חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מה הבחירות? על הדרך לצאת מהבור התקציבי

נושאים בחירות 2013, דעות, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 14.01.13 2:32

המצוק הפיסקלי הקטן שלנו כאן, "רק" 39 מיליארד שקלים. שתי חלופות יש לפתרון: להעלות את המס על מי שיש להם הרבה, ובייחוד על בעלי ההון, או לקצץ בשירותים ממשלתיים נדרשים ולהעלות מיסים רגרסיביים לכולנו. מי יבחר בין החלופות האלה? אנחנו והחברים שלנו והחברים שלהם

מאת: ק. טוכולסקי

    

הגירעון של השלטון או יוון זה כבר כאן

שבוע לפני הבחירות וגילינו שאנחנו יוון, לא הינו צריכים לחכות שהשלטון יתחלף או ינצח מחדש, הממשלה זחוחה כל כך מניחוח הסקרים המשכר שהיא מרשה לעצמה לגלות לנו את האמת שבוע לפני הקלפי. ביבי, הקוסם הכלכלי, ראש הממשלה החזק שלנו, הצליח להכניס אותנו לגרעון תקציבי ענק במדיניותו הכלכלית הכושלת. 39 מיליארד ₪ יותר מההנחה על הרווחים הכלואים, יותר משנה אחת של תמלוגי גז מקוצצים זה תג המחיר של הוד חידלונותו, ראש ממשלת ישראל וממשלתו העלובה.

בואו נדבר תכלס ולא עם עצמנו אלא עם כל מי שאנחנו מכירים שלא הולך להצביע, אולי מפלגות השמאל לא יעשו עם הנתון הזה כלום עד הבחירות בחידלונן, אבל אנחנו נעשה עבודה בשבילן, בשביל העבודה, מרצ וחדש המפלגות שגם יעברו את אחוז החסימה וגם ילחמו שלא אנחנו נישא בנטל המדיניות הכלכלית הכושלת של הממשלה הנוכחית. בואו נסביר לכל חבר/מכר/קרוב/סתם מישהו ברחוב שהמחיר של אי הצבעה למפלגות הללו יהיה לשלם את החובות שצברה ממשלת משרתי ההון, בהפרטות של נכסי לאום בפרוטות, בהעלאת מסים רגרסיביים והפחתה של מסים על בעלי יכולת, בקיצוצים נוספים במדינת הרווחה האוניברסאלית, זה מה שמחכה לנו אם השמאל יהיה חלש ולא משמעותי וביבי יוכל להקים לו ממשלת ימין-מרכז-ימין שתשחזר את 2003.

כי אחרי הבחירות לא נשמע יותר את ביבי מדבר על בחינת הורדת מחירי המים, ולמען האמת (וזה דווקא טוב) אני מעריך שלפחות שנתיים לא נשמע על איראן. אנחנו נשמע על הצורך להדק חגורות ולקצץ בבשר החי של העובדים הנתמכים ומדינת הרווחה. אנחנו נשמע שצריך למשוך משקיעים באמצעות הנחות מס לטייקונים ותאגידים והפרטות בפרוטות, אנחנו נשמע שחייבים להעלות את המע"מ ושאר המסים הרגרסיביים ולא רק נשמע, זה גם יקרה. ההבדל היחיד ביננו לבין יוון הוא שביוון החליפו את השלטון שיצר את המשבר והוא חזר לשלטון רק אחרי שמחליפיו כשלו בהתמודדות עם יצירתו, כאן עושה רושם ביבי בישל את הדייסה וביבי גם ידאג שאנחנו נאכל אותה והוא עוד עשוי להתהדר מחדש בנוצות מציל הכלכלה וגואל האומה.

אז בואו נצא החוצה, ניקח כל אחד עוד כמה חברים ונסביר להם בפשטות בלי פלפולים ולבי סיסמאות את המצב, את הבור התקציבי ואת העובדה שהשאלה היא לא האם צריך לכסות אותו כי צריך אלא איך נכסה אותו. האם נכסה אותו באמצעות תמלוגים מוגדלים על משאבי טבע ומיסוי פרוגרסיבי יעיל ועמוק או שנכסה אותו באמצעות קיצוץ שירותים ממשלתיים נדרשים והעלאת מסים רגרסיביים על הציבור הרחב. האם נכסה את הגירעון באמצעות מיסוי רכוש, הון וירושות מגודל מסוים או באמצעות קיצוץ בשכרם של שכירים וקצבאותיהם של נתמכים. האם הממשלה תרחיב את תפקידה במשק ותספק שירותים נדרשים במחיר הגון או שההפרטות ימשכו והאזרחים יאבדו עוד ועוד נכסים. תכלס אלו הברירות שלנו, וככל שיותר אנשים יבינו את זה יש לנו סיכוי שבעוד שבוע יהיה לנו שמאל משמעותי, אולי לא בשלטון אבל אלטרנטיבה. אולי אפילו בשלטון אבל בכל מקרה כגוש בעל כוח ודרך ויכולת להבטיח משהו אחר. יוון כבר כאן ומה שביבי יעשה לנו יהפוך את יוון לגן עדן סקנדינבי לעומת ישראל, אסור לנו שזה יקרה ולכן אנחנו צריכים להמשיך ולהילחם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  ההפרטה רוששה האזרחים והעשירה פושעי ההפרטה

  בהתייחס ל:"או שההפרטות ימשכו והאזרחים יאבדו עוד ועוד נכסים".

  ההפרטה של "פרות מזומנים" ציבןריות ,אם בתורת מפעלים פורחים ואם בצורת נדל"ן ציבורי שהפך משיסה לספסרות,נמשכת במלוא עוזה מתחילת שנות השמונים.
  "אין כסף" ,לא בגלל שלא גובים מספיק מס מהטייקונים,אלא מעצם העובדה שהטייקונים נוצרו מגניבת כל הכסף במדינה על ההפרטה למקורבי המשטר.
  כל הרווחים והכספים שלכו למימון רווחת האזרחים ותשתיות המדינה,נגנבו ונמצאים במקלטי מס בחו"ל.עצם קיום הטייקונים הוא בור ענק בתקציב המדינה ובחיי כל אחד מאיתנו.
  מדוע שוכחים את זה כל הזמן?
  בוכים על חיסול מדינת הרווחה,אבל אוהבים את הגנבים פושעי ההפרטה?
  משהו דפוק לגמרי בהבנת הציבור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.