חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013 – לא על השלטון לבדו, אלא גם על האופוזיציה

נושאים בחירות 2013, דעות, פוליטי ב 31.12.12 1:08

בחירות אינן רק על השאלה מי אוחז בשלטון אלא גם על השאלה ממה מורכבת האופוזיציה בפרלמנט. לאופוזיציה הפרלמנטארית יש משקל רב בקביעת סדר היום הציבורי וגם אם השמאל לא יגיע לשלטון, חשוב שיהיה לנו שמאל משמעותי באופוזיציה כדי להציב אלטרנטיבה

מאת: קורט טוכולסקי

 לא על השלטון לבדו

התמונה העולה מהסקרים די ברורה, גוש השמאל עם המפלגות הערביות שאינן מפלגות שמאל (רעם-תעל ובלד) ומפלגות המרכז שגונבות ממנו בוחרים תמימים (יש עתיד, התנועה, קדימה) לא מצליח לצבור מספיק מנדטים. תכלס זה לא ממש משנה, גם אם לכל מי שאינם נמנים על הימין המובהק והמפלגות החרדיות תהיה יכולת להקים ממשלה , זה לא יקרה. זה לא יקרה כי למפלגות המרכז יש אופי דואלי, הן קורצות לשמאל בשביל לגנוב בוחרים אבל בפועל משרתות אינטרסים של הימין וכל אחת מהמפלגות שבמרכז תרוץ לממשלת ביבי הבאה הרבה לפני שהיא תשקול ישיבה בממשלה של שלי יחימוביץ עם החרדים או הערבים.

כל האמור לעיל עדיין אינו מהווה סיבה להרים ידיים ולהתייאש, בחירות אינן רק על השאלה מי אוחז בשלטון אלא גם על השאלה ממה מורכבת האופוזיציה בפרלמנט. לאופוזיציה הפרלמנטרית יש משקל רב בקביעת סדר היום הציבורי וגם אם השמאל לא יגיע לשלטון, חשוב שיהיה לנו שמאל משמעותי באופוזיציה כדי להציב אלטרנטיבה לחידלון של המרכז ולטירוף של הימין.

בכנסת היוצאת היו למפלגות השמאל 15 מנדטים. מפלגות השמאל לא ניהלו שום וועדה מרכזית בכנסת ואף לא היו מיוצגות בכל וועדות הכנסת. וועדות שמנוהלות בידי האופוזיציה כוועדה לביקורת המדינה וועדת הכלכלה נוהלו בידי מפלגת השלטון וקדימה שהייתה למעשה שותפה למדיניות הממשלה מהאופוזיציה. עכשיו בואו נדמיין שבמקום להתבכיין על הסקרים, השמאל חוזר לעבוד במטרה להכפיל את כוחו בכנסת היוצאת ואף למעלה מזה. הסקרים מראים שהשמאל מתקרב להכפלת כוחו, והוא מגיע ל-26 עד 28 מנדטים. אם השמאל ימשיך לעבוד וימשיך לתקוף את הימין ולהציב אלטרנטיבה אולי נגיע ל30 מנדטים ומעלה, אולי אפילו ל-36 מנדטים שיתחלקו בין העבודה מרצ וחדש. זה יהיה שמאל מהותי, שמאל עם שליטה בוועדות מרכזיות בכנסת, שמאל עם מימון מפלגות שיאפשר פעילות מפלגתית, עם מספיק חברי כנסת בכדי להיות מיוצגים בכל הוועדות ולקדם ברצינות תהליכי חקיקה ופיקוח על הממשלה.

השלטון הוא תמיד המטרה, אבל כדי להגיע אליו צריך להיות אלטרנטיבה בתודעה הציבורית ואלטרנטיבה צריכה גם נפח ומשקל סגולי. לכולנו ברור הגיחוך של שאול מופז שמתיימר להיות אלטרנטיבה לביבי עם אפס מנדטים בסקרים, אבל כיום יש לו 21 מנדטים שנותנים לו כוח לכך. מפלגת עבודה עם 20-24 מנדטים, כסיעה השנייה בגודלה בכנסת ועם תפקיד יו"ר האופוזיציה וניהול של לפחות 2 וועדות מרכזיות בכנסת (למשל: ביקורת המדינה וכלכלה) תראה כמו אלטרנטיבה , מה שהסיעה הנוכחית על 8 המנדטים שלה לא מהווה. אז בלי שום קשר לסוגיית השלטון, אותו דבר חדש ומרצ, הן תראנה כמו שותפות לדרך ולקואליציה עתידית הרבה יותר טוב עם 5-6 מנדטים כל אחת וניהול של וועדה משלהן (למשל זרים ומעמד הילד). כל הדברים האלה בהישג יד ויאפשרו לשמאל להיות אופוזיציה מהותית ואלטרנטיבה רצינית, במיוחד לאור העובדה שמפלגות המרכז יזחלו לממשלת ביבי מיד לאחר הבחירות.

אני מעריך כיום, תכלס כפי שהערכתי גם בעבר שהשמאל לא יגיע לשלטון, להיפך להערכתי השמאל יחד עם המפלגות הערביות שאינן מפלגות שמאל והחרדים הולכים לשבת באופוזיציה. אם נצליח לגרום לכך שאחרי הבחירות השמאל יהיה גדול פי שניים ומעלה ממה שהוא היום, תהיה לנו תקווה לעתיד, אז אולי לא נגיע לשלטון אבל יהיה לנו כמחנה הכוח להילחם ברצינות בממשלה כאופוזיציה מהותית ולהציג אלטרנטיבה. לכן צריך ללכת להצביע, רצוי גם להצביע למפלגות שמאל שיעברו את אחוז החסימה (בפעם המאה-אלף: העבודה, מרצ וחדש) ולא למפלגות טרנד מושכות וקורצות ככל שיהיו. אם בבוקר ה-23 בינואר יהיה לנו גוש משמעותי בכנסת החדשה, הדברים יראו אחרת, באופוזיציה או בשלטון.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. אבו אלמוג :

  מסכים עם הרוב. חייבים להוסיף – מהבחינה הזו מפלגת העבודה מתנהגת כמפלגת מרכז – קורצת לשמאל משרתת את הימין. האם הפעם יהיה שונה? אנשים טובים כמו רוזנטל, שפיר, מיכאלי, הגיעו כשהם חמושים עד השיניים לאופוזיציה. הבעייה היא עם הפואדים, הבוז'ים ושאר אנשי 'לשלטון בחרתנו' שגוררים את המפלגה לקואליציית ימין אחר קואליציית ימין כבר עשרים שנה. כל עוד לא שמענו מיחימוביץ' על כוונתה לבנות את המפלגה מהאופוזיציה כאלטרנטיבה שלטונית, למי שחושב בכיוונים שהפוסט הזה מכוון אליהם אסור להצביע עבודה מחשש ששוב ישתמשו בקולו שימוש ציני.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  לשלי אג'נדה ס"ד והיא לא תבגוד בנו

  לאבו אלמוג,
  הקריאה שלא להצביע עבור מפלגת העבודה ,היא קריאה לא ראוייה,של אדם ציני וחסר עקרונות בעליל.

  טני מאמין לשלי וקורא להצביע עבור מפלגת העבודה.

 3. אבו אלמוג :

  לאחר הבחירות, לאחר שתורכב הקואליציה, נראה מי ציני וחסר עקרונות.

 4. לקסי :

  איני מרחיק עד לציניות ולחוסר עקרונות, אבל ההחלשה של מפלגת העבודה עכשו היא מיותרת ומזיקה.

 5. אבו אלמוג :

  אשרי, שהפכתי מורה הלכה בישראל. זה בסך הכל טוקבק באתר שמאלי שיקראו במקרה הטוב מאתיים איש, שאם לא יצביעו אמת יצביעו מרצ. לא הטוקבק הזה יכריע הבחירות. מה שמיותר ומזיק זה הנסיונות לסתום לי את הפה ולהציג את דעתי כלא לגיטימית, במקום לענות לגופו של עניין.

 6. ק. טוכולסקי :

  מי שרוצה להצביע עבודה זכותו, יחימוביץ אכן יכולה ללכת לאחדות אבל בתנאים של הגנה על הדגל הס"ד זה פחות נורא מממשלת ימין מרכז בלי העבודה ועם גזירות כלכליות.
  מי שרוצה בטוח להצביע למפלגות שיתמכו רק בממשלה של יחימוביץ שיצביע מרצ או חדש.
  די פשוט תכלס…

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לא לקואליציה ניאו-ליברלית

  לקורט,
  "פחות נורא מממשלת ימין מרכז בלי העבודה ועם גזירות כלכליות".

  מאיפוא הנאיביות הזו לחשוב שלא יהיו גזירות כלכליות?

  העבודה בקואליציה עם ביבי תהיה תמיד (כפי שעשתה ב-30 השנים האחרונות) משת"פית של פושעי ההפרטה ,מהימין הליכודי ועד הימין בעבודה שרק שואף להמשיך באורגיית ההפרטות שהתחיל בהן עם פרס,קיסר,רבין,פרץ,רמון,ברק,פואד ,בוז'י,ועוד.

 8. דליה :

  טוכולסקי
  לא ברור לי מה ההיגיון. אם לא יצביעו למפלגת העבודה לא תהיה ממשלה של יחימוביץ. כדי שתתקיים ממשלה של יחימוביץ, יש להצביע בעדה. אם התומכים בממשלה של יחימוביץ יצביעו מרצ או חד"ש, מספר המנדטים של מפלגות אלה יעלה, אך לא של מפלגת העבודה. אם מספר המנדטים של העבודה לא יגדלו משמעותית, תהיה ממשלת ימין משמעותית.

 9. אורי יזהר :

  מסכים עם טוכולסקי שפעולה אופוזיציונית נמרצת היא חשובה לשמאל ומדינה. האמירה שרק ישיבה בממשלה משנה מציאות היא אופורטוניזם נטו. אבל יש שתי בעיות: ראשית, אתה אופטימי מדי אם אתה חושב שהשמאל יגדל כפי שאתה מתאר. אני מעריך שמפלגת העבודה לא תעבור את העשרים מנדטים וקרוב לוודאי שתקבל פחות. מרצ נמצאת כבר כמה סקרים על 4 מנדטים וכמוה גם חד"ש. כלומר יחד כ-28 מנדטים. אם ניקח את הכנסת הנוכחית עם העבודה לפני פרישת ברק עם 13 מנדטים, מרצ שלושה וחד"ש 4, הרי זה 20 מנדטים. מ-20 ל-28 זה גידול נאה, אבל לא הכפלת הכוח.
  ובנוסף לכל אלה, אתה מונה כל הזמן אתמ פלגתת העבודה בשמאל. אבל ראשת המפלגה מדגישה חזור והדגש שהמפלגה אינה שמאל ומעולם לא הייתה שמאל. אמירה זו מחשידה אותה בעיני רבים, כולל כותב שורות אלה, במוכנות בסיסית ללכת לקואליציה בהנהגת ביברמן אם יתמלאו תנאים מסוימים בתחום כלכלי חברתי, ועם המשך הקפאון המדיני. הרגשה שלי היא שאתה עושה את החשבון בלי בעלת הבית. ועל זה כבר אמרו חכמינו – נחיה ונראה.

 10. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  נכון אורי אם פרץ הלך לקואליציה עם ליברמן (פינס התפטר), למה לא לחזור על זה שוב?

 11. ק. טוכולסקי :

  חברות וחברים אין שלמות ואין אידיליה יש מציאות, 3 מפלגות לא הכי מלהיבות וכל אחת עם מגרעותיה שלה מרכיבות את השמאל הישראלי הריאלי, לכל אחת יתרונות וחסרונות והצבעה לכל אחת מהן טומנת בחובה יתרונות וסיכונים, תכלס כל עוד אתם מצביעים עבודה, חדש או מרצ זה בסדר.
  אני מקווה שהגוש הזה שמונה היום 15 מנדטים יגיע לפחות ל-30, היום זה קצת פחות (18) מירצהשם והרבה עבודה נגיע לקצת יותר (31-36).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.