postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אורנה עמוס: נתחזק פוליטית דרך קשר אנושי ועשייה בגובה העיניים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורנה עמוס: נתחזק פוליטית דרך קשר אנושי ועשייה בגובה העיניים

נושאים בחירות 2013 ב 6.11.12 0:18

אתר "עבודה שחורה" שמח לארח את הנשים הרצות לכנסת (ממפלגות שונות) בראיונות דוא"ל קצרים. הפעם: אורנה עמוס, מרצה במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון ומייסדת הקואליציה הארצית להעסקה ישירה, המתמודדת על מקום ברשימת מרצ   


בחיים הפוליטיים אנשים ומפלגות נדרשים לבחור לעיתים בין עמידה על עקרונות במחיר של הדרה ממעגלי הכוח וספיגת ביקורת על טהרנות יתר, ובין יכולת השפעה במחיר של פשרה כואבת על העקרונות והאשמה בהתקרנפות. נסי למקם את עצמך על הרצף הזה, באמצעות סיפור אחד שמייצג את מי שאת, ולהסיק מכך על הדרך הראויה למפלגתך. 

תשובה:

ערכים הם עמוד שידרה יציב ובה בה בעת הוא צריך להיות מסוגל לנוע, לזחול, לשכב, ללכת, לרוץ. ערכים בלי התבוננות בבני אדם נעשים ריקים מתוכן וחסרי משמעות. ולכן כל ערך ועקרון  צריכים להתאים לאנשים ולמצבם. בתפקידי כעובדת סוציאלית קהילתית לקידום צדק חברתי אני נפגשת עם מגוון רב של אזרחים ואזרחיות: ועדי שכונות, עולות חדשות מכל המדינות, הנהגות של קבוצות אזרחים ואחרים.  במפגש האנושי הזה צריך גם לשמור על עמוד שדרה ערכי מוביל וגם להתאים אותו לאדם, לאישה לקבוצה ולקהילה שפועלים אתה. אני מסתובבות ברחובות עם הקשבה, אמפטיה והכלה, זו הדרך להגיע לאנשים. זו גם הדרך להגיע לקהל הבוחרים/ות.

 לווי מאבק עובדות הניקיון מייצג את כל זאת, עולות חדשות שמדברות בחמש שפות (רוסית, אמהרית, טיגרית, ספרדית ועברית ) , מתרבויות שונות וערכים שונים. האפשרות לסייע לקבוצה כל כך מגוונת , מוחלשת ומודרת להתארגן דורשת יכולת הגשמה והתאמה. האתגר המרכזי בייסוד והקמת הקואליציה הארצית להעסקה ישירה, המאגדת מעל 35 ארגונים חברתיים שונים ומגוונים,  הוא אתגר השותפות העומד מעל לכול.

 יש בישראל קבוצות גדולות שבאופן מסורתי כמעט אינן מצביעות למפלגות מהמרכז ושמאלה, למרות שאפשר למצוא אצלן תמיכה חזקה במדיניות כלכלית-חברתית הנוטה לסוציאל-דמוקרטיה כגון מיסוי פרוגרסיבי והשקעה נרחבת בשירותים אזרחיים איכותיים. ספרי לנו על מקרה שבו ראית פוטנציאל לשינוי המגמה הזו ומהו הלקח הכללי שלמדת ממנו.

תשובה:

כשהגשתי את מועמדותי לרשימת מר"צ בבחירות לכנסת ה- 19 קיבלתי כמה שיחות טלפון מפתיעות. שלוש מתוכן הפתיעו אותי במיוחד. שלושה מצביעי ליכוד שהגדירו את עצמם "ליכודניקים שרופים" התקשרו לומר שהם יצביעו מר"צ בשל מועמדותי כי הם חושבים שאני מייצגת אותם. הפוטנציאל הגלום בקשר האנושי ובעשייה חברתית בגובה העיניים הוא המקור להתחלה של שינוי. הקשר האישי יוצר אפשרות לשינוי. זה נכון אישית וזה נכון פוליטית.

יו"ר ועד אחת השכונות שאני מכירה הבינה בוקר אחד את הקשר בין הפצצות שעפות לה מעל הראש לבין זה שאין לה ולמשפחתה חיים בכבוד.

בניתוח תוצאות הבחירות בעשורים האחרונים אפשר לטעון כי שיטת הפריימריס החלישה את המפלגות הגדולות וחיזקה את המפלגות שבהן אין דמוקרטיה פנימית, בשל יצירת תחרות פנימית בין חברי הכנסת במפלגה בה מתקיימים פריימריס ופגיעה בלכידות ובסמכות ההנהגה. כמו כן, מדובר רבות על היתרון למועמדים בעלי הון עצמי גדול, או בעלי יכולת לגייס תרומות בהיקף נרחב. מהו הפתרון שלך לסוגיה זו?

תשובה:

אחד הקשיים הגדולים שלי עם השיטה  היא שמחגיגה של דמוקרטיה היא הפכה את הדמוקרטיה לשוק: דילים רשימות חיסול, ג'ובים, מכרזים ועוד מרעין בישין.  העלות הגבוהה מעניקה עדיפות ברורה למועמדים עשירים או למי שחוברים לעשירים. כך  יוצרת השיטה  קשר ברור ומסוכן בין הון לשלטון.  עם זאת, לצד החסרונות יש גם יתרונות: השתתפות רבה יותר של חברי המפלגה בתהליך הפוליטי, שיטה המבוססת על אחריות וזיקה של הנבחר לבוחריו, הזדמנות לאנשים חדשים להיכנס למערכת הפוליטית והזדמנות לייצוגיות של קבוצות פריפריאליות.

אפשרויות לפתרון הבעיה:

1. הגדרת ברורה בחוק של כללי האתיקה והחוקים.

2. אכיפה וענישה מחמירה ובה איסור לעמוד לבחירה שוב בישראל.

3.  הגבלת הסכומים שניתן לגייס עבור תרומות לפריימריס.

4. צמצום מרכזי המפלגות למאות בודדות אחדות.

 מבין כל הנושאים הקשורים למדינת הרווחה, איזה הולך להיות ה"בייבי" שלך בכנסת הקרובה, ואיך עסקת בו עד היום כפעילה חברתית ופוליטית?

תשובה:

מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית צריכה לקיים מדיניות המתבססת באופן מובהק ביותר על תפיסת הזכויות החברתיות. במדינה כזו ההטבות הן אוניברסאליות ואינן מכוונות רק למעמד הפועלים אלא גם למעמד הביניים. "הבייבי"  שלי יהיה: מדיניות שכר שוויונית באופן יחסי וצמצום מרבי של אי-השוויון בין גברים לנשים. ביטול העסקה באמצעות קבלנים  וחברות כוח- אדם  וחקיקה שתאפשר לעובדים ולעובדות להתאגד בקלות רבה יותר.

אתר הפייסבוק שלי

סרטון קצר עם תמונות

אני מאמינה וקורות חיים

אתר הקואליציה הארצית להעסקה ישירה

מאמר התארגנותן של עובדות הניקיון

נייר עמדה " מעובדות קבלן לעובדות מן המניין"

 מהי הצעת החוק הראשונה שתניחי על שולחן הכנסת, זו שאת מגלגלת בראש וחולמת עליה כבר שנים?

תשובה :

הצעת חוק עסקאות גופים ציבוריים (תיקון – מניעת העסקה במיקור חוץ בשירות הציבורי), התשע"ב-2012 החוק

ההעסקה הקבלנית פושה בכל מגזרי החברה בישראל, ונפוצה במיוחד בשירות הציבורי. היא גורמת נזק בל יתואר למקצועיות, לשירותיות ולביטחון הכלכלי והתעסוקתי של המועסקים. שיטה זו גוררת הוצאה של מיומנות ומקצועיות מחוץ למגזר הציבורי,  והיא מכשירה התעמרות, ניצול ועושק של אוכלוסיות מוחלשות.

הקואליציה להעסקה ישירה פעלה לקידום הצעת חוק שתוביל להעסקה ישירה של עובדי הרשויות הציבוריות בישראל – משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות ואחרות. הצעת החוק ביקשה לשים קץ לשיטות ההעסקה העקיפות והפוגעניות במגזר הציבורי, וקבעה כי עובדות ועובדי הציבור בישראל, בדרגים ובמגזרים השונים, יהיו מועסקים ישירות על ידי המעסיק האמיתי שלהם ולא באמצעות קבלני משנה. ההצעה קבעה כי בניגוד למצב הקיים, שבו מורות/ים, רופאות/ים, עובדות/ים סוציאליות ואחיות מועסקות/ים בקבלנות על ידי המדינה – העסקה קבלנית על ידי רשויות המדינה תיאסר לחלוטין, למעט מקרים חריגים ביותר.

 

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=PT3BfG1R_C0]

מועמדות בפריימריס (מכל מפלגה) המעוניינות להתראיין ל"עבודה שחורה" מוזמנות לפנות אלינו בדוא"ל ל-blacklabor@gmail.com

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. יפעת סולל: ניפצנו את המיתוס הניאוליברלי, ננפץ גם את מיתוס "אין פרטנר" « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] אורנה עמוס (מרצ) […]

 2. נינו אבסדזה: אם נשקיע בשיחה עם דוברי הרוסית, הם יתמכו בנו « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] אורנה עמוס (מרצ) […]

 3. לאה פדידה: מנהיגות מקומית תוכל לשבור את תדמית השמאל המנוכר « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] אורנה עמוס (מרצ) […]

 4. אסתי קירמאיר: מאבק על עקרונות משתלם בטווח הרחוק « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] אורנה עמוס (מרצ) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.