חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למה שובתים הנהגים השכירים של חברת "דן" ?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 12.04.07 16:30

לאחר שנים של מריחות וניצול קשה, הנהגים השכירים של תאגיד האוטובוסים "דן" יוצאים למאבק על תנאי עבודתם. ב-5 באפריל החלו הנהגים השכירים של "'דן" באיזור ת"א בשביתה. הם נקטו בעיצומים איזוריים של יומיים כחלק מהמאבקם נגד תנאי העבדות שנכפים עליהם כבר שנים.

רבים מקרב 1200 הנהגים השכירים נאלצים לעבוד 12 שעות ברציפות ביום! הם משתכרים פחות מ-20 ש"ח לשעה (ברוטו) גם לאחר יוצר מעשר שנות עבודה! שכרם לא עודכן כלל בשש השנים האחרונות.

בשנת 2002 הפך "דן" מקואופרטיב בבעלות הנהגים לתאגיד ובעקבות כך נחתם חוזה חדש עם הנהגים השכירים לפיו הם מוותרים על 700 ש"ח ממשכורת הברוטו שלהם למשך 4 שנים. גם בשנה האחרונה (בתום 4 שנים) ההנהלה ממשיכה לנכות סכום זה ומציעה שהחזרתו תיחשב כהעלאה בשכר. העובדים זועמים על התעלולים ודורשים העלאה מינימלית של 7.5% לשכרם. הם מסבירים כי "דן" גורפת רווחים עצומים משלטי הפרסומת על האוטובוסים שהם עצמם מסיעים ומכספים אלו אפשר לממן את ההעלאה.

ההנהלה בתגובה מגייסת נהגים חדשים בתקופה זו בסטטוס של "דור ג'" כדי לקבע את התנאים הגרועים. רבים מקרב הנהגים הותיקים של "דן" – שאריות מהקואופרטיב מחזקים את ידיהם של הנהגים השכירים ומצדיקים את מאבקם.

מצבם של הנהגים השכירים ב"דן" אינו שונה בניוחד מזה של מרבית נהגי האוטובוס השכירים בארץ. כתוצאה מהפרטה ו"פתיחת השוק לתחרות" ע"י ממשלת ביבי נכנסו תאגידים פרטיים לשוק ברחבי הארץ. התאגידים הרב-לאומיים ומשפחות ההון השתלטו על התחום ומילאו את חשבונות הבנק התפוחים ממילא שלהם על חשבון הנהגים והנוסעים בישראל. לשם כך הם הורידו עד למינימום את תנאי העבודה, נפטרו מקווים לא רווחיים והשליטו משטר של איומים וקנסות. על רקע זה פרצה שביתת נהגי "מטרודן" בב"ש שהיו הראשונים שהחליטו לשים סוף להתעללות ונאבקו במשך 150 יום! השביתה הארוכה בתולדות ישראל.

תנאי העבודה הגרועים של הנהגים והאינטרס של חברות האוטובוסים הפרטיות לחסוך בכל מחיר גורמות לצפיפות בלתי נסבלת בקווים, נהגים עייפים, איחורים ומצב קטסטרופלי ברחבי הארץ. בפ"ת תושבי העיר מנהלים מאבק עיקש שכולל הפגנות וחרם צרכני נגד חברת "קווים" בעקבות שירות זוועתי, צפיפות ואיחורים של יותר משעה בהגעת האוטובוסים. מה שקיבלנו זה הון עתק לבעלי החברות ותנאי עבודה גרועים ושירות זוועתי לעובדים ולאזרחים!

נהגי האוטובוסים של כל החברות בארץ : דן,מטרודן,מטרופולין,קונקס, קווים,סופרבוס ואף אגד חייבים להתאחד למאבק כולל נגד תנאי ההעסקה בשילוב עם תמיכה ציבורית של הנוסעים הסובלים ואזרחי ישראל כולם.

איך אפשר לעזור לנהגים מהבית :

שלחו מייל זועם לחברת דן בכתובת הבא – http://www.dan.co.il/write_us/default.asp?adsCatId=-6

שלחו פקס זועם למשרדי הנהלת דן : 6888646 – 03

או שתרימו טלפון זועם : 6933333 – 03

נעדכן לגבי פעילויות בהמשך……לתמיכה בנהגים

שחר בן-חורין וליאת טמנג

נערך על ידי יואב
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. שחר בן-חורין :

    הכתבה המופיעה כאן מבוססת על כתבה שנלקחה מהאתר של תנועת מאבק סוציאליסטי, בכתובת:
    http://maavak.org.il/?article=422

    בכנות, כול הכבוד על הסולידריות עם הנהגים! בכול זאת, אודה לכם אם תפרסמו את הנוסח המקורי, כפי שהוא מופיע שם ותציינו שזהו מקורו.

    שחר בן-חורין

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.