חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמי אילון, מי רשאי להניף את הדגל הסוציאל-דמוקרטי?

נושאים איכות השלטון, מכתבים ב 17.11.08 6:03

איתי אשר מברך את השר עמי אילון על פרישתו ממפלגת העבודה, ומציע לו לוותר על נבחרת של אנשי רוח וכוכבי תקשורת, ולהשקיע בפעילים שהשמות שלהם קצת פחות נוצצים, אך יש להם רקורד של עשייה סוציאל-דמוקרטית 

 

לכבוד השר עמי אילון

הנדון: מי רשאי להניף את הדגל הסוציאל-דמוקרטי

שלום רב,

כמי שהתנדב ביחד איתך בתנועת "המפקד הלאומי" והתפקד למפלגת העבודה מעט אחריך, רציתי לברך אותך על אומץ הלב שהפגנת בעזיבתך אותה. רבים וטובים כמוך באו אל מפלגת העבודה מתוך הערכה לעברה המפואר וכדי לתקן ולשפר בהווה, ומצאו עצמם באחד משני מצבים: לומדים את כללי המשחק ומתקרנפים, או נזרקים בבושת פנים ממעגלי ההשפעה.   

מן התקשורת אני למד כי אתה וכנ"ל גם ח"כ הרב מיכאל מלכיאור וחה"כ חיים אורון נמצאים כעת במגעים לבניית כוח פוליטי חדש, שימלא את הוואקום ההולך ונבנה במקום שתפסה פעם מפלגת העבודה. והנה, בין המלים היפות הנזרקות לאוויר עולה שוב ושוב המונח "סוציאל דמוקרטיה", שהפך אופנתי מאוד, על רקע המשבר הכלכלי העולמי.

אז היום כולם "סוציאל דמוקרטים" – אהוד ברק, שהיה שותף פעיל בדחיית הפעימה בשכר המינימום, יצחק הרצוג שניסה להפריט מעונות לחוסים לידי עמותות, בנימין בן אליעזר מפריט חברת החשמל, ושלום שמחון מפריט אגרקסקו. אבל לא רק מפלגת העבודה שותפה לישראבלוף ה"סוציאל דמוקרטי", אלא גם אותה התארגנות "האזרחים המודאגים" המבקשים כיום לחבור למרצ. ביניהם תמצא את יוסי קוצ'יק שהיה מנכ"ל חברת כוח אדם מהגדולות במשק ואת אברום בורג, שניסה לרכוש מהמדינה חברה בטחונית שעמדה בפני הפרטה. בנוסף, במרצ עצמה קיים מגוון גדול של דעות בציר הקפיטליסטי-סוציאליסטי, מחה"כ לשעבר יוסי ביילין מימין ועד חה"כ לשעבר (ובשאיפה בעתיד) אילן גילאון משמאל, לכן גם מרצ אינה זכאית בעיני יותר מ"העבודה" תחת ברק להניף את הדגל הסוציאל דמוקרטי.

השר אילון, אם ברצונך להוביל מהלך פוליטי שבו הסוציאל-דמוקרטיה היא יותר מסתם סיסמא ריקה, אני מבקש ממך לעשות מאמץ ולצרף כבר בימים הקרובים אנשים וגופים נוספים לכוח החדש שאתה וחבריך בונים. במקום לחפש עוד "אנשי רוח" או "אנשי עסקים" שיאבדו את דרכם בנפתולי הכנסת, אני מציע לך לבנות את הגוף החדש על אנשים שהניסיון שלהם בפוליטיקה ובמאבקי עובדים הוא לא יסולא בפז.

נכון, בתקשורת שלנו המונח "וועדי עובדים" בקשר לפוליטיקה מעורר מיד אסוציאציות לקבלנות קולות ול"שחיתות", ולמדנו לשנוא את "הוועדים החזקים שמחזיקים את המדינה בביצים". אך אתה כבר וודאי החכמת וראית שאפילו כוחם המיתולוגי של "הוועדים החזקים" הוא כאין וכאפס אל מול כוחם של אנשי משרד האוצר, וגם הם רק בובות של הבוסים העתידיים שלהם – כמה מבעלי ההון. 

לכיוון שאני מציע לך יש גם משמעות אלקטורלית. צירופם של נציגי עובדים וארגוני זכויות עובדים הוא תנאי הכרחי לשבירת "תקרת הזכוכית" של השמאל ולשבירת תדמיתו כאגף מתנשא ואמיד (ועם הרכב עדתי מסוים). רק דיבור אל העובדים על ידי מי שהיו והינם נציגי עובדים יכול להוציא אתכם מבועת ה"סמול"  המתכווצת מבחירות לבחירות. אותו "הסמול" נתפס (במידה רבה של צדק בהקשר לכמה מנציגיו) כעסוק בזכויות הפלסטינים להגדרה עצמית ובטקסים מעונבים בז'נווה, בעוד רבים מאזרחי ישראל חשים כאזרחים סוג ב' במדינתם שלהם. כשועלים וותיקים, אני בטוח שהאנשים אותם אני מציע ידרשו מכם לא שיריונים אישיים אלא מחויבות למטרות קונקרטיות (כגון עצירת הפרטות של שירותים חברתיים) ויצירת מבנה מפלגתי שיאריך ימים, כפי שקיים בכמה ממדינות אירופה.  

היות שכפי שהבנת, איני ממליץ על הצבתו של הסופר (הנפלא) דוד גרוסמן כ"כוכב נולד" ברשימתך, מצ"ב כמה הצעות. השמות קצת פחות נוצצים, אך לדעתי הם הרבה יותר רלוונטיים אם ברצונך לבנות מפלגה מצליחה שתאריך ימים, ובה הסוציאל-דמוקרטיה מיוצגת באופן מכובד, גם אם לא שולטת. לא דיברתי עם אף אחד מן הנ"ל והרשימה היא על דעתי בלבד. ברור לי גם שחלק מאלו שמניתי הם יריבים אידיאולוגיים או פרסונליים שלכם, או יריבים בינם ובין עצמם. ובכל זאת, אם כוונתכם ליצור איחוד כוחות הגדול מסכום חלקיו – זה בדיוק המקום להשקיע בו את האנרגיה, ולא באיסוף אנשי רוח וכוכבי תקשורת.   

אשמח לשמוע את תגובתך ועדכונים על המהלך.

איתי אשר
(עדיין) חבר מפלגת העבודה

העתק: חה"כ הרב מיכאל מלכיאור
         חה"כ חיים אורון


נספח – רשימה שמית של "מועמדים לחיזור" בעלי רקורד של עשייה סוציאל-דמוקרטית 

הרשימה מסודרת לפי סדר א"ב.

יצחק ג'קי אדרי – מועמד "תפנית" לכנסת, מנהיג עובדי הקבלן במפעלי ים המלח
שמולי בינג – "במעגלי צדק", רשימת "ירושלים תצליח" של ניר ברקת
חה"כ לשעבר גדעון בן ישראל – מפ' העבודה, הסתדרות הגמלאים
חה"כ לשעבר תמר גוז'נסקי – חד"ש 
ד"ר עמי וטורי – "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי"
חנה זהר – "קו לעובד"
חה"כ נדיה חילו – מפ' העבודה, נעמ"ת
חה"כ לשעבר אילנה כהן – "עם אחד" ולשעבר יו"ר ארגון האחיות
שי כהן – "כוח לעובדים" והמכללה החברתית-כלכלית
חה"כ ליאון ליטינצקי – מפ' העבודה, ההסתדרות
חה"כ לשעבר אדיסו מסאלה – מפ' העבודה, "עם אחד"
חה"כ לשעבר נואף מצאלחה – מפ' העבודה, ההסתדרות
שאול סקיף – יו"ר ועד אחיות "אסף הרופא"
חה"כ עמיר פרץ – ההסתדרות, "עם אחד", מפ' העבודה
ענת שניידר, ארגון המורים העל יסודיים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. ירדן :

    אני לא יכול לדבר בשמו אבל לא נראה לי שעמי וטורי צריך לחבור למפלגה כזו. כוח לעובדים הוא ארגון עובדים מעמדי וככזה, חיבור למפלגות קיימות לדעתי יזיק לו ויתן לו גוון פוליטי שכרגע, טוב לו יותר בלעדיו. עדיף שבעתיד, כשיגדל, יתמודד כרשימה נפרדת ולדעתי יצברו כוח רב יותר מאשר להיות מקושרים לשמאל או ימין היום.

  2. הראל לייבוביץ :

    לדעתי, לאף אחד לא כדאי להצטרף לעמי אילון. הוא פשוט הלך לאיבוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.