חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק שעות עבודה ומנוחה – הוועדה לשינוי החוק מזמינה את הציבור להופיע לפניה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 31.10.12 1:48

בעקבות הפרסום על יוזמה להרעת תנאי העבודה, מגיב ברק גרנות ראש תחום הסברה ויחסי ציבור במשרד התמ"ת, ומסביר כי החוק אינו מתאים לתקופתנו, ומזמין נציגי ארגונים ואזרחים להופיע בפני הוועדה ולסייע בגיבוש חוק חדש

 באוגוסט 1950 הגישה שרת העבודה, גולדה מאיר את הצע "חוק שעות עבודה ומנוחה". החוק תאם את המציאות התעסוקתית של סוף שנות ה 40' של המאה ה 20'. בשנים שעברו מאז, הופסקה חלוקת הקרח באמצעות עגלונים, משמעותה האסוציאטיבית של המילה 'רשת' אינה 'דייגים' והשח רחוק אינו עוד רק אמצעי המחובר אל הקיר בסניף הדואר הקרוב לאזור מגורינו. אחרי יותר מ – 60 שנה, החליט התמ"ת, בעקבות פניות מצד גופים וגורמים שונים, לרבות עובדים ומעסיקים, ארגוני נשים, התאגדויות הורים עובדים ונציגים ענפיים שונים, לבחון את האפשרות להתאים את החוק למציאות הכלכלית והחברתית התואמת את עולם התעסוקה המודרני, תוך התחשבות מקסימלית בצרכי העובדים, רווחתם והכנסתם.

במצב הקיים כיום, עבודה בשעות נוספות מהמשרד, נסמכת על היתר כללי לכלל המשק להעסקת עובדים בשעות נוספות, שניתן בצמוד למלחמת יום הכיפורים. כלומר – על תשתית חוקית של צרכי ביטחון במצב חירום. חברות המעסיקות עובדים בשכר חודשי מעבר למכסת השעות המותרת בחוק, כאשר עובדים רבים ממשיכים את עבודתם מהבית – מבלי לשלם שעות נוספות – למעשה עוברות על החוק. מובן וברור שמדינה אינה יכולה לבסס את כל שוק העבודה שלה על תקנות שנועדו לשעת חירום בלבד. מכאן, שהמינימום ההכרחי הוא להסדיר את סוגיית השעות הנוספות ולעגן את הנושא כחוק בספר החוקים או בתקנות השונות.

הוועדה, לה שותפים נציגים ממשרד התמ"ת, נציגי משרד האוצר, 3 נציגים מטעם ארגוני המעסיקים ושלושה נציגי הסתדרות העובדים החדשה, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה וכן עו"ד ערן גולן – נציג לשכת עורכי הדין, ששימש עד לאחרונה כיועמ"ש של 'קו לעובד', קיימה עד כה ישיבת התנעה אחת בלבד, בה סוכמו נהלי העבודה בוועדה. לאור האמור, תמוה כיצד גורמים שונים מוצאים לנכון להשיג על המלצות שטרם נידונו, גובשו או נשמעו.

מיד עם תום ישיבתה הראשונה והיחידה, יצאה הוועדה בקריאה לציבור כולו – לרבות ארגוני זכויות אזרח – לקחת חלק בעיצוב וגיבוש חוק שיסדיר את שוק העבודה העתידי. לפנייתה זו, נענו תוך זמן קצר, כ – 50 ארגונים ואזרחים פרטיים – המייצגים קשת רחבה ביותר של ענפים ואוכלוסיות וכד', לרבות, כוח לעובדים, נעמ"ת ועוד. הוועדה, מזמינה את כל האזרחים שיכול לתרום לפוריות הדיון להגיש את הצעותיהם והשגותיהם לוועדה ובכך לסייע במלאכת גיבוש החוק המעודכן והתאמת החוק למציאות התעסוקתית במאה ה 21.

הוועדה מבקשת לבחון את החוק אל מול המציאות התעסוקתית הקיימת, לראות לנגד עיניה את טובת העובד\ת ומשפחתו מחד וטובת המשק מאידך, לאזן נכון יותר בין עבודה לפנאי, לפעול להפחתת היקפי התחלואה התעסוקתית, להביא להגברת רמת הבטיחות של העובדים, לצמצם פערים בין נשים לגברים וכיו"ב. השולחן פתוח למגוון הדעות והקולות בנושא וניתן להעביר הצעות והתייחסויות אל שולחן הוועדה בכתובת:[email protected]

ברק גרנות | ראש תחום הסברה ויחסי ציבור | משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה |

| [email protected] | www.moital.gov.il

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  יוזמה ברוכה ובאמת,הגיע הזמן…אבל: אני רוצה לשוב ולציין שחוקים אינם אמצעי לחינוך ההמון.

  גם לחוק הקיים היום רוב המעסיקים ורוב העובדים לא מצייתים.

  הכנסת היוצאת, ורבות לפניה וחוששני שגם הבאה בתור, סובלת מחישכת הניאו-ליברליזם שבטיבו לא ממש אכפת לו מזכויות עובדים ובישראל, כמו בישראל, הפכו את זה לדת השנייה של המדינה ולכן אני חושש שאי אפשר לסמוך על הכנסת בעניין חוקי העבודה ועדיף שהדבר יעשה, בהסכמה רחבה, מחוץ לפרלמנט בשיח הציבורי שייצר את הלחץ על המחוקק להתאים את החוק למציאות הרצויה ולא להיפך – שפירושו, כאמור, לנסות לחנך באמצעות חוקים וזה – לא עובד.

  איפה מערכת החינוך? רק אם בתוכנית הלימודים יהיה נושא שבו הנוער לומד את זכויותיו וחובותיו כאזרח (כאזרח העולם ואזרח הדת שיש לה מדינה) רק כך נוכל ליצר שוק עבודה שהמילה הוגנות תשלום שככר הוגן ואיזון בין פנאי לעבודה באמת יהיו. חוקים יש למכביר וחלקם רצוי שיעלמו – זה לא ממש עוזר.

  וברשותכם הערת אגב שחשובה להתסכלות על הפן החברתי של נושא העבודה והשכר: בבורסה בתל אביב ישנו מנהג, בזוי יש לומר, לפיו שווי של פירמה נחתך עמוקות (כלפי מטה) אם העובדים בפירמה מאוגדים. זו הסיבה שחברת פלאפון, למשל, נלחמת בעובדים שלה ומנסה למנוע את ההתאגדות שלהם זה יפגע בשווי המנייתי של חברת האם – בזק ושל פלאפון עצמה אם אי פעם תעמוד למכירה בישראל הניאו ליברלית לעייפה.

  מנחם.

 2. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  העדר התארגנות נחשב לבונוס.
  למשל באתר של חברת מאר (מור-מאר) צוין יתרונה בכך שאין אצלה ועד ואין שביתות.
  פניתי לתמ"ת לשאול אם זה חוקי.
  הבטיחו לבדוק. בפרסומים הרשמים של החברה, או שהנושא נמחק או שהועבר לפינה דחוקה יותר, או שההבטחה ניתנת במהלך ההתקשרות.

  (הבטחה כזו – או שאיננה מחזיקה מים והיא בגדר הטעיה, כי בכל רגע נתון יכולים העובדים להתארגן וזו זכותם החוקית.
  או שפירושה שהחברה תעשה הכל כדי לסכל נסיון התארגנות של העובדים, כולל אולי החתמות מראש על התחיבות שלא להצטרף להתארגנות).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.