חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחתם הסכם קיבוצי בין מורי היל"ה לרשת עתיד

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 14.01.13 20:38

הודעה לעיתונות של "כוח לעובדים" מובאת כלשונה

לראשונה, נחתם הבוקר הסכם קיבוצי בין רשת עתיד לבין מורי הילה. החתימה על ההסכם הקיבוצי מהווה המשך להסכם התקשרות עליו חתמו משרד החינוך ורשת עתיד ביולי 2012

איגוד המורות והמנחות של תוכנית היל"ה, המאוגדות  בכוח לעובדים, חתמו היום (14.1.12) על הסכם קיבוצי עם רשת עתיד – רשת החינוך המפעילה את התכנית. במסגרת ההסכם, יזכו לראשונה 1,500 המורות לביטחון תעסוקתי.

 מנכ"ל רשת חינוך עתיד, עמיעד גורביץ, ציין כי חברי הנהלת הרשת עשו לילות כימים על מנת להגיע להסכם המוגמר. לדבריו: "המורים והמנחים נחשבים בעיני הנהלת הרשת לנכס החשוב ביותר בהפעלת תוכנית היל"ה ובהתאם לכך גדל גם תקציב הפעלת התוכנית בעשרות אחוזים, ביחס לתקציב שהיה בשנה שעברה. לדברי גורביץ, הדבר החשוב ביותר שעומד לנגד עינינו הוא טובת הילדים. כלומר: בטחון עתידו של הנוער המנותק שקול לביטחון תעסוקתי של מוריו. ההתקשרות של המשרד עם רשת עתיד מביאה לשיפור גם בשרות שהתלמידים יקבלו, בנוסף למקצועות העיוניים הרגילים, ילמדו גם את מקצועות הטכנולוגיה והמחשוב.

כזכור, במהלך שנת 2012, פעל משרד החינוך באופן מואץ לגיבוש מכרז חדש להעסקת המורים – במטרה ברורה לשפר את תנאי ההעסקה והשכר של המועסקים במסגרתו. בהסכם מיולי 2012 נקבע, כי

 • החל משנת תשע'ג, שכרם של מורי היל"ה יתבסס על שכר מורה בחינוך העל יסודי כולל תוספות שכר כגון: תוספת של עשרות אחוזים למשכורת המורים (ביחס למשכורתם טרם התאגדו) קרן השתלמות, קופת גמל, החזר הוצאות נסיעה, חופשות.
 • הרוב המוחלט של המורים יועסקו בהעסקה משרתית שיש בה הגנה על שכרם וזכויותיהם.

מיקי פישר, ממקימי וועד המורים, ציינה, כי מדובר "בהישג היסטורי למורים ולמורות, שנוצלו במשך  שני עשורים. מעתה לא תטריד את המורות השאלה באם הן יועסקו גם בשנה הבאה".

שירה פנחס, המלווה הארצית של התארגנות המורים מטעם כוח לעובדים, אמרה כי "המורים בתוכנית הילה "הם הראשונים שהפכו לוועד יציג (המייצג שליש מהעובדים) ועתה ברור גם כי הפרטת מערכת החינוך, פגיעה בנוער הנושר ושחיקת מעמד המורה הם לא גזרת גורל".  ההסכם הושג במעורבותו של עו"ד דוד לופו מטעם כוח לעובדים ובסיועה של עו"ד מירב הלווי המגשרת מטעם התמ"ת.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  ואם בשנה הבאה חברה אחרת תזכה במכרז, האם יישמרו זכויות המורים?

 2. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  לא ברור בכלל

 3. שי כהן :

  ההסכם הוא לארבע שנים

  זו תקופה די מקובלת להסכם. בתום המכרז הנוכחי ייתכן וידרש מאבק, אולם המורות והמנחות כבר מאורגנות ובחרו הנהגה נחושה וחזקה וארגון עובדים נאמן.

  יש לציין שמשרד החינוך שהוא האחראי והמממן הושפע ממאבק המורות, הגדיל משמעותית את התקציב וקבע חלק גדול מהשיפור בתנאי המכרז שלו. כמו כן המשרד אישר את ההסכם להנהלת עתיד.

  אין ספק שהמאבק במיקור חוץ והפרטה בשירותים ציבוריים רק החל, אבל זה צעד ענק קדימה

 4. עמי וטורי :

  הסבר ותשובה לשאלות

  א – המכרז הוא ל שנתיים עם אופציית הארכה אוטומטית לעד 5 שנים. ולאחריו יש סבירות גבוה שעתיד יזכו גם במכרז הבא.
  ב – ע"פ חוק הסכמים קיבוציים מי שמעביר לרשותו "מפעל" כלומר מי שיכנס בנעליו של הזכיין הקודם של פרויקט היל"ה יצטרך לקבל עליו את ההסכם הקיים בהנחה שקיים הסכם כזה.
  ג – אסור למנוע קבלתו של עובד לעבודה עקב "חברותו בארגון עובדים". על בסיס זה+לחץ ארגוני הכרחנו למשל את את קבלני הניקיון החדשים באוניברסיטית בן גוריון לקלוט את כל עובדות הניקיון כאשר התחלפו הקבלנים לפני כשנה. בהיל"ה שבה למעשה כל העובדים בפרויקט מאוגדים וקשה להחליפה במורים אחרים בעלי ניסיון מקצועי יחודי מהסוג שנדרש לפרויקט, יש לנו יכולת להבטיח מעבר של כל המורים למעסיק החדש אף ביתר קלות וכך גם נעשה במעבר בין החברה למתנ"סים ועתיד.
  ד – המכרז וכן ההסכם המופיע במלואו באתר "כוח לעובדים" מחייבים את כל הזכויות ע"פ וותק במערכת (כלומר בעבודת ההוראה או בפרויקט היל"ה הגדול מבין השניים) ולכן אין פה סכנה לאובדן זכויות עקב חילופי מעסיק
  ה – בעיקרון חלק גדול מהמורים בתיכונים מועסקים ע"י "בעלויות" דוגמת רשת אורט, רשת עמל, אלאנס ועוד. "בעלויות" שלהן הסכם פתוח מול המדינה או העיריה. גם "עתיד" היא בעלות כזאת. יש לה בנוסף לפרויקט היל"ה עוד כ 30 בתי ספר מקצועיים. ההסכם מבסס נורמה שתחייב למעשה סטטוס דומה לזה של בתי הספר הרגילים של "הבעליות" גם ביחס לתוכנית היל"ה.
  ו – הזכיר בצדק שי כהן את הכוח הארגוני. כשם שאני מניח שארגון המורים יגיב בשביתה ובאמצעים חריפים במקרה שבו למשל רשת אורט תפסיק לנהל בית ספר מסוים בלא שתובטח המשך העסקתם של המורים וחתימה על הסכם קיבוצי זהה או משופר ע"י מי שיחליף אותה, כך ננהג גם אנחנו אם יתחלף הזכיין של היל"ה. לוועד העובדים יש ניסיון רב בשביתות וכוח ארגוני שרק הולך להתגבר ולהתעצם בעיקבות ההסכם.
  ו – כן התנהל למעשה מו"מ משרד החינוך. משרד החינוך שיפר את המכרז כתוצאה מהמאבק וכתוצאה מכך שכאשר יש שביתות, הוא משרד החינוך ולא רק הזכיין נמצאים במצב שבו הם אינם יכולים לספק שירותים שהם מחויבים להם ע"פ חוק. זה כאמור גם בדיוק הכוח שיש לארגון המורים מול המדינה למרות שהמורים הם עובדי "הבעלויות" ולא עובדי מדינה, וזה המצב למשל גם עם איגוד עובדי חסות הנוער של "כוח לעובדים". או עם האיגודים באוניברסיטאות.
  ז – בבתי הספר היסודיים המצב לכאורה שונה כי המדינה היא המעסיק הישיר. לכן למשל במקרה של מורי קרן הקרב הדרישה היתה הפסקת העסקתם ע"י חברת כוח אדם והעברתם להעסקה ע"י משרד החינוך. כאן כאמור הדרישה שהתמלאה ברובה היא יישור קו מלא עם המורים במסגרות הרגילות של החינוך העל יסודי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.