חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דנה אורן-ינאי: פריימריז – מסע בין כוכבים

נושאים מתמודדים 2013, פוליטי ב 27.11.12 4:55

 דנה אורן-ינאי, מתמודדת בפריימריז של מפלגת העבודה, מזכירה שהפוליטיקה היא עבודה קשה ומאתגרת, שלא נועדה רק ל"כוכבים"

בשנים האחרונות עולה אחוז חברי הכנסת שנפרדים מכסאותיהם מקדנציה לקדנציה. לצד המגמה הזו בולטת תופעת התור הארוך של האנשים בישראל הרוצים להיות חברי כנסת בישראל. בכל מערכת בחירות אנחנו עדים למסע בין כוכבים: אנשים רבים וידוענים מחליטים לעשות מעשה ולכבוש את ספסלי הכנסת. הם באים בשליחות גדולה וראויה במטרה לתרום למדינת ישראל והמשותף להם, כמו גם למועמדים האחרים, הוא הרצון לעשות משהו כדי להזיז כבר עניינים פה.

בין האנשים החדשים שמבקשים להגיע לכנסת נמצאים גם אנשים אשר צמחו במפלגות עצמם. פעם כינו אותם "אנשי שטח", בולדוזרים, אנשים שלא החליטו ביום אחד "לצלול" לחיים הפוליטיים, אלא חיו את הפוליטיקה כבר מגיל נעורים. מי שלא חווה את חווית "מחלת האקטואליה" כצעיר או צעירה הרודף אחרי כל ידיעה פוליטית, אחרי כל תסריט פוליטי לא יודע על מה אני מדברת. ומי שכן, כנראה לא יישכח זאת לעולם.

אני רוחשת כבוד רב לכוכבים החדשים, הם באים בשליחות גדולה וראויה במטרה לתרום למדינת ישראל מניסיונם אותו צברו מחוץ לכותלי בית המחוקקים. לרבים מהם הישגים רבים בתחומים ציבוריים בחיי מדינת ישראל: ביטחון, משפט, משטרה וגם התחום העסקי. אבל אנחנו צריכים להאיר דווקא את אלה שאינם כוכבים נוצצים. שלא מביאים איתם את אור הזרקורים.

 כששואלים אותי למה אני מתמודדת על מקום ברשימת "העבודה" לכנסת ה-19, אני עונה בפשטות: "באתי לעשות עבודה אמיתית".בעוד יותר כנות אני יכולה להודות: העבודה האמיתית, היא עבודה שחורה… חייהם של חברי הכנסת נשקפים לעיתים רבות דרך עיני הציבור כחיי מותרות, מלאי הטבות ופרסום. כמי שחברה 20 שנה במפלגת "העבודה" (והדבר נכון לכל מפלגה עם שורשים) אני יודעת שחבר כנסת הוא פועל קשה יום במפעל פרלמנטרי למען הציבור בו המלאכה נעשית מדי יום בצורה סיזיפית: דמיינו לעצמכם מכונה גדולה שמלאה במסלולים ובוכנות שכל עשייתם הוא קידום הצעות החוק או מאבק בהן, תהליכים פרוצדורליים אינסופיים, עבודת נמלים בוועדות הכנסת, בחינת החלטות ממשלה שמסתירות פגיעות בציבור כמו חוק ההסדרים, טיפול בפניות הציבור הזקוק לעזרת נבחריו ועוד. עבודתו האמיתית, היומיומית, השחורה של חבר הכנסת אינה זוהרת – אלא אפורה וקשה. ואת העבודה הזו באתי לעשות. אסור לחברי הכנסת להתייאש ממכונת החוקים המתישה ולהתפנות לחדר המנוחה שכולו ראיונות על כלום וסטטוסי פייסבוק ריקים מתוכן.

אני יכולה לספר לכם על עצמי שכבר בגיל 16 כתיכוניסטית צעירה, ונערה מתבגרת היו לי מחשבות "מבוגרות" והייתי שקועה במסדרונות המפלגה כיושבת ראש נוער "העבודה" בתקופת רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. כמי שצמחה במפלגת "העבודה" למדתי בשטח את תהליך החקיקה ואת השימוש בכלים פרלמנטרים כמו שאילתות, הצעות לסקר היום, וועדות הכנסת ועוד. בוא נהיה כנים עם עצמנו: מדובר בעבודה שחורה, לא קלה. כלים שכל נבחר ציבור טרי שלא בא מהזירה הפוליטית יצטרך ללמוד. שלא יהיה ספק, המעבר מכורסת הטלוויזיה המפנקת שבה ניתן לקטר ולהציע הצעות בזמן שאתה לא באמת עושה כלום לכנסת ולפוליטיקה הוא מעבר לא קל. לפוליטיקה בכלל ולכנסת בפרט כללים משלהם וספסלי הלימוד מצריכים דבקות במטרה והתמדה. מי שירצה לגזור מיד קופונים וכותרות גדולות במהדורות החדשות יגלה שקופונים מידיים לא משאירים חותם אמיתי.

חבר כנסת טוב הוא חבר כנסת שיודע לקחת את ה"אני מאמין" שלו וליצוק אותו לתוך מערכת הכלים הפרלמנטרית. בסוף התהליך הארוך הזה, (מכונה, זוכרים?) הערכים שהוא תומך בהם יהפכו לחוקים אשר יכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל.

 כמה פעמים אנחנו שומעים על חבר כנסת זה או אחר שהציע הצעת חוק פופוליסטית רק כי היא הלמה סיטואציה תקשורתית שהייתה בלב השיח הציבורי. הרי עייפנו מחברי כנסת שצועקים במקום לחוקק, שמדברים בסיסמאות במקום להגיש הצעות לסדר היום השאלה היא מה הסיכויים להעביר את אותה הצעת חוק? מה היכולות שיש לאותו חבר כנסת ליצור את הקואליציות הנכונות לשם כך? המעבר מהקומוניקט להעברת הצעת החוק בקריאה שניה ושלישית על כל הסתייגויותיה הוא לב ליבה של העבודה הפרלמנטרית. כדי לייצר חברה טובה יותר, יש לבחור את הקרבות שאנחנו בוחרים להילחם בהם, להגיש הצעות חוק משמעותיות ולא פופוליסטיות ולהיאבק בכל הלב.

אני משוכנעת כי הכלים שרכשתי כבר בהיותי חברת מפלגה יסייעו לי מן היום הראשון בבית המחוקקים. בסופו של דבר, כניסתי לרשימת מפלגת "העבודה" לכנסת היא השלב הראשון. מיד אחריה מגיעה האחריות והמלחמה לחוקק חוקים ולהוביל תהליכים.

אין ספק שהמארג המשלב בין אישי ציבור שבאים לתרום את חלקם בעשייה הציבורית לבין האנשים שצמחו במפלגה הוא מה שמפעיל את היכולת להפעיל את המכונה מחדש ולשנות סדרים במדינת ישראל והוא זה שיסמן את חזרתה של מפלגת העבודה כמפלגת שלטון. אנחנו הפועלים של ספר החוקים של מדינת ישראל, יש להודות על כך  שאת המפעל שלנו לא ניתן להפריט אבל לייעול ושיפור יש בהחלט מקום.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.