postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תקיפת עובדת סוציאלית כמראה למצבם העגום של השירותים החברתיים בישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקיפת עובדת סוציאלית כמראה למצבם העגום של השירותים החברתיים בישראל

נושאים דעות, משפט ופלילים, רווחה ושירותים חברתיים ב 6.11.12 0:59

בשבוע שעבר הותקפה (שוב) עובדת סוציאלית בחיפה במהלך דיון משפטי סביב משמורת על ילד פעוט, מישהו מכם שמע על זה?

מאת: עו"ס מיכל מאיירס

מקרה נוסף של אלימות קשה כלפי עובדת סוציאלית  נעלם מעיני הציבור. עובדת סוציאלית מאזור חיפה, הותקפה קשות על ידי פונה. המקרה אירע במהלך דיון בבית משפט בנושא משמורת הפונה על ילדהּ הפעוט, קבעה השופטת כי יש להוציא את הילד ממשמורת אמו. לאחר ההחלטה, התנפלה האם על העובדת הסוציאלית, אשר מתוקף תפקידה התריעה כי הילד מוזנח וביקשה להגן עליו . העובדת הסוציאלית הותקפה בבעיטות ובמכות, שיערה נתלש ומצבה הצריך פינוי באמבולנס לחדר המיון.

אירוע חמור זה "זכה" לכתבה שולית ב -ynet ולתגובה מינורית בדמות השבתה של קבלת הקהל במחלקות לשירותים חברתיים באזור חיפה לשלוש שעות בלבד.

אירוע תקיפה של עובדת סוציאלית, בתוך כותלי בית המשפט, מעלה שתי סוגיות מרכזיות. ראשית, אלימות היא אלימות ויש לגנותה בכל תוקף. אין דבר המצדיק תגובה שכזאת, גם אם מצבה של התוקפת הוא קשה ומייאש. לא ניתן להתעלם מכך שמקרה זה הוא אחד מני רבים – מחקר של אוניברסיטת חיפה שהתפרסם לפני כחצי שנה מראה שכמעט בכל יומיים מתבצע מעשה אלימות כלשהו כלפי עובדי רווחה. נתונים אלו מראים כי יש צורך מהותי בהגברת האבטחה הקיימת לעובדות הסוציאליות, הן בבתי המשפט והן במקום עבודתן. ראוי לציין, שביולי  2012 עבר בקריאה שנייה ושלישית חוק אשר מגביר את ההגנה על העובדות הסוציאליות ומאפשר הענשה של התוקפים/ות. אך עם זאת, החקיקה בלבד אינה מספיקה בכדי לייצר נורמה חברתית ולשנות את המצב הקיים, שבו העובדות הסוציאליות מוכפשות בידי הציבור ואלימות כלפיהן נתפשת כמעשה אפשרי.

בהמשך לכך, עולה הסוגיה השנייה, הנוגעת למעמדו של מקצוע העבודה הסוציאלית. היעדר ההתייחסות למקרה האלימות מצד התקשורת, מבטא מצב עמוק וחמור יותר – היחס הכללי אשר לו זוכות עובדות סוציאליות בישראל. העובדות הסוציאליות, ובייחוד עובדות במחלקות לשירותים חברתיים, הן חוד החנית של המדינה בכל הנוגע לסיוע לאוכלוסיות מוחלשות, אנשים עם צרכים מיוחדים, חסרי ישע וכדומה. הן פועלות מתוקף החוק בכדי להעניק סיוע בשם המדינה. המחלקות לשירותים חברתיים מהוות  נדבך מרכזי במדיניות הרווחה של ישראל, והעובדות בהן מתמודדות יום יום עם התוצאות הקשות של הפגיעה ברשת הביטחון הסוציאלית, הפגיעה בשכבות המוחלשות ושחיקת מעמד הביניים.

על אף חשיבות תפקידן הקשה, והמייאש לעיתים, עבודת העובדות הסוציאליות  אינה מוערכת על-ידי הציבור והמדינה. חוסר ההערכה מתבטא בהיעדר תקצוב הולם, מחסור בתקנים, סביבת עבודה אשר לרוב אינה מכבדת את העובדת או את פוניה, שכר נמוך והיעדר הגנה פיזית על העובדות. בהתאם, חשוב להדגיש כי המענים אותם יכולות העובדות הסוציאליות להציע לפוניהן מצומצמים וממשיכים להצתמצמם  ככל שהמדיניות האנטי- חברתית  מחריפה וממשיכה לפגוע במדינת הרווחה הישראלית. התסכול גדול ומוצדק  הן בקרב העובדות והן בקרב פוניהן. יכולתן של העובדות הסוציאליות לתת מענה הולם וראוי לאולוכסיות אשר על רווחתן הן אמונות מצויה בשחיקה מתמדת.

 להיות עובדת סוציאלית בישראל 2012 פירושו לשלם מחיר מתמיד וכבד על בחירה ערכית, על רצון להיטיב את חייהם של מאות אלפי אזרחים, ליצור שינוי חברתי  ולשנות את המצב הקיים. עובדות רבות מועסקות בתנאים פוגעניים ובשכר נמוך ביותר, הצורם עוד יותר בהתחשב בכך שכולן בעלות תואר ראשון לפחות. בשל ההפרטה הנרחבת של השירותים החברתיים, רבות מועסקות בעמותות או כעובדות "כתף-אל-כתף" בשירותים ציבוריים, ללא ביטחון תעסוקתי, במשרות חלקיות וללא אופק התקדמות. לא בכדי יצאו אלפי עובדות סוציאליות להיאבק על מעמדן, שכרן ותנאי העסקתן לפני כשנתיים. מאבק שבסופו של דבר נשא פירות מעטים בלבד. כל אלו משקפים לא רק את התייחסות המדינה לעובדות הסוציאליות, אלא גם את הדיכוי המתמיד של קהל משתמשי השירותים החברתיים, דיכוי אשר מתפרץ בסופו של דבר על העובדות עצמן כנציגות המדינה.

האירוע שאירע בבית המשפט לפני ימים ספורים הוא חמור ביותר, ויש להבין כי הוא מהווה מראה בה משתקף מצבם העגום של מקצוע העבודה הסוציאלית והשרותים החברתיים בישראל

מיכל הינה פעילה בקבוצה החיפאית של תנועת "עתידנו" למען עתיד העבודה סוציאלית בישראל

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. רות שטייניץ :

    אין שחר למתקפה על העוסי"ם באשר לריבוי הוצאת ילדים מן הבית

    לפי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מיוני 2011 בשם: "המתנה להשמה במסגרות חוץ ביתיות לילדים ולנוער בסיכון" נמצא כי שיעור הילדים במסגרות חוץ ביתיות בישראל נמוך בהשוואה לרוב מדינות המערב. ניתן למצוא את המסמך באינטרנט ולהיווכח כי הטענה בדבר ריבוי הוצאה של הילדים למסגרות חוץ ביתיות אין לו על מה לסמוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.