חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יועץ שר האוצר לשעבר: לצמצם את מספר הילדים במגזר החרדי

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 29.11.12 5:40

ד"ר אבי שמחון טוען כי הסיבה העיקרית לפער בין ישראל למדינות מפותחות אחרות בתוצר לנפש, הוא לא השתתפות נמוכה בשוק העבודה אלא מספר הילדים הגבוה אצל החרדים. איך מתקנים את זה? מבקשים מהם להפסיק.

מאת מערכת עבודה שחורה

ד"ר אבי שמחון היה עד לאחרונה יועצו של שר האוצר יובל שטייניץ. בשבוע האחרון התמודד בפריימריז של הליכוד (במחוז מישור החוף) והוא מדורג במקום ה-32 ברשימת המפלגה לכנסת (לפני האיחוד עם ישראל-ביתנו). הוא נחשב לבעל גישה כלכלית נאו-ליברלית מובהקת. הדברים הבאים נאמרו על-ידו בכנס של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שנערך בירושלים:

המצב שלנו מבחינת תמ"ג, 45% מתחת לארה"ב וכ-25% מתחת לממוצע OECD. הבשורה הרעה היא שאנחנו לא סוגרים את הפער ומדשדשים בשולי המצב המפותח. זה היה המצב לפני 40 שנה והפער לא השתנה כהוא זה, כמובן טיפה סגרנו כשהייתי יועץ לשר האוצר (צחוקים בקהל) אבל זה שולי. זה פרדוקס כי בשנות ה-70 היינו מדינה לא משהו מבחינת התעשייה. ייצוא זה דבר נורא קשה, כי כדי לייצא אתה צריך להיות הכי טוב בעולם. אז מה ייצאנו? עוזים. היום יש לנו הייטק מפואר ובכל זאת אנחנו לא סוגרים את הפער. איך זה יכול להיות שהתעשייה הישראלית עברה טרנספורמציה כל כך דרמטית למצב שאנחנו בקצה העליון של העולם המפותח וזה לא בא לידי ביטוי בתוצר לנפש? התשובה לזה נעוצה במקום אחד וזה הדמוגרפיה של מדינת ישראל. לא שיעור ההשתתפות בשוק העבודה, זה לחפש את המטבע מתחת לפנס. השיעור לא כ"כ נמוך, אם אתה משווה אותנו לארה"ב ומדינות אחרות הוא לא כזה משמעותי. אצלנו יש נשים מוסלמיות שלא עובדות ובמדינות אחרות יש מגזרים מקבילים. איפה אנחנו שונים מכולם? בדמוגרפיה שלנו.

אין אף מדינה מפותחת בעולם שבה יש קבוצה משמעותית עם שמונה ילדים חוץ מאשר ישראל.

תעשו סימולציה אם תורידו את שיעור גידול האוכלוסיה בישראל לשיעור גידול ממוצע בעולם המערבי ותגלו שהתוצר לנפש עולה ב-13% וסגרנו חצי מהפער.

לגבי השקעה גולמית, נכון שאנחנו משקיעים פחות מהעולם המפותח אבל זה בגלל שאנחנו משקיעים המון בחינוך, יותר מהעולם המפותח, כי יש כאן הרבה יותר ילדים (החלק בתמ"ג בחינוך גבוה ב-50% מבעולם המפותח). יש הוצאות גדולות על ביטחון,  אומרים שנעשה שלום ונגמור עם זה אבל זה לא כ"כ פשוט. אז ברור שההשקעה הגולמית בנכסים  נמוכה יותר. אנחנו צריכים להשקיע המון רק כדי לעמוד במקום. כל הזמן מצטרפים עוד עובדים, כוח העבודה גדל במהירות. שר האוצר התגאה בפריימריס ב-400000 מקומות עבודה חדשים, אבל צריך לזכור שבתקופה הזו היה גידול באוכלוסיה, כך שריאלית התוספת קטנה יותר (הערת המערכת: דברים דומים נטענו ע"י יו"ר מפלגת העבודה  שלי יחימוביץ' בתגובה לפרסום הנתון ע"י משרד האוצר). צריך המון הון רק כדי לספק תעסוקה לאנשים האלה, המשמעות היא פריון נמוך יותר לכל עובד. בואו נצא מהנחה שכולנו אוהבים ילדים באותה מידה אבל אנחנו רוצים להשקיע בהם ולסייע להם ככל האפשר כדי שיוכלו לפתח את עצמם. אנחנו רוצים להשקיע בילדים שלנו כסף וזמן, אז אנחנו מגבילים את מספר הילדים שאנחנו עושים וחוסכים כסף כדי שנוכל לעזור להם בדיור, לימודים וכו'. ואז באה הממשלה שלי, לוקחת את הכסף שלי ונותנת אותו למישהו שרוצה לעשות 8, 10, 12 ילדים. זה לא בסדר.

בכל פעם שאני אומר את זה, אומרים לי – אתה בעד עיקור כפוי? לא. אני חושב שהמדיניות היחידה שאני רוצה להפעיל היא שאנשים יגידו בצורה גלויה לאלה שעושים הרבה ילדים שזה לא הוגן, שהם פוגעים באחרים. המדינה לא צריכה להפעיל פה אמצעי מדיניות, אנחנו צריכים להגיד שזה לא בסדר, זה לא הוגן, אני מאמין שזה ישפיע עליהם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. ליכודניק ותיק :

  צודק

  החרדים שלא מתגייסים לצבא ולא הולכים לעבוד, חיים על חשבוננו.
  אולי מספיק להיות תלויים ברבנים שלהם?
  האם זה מה שחזה ז'בוטינסקי?
  שהרב-עובדיה והרב שך ינהלו לנו את החיים?
  ועכשו גם הכלכלן הבכיר והחשוב הזה אומר שהם דופקים את כל המדינה וגם את הסיכויים שלנו לצאת מהברוכים שהמערך הכניס אותנו.

 2. אנונימוס :

  ליכודניק
  אז אולי בוא נסרס אותם, נעקר אותם, נכניס אותם למחנות ריכוז?
  תגובתך היא עדות להתנהלות הלא הומנית והלא דמוקרטית של הליכוד בשנים האחרונות. משנת ז'בוטינסקי היא הומנית ודמוקרטית. הדרך שבה הולך הליכוד היא סטייה מהדרך, וראו לאן היא מובילה את המדינה. לקיצוניות, פאנאטיות, חוסר סולידריות, שנאה בין מגזרים בעם. זו לא הדרך. בדרך זו שלטון הליכוד רק משניא עצמו על העם ויורד מהשלטון.

 3. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  איזה ערמה של שטויות פסוודו-כלכליות, שנועדו להצדיק את כישלון המדיניות האכזרית שלה הוא שותף, שלא רק דרדרה המוני ישראלים לעוני – גם לא הצליחה להביא את הצמיחה שאליה היא כל כך התיימרה.

  בפרפרזה על יהושע סובול, 'ילדים זה צמיחה'. ילדים, כשהם גדלים עובדים וקונים (כן, גם ילדים חרדים). לכן, התרגילים החשבונאיים שנועדו להוציא אותנו טוב הם שקריים.
  הבעיה העיקרית שמאיימת על כלכלת אירופה היא הזדקנות האוכלוסיה, ושמחון מנסה למכור לנו שפחות ילדים זה יותר טוב?

  ולגבי המשחקים הסטטיסטיים – הוא מצליח להתעלם מנתון מרכזי אחד, שההוצאה האזרחית לנפש בישראל נמוכה משמעותית. עוד לפני שבדקנו כמה יוצא על חינוך וכמה על דברים אחרים, הממשלה מתקמצנת עלינו.

 4. עמית :

  אבי שמחון יכול להיות תוספת סופיסטית מענינת (מהסופיסטים המאוחרים) למערכת הפוליטית.
  היכולת שלו לטעון דבר והיפוכו ולהפריח טענות מומצאות מבוססות נתונים לא נכונים מדהימה.
  הנתון כאילו הריבוי הטבעי בישראל הוא הגבוה בין המדינות המפותחות פשוט לא נכון.
  אי מסכים שאכן מאז שנות השבעים ישראל איננה סוגרת את הפער ביננו לבין המדינות המפותחות,
  אפילו הראיתי את זה כאן באתר http://www.blacklabor.org/?p=20639 אבל הסיבה איננה ילודה.
  או לפחות לא ריבוי ילודה כי אם ילודה של אנשים ספציפיים שהגיעו להנהגה הפוליטית והחליפו את המדיניות הסוציאל-דמוקרטית במדיניות ניאו-ליברלית.

 5. דמוקרט :

  עמית – אתה מתגעגע לתקופה של המתנה של שנים לקו טלפון, חולצה פשוטה במאות שקלים (בערכים של היום), מיסים דרקוניים על מוצרי צריכה ולאו דווקא מוצרים יוקרתיים, ועוד ועוד ?
  אם כן – זכותך כמובן.
  כנראה עמך ישראל לא כל כך מסכים עם זה ולא ממש מתגעגע לימי מפאי הלא עליזים. אולי "צריך להחליף את העם" אבל העם אומר את דברו כבר עשרות שנים. לא עוד סוצאיליזם.

 6. עמית :

  דמוקרט לא אני לא מתגעגע לדברים שאתה מתאר.
  אבל אני בהחלט שואף לימים דמוקרטיים בהם השליטה במשק הישראלי בידי הציבור ולא כמה טייקונים.
  ימים בהם הצמיחה גבוהה פי 2.5 מאשר בשנות האלפיים.
  ימים בהם השוויון הכי גבוה בעולם המפותח.
  ימים בהם הפער ביננו לבין המדינות המפותחות הולך ונסגר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.