסכם המופיע במלואו באתר "כוח לעובדים" מחייבים את כל הזכויות ע"פ וותק במערכת (כלומר בעבודת ההוראה או בפרויקט היל"ה הגדול מבין השניים) ולכן אין פה סכנה לאובדן זכויות עקב חילופי מעסיק.

האם תנאי המורים בהיל"ה  הושוו לתנאי המורים בבתי ספר?

בעיקרון חלק גדול מהמורים בתיכונים מועסקים ע"י "בעלויות" דוגמת רשת אורט, רשת עמל, אליאנס ועוד. "בעלויות" שלהן הסכם פתוח מול המדינה או העיריה. גם "עתיד" היא בעלות כזאת. יש לה בנוסף לפרויקט היל"ה עוד כ 30 בתי ספר מקצועיים. ההסכם מבסס נורמה שתחייב למעשה סטטוס דומה לזה של בתי הספר הרגילים של "הבעלויות" גם ביחס לתוכנית היל"ה.

כשם שאני מניח שארגון המורים יגיב בשביתה ובאמצעים חריפים במקרה שבו למשל רשת אורט תפסיק לנהל בית ספר מסוים בלא שתובטח המשך העסקתם של המורים וחתימה על הסכם קיבוצי זהה או משופר ע"י מי שיחליף אותה, כך ננהג גם אנחנו אם יתחלף הזכיין של היל"ה. לוועד העובדים יש ניסיון רב בשביתות וכוח ארגוני שרק הולך להתגבר ולהתעצם בעיקבות ההסכם.

מה היה תפקידו של משרד החינוך בפרשה, הרי הוא אינו המעסיק של עובדי היל"ה?

התנהל למעשה מו"מ משרד החינוך. משרד החינוך שיפר את המכרז כתוצאה מהמאבק וכתוצאה מכך שכאשר יש שביתות, הוא משרד החינוך ולא רק הזכיין נמצאים במצב שבו הם אינם יכולים לספק שירותים שהם מחויבים להם ע"פ חוק. זה כאמור גם בדיוק הכוח שיש לארגון המורים מול המדינה למרות שהמורים הם עובדי "הבעלויות" ולא עובדי מדינה, וזה המצב למשל גם עם איגוד עובדי חסות הנוער של "כוח לעובדים". או עם האיגודים באוניברסיטאות.

בבתי הספר היסודיים המצב לכאורה שונה כי המדינה היא המעסיק הישיר. לכן למשל במקרה של מורי קרן הקרב הדרישה היתה הפסקת העסקתם ע"י חברת כוח אדם והעברתם להעסקה ע"י משרד החינוך. כאן כאמור הדרישה שהתמלאה ברובה היא יישור קו מלא עם המורים במסגרות הרגילות של החינוך העל יסודי.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.