חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה – מקורות המימון

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 13.12.12 0:29

התכנית הכלכלית של מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ מציעה שינוי בהשגת מקורות המימון לתקציבה. במקום הכבדת הנטל על המעמד הבינוני ההולך ומתרושש, מה שעושה הממשלה הנוכחית, העשירונים העליונים ישלמו יותר מס ישיר, מס החברות  יועלה, והממשלה תממן חלק בתשלומי חינוך ובריאות

מאת: אמנון פורטוגלי

'התוכנית לכלכלה הוגנת' – התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ', הינה מצע כלכלי-חברתי רחב ומפורט, ומציגה סטנדרטים גבוהים של שקיפות ורצינות בפוליטיקה הישראלית. התוכנית מזמינה גם בחינה מפורטת וביקורת כדי לתקן את השגוי ולזהות את מה שחסר.

במאמר קודם התייחסתי לתוכנית לדיור ציבורי, במאמר זה אתייחס לפרק הדן במקורות המימון.

הביקורות על התוכנית של מפלגת העבודה לא אחרו לבוא, בעיקר משומרי הסף הניאוליברליים, המאמינים האדוקים במדיניות כלכלית חד-סטרית של הורדת מס וקיצוצים בהוצאות. אלו מתנגדים להעלאות מסים בעיקר על תאגידים ומסבירים את ההשלכות השליליות האפשריות. מעניין שהם היו עיוורים לתוצאות השליליות בפועל של הורדת המס על תאגידים בתקופת נתניהו.

מירב ארלוזורוב מסירה את הכובע בפני יחימוביץ' על סטנדרטים חדשים של שקיפות ורצינות בפוליטיקה הישראלית, על שהגישה לציבור, ערב הבחירות, מצע כלכלי-חברתי רחב ומפורט כל כך, ושהתייחסה ברצינות רבה כל כך לסוגיות הכלכליות-חברתיות. אבל לדעת ארלוזורוב תוכן הדברים אינו רציני, ואין קשר בין החזון לבין המציאות. עמית בן צור ענה יפה לארלוזורוב וכדאי לקרוא את מאמרו.

נחמיה שטרסלר, 'אוהד' ותיק של יחימוביץ' מיהר לזרוק בליסטראות על התוכנית ולהזהיר מהסכנה ש"ישראל תידרדר למשבר קשה נוסח יוון – שעשתה מהלכים דומים". שטרסלר טועה. יוון הגיעה למשבר העולמי של 2008 מסיבות שונות שאינן דומות כלל לתוכנית של יחימוביץ'. ומאז 2008 עושה כמצוות האוליגרכיה הפיננסית ומנהיגי האיחוד האירופי, ששטרסלר חושב כמותם, ונוקטת במדיניות של צנע ו'הידוק החגורה' שהובילה את הכלכלה היוונית (והספרדית והאיטלקית) לספירלה של הרס עצמי, להתמוטטות של הביקוש המצרפי, לאבטלה גוברת, ולבריחת הון. כל מה שמציעים ליוון, ומה שמציע לנו שטרסלר, אלו הן אותן תרופות רעל המבוססות על קיצוץ בהוצאות שהביאו אותה למצבה הנוכחי.

לעומתם ישנם אנשי עסקים בכירים שאינם נחשדים בסוציאליזם או כחברתיים שהציעו, עוד לפני פרסום התוכנית לכלכלה הוגנת, מיסוי כמו זה המוצע בתוכנית ואף מציעים מקורות נוספים. כך לדוגמה, חיים כצמן יו"ר תאגיד גזית-גלוב, שהציע שתי דרכים לטפל ביוקר המחיה: מס עיזבון על ירושות, ומס רכוש. בעוד בארה"ב, בעלי הדירות משלמים מס רכוש בהיקף של 1%-2% משווי הנכס בכל שנה, בישראל בעלי הבתים משלמים ארנונה שהיקפה הכספי הוא בערך 0.2% משווי הנכס בכל שנה. "למה שהמדינה לא תגבה מס ממי שיש בידו דירה? במדינה נורמלית צריך לגבות מס על ההון וכאן יש חלוקה לא צודקת". כצמן מעריך, כי אם יוטל מס רכוש על דירה בישראל בשיעור של 1% – 1.5% מערך הנכס בשנה הדבר יוכל להכניס לקופת המדינה כ-15 מיליארד שקל בשנה.

יש כמובן להיזהר עם מס זה, שכן חלק ניכר מבעלי הדירות, בעיקר המבוגרים שבהם, רכשו דירות בעבר וכיום אין להם הכנסה חודשית או פנסיה ברמה המאפשרת לשלם מסים נוספים. ניתן יהיה להטיל את המס רק על דירות מעבר לשווי מסוים (דירות יוקרה) כדי שלא להטיל נטל בלתי אפשרי על רוב המעמד הבינוני.

גם אבי טיומקין איש עסקים ויועץ לקרנות גידור בינלאומיות, הציע בסדרת ראיונות ומאמרים שנתן בסוף 2011 "לפעול מיידית להגדלת ההכנסה הפנויה של שכבות הביניים באמצעות הורדת מסים אגרסיבית למי שמרוויח פחות מ־15 אלף שקל לחודש. במקביל יש להוריד את המע"מ על סל המוצרים הבסיסיים, כולל דלק וחשמל. הממשלה צריכה להיות הבונה הגדול בארץ ולבנות כ־100 אלף דירות לשכירות. עליה להגדיל את השכר של הסקטור הציבורי, …… נוסף על כך, הממשלה צריכה להטיל מס עושר, ומסים ייחודיים לרכישות יוקרה".

בעשור האחרון חלה הדרדרות ממשית במשק הישראלי, ריכוז של הון והכנסות בידי מיעוט, וגידול מהיר באי-השוויון. המשק הישראלי צמח בשנים האחרונות,  אבל את הרוב המכריע של פירות הצמיחה גרף המאיון העליון, בעוד שהמעמד הבינוני הסתפק בפירורים ומצבם של העשירונים הראשונים הידרדר.  התוצאה היא שהמעמד הבינוני קורס ומדינת הרווחה נהרסה.  הידרדרות המעמד הבינוני נובעת בעיקר מהעלייה בהוצאותיו, מהעברת נטל התשלום עבור שירותים שהממשלה הפסיקה לספק או שהפריטה אותם, אל משקי הבית.

לא תמיד זה היה כך, לפני 30 שנה, כשמדינת ישראל עוד הייתה מדינת רווחה, מספיק היה שאחד מבני הזוג יעבוד והמשפחה התקיימה בכבוד. כיום גם כאשר שני בני הזוג עובדים, המיסוי העקיף הגבוה ומחירים בלתי הגיוניים עבור דיור, בריאות, חינוך, דלק, מזון ומים, לא מאפשרים קיום בכבוד. משפחה מהמעמד הבינוני בישראל של ימינו תלויה על חבל דק ללא רשת בטחון ומצבה הכלכלי רעוע בהרבה בהשוואה למשפחה ממוצעת לפני דור אחד בלבד. על אף שהיום אנו 'עשירים' יותר, אנחנו באופן תמידי במצב כלכלי רעוע.

בארץ התרחשה, מה שנקרא בלשון נקייה, העברת עושר מסיבית למאיון העליון, בלשון אחרת זה היה שוד מאורגן, בחסות השלטון והחוק, של העושר הלאומי בכלל, ושל המעמד הבינוני בפרט על ידי המאיון העליון.  התוצאה של העברת עושר זו נראת לעיני כל. המאיון העליון בישראל מחזיק כעת בחלק ניכר מהעושר במדינה.

לפי נתוני מינהל הכנסות המדינה ל-2010, המאיון העליון הכולל כ-32,000 אנשים שהכנסתם החודשית הממוצעת (מתוקננת) הייתה כ- 139,000 שקל לחודש, קיבל 14.1% מכלל ההכנסה ברוטו בישראל. הנתח של המאיון העליון בהכנסה הלאומית גדל בתוך חמש שנים בלבד, בין 2005 ל-2010, ב- 34%, המהווה גידול עצום בריכוז העושר והכוח בידי המאיון העליון.

העברת העושר נעשתה באמצעות הקלות במיסוי ישיר בעיקר על העשירון העליון, הורדת מס משמעותית על רווחי התאגידים, הטבות מס ואחרות לתאגידים, עצימת עין בפני תכנוני מס יצירתיים, הגדלת המיסוי העקיף, והטלת חלק הולך וגדל של התשלומים לבריאות ולחינוך על האזרחים.

התוכנית לכלכלה הוגנת מציעה להפוך את הכיוון.  להעלות את המיסוי הישיר על העשירונים העליונים, להגדיל את מס החברות, לבטל את רוב הטבות המס, המענקים, והטבות אחרות שהמאיון העליון והתאגידים מקבלים, להלחם בתכננוני מס אגרסיביים, להקטין מיסים עקיפים, ולהעביר חלק מהתשלומים לבריאות וחינוך מהאזרחים לממשלה.

התכנית הכלכלית המוצעת של מפלגת העבודה הינה מאוזנת, שפויה, ואחראית, קשה לאמר זאת על התוכנית הכלכלית של הממשלה הנוכחית. אפשר כמובן להתווכח על המספרים, זה לא סותר את התפיסה הבסיסית של התוכנית לכלכלה הוגנת. לאף אחד אין את כדור הבדולח לדעת את המספרים המדוייקים. כך לדוגמה, בתקציב המדינה הנוכחי, הנהוג לפי התפיסה הכלכלית של נתניהו, נפער גרעון אדיר. ב-2012 תוכנן בישראל גירעון של 2% מהתוצר, כ-19 מיליארד שקל. אבל הגירעון יהייה ככל הנראה כ- 40 מיליארד שקל פי שניים מהגירעון המקורי.

לאלו החושבים ששיעור מס של 55% הוא מוגזם, אציין ששיעור מס עליון של  יותר מ-90% היה נהוג בארה"ב בשנות החמישים של המאה הקודמת, בתקופתו של הנשיא הרפובליקאי אייזנהאואר. ארה"ב נהנתה אז מצמיחה גבוהה, והמעמד הבינוני התרחב ופרח.

אחת התוצאות החמורות יותר של המדיניות הכלכלית הנוכחית היא תמונת המשק בנושאים שהשפעתם לטווח הרחוק: הירידה באיכות החינוך, חוסר היכולת לממן לימודים גבוהים לילדים והידרדרות שירותי הבריאות.  להחלשת כוח ההשתכרות של העובדים והעצמאים, לירידת ההכנסה הפנויה שלהם, יש השלכות קשות על הכלכלה ועל יציבות השלטון. אפשר לקרוא את הכתובת על הקיר, אבל נתניהו ואנשיו באוצר לא קוראים. התוכנית לכלכלה הוגנת מורה שיש כאלו המבינים את הסכנות ויתכן ויהיה שינוי.

להערכתי חסרות בפרק הדן במקורות המימון, הצעות להפסקת העברת כספים לשטחים ולהתנחלויות בכל דרך, גלויה או עקיפה, לביטול תקציבים סקטוריאליים עודפים, והטבות המס סקטוריאליות עודפות, לקיצוץ בתקציב הביטחון, לביטול משרדי ממשלה מיותרים, וכו'.  אני מכיר את עמדתה של יחימוביץ' שאם בית ספר המוקם היום בהתנחלות היה מוקם בתוך גבולות הקו הירוק ומאכלס את אותו מספר ילדים העלות היתה זהה.  אבל הבעייה הכספית הינה בעלויות העודפות העצומות של ההתנחלויות.  גם אם עלות הבניה של בית הספר בהתנחלות ובארץ זהה, הרי שהעלויות מסביב לבית הספר הן עצומות.

כך לדוגמה עלות השמירה על כ-2,000 המתנחלים בסילוואן ובמתחמים אחרים בירושלים המזרחית בלבד, מתוקצבת בכ-76 מיליון שקל לשנה. כ-38,000 שקל לכל מתנחל לשנה.  נראה שבסעיף זה בלבד אפשר יהייה לחסוך בכ-2 מיליארד שקל בשנה.

אסיים בציטוט מדבריה של אליזבת וורן, סנטורית חדשה בארה"ב, פרופסורית למשפטים באוניברסיטת הרווארד ואחת הנשים החכמות בארה"ב:  "מצבם הפיננסי של משקי הבית קשור באופן ישיר לבריאותה הכלכלית של המדינה. לא ניתן לתקן את הכלכלה אם לא נטפל באותן משפחות. מדיניות יעילה חייבת להתחיל בסיוע למשקי הבית. שנים של שחיקה בשכר, רמה נמוכה של חיסכון וחובות גבוהים הותירו את משקי הבית האמריקאיים במצב פגיע ביותר". (2 בדצמבר The New York Times 2008). התוכנית לכלכלה הוגנת פועלת בכיוון זה.

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון וןליר ומרצה במכללה החברתית כלכלית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

    http://blogs.haaretz.co.il/taliherutisover/tag/%D7%A9%D7%9C%D7%99-%D7%99%D7%97%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A5/

  2. עמית :

    פוסט מצויין

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.