חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הליכוד ביתנו – סכנה לדמוקרטיה

נושאים איכות השלטון, בחירות 2013, מועד ב', פוליטי ב 29.10.12 2:28

האיחוד של ה"ליכוד" ו"ישראל ביתנו" מסכן את הדמוקרטיה. ב"ישראל ביתנו" אין דמוקרטיה פנימית. איחוד "הליכוד ביתנו" הוא לא דמוקרטי. מפלגת השלטון מכילה אלמנטים לא דמוקרטיים, והם יחלחלו לשיטת הממשל ויהפכו את הממשלה ללא דמוקרטית

מאת: יהונתן קלינגר

האיחוד של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן לרשימת "הליכוד ביתנו" אינו מפחיד בגלל הקו הלאומני התקיף שלו, כפי שסוברים חלק מהפרשנים, הוא אינו מפחיד בגלל גודל המפלגה שעשויה להיכנס לכנסת בשביל לשנות את שיטת הבחירות (או הממשל, מה שלא יהיה), אלא הוא מפחיד בגלל שלראשונה מזה שנים רבות, מפלגת השלטון (או חלקים ממנה), ויותר מ50% מהכנסת הצפויה, ייבחרו בצורה לא דמוקרטית. אכן, בליכוד עדיין יישארו בחירות מקדימות, אבל מעניין לראות איך התמהיל שלהן יושפע וישתנה בגלל הועדה המסדרת הצפויה. יותר מזה, קיומה של ועדה מסדרת מעל הפריימריס תאפשר לנתניהו לתקן את התוצאות להרכבת רשימה שנאותה לו יותר.

לפי הצפוי, מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד תבחר את חבריה בשיטת הועדה המסדרת, "קדימה" גם היא תעזר בוועדה מסדרת, במפלגות החרדיות וש"ס אין על מה לדבר על בחירות דמוקרטיות. ובמפלגת ישראל ביתנו ליברמן מחליט על הרכב הרשימה. כלומר, בצורה התיאורטית ביותר, המפלגות הדמוקרטיות (מימן לשמאל) יהיו "הבית היהודי", העבודה, מרצ, חד"ש והמפלגות הערביות. בסך הכול, לא יותר מ – 35 מנדטים לפי הסקרים האחרונים, וגם זה בתרחיש אופטימי.

ה"ליכוד" (החירות) הפסיק עם שיטת הועדה המסדרת ב1977 (בצמוד, אגב, לניצחון בקלפי) ומפלגת העבודה נטשה את השיטה ב- 1988 ועד עתה, מאז סוף שנות השבעים (ולמעט בחירות 2006, בהן "קדימה" נבחרה בצורה של ועדה מסדרת) , הכלל הוא כי מפלגת השלטון מחזיקה דמוקרטיה יציבה. זו הסכנה האמיתית: שמי שמגיע כדי לשנות את שיטת הממשל נבחר בתוך המנגנון שלו בצורה לא דמוקרטית.

דמוקרטיה, מה לעשות, חייבת להיות לאורך כל הדרך: חברי כנסת חייבים להיבחר בבחירות מקדימות כדי לחזק את האמון הדמוקרטי ולהבטיח שמי שנבחר לא רק נאמן לדרך המפלגה ומייצג אותה, אלא גם מקבל את התמיכה הרחבה ממתפקדי המפלגה והמנגנון שלה. דמוקרטיה פנימית חשובה כדי לייצג את המתפקדים, ולא רק את מי שעומד בראש המפלגה. על כך אמר דברים יפים בית הדין הארצי לעבודה בעב (ארצי) 9/07 ארגון גננות חרדיות נ' הסתדרות המורים של אגודת ישראל :

"מאפייניו הדמוקרטיים של הארגון צריך שיבואו לידי ביטוי, בין היתר, בקיומן של בחירות למוסדות הארגון בהן ישתתפו כל תקופת זמן קצובה כלל חבריו. נציגי ארגון העובדים ומוסדותיו, אמונים על ייצוג העובדים חברי הארגון כלפי מעסיקיהם או כלפי רשויות המדינה. סמכותם של נציגי הארגון לפעול לייצוג חברי הארגון, מקורה בבחירתם על ידי ציבור חברי הארגון בכללו".

מה שמדאיג באיחוד של "הליכוד ביתנו" הוא חוסר הדמוקרטיה לאורך הדרך. חוסר הקריטריונים לפיהם תיקבע הרשימה, חוסר היכולת לשנות אותה או להשפיע עליה מחברות במפלגה. אל תשכחו שלאותה מפלגה מגיעים עשרות מיליוני שקלים כמימון מפלגות, כספי ציבור שלנו שאמונים על מימון המנגנונים הלא דמוקרטיים בעליל. וכאן ישנה בעיה: אם מפלגת השלטון מכילה אלמנטים לא דמוקרטיים, אותם אלמנטים יחלחלו בסופו של דבר לשיטת הממשל שלנו ויהפכו את הממשלה גם לכזו.

דמיינו קואליציה של "האיחוד הלאומי", "הליכוד ביתנו", ש"ס ויאיר לפיד. בכל הקואליציה הרי רק ה"ליכוד" עצמה מנהלת בחירות פנימיות (וגם זה בספק, כעת). כלומר, פחות ממחצית מהממשלה אמונה על דרכים דמוקרטיות. בצורה כזו, מי יוכל לשנות את שיטת הממשל? מי שאינו יודע להתמודד בבחירות פנימיות ולקבל את אמון הציבור פעם אחר פעם?

זו הסכנה האמיתית ב"ליכוד ביתנו", לא הקיצוניות, וגם לא האופי של המנהיגים שם, אלא חוסר הדמוקרטיה הפנימית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

11 תגובות

 1. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  הסכנה היא גם וגם וגם.
  האדמה החרוכה שמשאיר לנו ליברמן ביחסי חוץ- היא מסוכנת.
  הגזענות והלאומנות – מסוכנים.
  ברור לגמרי שהלאומנות, הגזענות והצפצוף על העולם – אינם מאפינים של חשיבה דמוקראטית.
  אחד הביטויים לכך הוא מנגנוני הבחירה הפנימים באותן מפלגות, שהם כמו מראה למה שמצפה לנו מממשלת ליברביבי בכל התחומים.

  השאלה היא איך נערך השמאל לאתגר הזה.
  מי שקנה/קונה את הסחורה שהליברביבימניה מספקת, אין לו על פניו סיבה לדאגה, אלא להיפך.
  הליברביבימניה מצידה לא תרתע מאף שטיק מכפיש, ומטריפת כל הכללים, המושגים, והעובדות לתוך מסך עשן בלתי רציונאלי בשיטה הפרקנשטיינית המוכרת מבחירות קודמות.

  זאת לא הולכת להיות מערכת בחירות נחמדה. כאן מתוכנן בליץ.

  מי שלא יוכל לשכנע שיש לו אגרופים משלו בארגז הכלים, יצא חבול.

  בזמן הקצר של מערכת הבחירות, בוחר שעדיין לו הבין על איזה נקודה במגרש הוא נמצא ומי באמת דופק אותו שם ומאיזה כיוון, לא יגלה עכשיו פתאום את האור מול מסך העשן הרעיל שיופץ כאן.
  זו כרגע הסכנה ומולה צריך להערך.

  אבל מצד שני, למה להכביר מילים? המפלגות כבר חמושות ביועצים אסטרטגים וביחצנים, והתוצאות כבר נראות בשטח.
  ביום השנה לרצח רבין הוסבה תשומת ליבם של תומכי יחימוביץ לראיון שלה בדה-מרקר על משנתה הס"ד. אף אסטרטג לא הציע לה להפנות ביום הזה את תשומת הלב דווקא לזכרו של רבין. אף אסטרטג להערכתי גם לא זוכר ולא יודע מה היו הדברים שנשא רבין בעצרות בחירות ב- 1992, ועד כמה הדברים האלה אקטואלים היום ועד כמה השפעה יכולה להיות להם היום, כפי שהיתה להם אז בכיכרות.

 2. הראל לייבוביץ :

  הסכנה היא שליברמן אושייה מסוכנת בפני עצמה, בקלות רבה קיבל העלאה במעמדו הפוליטי והתקרב אל המקום שממנו הוא באמת יוכל לנסות לממש את הפנטזיה שלו – להיות ראש ממשלה.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  תרחיש מזעזע.85 חברי כנסת("האיחוד הלאומי", "הליכוד ביתנו", ש"ס ויאיר לפיד) שכלל לא נבחרים בבחירות פנימיות ,אלא ממונים לפי מידת נאמנותם האישית ל"רבי" שלהם.
  כבר לא מדובר על מפלגות ,אלא על כנופיות בריונים המתחרות על השליטה ברחוב.
  זאת לא דמוקרטייה.זאת חזרה לימי הביניים בשליטת הפיאודלים של המאה-21.

  עצוב מאד.שום דבר לא השתנה.אנשים לא רוצים שליטה על חייהם,אלא רק לחם ושעשועים מימי רומא ועד היום.

 4. יונתן כ. :

  מה בדיוק דמוקרטי בפרימריס? מפקדי ארגזים? קבלני קולות?

  אם אנשים לא רוצים לבחור במפלגה שלא יציעו עבורה.

 5. לקסי :

  יונתן,
  עקונית אתה צודק.
  הצרה היא שכמה עשרות שנות טמטום העם והסתה נגד "הפוליטיקה" יצרו ציבור בוחרים שדמגוגיה עושה בו תעתועים.
  נכון, כשרואים את שדה הפוליטיקה רק כהזדמנות לקבל אישור לשליטה, הדמוקרטיה מנוונת לבחירות שבהן כולם שוים בקלפי. כל מה שלפני הקלפי ועוד יותר כל מה שאחרי יום הבחירות נותר שדה המשחקים של בעלי העצמה.
  על אלה נסבו הדברים במאמר.
  דמוקרטיה היא לא רק בחירות לכנסת, דמוקרטיה היא מכלול תרבותי שהוא לא במיטבו אצלנו.

 6. ל רפי :

  חברים, תפסיקו להצחיק.
  השמאל לא נולד עם פריימיז, ושנים דמוקרטיות רבות ויפות קבע את מועמדיו באמצעות וועדות מסדרות.
  ליברמן אינו אויב העם, גם כאשר אין מסכימים לכל דעותיו. יש לנו אויבים גדולים יותר מבית וכדאי לפתוח את העיניים והאוזניים (ידעתי, שמישהו מהמתלהמים בשמאל יקרא לי שפשיסט מתוך מחשבה שאני מכוון רק לערבים… . אז הוא טועה! אני מכוון גם ליהודים…)
  מי שמזנה את הדמוקרטיה, אל יבוא בטענות על דרכיה הנלוזות. דמוקרטיה במערב קיבלה פרשנות הרסנית, המכניסה את כל רעיונות העיוועים של אגואיזם צרוף, של הפרט מעל לכל, של שלטון הרחוב ושל מהפכנות כמטרה (במילים אחרות, אנרכיזם) תחת קורת גג אחת. אינני מקבל גישה זו. דמוקרטיה היא קבלת החלטות באמצעות רוב, זהו היסוד המוסד שלה. כל התוספות, רק מטשטשות עובדת יסוד זו ללא צורך ממשי. זכויות אדם המוגנות ע"י חוקה, חופש דיבור המוגן ע"י חוקה, מעמדם של רשויות השלטון, והפרדה תוך איזון ביניהם מעוגנים בחוקה מוגנים על-ידה והחוקה עצמה היא תולדה של החלטת רוב (מיוחס יותר או פחות) דמוקרטית. בחברה דמוקרטית מסודרת שאינה אנרכית, יש מוסדות המסדירים את התנהלותה בהחלטות דמוקרטיות. לא יתכן אחרת. בוודאי שלא תיתכן עריצות המיעוט, שפרושה שאין דרך מוסכמת לקבלת החלטות או שלמיעוט יש זכויות וטו (דהיינו: כפיית דעתו) על הרוב.
  ההנחה שפריימריס הם "חזון אחרית הימים של הדמוקרטיה", גם היא מצוצה מן האצבע. בדמוקרטיה ייצוגית, כל מבנה קבלת החלטות אשר נקבע בדרך שקופה ובאמצעות נציגות נבחרת של הריבון, הוא לגיטימי. אי אפשר להתאים את הלוגיקה הבסיסית לנוחיות הפוליטית הזמנית של הפרשנים אד-הוק מטעם עצמם.
  למגיב מס' 1: העולם איננו מוסד דמוקרטי, איננו מבוקר בהתנהלותו, אין לו חוקים משותפים מחייבים ואין לו בית משפט שבכוחו לכפות משמעת ביצוע על סרבנים. הסתכלו סביבכם ויתווכחו בכך. אנו איננו מצפצפים על העולם אלא משתלבים המערכת העולמית, תוך שמירה על האינטרסים שלנו, שאף אחד אחר אינו דואג להם ממש.
  מי שחושב שזכותנו לכך פחותה מזכותם של גושי מדינות שרובן דתיות קיצוניות, בעלות אינטרסים אזוריים או כלכליים, בעלות זכויות יתר באו"ם או בעלות כוח אלים גדול יותר – טועה ומטעה. זכות זו אינה ניתנת לשלילה ללא קשר לשאלה אם שימוש מלא ועיקבי בה הוא תמיד המהלך המדיני הנבון ביותר…
  לשמאל יש תמיד אויב תורן מוכרז, והוא תמיד טועה בזיהויו של האויב הנכון. כיום זהו ליברמן, בעבר היו אלה שרון, בגין, ביבי, הדתיים, החרדים ועוד ועוד. האויב האמיתי שלהם כיום הוא הדמוגרפיה: השמאל הוא כיום מיעוט בישראל וזו עובדת יסוד בעלת השלכות דמוקרטיות מרחיקות לכת.
  כל מה שקורה וכל מה שיקרה בבחירות אלה, וגם לאחריהן, הוא פועל יוצא מעובדות קשיחות אלה. הדרך הדמוקרטית להתמודד עימן היא שינוי אוחרות החיים ו/או עליה לארץ של יהודים (ו/או חזרה של ישראלים יורדים) שדעותיהם ועמדותיהם בכל שאלות היסוד של חיינו תואמות את אלה של השמאל המגדיר עצמו כיום סוציאל-דמוקרטי אבל רוצה לנהל את הדמוקרטיה באמצעות הפגנות רחוב; זה אוקסימורון מובהק.
  פוליטיקה בכלל ומערכת בחירות בפרט אינם דבר יפה. גם הבחירות המתנהלות כיום בארה"ב או במדינות אחדות באירופה אינן יפות. זהו מאבק ללא שימוש בנשק חם ורצוי ללא אלימות. ומאבק הוא על אינטרסים, על הגמוניה, על דרך, על הווי חיים ועל משמעות ההוה והעתיד וזיקתם לעבר. די לקרוא את דברי המגיבים למאמר זה כדי להבין שלא מדובר בשיח אקדמי תאורטי סופר-רציונאלי, אלא על מאבק יצרי, אמוני, אינטרסנטי המכוון ליצירת הגמוניה בחברה כולה. בואו לא נהיה נאיבים וגם לא צבועים.

 7. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  ל. רפי לא ברור למה אתה חוזר כל פעם על דברים מובנים מאליהם.
  דמוקקרטיה אינה שיטה מושלמת. זה ידוע.
  השאלה היא איפה נמצאים גבולות המותר והאסור בדמוקרטיה סבירה כפוף להנחה שלעולם היא איננה מושלמת. על כך צריך לנהל את הדיון.
  אתה חוסם את הדיון ומסרס אותו כשאתה חוזר ומושך כל פעם לדברים הידועים והמובנים מאליהם.

  ליברמן הוא אדם כוחני על-פי כל קנה מידה דמוקרטי ממוצע וסביר. מדובר באדם שהורשע בהכאת ילד וברוב הדמוקרטיות איש כזה לא יהיה לעולם מועמד אפילו להיות שר חוץ, או נציג ציבור כלשהו.

  הגישה הכוחנית שלו מתבטאת בכל התנהלותו הציבורית, כולל במשרד החוץ.

  דווקא בגלל שהעולם שם בחוץ איננו מתנהל בשיטת הדלאי למה, נחוץ לישראל שר חוץ שמכיר עוד כמה פרקטיקות מלבד כוחנות והתגרות. אנחנו לא מעצמה עולמית, אם כבר מדובר בציון עובדות ידועות לכל.

 8. יונתן כ. :

  לקסי, אני יכול להגיד לך בוודאות שהמרכז של מפלגת העבודה עם הפריימריז ועם הכל מושחת ולא דמוקרטי כמו הליכוד ביתנו.

  יד א רוחצת יד ב פוליטיקאי ג עושה טובה לפעיל ד שמגייס מצביעים בשיטות סוג ז,בימים אלו אני חווה את זה מקרוב והאמת שבא לי להקיא.

  גם במפלגות הלא דמוקרטיות יש פוליטיקה פנימית וגם שם יש שיקול להרכב הרשימה על הבוחרים אז מה זה משנה.

 9. גרי :

  הזהרו
  ביבי יסגור לכם את המרפסת

 10. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  תודה
  כבר סגרנו בעצמנו 🙂

 11. מנחם לוריא :

  בואו נשים יד על הלב: לא חשוב כן פריימריס לא פריימריס,כן ועדה מסדרת לא ועדה מסדרת. מה שחשוב שבישראל השתרשה המסורת לפיה הנאמנות של נבחרי העם היא למפלגה ולא למדינה.

  ראינו את זה עד 77 בשלטון ה"מפואר" של מפלגת העבודה דהיום ומאז 77 במרכז הליכוד שגם הגדיש את הסיאה והכיל אנשים מושחתים שהפכו את "שריינו" למשרדים לסידור עבודה (צחי הנגבי למשל, ישראל כץ למשל…).

  מצידי שהנבחרת של כל מפלגה תיווצר מקרב איגרוף בשיטת הליגה או האבקות בוץ בעירום מלא ובתנאי שברגע שהמורמים מן העם נבחרו לשמש כממשלת ישראל הם יהיו הממשלה של ישראל ולא הממשלה של מרכז מפלגה זו או אחרת.

  ראינו בכנסת היוצאת כיצד הכנסת מיתרת את עצמה ומדיניות ה"ממשלה" או לדידי מועצת המנהלים של מ"י בע"מ,נקבעת בלישכת רוה"מ על הלוחשים באונו ו/או במרכז הליכוד.

  זה נכון שאם הנבחרת של המפלגה (ליכוד למשל) היא תוצאה של "קרב בוץ בעירום מלא" ולא של הליך דמוקרטי ובבחירות חשאיות ואישיות זה מבשר רעות לגבי היכולת של "מועצת המנהלים" לנהל את המדינה הזו קרוב ככל האפשר לאידיאה הדמוקראטית וראינו בכנסת ובממשלה היוצאת כיצד,למשל,חוק כמו החוק הביומטרי מתקבל בפה אחד ולא במרחאות ממש כך – פיו של אדם בשם מאיר שיטרית. וראינו בכלל,כמה דמוקראטית ושומרת על רצון העם הייתה הכנסת היוצאת והממשלה היוצאת.

  מה שצריך לקרות זה: להפסיק להיות אמריקה. באמריקה שיטת הממשל שונה ולאישיות של הנשיא,וליכולות שלו יש השפעה מכרעת על כל אמרקאי ואמרקאי.

  אנחנו לא אמריקה ומדינת ישראל תמשיך לשרוד בלי אישיות כמו בנימין נתניהו או אביגדור ליברמן וגם שלי יחימוביץ ודוב חנין מהצד השני. פולחן הפרסונה חייב להיפסק ואת מקומו צריך לתפוס "פולחן" העשייה ולא פולחן ההישרדות.

  מהו ההישג הגדול ביותר של הכנסת ה 18 והממשלה שלה? זה שהם שרדו 4 שנים תמימות. נו באמת מעבר לזה,בכל פרמטר חברתי וכלכלי,הכנסת היוצאת ומועצת המנהלים ברשות היו"ר נתניהו השאירו לנו אדמה חרוכה. לא מאמינים: לכו מחר לסופר ובידקו את החשבון מול זה של אתמול….

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.