חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נינו אבסדזה: אם נשקיע בשיחה עם דוברי הרוסית, הם יתמכו בנו

נושאים בחירות 2013 ב 8.11.12 0:06

אתר "עבודה שחורה" שמח לארח את הנשים הרצות לכנסת (ממפלגות שונות) בראיונות דוא"ל קצרים. הפעם:חה"כ נינו אבסדזה, שעברה לאחרונה מ"קדימה" למפלגת העבודה

חה"כ נינו אבסדזה

בחיים הפוליטיים אנשים ומפלגות נדרשים לבחור לעיתים בין עמידה על עקרונות במחיר של הדרה ממעגלי הכוח וספיגת ביקורת על טהרנות יתר, ובין יכולת השפעה במחיר של פשרה כואבת על העקרונות והאשמה בהתקרנפות. נסי למקם את עצמך על הרצף הזה, באמצעות סיפור אחד שמייצג את מי שאת, ולהסיק מכך על הדרך הראויה למפלגתך.
הבחירה המייצגת ביותר שביצעתי בדילמה הזו הייתה כאשר מפלגת קדימה הייתה בקואליציה, ואני התנגדתי לכך. בתור חברה בקואליציה הייתה לי הזדמנות לקדם חוקים שהיו חשובים לי ולהנות מהקלות בה חברי הקואליציה מקדמים את האג׳נדות שלהם. עם זאת, לא יכולתי להנות מכך משום שהיה חשוב לי שהמפלגה  תשמור על הערכים שלפיהם היא נבחרה וקיבלה את המנדט מהציבור. לכן, בנושאים כגון הדרת נשים או שוויון זכויות לקהילה הגאה הצבעתי בניגוד למשמעת הקואליציונית ובהתאם לאידאולוגיה שלי שאסור לנו לוותר על הערכים הליברליים והפלורליסטיים שלשמם נבחרנו. בשל הצבעותיי אלו נענשתי, ונשללה ממני האפשרות להגיש הצעות חוק ולקדמן. גם לאחר הסנקציות שספגתי, אני מאמינה בלב שלם שהנאמנות שלי היא קודם כל לבוחריי ולאידיאולוגיה אותה נבחרתי לקדם.
יש בישראל קבוצות גדולות שבאופן מסורתי כמעט אינן מצביעות למפלגות מהמרכז ושמאלה, למרות שאפשר למצוא אצלן תמיכה חזקה במדיניות כלכלית-חברתית הנוטה לסוציאל-דמוקרטיה כגון מיסוי פרוגרסיבי והשקעה נרחבת בשירותים אזרחיים איכותיים. ספרי לנו על מקרה שבו ראית פוטנציאל לשינוי המגמה הזו ומהו הלקח הכללי שלמדת ממנו.
דוגמא אחת מני רבות זוהי הדוגמא של ציבור העולים דוברי הרוסית בישראל. מדובר על ציבור של מיליון וחצי איש בישראל שלפי הנתונים מצביעים ברובם ימינה, ורק חלק קטן מהם מצביע למפלגות מרכז ושמאל. באשר לציבור זה ישנו סיפור ידוע שב1999 רק 14% דוברי רוסית היו מעוניינים להצביע לברק, אך לאחר שברק החליט לאמץ את ציבור דוברי הרוסית ולהשקיע בציבור זה, 54% דוברי רוסית הצביעו לו. הציבור הזה מזדהה עם ערכי מפלגת העבודה, רוצים בהורדת יוקר המחייה, מתקשים לסגור את החודש ולדאוג לדיור עבור ילדיהם הבוגרים. הפוטנציאל לשנות את מגמת ההצבעות של ציבור זה עדיין קיים, אבל חשוב להבין את ציבור דוברי הרוסית ולהשקיע את הדרוש בכדי שהם יכירו את ערכי המפלגה, יזדהו עם נציגיהם ברשימה ויאמינו באפשרות של מפלגת העבודה להיטיב עם חייהם כאזרחים בישראל.

חה"כ נינו אבסדזה וחה"כ שלי יחימוביץ'

בניתוח תוצאות הבחירות בעשורים האחרונים אפשר לטעון כי שיטת הפריימריס החלישה את המפלגות הגדולות וחיזקה את המפלגות שבהן אין דמוקרטיה פנימית, בשל יצירת תחרות פנימית בין חברי הכנסת במפלגה בה מתקיימים פריימריס ופגיעה בלכידות ובסמכות ההנהגה. כמו כן, מדובר רבות על היתרון למועמדים בעלי הון עצמי גדול, או בעלי יכולת לגייס תרומות בהיקף נרחב. מהו הפתרון שלך לסוגיה זו?
שיטת הפריימריס היא שיטה דמוקרטית ואני בעדה באופן עקרוני, על הציבור לבחור את נציגיו וככל שיותר אזרחים ישתתפו בבחירת הרשימות למפלגות כך לא נגיע למצב ביום הבחירות שאנשים מרגישים שהם לא מרוצים מאף אחת מהאלטרנטיבות. בעיני המצב הכי בעייתי הוא שחצי מהמפלגות בוחרות את נציגיהם בפריימריס והחצי השני נבחר בועדה מסדרת או ישירות על ידי ראש המפלגה, ועכשיו נוצר מצב שבאותה מפלגה חצי מהרשימה תיבחר בפריימריס וחצי השני ייבחר באופן שאינו דמוקרטי. יש לאחד את השיטה.
מבין כל הנושאים הקשורים למדינת הרווחה, איזה הולך להיות ה"בייבי" שלך בכנסת הקרובה, ואיך עסקת בו עד היום כפעילה חברתית ופוליטית?
כחברת כנסת פעילותי התמקדה בתחומים הליברליים, האזרחיים והחברתיים. ה"בייבי" שלי בכנסת הנוכחית ובכנסת הבאה יהיה המאבק למען שיוויון זכויות לקהילה הגאה ולעולים בישראל. אני יו"ר השדולה למאבק בהומופוביה, ועולה חדשה – ויש לשתי האוכלוסיות השונות הללו בעיה משותפת שהיא חוסר האפשרות להינשא בנישואים אזרחיים. אני אמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותי שמצב בלתי שיוויוני זה לא יימשך. אסור שיהיו בישראל אזרחים שירגישו סוג ב' בגלל נטייתם המינית או מוצאם.
מהי הצעת החוק החשובה ביותר שיזמת בקדנציה הנוכחית ומה עלה בגורלה?
הצעת חוק חשובה שיזמתי במושב הנוכחי הייתה בשיתוף עם ארגון ויצ"ו בנושא פומביות דיוני בית המשפט – הצעת חוק זו מחייבת את בית השפט לדון בדלתיים סגורות בנושאי אלימות המשפחה. כך נמנעת ההשפלה של נשים שהיו צריכות לגולל את מסכת ההתעללות שחוו בפני אולם מלא בקרובי משפחה ומכרים, והוסר חסם שמנע מנשים להתלונן. לשמחתי הצלחנו להעביר את ההצעה וכיום מערכת המשפט כבר אמורה לפעול לפי חוק זה.
לעמוד הפייסבוק של חה"כ נינו אבסדזה, שם אפשר להתעדכן בפעילות השוטפת ולקרוא עליה עוד מידע לחצו כאן

לקריאת ראיונות עם מתמודדות נוספות:

אורנה עמוס (מרצ)

תמר זנדברג (מרצ)

נורית צור (עבודה)

יפעת סולל (מרצ)

מועמדות בפריימריס (מכל מפלגה) המעוניינות להתראיין ל"עבודה שחורה" מוזמנות לפנות אלינו בדוא"ל ל- [email protected]

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. נטע :

  נינו אבסדזה היא הבחירה שלי! ראיתי אותה בישיבת פתיחת השנה של תא דור חדש והיא הייתה הכי מוצלחת מכל מי שדיבר שם…

 2. לאה פדידה: מנהיגות מקומית תוכל לשבור את תדמית השמאל המנוכר « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] חה"כ נינו אבסדזה (עבודה) […]

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אם אהבתם את נינו ואת העבודה שלה בכנסת ובמרחב הציבורי בואו תעשו לייק בעמוד פייסבוק http://www.facebook.com/ninoabesadzeknesset?fref=ts

 4. אסתי קירמאיר: מאבק על עקרונות משתלם בטווח הרחוק « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] חה"כ נינו אבסדזה (עבודה) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.