חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"צ למדינה: מה הנימוקים בנושא מחיר למשתכן?

נושאים חדשות, משפט ופלילים, שיכון ושלטון מקומי ב 2.12.12 0:06

ביום חמישי – 28 בנובמבר 2012 – דן בית המשפט העליון במקבץ עתירות שעניינן הקריטריונים לזכאות לדיור במה שידוע כ"מחיר למשתכן", גם לאור החלטות ו. טרכטנברג.  מירב כהן, חברת תנועת התעוררות, אחת העותרות, היתה בדיון ושלחה אלינו את התרשמויותיה ממנו וגם את נוסח ההחלטה

שלום חברים,
אני שולחת לכם עדכון תמציתי מהדיון שהתקיים היום בעתירה שהגשנו בדבר קריטריונים לא שיוויוניים במסגרת תכנית "מחיר למשתכן".
הנקודות המרכזיות שעלו:

  • הממשלה לא קיימה דיון על הקריטריונים לפני שאישרה אותם
  • הממשלה הצהירה שהיא מאמצת את מסקנות טרכטנברג ובפועל לא אימצה את ההמלצה שנוגעת להכנסת קריטריון של "מיצוי כושר השתכרות" לתכנית "מחיר למשתכן".
  • הממשלה לא חשבה מראש כיצד יוצרים איזונים כך שתכנית "מחיר למשתכן" תשרת את כל הסקטורים באוכלוסיה.
  • השופטים יודיעו על החלטתם בהמשך בדבר האפשרות להוציא צו על תנאי

היה דיון מעורר תקווה בו ניכר כי השופטים מבחינים שהממשלה לא פעלה על מנת לייצר איזונים שיבטיחו שכל המגזרים ייהנו מההטבה בתכנית "מחיר למשתכן". אני מצפה שמבית המשפט תיסלל הדרך שתחייב את הממשלה לייצר מנגנון צודק מבחינה חברתית וכלכלית שיעניק הטבה למי שמנסה להתפרנס בכבוד ולמי שהכנסתו נמוכה ולא יעדיף בצורה אוטומטית את מי שבחר להביא הרבה ילדים לעולם. חוסר השיווין והאפליה לרעה של הציבור העובד נמשכת כבר למעלה מ-20 שנה ואני מקווה שבקרוב נעשה לזה סוף.

עו"ד עינת הורוביץ מהמרכז הרפורמי ומירב כהן מ"התעוררות" בבית המשפט.

להלן תרשומת מהדיון:

השופטים בהרכב: נאור, עמית ושוהם

בפתח הדיון השופטת נאור ביקשה מנציגת המדינה, עו"ד חני אפק, לבדוק האם הממשלה תהיה מוכנה לקיים דיון על הקריטריונים כיוון שדיון כזה לא התקיים טרם אישור הקריטריונים. יצאנו להפסקה על מנת שתתקבל תשובה לשאלה זו. בשלב זה הם לא התעסקו בשאלת הליבה האם הקריטריונים לוקים בחוסר שיוויון, אלא רק באופן התנהלות הממשלה שאישרה את הקריטריונים ללא דיון.

השתלשלות הדברים אחרי ההפסקה:

נציגת המדינה (עו"ד חני אפק) : אנחנו מבקשים שהנושא יובא לדיון אצל ראש הממשלה והשר הממונה על המועצה (שר הבינוי והשיכון) לאחר הבחירות ולכן אנחנו מבקשים 120 יום ארכה. כלומר, הם ביקשו ארכה לעצם ההחלטה להאם הנושא בכלל יובא לדיון בממשלה.

העותרים: זו לא תשובה מספקת ואנחנו מבקשים צווים על תנאי.

עינת הורוביץ, המרכז הרפורמי: אם בזמן הזה ממשיכים לשווק מכרזים עפ"י הקריטריונים הקיימים, אז יש כאן מהלך פסול.

לאור אי ההסכמה בין הצדדים המשכנו בדיון…

עו"ד עינת הורוביץ מהמרכז לפלורליזם: קריטריונים לא שיוויוניים וגם תהליך לא תקין של קבלת החלטות.

עו"ד של ח"כ פאינה קירשנבאום אמרו אין בעיה שהממשלה תאשר את הקריטריונים האלו אבל היא צריכה לקיים דיון. עו"ד הורוביץ לא מסתפקת בזה ודורשת שגם יקבעו קריטריונים שיוויניים.

השופט יצחק עמית- "היו הפגנות, אחרי זה דוח ועדת טרכטנברג, הממשלה הצהירה הצהרות, היה הסכם שנחתם עם שר האוצר על הקריטריונים, ואז יצאה מזוודה אחרת. אם המזוודה הזו היא עצמאית לגמרי- זו טענה אחת. אבל אם טוענים שהמזוודה הזו קשורה למזוודה שנכנסה – כאן יש בעיה. כי בהליך כלשהו, שאף אחד לא יודע בדיוק מה קרה בו- יצאה מזוודה אחרת….מישהו פתח את המזוודה ושינה אותה…אם המדינה מנתקת בין ד"וח טרכטנברג לבין החלטתה או לא".

נאור- לא ראוי שהממשלה תזדקק לעניין לאור ועדת טרכטנברג?…אנחנו שוקלים אם להוציא צו על תנאי.

עו"ד אופק, מהמדינה- גוף בעל סמכות קיבל את ההחלטה…הממשלה נדרשה לחלק ניכר מהמלצות הדו"ח לחלק הזה היא לא נדרשה.

בעניין הקריטריונים: בעניין הטענה שיש כאן העדפה למגזר חרדי – לא מוזכר כל מגזר בקריטריונים…אפשר להגיד שזה ניתן באופן עקיף אבל זה צריך לבוא על תשתית עובדתית קונקרטית.

השופטת נאור- קריטריונים יכולים להיות אובייקטיבים ויכולים להיות תפורים. החברים טוענים במילים אחרות שהם תפורים…האם מישהו בדק את האיזון הראוי…ספר ואמר יש לי X מקומות באזור שאליו יגשו חרדים ויש לי Y שאליו יגשו חילונים. מישהו עשה את הבדיקה הזו? מישהו ישב מראש וחשב איך עושים איזון? מי עשה את זה אם בכלל?

השופט יצחק עמית- אין בעיה שהממשלה תגיד שהיא לא מאמצת את ועדת טרכטנברג, אבל היא אמרה שהיא מאמצת ובפועל לא.

השופטת נאור :שמענו דיי ואנחנו נשקול את צעדנו ונודיע לכם….

להלן הודעה לעיתונות שנכתבה בעקבות החלטת בית המשפט העליון

בית המשפט הורה למדינה לנמק את עמדתה בנושא "מחיר למשתכן" תוך 90 יום

בית המשפט פרסם ביום חמישי – כ"ט בנובמבר 2012 – החלטה בעתירת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, תנועת התעוררות, עמותת חדוש וגופים נוספים. בהחלטה הורה בית המשפט למדינה להשיב על שתי שאלות עקרוניות: האחת מדוע לא תקיים הממשלה דיון ענייני בתוכן הקריטריונים לזכאות בתכנית "מחיר למשתכן"? והשנייה מדוע לא תבוטל או תשונה החלטת מועצת מינהל מקרקעי ישראל בנושא הקריטריונים?

עו"ד עינת הורוביץ מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה "אנחנו מברכים על החלטת בג"צ מהבוקר שמורה למדינה לדון מחדש בקריטריונים של תכנית "מחיר למשתכן" בהתאם להמלצות דו"ח ועדת טרכטנברג.

אנחנו מקווים שהמדינה תנצל את ההזדמנות הנוספת שניתנה לה על מנת לתקן את הקריטריונים ולשרת את כלל המגזרים באוכלוסייה".

מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם תנועת התעוררות: "חבל שצריך להגיע לבג"צ על מנת לעצור למחשבה מחודשת על חוסר הצדק החברתי בכל הקשור לתכנית "מחיר למשתכן". למה ממשלת ישראל לא יכלה מראש לדאוג לציבור העובד, כפי שהתחייבה כשאימצה את מסקנות ועדת טרכטנברג? הממשלה עושה כל שביכולתה לנסות למסמס את ההמלצות החשובות של הוועדה וזאת מתוך שיקולים פוליטיים צרים. אני מקווה שהצו של בג"צ ייאלץ את ממשלת ישראל לקבל החלטות חותכות בעניין הזה ולא להמשיך לנסות לגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה הלאה".

החלטת בית המשפט

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.