ד"ר גלעד נתן – תגובה שפרסם בפייסבוק על העברתו מתפקידו

דובר הכנסת מסר, כי נתן, שעבד כחוקר במרכז המחקר והמידע והתמחה במדיניות הגירה ובעיית המסתננים לישראל, לא פוטר והוא עובר בהסכמה לתפקיד מטה בחטיבת המידע בכנסת

לאחרונה פורסם שד"ר נתן אף חתום על עצומה משנת 2009 הקוראת לחרם על ישראל. כך הגיב ד”ר נתן בפוסט שפירסם היום בצהריים בפייסבוק תחת הכותרת “כמה הערות על מה שעשו לי”:

“ביממה האחרונה אפשר לקרוא עלי כל מני דברים בתקשורת. מי שיעקוב לאחור יראה כי כבר כמה שבועות מתנהל נגדי מסע של הסתה והכפשה. כעובד מדינה אני מוגבל ביכולתי להגיב, באופן שלעיתים אף נדמה פוגע בזכות הבסיסית של חופש ביטוי. עם זאת, יש לומר כמה דברים שלא הוצגו כהלכה או בכלל:

א. בכל 7 ומשהו השנים של עבודתי במרכז המחקר והמידע של הכנסת הצגת העובדות באופן מקיף ובהיר וללא שום הטיה לטובת צד זה או אחר היתה תמיד הבסיס לעבודתי. העובדה שדעותי הפוליטיות ואחרות היו ידועות אף סייעה למי שביקרו את עבודתי ואשרו אותה לבחון שאין הטיה. בניגוד לכל מי שתוקפים את מחקרי בנושא המסתננים ומבקשי המקלט או בכל נושא אחר, אני לא משרת שום אג’נדה ולא כותב מטעם. במהלך כתיבת מחקרי המסקנות אליהן הגעתי הביאו לשינויים בהשקפת עולמי ולא להיפך. זאת,בניגוד גמור למי שתוקפים את עבודתי, שכן בניגוד למתודולוגיה, יש להם אג’נדה.

ב. מעולם לא הסתרתי את כתיבתי הפובליציסטית והיא היתה ידועה למנהלי הישירים ולגורמים אחרים בהנהלת הכנסת לאורך כל התקופה בה כתבתי. כתיבת המאמרים, באותו פרק זמן בו כתבתי, היתה מותרת לפי החוק והוראות התקשיר. רק לאחר שהחלה רדיפה כנגדי באתרי ימין, כשלוש שנים לאחר .שחדלתי לפרסם מאמרים, פתאום הסתבר באופן מפתיע שזה לא היה בסדר.

ג. נעשה ניסיון להציג אותי כאיש שמאל רדיקלי שבשל שיוכו לשמאל הרדיקלי מטה נתונים. אני אינני איש השמאל הרדיקלי אלא איש השמאל הציוני, אותה בורות שהפגינו תוקפיי בעיסוקם החובבני בנתונים וחלקי אמיתות הם הפגינו גם בלימוד הביוגרפיה שלי. מעבר לכך, גם אם הייתי "איש שמאל רדיקלי" – או לחילופין "איש ימין קיצוני" – לא הייתי מטה נתונים בשביל להוכיח דעה. עשיית מעשה לא מדעי שכזה מתאימה לתפיסת העולם הכללית והמחקרית של תוקפיי, לא לשלי”.

לקוח מ"חורים ברשת"

Tags: , , , , ,

3 Responses to “ד"ר גלעד נתן – תגובה שפרסם בפייסבוק על העברתו מתפקידו”

 1. דליה הגיב:

  רוח המפקד, הנושבת בימים אלה במסדרונות הממשלה, עושה אפוא את שלה. השלטון הנוכחי אינו סובל ביקורת ולא מקבל חריגה מהקו הרשמי – אם מתוקף מחקר (נתן), נתונים (יצחקי), תוכן (כהן) או הסברה (השגרירים). המסר הברור הוא שעל כולם לדבר בקול אחד, "פטריוטי" ונאמן, ומי שמעז ללכת עם האמת המקצועית שלו עד הסוף, נדון להדחה.
  וכאילו אין די בכך, תרבות הנקמה בשליח היא חלק מנורמה רחבה יותר ומדאיגה לאין שיעור. הדרישה לצייתנות גמורה בקרב הדרג המקצועי אינה אלא חלק מהסחף האנטי-דמוקרטי, הלאומני ולעתים אף הגזעני, המשתלט על השיח הציבורי בחסות פוליטיקאים קיצוניים ועיתונאים שתקנים. פיטוריו של נתן הזכירו לנו עד כמה שברירית הדמוקרטיה הישראלית ועד כמה האיומים עליה הולכים ומתקרבים לכל מי שחשב עד כה שהוא מוגן. הנה מחשבה שאפשר ללכת איתה לקלפי ב-22 בינואר.
  הכותבת היא מנכ"לית הקרן החדשה לישראל
  http://news.walla.co.il/?w=//2605854

 2. דליה הגיב:

  לימין הישראלי, השולט עכשיו כמעט בכל חלקי הממשלה בישראל, יש מערכת העברת מסרים שהשיגה דומיננטיות אפקטיבית על זרימת המידע בישראל. כדי להעביר את המסר שלהם לקהל הרחב, הימין הישראלי בנה מערכת תעמולה רבת עוצמה, אשר רוקחת ‘תחקירים’ בעמותות ובארגונים שהוקמו לצורך זה, ומגבירה את ה’מסר היומי’ באמצעות רשת רחבה של ערוצים ואנשים פרטיים, כולל טלוויזיה, עיתונים מקומיים וארציים, בלוגים ואתרים, רדיו, חברי כנסת, כמו גם ערוצים ושדרים דתיים. מכונת התעמולה של הימין יכולה לדחוף ולהעצים עובדה, חצאי אמת, או שקר, לפרסם אותם, למחזר אותם בחדשות, בפרשנות בטלוויזיה, בשיחות ברדיו, בסיפורים ובמאמרי מערכת בעיתונים, בסמינרים המאורגנים על ידי ארגוני ימין, בניירות עמדה ותדרוך, ובנאומים ודיונים בכנסת.
  מערכת התעמולה הימנית ממחזרת ללא הרף, לעתים מילה במילה, את המסרים של ארגוני ימין. אם עיתונאי אוהד רוצה לכתוב מאמר על המתנחלים – זה נמצא מיד אצלו; אם מגיש טלוויזיה צריך אורח לדבר על דו"ח – הוא מקבל אותו מאחד ממכוני החשיבה הימניים. עזרה נוספת באה ממקור פחות ידוע – מערוצי השידור הדתיים. הציבור הדתי יצר תשתית תקשורת אלקטרונית חזקה שיש לה עכשיו תפקיד מרכזי בהשפעה על דעת הקהל. התקשורת הדתית מייצרת ומפיצה ‘חדשות’ ופרשנות, והיקפה והשפעתה גדולים.
  http://saloona.co.il/amnon/?p=4

 3. דליה הגיב:

  תגובות 1, 2 הן ציטוטים מתוך מאמרים בעניין גלעד נתן

Leave a Reply