חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוסי יונה: שיקומה של מדינת הרווחה

נושאים מדיני-בטחוני, מתמודדים 2013, רווחה ושירותים חברתיים ב 23.11.12 0:45

פרופסור יוסי יונה רוצה לפעול במישור הפוליטי להשבת מדיניות הרווחה אל החיים של כל אחת ואחד מאיתנו.  פרופסור יונה רואה גם הזדמנות להשתמש בהשבת ההרתעה של צה"ל ליצירת פריצה מדינית.  גם לשם כך נחוצים בהנהגה מדינאים, לא פוליטיקאים מן השורה הניכרים ביכולתם מעוררת ההשתאות להחמיץ את ההזדמנות

בעוד פחות משבועיים יתקיימו הבחירות המקדימות במפלגת העבודה שיקבעו את רשימת חבריה לכנסת ה-19. בחודשים האחרונים גמלה בליבי ההחלטה להציג את מועמדותי בבחירות אלו. החלטה זו  התקבלה על רקע מעורבותי העמוקה במחאה החברתית של קיץ 2011, שבאה לביטוי בוועדת המומחים, ספיבק-יונה, שייעצה לתנועות המחאה.

המחאה החברתית הייתה למעשה מפגן אזרחי מהמרשימים ביותר שידעה החברה הישראלית מעודה. היא פרצה כיוזמה של בניו ובנותיו של מעמד הביניים והלכה והתפשטה וכללה גם מחאתן של הקבוצות המוחלשות של החברה הישראלית הן בפריפריה החברתית והן בפריפריה הגיאוגרפית של ישראל. המשותף לכל תנועות המחאה הייתה התחושה ש"השיטה" אינה עובדת, שהמדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל פוגעת ביכולת של מעמד הביניים להבטיח את עתידו הכלכלי בארץ ושהיא דוחקת את הקבוצות המוחלשות עמוק יותר אל תוך מעגלי המצוקה והעוני. דיור בר השגה הפך לרבים חלום באספמייה; שוויון הזדמנויות בחינוך הפך לסיסמא ריקה מתוכן; הנגישות לשירותי בריאות איכותיים הפכה פריבילגיה בלעדית למי שהפרוטה מצויה בכיסו; הפנסיה הפכה לזכות שממנה נהנה מעגל הולך וקטן של עובדים  במשק; העסקה קבלנית החלה להחליף בהדרגה את ההעסקה הישירה; ואימהות חד-הוריות נאלצות לשאת על גבן נטל כלכלי הולך וגובר שגוזר עליהן דלות כלכלית; ובהיעדר פיקוח יעיל על המחירים, מחיריהם של מוצרים רבים הלכו והאמירו. התפתחויות אלו הסתכמו במפגע בסיסי ומרכזי: עלייה תלולה ביוקר המחיה.

בקרב תנועות המחאה התגלעו הבדלים באשר לסדרי העדיפויות שיש לקדם. היו שהדגישו את משבר הדיור, היו שהדגישו את משבר החינוך, היו שהדגישו את יוקר המחיה והיו שהדגישו את ההפרה הבוטה של זכויות העובדים. בתגובה להבדלים אלו, היו שטענו שהמחאה אינה ממוקדת ואינה יודעת מה היא רוצה. וועדת המומחים שייעצה לתנועות המחאה, שבראשה עמדו פרופסור אביה ספיבק ואנוכי, ביקשה לעשות סדר בדברים. היא חיברה דוח מעמיק ומקיף – "אפשר גם אחרת: מתווה לכינונה של חברה מתוקנת", שהראה, ראשית, שהתחלואים הכלכליים-חברתיים השונים שהוציאו מאות אלפים לרחובות הארץ ולכיכרות הערים נובעים ממקור אחד – מדיניות ממשלתית שיטתית. מדיניות זו שואפת מזה מספר עשורים לחזק את כוחות השוק ולהקטין את חלקה של הממשלה במימון השירותים החברתיים. המשמעות – העברת הדרגתית של נטל המימון של שירותים אלה על האזרחים. מדיניות זו הוכתרה "בהצלחה" יתרה; היא הביאה להרס ולחורבן של השירותים הציבוריים וגרמה לאי-שוויון כלכלי שהוא מבין העמוקים ביותר במדינות המתוקנות.

אך בנוסף לתיאור הסיבות שהביאו ליצירת של מציאות זו, וועדת המומחים גם סיפקה מתווה להחלפת השיטה הכלכלית הקיימת בשיטה המבוססת על חידוש הברית בין המדינה לאזרחיה; היא סיפקה למעשה מתווה לכינונה המחודש והמעודכן של מדינת הרווחה בישראל; היא סיפקה מתווה לכינונה המחודש של הסוציאל-דמוקרטיה.

במסגרת הפעילות של וועדת המומחים הגעתי לקהלים שונים בכל רחבי הארץ. במהלכן של מפגשים אלו חזרה ועלתה הקריאה מקרב המשתתפים לחברי הוועדה לתת ביטוי פוליטי-מפלגתי להמלצותיהם בפעילות פרלמנטארית. קריאה זו הופנתה אליי באופן אישי גם מקרב ראשי מפלגות שונות בעת שהתקבלה ההחלטה בחודש מאי האחרון להקדים את הבחירות הכלליות. ברצוני להודות, שכבר אז הרהרתי באפשרות להיענות לאתגר ולהיכנס לפעילות פוליטית-מפלגתית ולאחר התלבטויות והתחבטויות גמלה בליבי ההחלטה. מפלגת העבודה הינה בחירה טבעית עבורי: בזמנו פעלתי במסגרת הוועדה המיוחדת לפיתוח חברתי שפעלה במשרד ראש הממשלה יצחק רבין וכן בוועדות מקצועיות שייעצו לשרת הרווחה אורה נמיר ולשר הבינוי והשיכון פואד בן אליעזר. כמו כן פעלתי במסגרות מקצועיות שייעצו ליושבי ראש ההסתדרות ישראל קיסר, חיים הברפלד ועמיר פרץ.

בידי משנה סוציאל דמוקרטית סדורה העולה בקנה אחד עם הערכים הניצבים לרגלה של מפלגת העבודה ואני מאמין שנוצרה הזדמנות חד-פעמית לפעול, בשיתוף עם חברות וחברי כנסת אחרים, כדי לתרגם משנה זו, ולו באופן חלקי, למדיניות מחייבת של ממשלת ישראל.

מאז שהתחלתי את המרוץ לכנסת השתנה סדר היום הציבורי. אנחנו נכנסים למעגל אלימות חדש שגובה מחיר יקר בחיי אדם. מצער לדעת שמעגל הדמים אינו עומד להסתיים מן הסתם ביצירתו של אופק מדיני, וזאת בגלל קיומה של ברית קיצוניים שפוסלת כל ניסיון לחפש נתיבים למשא ומתן מדיני בינינו  לבין הפלסטינים. זו אותה ברית קיצוניים שמטרתה להסיח את דעתו של הציבור מהמדיניות הכלכלית ההרסנית של ממשלת ישראל. לפיכך, רכישת אמונו של הציבור הופכת לקשה יותר, למאתגרת יותר. היא מחייבת אותנו, חברי מפלגת העבודה, לדבוק במאמצים שמטרתם המשך הצבתן של המצוקות הכלכליות המייסרות את החברה במרכז הדיון הציבורי והצגתה של מדיניות כלכלית שיש ביכולתה לתת להן מזור.

אין משמעות הדבר התעלמות מהאירועים הביטחוניים שהשתלטו בימים האחרונים על סדר היום הציבורי. אירועים אלה מחייבים אותנו לגבש עמדה שעיקרה דרישה ממשלת ישראל לבחון את האפשרויות הטמונות בעימות האלים עצמו לשם יצירתו של אופק מדיני. מסתמנת אפשרות טובה שמעגל האלימות הנוכחי יסתיים עם ביסוס כושר ההרתעה של צה"ל. אך אין די בהשבת כושר ההרתעה. הישגים צבאיים מאבדים את תוקפם עם הזמן אם ההנהגה הפוליטית אינה מנצלת אותם לשם הבקעה מדינית. אמת זו ידועה לכל ובמיוחד למדינאים בעלי שיעור קומה. הם פועלים כדי לנצל הישגים צבאיים לכינונם של הסדרים מדיניים; מאידך, פוליטיקאים מן השורה ניכרים ביכולתם מעוררת ההשתאות להחמיץ את ההזדמנות.  חובתה של מפלגת העבודה היא לבחון את האפשרויות המדיניות הגלומות בסיומו של גל האלימות הנוכחי ולהציגן בפני הציבור.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  ב- 27 באוקטובר כותב יוסי יונה בפייסבו שלו:
  "היום הופעתי ב"שבתרבות" במודיעין עם דליה נוימן. דיברנו על מורשת רבין לרגל העצרת שתיערך הערב בתל אביב…….סיפרתי לקהל על פעילותי במסגרת "הוועדה המיוחדת לפיתוח חברתי" שפעלה בשנים 1992-3 במשרדו של רבין. יישום ההמלצות שכתבנו באותה הוועדה בתחום החינוך הביא להכפלת תקציבי החינוך. זו הפעם האחרונה והיחידה שראש ממשלה בישראל בחר להעלות בצורה כל כך דרמטית את תקציבי החינוך.".

  לפי ויקיפדיה ישבו בוועדה הזאת גם יוסי דהאן, איציק שפירא ויעל פישביין קבוצה רצינית מאוד.

  הבעיה היא שהקבוצה הזאת או שלא יכלה לעקוב אחר הערוצים שבהם הועבר הכסף, או שלא יכלה להשפיע על הערוצים האלה.

  העניין הוא שחלק גדול מהכסף הלך בקומבינות סיבוביות דרך עמותות קש ש"מכרו" למשרד החינוך שעות.
  מאיפה היו להם שעות למכור? משרד החינוך כמובן.

  הסחר מכר הזה התנהל כמעט ללא השגחה. מנהלי יחידות "הזמינו" שעות אבל מבקר המדינה יכול היה רק לאמר שלא נוצל כל הכסף.

  מי שנתקע במקרה ליד השיבר ראה מה שלא ראתה שפחה יהודיה על הים. איך אומרים? העשבים השוטים גדלים היטב קרוב לשיבר.

  הרבה כסף בובזבז, השחיתות חגגה. זכויות עובדים נפגעו בסיטונות – ועל ביצוע המלאכה עמדו שני חברים של הכל חינוך -רובינשטיין ושושני, שגם סיפק את הרציונליזציה.
  כל קשר למרצ מקרי או לא מקרי?

  זאת החבורה שכלשונו של אליעזר יערי (יום ו' 25.1.12 עשתה אקזיט)
  http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1402947/audio/yes

  תחילת התכנית.

  יוסי יונה לצערנו לא נכנס לכנסת. האקזיט נכנס גם נכנס.

  לא זאת לא בעיה של קמפיין כושל. הכשל הוא כי כולנו לא עובדים נכון ואחת שלי יחימוביץ שהרימה את העבודה מאשפתות, יש גבול ליכולת החיפוי שלה במהלך שנה וחצי, כשמסביבה מתעופפים טילים מונחים מטעם האינטלקטואלים של השמאל.
  http://www.blacklabor.org/?p=51208

 2. משתמש אנונימי על השימוש בסולר :-) :

  למי שלא הבין

  תנועת הכל חינוך- פרויקט לאוטמן דברת.
  מנכלה הוא מס' 2 ביש עתיד, שי פירון.

  אליעזר יערי, חבר בהכל חינוך, מספר על גיוסו לתנועה ועל פגישתו עם לאוטמן דברת,
  ומגדיר את הצלחת יש עתיד
  כאקזיט של הכל חינוך.

  דברת הוא האיש שעל שמו נקראת ועדת דברת.
  שושני ורובינשטיין השאירו טביעות אצבעות בוועדה הזאת.
  המעגל נסגר.

  מרצ יכולה היום להתנער, אבל איפה היו 11 חברי מרצ כשרובינשטיין הפריט חלקים במערכת (שושני, אדם ישר, אפילו אסף את העובדים לימי השתלמות והסביר את הרציונל. היה לי העונג להשתתף במפגש חגיגי כזה. המילה תחרות חזרה שם כל כך הרבה פעמים שעד היום היא חרוטה לי באוזן).

  ואם כבר מדברים, רובינשטיין מיוצאי ד"ש הראשונה הוזעק לרשת ב'(הבוקר הזה יום ו' 25.1.13 ) וניתח את הסיכויים הטובים לכך שליש עתיד לא יקרה כמקרה ד"ש או שינוי. הוא אף הבליט את הליבראליות של ישראל ביתנו (נישואים אזרחיים) והצביע על האפשרויות החיוביות בממשלה המסתמנת.
  http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1377617/audio/yes

  אחרי השעה שבע.

  לא ברור מי הרכיב את הוועדה המיוחדת לפיתוח חברתי שיוסי היה חבר בה (ר' תגובה קודמת). מי שמכיר קצת את הההסטוריה יודע שחבר אחר בוועדה ולא מהקשת המזרחית, היה קשור בפיטוריו של שושני מתפקידו כמנכל משהח אצל השר נבון.
  מישהו נוסף בוועדה קיבל הסבר בטלפון, על כך שהצעותיו של שושני לשינויים במערכת פירושן הפרטתה ונבון לא יכול לקבל זאת.

  מישהו, נגיד שקשור בתגובה הנוכחית, זכה להיות הזבוב על השפופרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.