חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013: מה מציעות המפלגות?

נושאים בחירות 2013, פוליטי ב 1.01.13 5:00

מדי יום נביא השוואה בין מצעיהן של 4 מפלגות: יש עתיד, העבודה מרצ וחד"ש בתחומים שונים לקראת הבחירות לכנסת. רוצים לצרף מפלגות נוספות להשוואה – שלחו לנו את סיכום המצע שלהן. פרטים כאן.

והפעם: השוואת עקרונות מצעי המפלגות בתחום המדיני

מאת יעל מרום

מפת המפלגות לכנסת ה-19 הוכנה על ידי באופן וולונטרי מתוך הרצון לעודד הכרות גדולה יותר שלנו, הבוחרות והבוחרים, עם המפלגות המתחרות על מועמדיהן ומועמדותיהן. מפה זו כוללת ארבע מפלגות: יש עתיד, העבודה, מרצ וחד"ש על בסיס בקשת הקהל עימו התייעצתי.

בימים הקרובים נפרסם השוואה בין עקרונות המפלגות, כפי שבאים לידי ביטוי במצען בתחומים:

1. סדר יום מדיני
2. נושאים חברתיים וכלכליים
3. חיזוק הסקטור הפרטי והציבורי.
4. חינוך והשכלה גבוהה
5. שירות צבאי ואזרחי
6. השלטון בישראל
7. חירויות דמוקרטיות וזכויות קבוצות
8. הגנת הסביבה

המפה מיועדת למי מכן שמעוניינת להכיר יותר מקרוב את המפלגות הרלוונטיות. כמובן שאין קשר הכרחי בין הכתוב כאן לבין פעילותן של המפלגות לאחר הבחירות. כמו כן, אין במיפוי זה לרמוז כי המידע המופיע כאן הינו מספיק לצורך קבלת בחירה מושכלת. מטרתו היחידה של מיפוי זה הינה להגדיל את מאגר הידע העומד ברשותנו.

עבודת השוואת המצעים דרשה תמצות שלהם ולעתים קרובות השמטה של חלק מהנקודות והתמקדות בעיקרי הדברים. חשוב לציין כי תקציר זה אינו מחליף את המצע המקורי של כל אחת מהמפלגות הכולל בדרך כלל נתונים מפורטים בהרבה מאלו המופיעים כאן. אציין כי השתדלתי בכל כוחי שלא לאפשר לנטיות ליבי ולערכי להשפיע על עבודת המיפוי, ולצורך כך נצמדתי לכתוב באתרי האינטרנט של המפלגות ולמצעיהן. השמטת עקרונות כאלו ואחרים נעשתה במקרים של הרחבות (שניתן לראייתי לוותר על אזכורן המלא) ולא מתוך מגמה ערכית כזו או אחרת.

המעוניינים במיפוי מפלגות נוספות מוזמנים לגשת למלאכה – הכינו סיכום של מצע המפלגה המעניינת אתכם על-פי התחומים המפורטים למעלה ושלחו אלינו ל- [email protected].

השוואת מצעי המפלגות – סדר יום מדיני

המפלגות

הנושאים

 יש עתיד

 מפלגת העבודה

 מר"צ

 חד"ש

1. סדר יום מדיני 

1.1 מו"מ ישראלי-פלסטיני

-ישראל והרשות הפלשתינית יחזרו לשולחן המו"מ המדינה מתוך רצון טוב ושאיפה להגיע להסכם כולל. במהלך המו"מ לא יוקמו התנחלויות חדשות, אולם עד לחתימת ההסכם תהיה התחשבות בגידול הטבעי בהתנחלויות הקיימות.

-מטרת ההסכם היא להגיע למצב של שתי מדינות לאום עם גבולות בינלאומיים מוכרים, שאין להן דרישות זו מזו.

מו"מ על בסיס גבולות 67:  אך תוך התחשבות בשיקולי הביטחון של ישראל וגם במציאות שנוצרה בשטח מאז. שני הצדדים יכירו בכך שזהו אינטרס משותף להשאיר את גושי ההתיישבות בידיה של ישראל. במידה ויהיה בכך צורך יתנהל מו"מ על חילופי שטחים.

ירושלים תישאר מאוחדת ותחת ריבונות ישראלית שכן ירושלים אינה רק מקום או עיר, אלא גם מרכזו של האתוס היהודי-ישראלי והמקום הקדוש אליו נשאו יהודים את עיניהם בכל הדורות.

-שאלת הפליטים תיושב בתחומי המדינה הפלשתינית העתידית

-המלחמה בטרור תמשך בכל עת ובלי שום קשר למשא ומתן. ישראל שומרת לעצמה את הזכות לפעול למען בטחונה גם בשטחי המדינה הפלשתינית העתידית ככל שתידרש.

שלטון החמאס: ישראל תשאף להקל על הסגר על עזה מטעמים הומניטאריים תוך שהיא אינה מוותרת על צרכי הביטחון שלה. מבחינת ישראל הרשות הפלשתינית היא הגוף המייצג היחיד של הפלשתינאים ואין לקיים מו"מ עם החמאס (כל עוד לא ישנה את אמנתו ויכיר במדינת ישראל).

-הכרה בזכות העם הפלסטיני למדינה עצמאית

סיום הסכסוך על בסיס מתווה קלינטון:

-שתי מדינות דמוקרטיות לשני העמים

-גבול סופי באמצעות מו"מ והחלפת שטחים– גושי התיישבות יהודית יישארו בריבונות ישראלית, שאר יוחזרו. מתנחלים יפוצו.

-חלוקת ירושלים: שכונותיה היהודיות של ירושלים יישארו בריבונות ישראלית. העיר העתיקה והאגן הקדוש יונהגו במשטר המיוחד המבטא את אופיים הבינלאומי. המקומות הקדושים ליהודים יישארו תחת משטר ישראלי

בעיית הפליטים תיפתר בעזרת מדינות האזור והקהילה הבינלאומית.

פינוי שטחים תמורת ביטחון (הבטחת האחריות של הרשות הפלסטינית לעניין הזה).

מפלגת העבודה מתנגדת לצעדים חד צדדיים במהלכי שלום.

-פתרון הסכסוך חייב להישען על סיום הכיבוש וחלוקה של הארץ על בסיס גבולות 1967, בהסכם מדיני בין הצדדים.

-הממשלה תנקוט צעדים מיידיים להקפאת מפעל ההתנחלות.

-אחדות הריבונות של המדינה הפלסטינית לעתיד, על שטחי הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים.

חלוקת ירושלים: שכונות יהודיות לישראל, שכונות פלסטיניות- לפלסטין והסדרים מיוחדים באגן הקדוש.

– ישראל תחתור להסכם שלום על בסיס גבולות 1967, עם חילופי שטחים בהסכמה וביחס של 1:1.

-פתרון סוגיית הפליטים הפלסטינים במסגרת הסכם השלום– בשטח המדינה הפלסטינית ועל פי מתווה "היוזמה הערבית לשלום' – במסגרת מו"מ לשלום אזורי כולל.

-גיבוש תכנית להפסקת ניצול חד-צדדי ישראלי של משאבי הטבע בשטחה של המדינה הפלסטינית העתידית, וקידום מציאת פתרונות חלופיים בתחומי ישראל.

-חתירה למחויבות הדדית להכרה בזכות בני כל הדתות לגישה חופשית לאתרי הפולחן בירושלים וברחבי הארץ.

-קיום יחסי שיתוף פעולה מעשיים ותכליתיים עם רצועת עזה, זאת על מנת לאפשר את פיתוחה לרווחת תושביה, בלא הבדל באשר לזהות הגורם השולט בה. הסגר היבשתי יוסר, איזור הדייג יורחב, האיסור על תנועת פלסטינים ותיירים בין מצרים לרצועה יבוטל, המעברים בין הרצועה לישראל ייפתחו, תתאפשר תנועה של סחורות ואזרחים בין הרצועה לגדה המערבית תוך תיאום בטחוני כמתבקש.

-פינוי כל ההתנחלויות ונסיגת ישראל מכל השטחים הפלסטיניים שנכבשו מאז מלחמת יוני 1967 – מכל שטחי הגדה המערבית ומירושלים המזרחית.

-הפחתה של 50% בהוצאות הצבאיות וביטול כל ההוצאות להתנחלויות בשטחים הכבושים;

-העם הערבי הפלסטיני יממש את זכותו להקמת מדינתו העצמאית הריבונית בגדה המערבית, ברצועת עזה ובירושלים המזרחית, בצד מדינת ישראל. קווי ה-4 ביוני 1967 יהיו גבולות השלום המוכרים והבטוחים בין מדינת ישראל לבין המדינה הפלסטינית.

חלוקת ירושלים: במסגרת הסכם השלום הקבוע והיציב, תוכר ירושלים המערבית כבירת מדינת ישראל וירושלים המזרחית – כבירת פלסטין העצמאית. ההסכמים יבטיחו שיתוף פעולה בין שתי הבירות, גישה חופשית למקומות הקדושים, תנועה חופשית בין שני חלקי העיר.

-יובטח פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים, בהתאם להחלטות האו"ם (המכירות בזכותם לבחור בין שיבה למולדתם לבין קבלת פיצויים) ובמסגרת המשא-ומתן.

-שחרור אסירים פוליטיים פלסטינים, להפסקת הריסת הבתים והפקעת קרקעות פלסטיניות

-הפסקת בנייתה של חומת ההפרדה ולהריסת חלקיה שכבר נבנו מעבר לקו הירוק

-הפסקת השליטה בפועל של ישראל על רצועת עזה והתערבותה בניהול החיים הפנימיים, לרבות בנייתם של נמלי אוויר וים, להעברת השליטה במעברים מרצועת עזה ואליה לידי הרשות הפלסטינית והבטחת חופש תנועה בהם.

 

1.2 יחסי ישראל- סוריה

ניתוק סוריה מ"ציר הרשע" האיראני, לקיים כלפיה לחץ בינלאומי כלכלי ואחר כדי שתפסיק לסייע ולארח את ארגוני הטרור. כיום בגבולנו הצפוני אף משטר יציב שאיתו ניתן לנהל משא ומתן ולכן שאלת רמת-הגולן אינה עומדת על הפרק.

חידוש המו"מ עם הסורים לאחר שתתייצב בדמשק ממשלה נבחרת ומייצגת, המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית. ההסכם יושתת על בסיס החזרת הגולן לריבונות סורית, סידורי בטחון בערבות בינלאומית, פירוז הגולן ויחסי שכנות נורמאליים במישור המדיני, הכלכלי והתרבותי.

 

-כינון שלום עם לבנון וסוריה על בסיס קווי ה-4 ביוני 1967 והחזרת רמת הגולן לסוריה.

1.3 סוגיית איראן

על ישראל לחתור לפעולה בינלאומית משולבת – הן צבאית והן בהידוק הסנקציות שתעצור את תוכנית הגרעין האיראנית לפני שתעבור את נקודת האל-חזור

-תמיכה בכל פעילות בינלאומית להסרת האיום

ומיצוי כל דרך דיפלומטית לפני שפונים ללחימה

 

פעילותה של ישראל צריכה להתמקד בנתיב הדיפלומטי ולהימנע בכל מצב מיוזמה ואפילו השתתפות במתקפת נגד מקדימה.

סיכול התוכניות התוקפניות של ארצות-הברית באזור, לרבות המלחמה המתוכננת נגד איראן

1.4 יחסי ישראל- ארה"ב

חיזוק היחסים עם ארה"ב, ידידתה הנאמנה של ישראל  והשגת הסדרים מדינתיים תוך שיתוף פעולה מלא איתה ועם הקהילה הבינלאומית.

על מנת לחזק את הברית עם ארה"ב, על ממשלת ישראל להרחיב את בסיס הידידות והשותפות עם העולם הרחב. לשם כך על ישראל להפסיק את התנגדותה לתהליך שלום הנשען על סיום הכיבוש, ומאידך – להקפיא ואף להביא לסיומו את מפעל ההתנחלות.

-סיכול התוכנית האמריקאית, המתואמת עם ישראל, בדבר הקמת צירים צבאיים אסטרטגיים במזרח-התיכון, ובמקום זאת – להקמת מערכת אזורית חדשה במזרח-התיכון, אשר תתבסס על שוויון ושיתוף פעולה

-ביטול ההסכם האסטרטגי בין ישראל לארה"ב ונקיטת מדיניות חוץ עצמאית

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    ומי אמר שלמפלגת העבודה אין מצע מדיני אלא רק חברתי כלכלי? הכתוב במצע ברור: שתי מדינות לשני עמים, התוויית גבולות בין המדינות, התיחסות לבעית הפליטים, עניין ירושלים.ועוד.

  2. איתן גרינברג :

    מצעי כל המפלגות במקום אחד לנוחיותכם

    http://my.opera.com/Shoham/blog/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.