חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"צבא העם" וסוציאל –דמוקרטיה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 10.01.13 1:19

חוק הביטחון מחייב גיוס של כמעט כל האזרחים. זהו מודל צבא העם ויש לו יתרונות וחסרונות. הוא מקדם את ערך שוויון האדם ושוויון ההזדמנויות, תורם ללכידות, לרעות ולאחווה. מי שחרט על דגלו את ה"סוציאל-דמוקרטיה" חייב לדבוק בעקרון "צבא העם". אם מפלגת העבודה רוצה להיות אלטרנטיבה שלטונית עליה לומר דברים ברורים בעניין זה

מאז ביטול "חוק טל" המצב החוקי במדינה מחייב את כל מי שהגיע לגיל לשירות חובה בצבא. גיוס חרדים או דתיים אדוקים לצבא יוצר אתגרים וקשיים. מצד אחד, על מנת לענות על צרכים שמבחינתם הם בסיסיים, הצבא צריך לנקוט פעולות ולהעמיד אמצעים מיוחדים. מצד שני, שילובם בצבא גורם לא אחת לפגיעה באחרים ובשירות נשים בפרט. לכאורה הרצון המיידי של הפשרנים הוא למצוא דרכים אחרות בהם יוכלו החרדים לשרת אם זה בשרות לאומי או פטור כזה או אחר. לטובת הרעיון לשירות אחר מחוץ למסגרת הצבאית מגייסים גם טענות על פיהם הצבא אינו זקוק לחרדים או שאינו מעוניין בהם בשורותיו.

אם הצבא היה יכול, הוא כנראה באמת היה מגייס רק את אלה בעלי היכולות הגבוהות, גם מבחינה פיזית וגם מבחינת השכלה. הצבא גם היה מעדיף שירות ארוך ככל שניתן על מנת לקצר באופן יחסי את זמני ההכשרה. חוק הביטחון שמגדיר גיוס חובה מקשה על הצבא ומאלץ אותו להתמודד עם כ-ו-ל-ם. כמעט כולם. ערבים אינם כלולים מטעם אחד, בנות דתיות פטורות מטעם אחר. בימינו, בחלקים רבים של העם רגש הלאומיות הולך ופוחת, ההזדהות והכבוד לשירות הצבאי פוחתים בהתאמה. על אחת כמה וכמה כלפי שירות המילואים. בעקבות כרסום בחשיבות השירות הצבאי בציבור וחוסר רצון להתמודד עם הקשיים צצים רעיונות על צבא סלקטיבי, מקצועי, חסכוני קטן וחכם.

אין ספק שלמודל "צבא העם" שלנו יש חסרונות אבל גם יש לו מספר יתרונות בולטים. הבולט שבהם הוא "שוויון ערך האדם", או אי-הבדלה בין דם של עשיר לדם של עני, בין דם של מי שיש לו תעודת בגרות לבין זה שלא סיים תיכון. כולם נדרשים להילחם ביחד כתף לכתף ולעמוד במשימות ביחד. עקרון אחר שמיושם הוא השוויון בציוד האישי העומד לרשות החייל, אם זה המדים, הנשק, האפוד, כלי הרכב וכל אמצעי אחר. גם כאן נמחקים ההבדלים ולא ניתן לדעת על פי מראה חייל או הציוד העומד לרשותו מאיין בא. בנוסף לאלה הצבא מהווה הזדמנות לקידום דרך קורסי הפיקוד או ההכשרות המקצועיות למי שרוצה בכך ושואף קדימה. למרות שפה ושם קיימות גם "פרוטקציות" כאלה ואחרות הצבא לא נכנע להם וברוב המקרים מי ש"משקיע" יכול לטפס ולהתקדם בלי קשר למוצאו. שוויון ההזדמנות מוקרנת גם כלפי האזרחים לאחר שחרורם מהצבא. הסיכוי שלהם להשתלב בחברה, לרכוש השכלה, למצוא עבודה עולה מאד.

עקרונות אלו, של שוויון ערך האדם ושוויון הזדמנות הם גם שהופכים את הצבא למגובש וחזק יותר מצבאות אחרים. הם שמסייעים ללכידות יחידתית, רעות, אחווה, תכונות שעומדות לזכותנו במצבי קיצון ובמיוחד במשימות קשות וכואבות.

ולכן, אסור לנו לוותר על עקרונות אלה ולא להיכנע לקשיים שנוצרים כאשר מנסים להכיל לתוך הצבא את גווני האוכלוסייה השונים. על אחת כמה וכמה, מי שחרט על דגלו את ה"סוציאל-דמוקרטיה" חייב לדבוק בעקרון "צבא העם" ולא לחפש פשרות אשר יקלו על הצבא ועל החרדים בטווח הקצר אבל יפגעו בחוסנו של הצבא ובחרדים עצמם בטווח הארוך. חבל שבמאבק למען "שוויון בנטל" וגיוס החרדים, קולה של מפלגת העבודה כמעט לא נשמע. ואם כבר נשמע, מכוון מיד לפשרה ש"תסדיר" את המשך הניתוק והבידול של החברה החרדית באופן כזה או אחר.

אני לא נגד פשרות, אבל פשרה צריכה להיעשות בשוליים ולא בעקרונות הליבה. אם מפלגת העבודה רוצה להיות אלטרנטיבה שלטונית עליה לומר דברים ברורים אתם אנשים יכולים להזדהות. נושא הביטחון, השירות הצבאי וסוציאל-דמוקרטיה היו תמיד אבני יסוד במפלגה. חבל שכיום התערפלו ערכים אלה והמפלגה בוחרת שלא להבליטם, לא להדגישם ולא לנקוט עמדה ברורה ביחס אליהם.

(הכותב הוא מפקד גדוד במילואים)

רשם: תומר ישראלי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  תומר,

  העתקתי את התגובה הבאה מפה: http://www.blacklabor.org/?p=50950

  להלן:
  בביצת "מערכת הבחירות" ינואר 13 חיפשתי איזו שהיא מפלגה שתקום ובריש גלי תאמר שעם תפיסת השלטון היא מיד מקצצת בתקציב הבטחון ואת הכסף תעביר למטרות אחרות (מצידי אפילו מתנה לטייקונים ספרי הצמרת). אף לא אחת כזו בנמצא.

  בישראל 2013 צה"ל סיים את תפקידו והגיע הזמן להפוך את הדיבורים על צבא שכירים בתשלום ולבטל את חובת הגיוס – מדיבור למעשה.

  אינני רץ לבחירות 2013 ומיד תבינו למה.

  הנכון לעשות הוא לשנות את פרוסות עוגת התקציב כך:
  הסעיף הגדול ביותר – החזרת חובות.
  במקום השני – חינוך מגיל שלוש ועד 21 כולל (הכוונה לחינוך גבוה).
  במקום השלישי – תקציבי הרווחה.
  ברביעי- תקציב הבריאות וסוגר את החמישיה תקציב של מה שהיה פעם צה"ל והיום זה מערכת לסידור עבודה לקצונה הבחירה ובתנאי שלא האזינה מאחורי הכותל במשרדו של שר הבטחון,בנתה את בתיה בהיתר כדין או סתם לא דחפה את המה שמו שלה בניגוד לרצונה של העלמה.

  וחוץ מזה שאני לא רץ לבחירות אני גם לא כל כך בטוח שאני בכלל שפוי כי בישראל 2012 נטף הטילים זלג מאשדוד ובנותיה לתל אביב ובנותיה ומערכת הביטחון,וגם הממשלה,מדברים על ניצחון הירואי ….. ואני בכלל חשבתי שעוד כישלון כזה וכדאי ללמוד לשחות למרחקים ארוכים – אפילו מאוד.

  ואחרי שלל הציניות,ובעצב רב…: איך אפשר לצפות לשינוי בתקציב הבטחון ובהתאמת הוצאות הבטחון למציאות שבה אנחנו חיים שאפילו דמוקרטיה כבר אין פה. הרי המו"ב הקוהליציוני כבר החל (למשל אנחנו כבר יודעים מי רוה"מ ומי שר התירות שלו) וזה עוד לפני שאקט ההצבעה כבר בוצע… אחסוך ממי שהגיע עד לפה את מילות הגנאי והסלידה שיש לי לבחירות 2013 בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון….."

  ובנוסף:אתה מדבר על כך שהצבא מייצג ערכי שיוויון – באמת? אז איך זה שליחידות מסוימות בחיל המודיעין,כבר כמה שנים טובות,מוזמנים רק נערים ונערות ממרכז הארץ ובעיקר מהערים שמדד איכות החיים בהן הוא הגבוה ביותר שיש פה?

  איך זה שמדינת ישראל לא הסדירה בחוק את נושא גיוס החרדים ושאר בני המיעוטים למעט דרוזים וחלק מהבדואים?

  אתה מתעלם מזה שהצבא כבר איננו כור ההיתוך של החברה הישראלית והשאלה מה עשית בצבא,ובכלל האם שירתת,איננה רלוונטית עוד בשוק העבדים.

  תסלח לי מאוד אבל הגיע העת,וכן היום ממש לםני הבחירות ובוודאי אחריהן,לעשות רויזיה מאוד גדולה הן במעמדו של צה"ל בחברה הישראלית והן בתקציב הבטחון.

  והערת אגב: אם ללכת לפי תוצאות הסקרים (ואני מאוד מקווה להתבדות) אז השיח הציבורי הישראלי הוא מאוד ימני על הגבול הפאשיזם ובאזורי מחשבה האלה,לפחות לי,צמד המילים צבא העם מעורר חלחלה והזכרתי את הדברים בתגובה המצוטטת.

  מנחם.

 2. תומר ישראלי :

  גם אני בעד קיצוץ בתקציב הביטחון

  אבל מכאן ועד צבא שכירים? גם היום הצבא מהווה עבור צעירים רבים שלא נולדו בצד ה"נכון" של תל-אביב הזדמנות שאין לה תחליף. נכון, יש גם בעיות, אבל העקרונות טובים וברוב המקרים האיזונים נשמרים.

 3. נגדת בקבע :

  צריך לקצץ בתקציב והרבה

  משרד ביטחון חי בסרט אם הוא היה מודע כמה כסף האזרח הקטן שמשלם את המיסים נעשק שלא בצדק הצבא מלא בשחיטויות כספיות ( מפקד יחידה בדרום מתעסק בהשקעות חזות היחידה ללא פסק כאילו שזה יספק ביטחון למדינת ישראל ולבזבז כספים ללא הכרה על בניית "לשכת מפקד עם חדר דיונים מפואר דק בחצר הלשכה ורחישת חצץ ליחידה הוצאות גבוהות ללא הצדק מדובר בהשקעת מיליוני שקלים מעבר לכך הערכת נגדים מוטעה שגורמת למירמור אנשי מקצוע מהשורה הראשונה והשארת נגדים לקקנים שלא מתעסקים בעשייה הנדרשת בושה וחרפה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.