חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נורית צור – שיקום השמאל-מרכז דרך החזרת הכוח לאנשי השטח

נושאים בחירות 2013 ב 5.11.12 23:52

אתר "עבודה שחורה" שמח לארח את הנשים הרצות לכנסת (ממפלגות שונות) בראיונות דוא"ל קצרים. על הבמה הפעם – נורית צור, מתמודדת בבחירות המקדימות במפלגת העבודה

בחיים הפוליטיים אנשים ומפלגות נדרשים לבחור לעיתים בין עמידה על עקרונות במחיר של הדרה ממעגלי הכוח וספיגת ביקורת על טהרנות יתר, ובין יכולת השפעה במחיר של פשרה כואבת על העקרונות והאשמה בהתקרנפות. נסי למקם את עצמך על הרצף הזה, באמצעות סיפור אחד שמייצג את מי שאת, ולהסיק מכך על הדרך הראויה למפלגתך.

בפוליטיקה הישראלית כמעט ואין מצב בו יש מנצח מוחלט ומפסיד מוחלט. מבנה החברה הישראלית מביא לצורך בפשרות והסכמות של נציגי הציבור השונים ולעיתים קרובות קוראים לגישה הזו פרגמטיות. אני פוליטיקאית פרגמטית, כלומר אציב מטרות ויעדים אידיאולוגיים וברי השגה ואחתור תמיד להשיג את התוצאה הטובה ביותר, גם במחיר ויתור על חלק מהדרישות, כדי לא להפסיד את כולן. לפני כשלוש שנים, כאשר בית המשפט העליון קיבל את תביעתה של ורד פרי להכרה בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס, מיהר האוצר להציע הצעת חוק המבטלת את הפסיקה וכסוכרייה לחברי הכנסת וארגוני הנשים, הציע תוספת לסבסוד מעונות היום בסך 320 מיליון ש"ח לשנה. כמנכלית שדולת הנשים בישראל חשבתי שזו טעות להסכים לפשרה הזו, היות ולא האמנתי שאפילו הכסף הזה יגיע ואכן צדקתי. הכסף הגיע לאחר ארבע שנים ורק אחרי ועדת טרכנטברג והמחאה החברתית של הקיץ הקודם. למרות המאבק שהובלנו בחקיקה הזו ובפשרה, ראיתי שאין לנו רוב בכנסת ושארגוני הנשים האחרים מעוניינים בפשרה ולכן החלטנו להמשיך את המאבק בדרך אחרת. דווקא בדוגמה זו, התעקשות על עקרונות היתה מאוד עוזרת למטרה, אולם ההבנה שישנה קואליציה שלמה שמעוניינת בפתרון אחר לזה שאת מציעה, הביאה אותי למסקנה הפרגמטית משהו, שעדיף סבסוד המעונות המינימלי מאשר לא כלום.

יש בישראל קבוצות גדולות שבאופן מסורתי כמעט אינן מצביעות למפלגות מהמרכז ושמאלה, למרות שאפשר למצוא אצלן תמיכה חזקה במדיניות כלכלית-חברתית הנוטה לסוציאל-דמוקרטיה כגון מיסוי פרוגרסיבי והשקעה נרחבת בשירותים אזרחיים איכותיים. ספרי לנו על מקרה שבו ראית פוטנציאל לשינוי המגמה הזו ומהו הלקח הכללי שלמדת ממנו.

בתור בת נצרת עילית, אני מאוד מודעת לניכור שהלך וגדל בין מפלגות השמאל והפריפריה החברתית והגיאוגרפית. הניכור הזה נגרם מהתעלמות מתמשכת של מפלגות השמאל מרכז מהנושאים החשובים והכואבים ביותר לאזרחים – תחושת ההזדהות עם המדינה ואנשיה והמצב הכלכלי חברתי. ציבור שלם חש מוזנח ונטוש, והיחס החיובי היחיד שהוא זוכה לו הוא ממפלגות סקטוריאליות ויודעות טוב מאוד להגיע אליו במקומות הכואבים – חינוך ורווחה. ש"ס וישראל ביתנו עושות את זה נהדר. מפלגות השמאל מרכז שיתקו את אנשי השטח שלהן והפכו את הפוליטיקה הפנימית לקרב על מספרים – כמה מתפקדים יש וכמה זה שווה לנו. אנשי השטח נתפסים כקבלני קולות ולא כמי שמייצגים את הציבור שלהם וכאן הטעות הענקית שלנו. אנחנו חייבים להחזיר את הכח לאנשים בשטח – אנשי הפריפריה ואנשי השכונות, שהציבור מזהה אותם כנציגי המפלגה ופונה אליהם לעזרה.

ועוד דבר, כדי לשנות את המגמה צריך גיוון ברשימת המועמדים לכנסת, כלומר נציגים מעדות, אזורים גיאוגרפיים ובכלל פרופילים אחרים. מפלגה שהיא יותר מגוונת, יכולה לפנות לציבורים רחבים יותר (ראו מקרה פרישת משה כחלון).

בניתוח תוצאות הבחירות בעשורים האחרונים אפשר לטעון כי שיטת הפריימריס החלישה את המפלגות הגדולות וחיזקה את המפלגות שבהן אין דמוקרטיה פנימית, בשל יצירת תחרות פנימית בין חברי הכנסת במפלגה בה מתקיימים פריימריס ופגיעה בלכידות ובסמכות ההנהגה. כמו כן, מדובר רבות על היתרון למועמדים בעלי הון עצמי גדול, או בעלי יכולת לגייס תרומות בהיקף נרחב. מהו הפתרון שלך לסוגיה זו?

אכן שיטה מאוד בעייתית, שנותנת יתרון לבעלי ממון וחשיפה תקשורתית. אולם, ממון וחשיפה לא מספיקים כדי להיבחר. כדי להתמודד עם תחלואי השיטה הייתי מחזקת את עמודי התווך שלה ומונעת "קומבינות" מסוגים שונים, למשל במפלגת העבודה יש תקופת אכשרה של חצי שנה לכל המעוניין להתמודד לכנסת. כמעט תמיד מבטלים את תקופת האכשרה בהוראת שעה. אני חושבת שאדם שמעוניין להיות נציג של מפלגה, חייב להיות חבר בה ולהכיר את הדי אן איי שלה יותר מחצי שנה. בנוסף, החוק מקנה למפלגה את הזכות להגביל את גובה גיוס התרומות של המועמדים ברשימתה וניתן ואף חייבים לעשות זאת כדי לא לתת יתרון לא הוגן לבעלי ממון. בנוסף, יש להבטיח גישה אמיתית לנציגי אוכלוסיות מודרות ופריפריאליות למערכת הפוליטית ולכן יש להבטיח מקום שמור לנציגי מחוזות ולסקטורים בכל המפלגות.

בתוך כך, חייבים להבטיח ייצוג הולם לנשים בכל הרשימות לכנסת ולא רק במפלגות "האזרחיות דמוקרטיות" וזאת באמצעות חקיקה ותמרוץ, עד ליצירת שינוי חברתי אמיתי שיביא יותר נשים לפוליטיקה. בייצוג הולם כוונתי היא לפחות ל40 אחוז ייצוג לנשים במוסדות המפלגה וברשימה לכנסת.

מבין כל הנושאים הקשורים למדינת הרווחה, איזה הולך להיות ה"בייבי" שלך בכנסת הקרובה, ואיך עסקת בו עד היום כפעילה חברתית ופוליטית?

שני נושאים מרכזיים נמצאים על סדר היום שלי (למרות שלא רק הם): קידום נשים בעולם העבודה ובמרחב הציבורי ויצירת מדינה חופשית מכפייה דתית. אני פעילה פוליטית וחברתית מיום שחרורי מהצבא בשנת 1995, דרך פעילות בתא הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, שם הייתי בצוות ההקמה של "דור שלום", לאחר רצח רבין; ועד לתפקידי כמנכלית שדולת הנשים בישראל. כיום אני מרכזת את הועדה הכלכלית חברתית במפלגת העבודה.

באתר שלי  ישנם עשרות מאמרים וקטעי עיתונות בנושא מעמד האישה והמאבק בחקיקה האנטי דמוקרטית והכפייה הדתית. אני רוצה להדגיש כי אני לא מתנגדת לאמונה הדתית וכי אני מאמינה שכוחה של מדינת ישראל הוא בהיותה יהודית ודמוקרטית, אולם הממסד אינו יכול להעדיף במופגן דת מסוימת או סקטורים דתיים מסויימים ובכך להדיר ולא להכיר באחרים. הממסד הדתי חייב להיות פתוח לכולם ולאפשר חופש דת וחופש מדת לכל האזרחים בישראל, כולל נישואין וגירושין אזרחיים, גיור שפוי, קבורה אזרחית ועוד. אני מאמינה שהדרך להגיע לשם היא באמצעות חינוך (אכיפת לימודי ליבה בחינוך החרדי) והעלאת מודעות וכמובן חקיקה תומכת.

מהי הצעת החוק הראשונה שתניחי על שולחן הכנסת, זו שאת מגלגלת בראש וחולמת עליה כבר שנים?

החוק שיכול לקדם את הנושאים החשובים לי, הוא אחד החוקים שהכי קשה להעביר וזה חוק נישואין וגירושין אזרחיים. כיום ישנה הסכמה רחבה, גם של רבנים אורתודוכסים, על "ברית הזוגיות", שמהווה פשרה הגיונית למצב. החוק הראשון שלי יהיה לאמץ את המלצות "ברית הזוגיות" (לקריאת ההמלצות לחצו כאן)

האתר של נורית צור

מועמדות בפריימריס (מכל מפלגה) המעוניינות להתראיין ל"עבודה שחורה" מוזמנות לפנות אלינו בדוא"ל ל[email protected]

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. avshalombz :

  אני לא יודע לשקול את ההיקף הכלכלי-תקציבי של הנקודה הזו, אבל להבנתי סבסוד מעונות היום מעניק הטבה למשפחות מעוטות הכנסה, בעוד הכרה בהוצאה על המעונות לצרכי מס מעניק הטבה רק למי שעובר את רף המס, כלומר למשפחות ברמת הכנסה בינונית-גבוהה, ובעלות מודעות מספיקה על מנת לבקש ולקבל את ההטבה הזו.

 2. יפעת סולל: ניפצנו את המיתוס הניאוליברלי, ננפץ גם את מיתוס "אין פרטנר" « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] נורית צור (עבודה) […]

 3. נינו אבסדזה: אם נשקיע בשיחה עם דוברי הרוסית, הם יתמכו בנו « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] נורית צור (עבודה) […]

 4. לאה פדידה: מנהיגות מקומית תוכל לשבור את תדמית השמאל המנוכר « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] נורית צור (עבודה) […]

 5. אסתי קירמאיר: מאבק על עקרונות משתלם בטווח הרחוק « עבודה שחורה – אתר זמני :

  […] נורית צור (עבודה) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.