חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שמואל גלבהרט: האמת הלא נעימה על זיהום אוויר בחיפה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 14.01.13 1:33

שמואל גלבהרט, חבר מועצת העיר חיפה, כותב מכתב חריף למנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות סביבה, ומגיב לעלון מידע של האיגוד, המתאר מציאות שונה לגמרי מזו שחווים פעילי הסביבה ותושבים רבים

לכב' מנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות סביבה, ד"ר עופר דרסלר

הנדון: האמת על זיהום האויר בחיפה – בתגובה ל"מידעון" שלכם

אפתח בציטוט ממכתבו של תושב קרית-חיים, אחד מרבים המגיעים אלינו: "…זיהום האויר בלתי נסבל בישובים ליד בתי הזיקוק. בזמן האחרון נושמים חומרים כימיים ואדים, סובלים מצריבה בגרון ובעיניים, בחילות וכאב ראש. מורגש מאוד אפילו בנסיעה ברכבת. הדבר היחיד שצריך לעשות זה ללבוש מסיכות אב"כ. רואים זיהום המכסה על איזור המפעלים, ועובר לסביבה. אי אפשר יותר להתעלם מזה. מחלות ריאה, לב וסרטן באחוזים הגבוהים בארץ. לא באתי לעולם כדי לסנן כימיקלים של תעשיה מזהמת. בלילות פותחים כנראה את הארובות, אך גם במשך שעות היום המצב בלתי נסבל. לא איכפת להם שהתושבים סופגים הכל".

התוכלו אתה, ויו"ר האיגוד, שהוא גם ראש העיריה, לשכנע את התושבים שהם הוזים? ש"זו רק בעיה של תדמית", כטענתך? מצפים ממנכ"ל האיגוד לתפקד כמדען ולא כיחצ"ן!
מצפים מהאיגוד לעמידה עצמאית איתנה מול אינטרסים כלכליים ופוליטיים, לדווח על כל האמת, ולא ליישר קו עם ה"פרבדו…" סליחה – ה"עירונט". מצפים מהאיגוד, לאחר הדו"ח הנוקב של מבקר המדינה, להפנים את לקחיו, ולא להחצין שביעות רצון ללא בסיס ממצב זיהום האויר והתחלואה במרחב חיפה. וזה עוד לפני הגדלת בז"ן והקמת הפצחן המיימני.

המבקר גילה שדנתם בפצחן… אחרי שכבר אושר! הייתכן?

הדוגמאות להלן די בהן להעמיד בסימן שאלה את אמינות ה"מידעון" שלכם כולו:

"הזיהום פחת" – גילו חריגות רק ב-5 ימים… כי רק 5 ימים מדדו, במשך שנתיים! במקום כל שבועיים לפי חוק אויר נקי. ורק חלק קטן מהמזהמים. ומצאו חריגות עד אלפי אחוזים!

"קיימתם כנס בנושא תעשיית הקלינטק" – לפעילי סביבה נחסמה זכות הדיבור!

"אזור חיפה לא יוכרז כמזוהם" – בעקבות לחץ פוליטי של הנהלת העיריה והתעשיה.

"טקס הכרזה על 8 בתי ספר ירוקים" – איך תכריזו על בי"ס דגניה בקרית חיים, בו נמדדו חריגות בנזן, חומר מסרטן מובהק, עד פי 7 מערכי היעד הבריאותיים?

"זיהום האויר בחיפה הוא מיתוס מהעבר" – איך תסבירו תחלואת ילדים הנושמים בהווה?  אסטמה פי 2 עד 3, תכולת עופרת בדם פי 4, ופניות למיון 26% מעל הממוצע הארצי.

באזור חיפה ועוטף בז"ן 12% מהתושבים, אבל 20% מהילדים חולי הסרטן במדינה. רק בגלל מיתוס? זיהום מהעבר? סטודנטים מ"מגמה ירוקה" ביקשו להציג ליו"ר האיגוד מר יונה יהב דו"ח על תחלואת ילדי האזור, ונענו על ידו באדיבות: "תדחפו אותו"…

"ביום כיפור אין זיהום אויר" – מדען ברמתך אינו רשאי למחזר תעמולה של פוליטיקאי כמו ראש העיריה. מי כמוך יודע שרק תחמוצות חנקן מתחבורה פוחתות ביום כיפור. התעשיה גורמת כשני שליש מהזיהום בחיפה, והוא אינו פוחת גם ביום כיפור.

"המפעלים השקיעו מאות מיליונים בהפחתת הזיהום" – לא בהתנדבות, אלא בעקבות צווים אישיים, ולא מאות מיליונים אלא פחות מ-4% מההשקעות בפיתוח ובייצור. גם הגז הטבעי, אם וכאשר יגיע, ישמש יותר להגדלת הייצור מאשר להפחתת הזיהום.

"מקדמים התייעלות אנרגטית" – מדוע לא נשמע קולכם בעד קרוי סולרי לאיצטדיון, במקום קרוי מוזהב שהכתיב ראש העיריה, שהוא גם יו"ר האיגוד, מה שאולי מסביר את שתיקתכם.

האיגוד והעיריה, שניהם בראשות מר יהב, מגוננים על יצרני הזיהום, מפני חושפיו ונפגעיו. שמעת כמוני את דבריו בכנס: "אירגוני הסביבה מעוניינים בהנצחת הזיהום, להצדקת קיומם!".

תכנית העיריה "עיר בריאה" מכוונת לציבור הנפגע מהזיהום, לא למפעלים הנשכרים ממנו. זיהום אויר? באשמת התושבים ומכוניותיהם. אף מילה על התעשיה הגורמת למירב הזיהום.

תחלואה חריגה? התושבים אשמים: עישון, אלכוהול, השמנת יתר. אף מילה על זיהום אויר, ואף מילה על אזור חיפה, 4% משטח המדינה, ובו 25% מהמפעלים המזהמים והמסוכנים.

תרומותיהם לעיריה, או אולי השקעותיהם, לבטח אינן מזיקות לאישור תכניותיהם בוועדות…

זה כבר אינו איגוד ערים לאיכות סביבה שהכרנו בעבר. עובדים מודים שלא לייחוס בלחץ המופעל עליהם. חברים במועצת האיגוד טוענים שהיא משותקת, כך קבע גם מבקר המדינה.

בינתיים בז"ן מקדמים תכניות להגדלתם הבלתי נתפסת, בתמיכת ראש העיריה ויו"ר האיגוד.

בנסיבות שכאלו הציבור מצפה כי המשרד להגנת הסביבה ימלא את החלל שנוצר, יפעיל את מלוא סמכויותיו, ויוביל את המאבק נגד חריגות זיהום האויר והתחלואה במרחב חיפה.

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.